Wzornictwo przemysłowe – Podstawowe informacje
![korzyści wakacyjny kurs rysunku](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2022/04/korzysci-wakacyjny-kurs-rysunku-1024x528.jpg)
Czym jest wzornictwo przemysłowe? Jak dostać się na studia i jak się przygotować? Dowiesz się tego wszystkiego w tym artykule!
Wzornictwo przemysłowe – jak przygotować swoją teczkę?
Wzornictwo przemysłowe – co to?
Istnieje kilka definicji. Ogólnikowo: Wzornictwo przemysłowe jest działalnością twórczą, która pomaga nam wytwarzać przedmioty bądź urządzenia dziennego użytku. Wlicza się w to strukturę wykorzystanie oraz wygląd danego przedmiotu. Może się to opierać na ulepszaniu istniejących już przedmiotów, lub projektowaniu zupełnie nowych, których jeszcze nie ma.
Tak więc wzornictwo ma na celu design. Ale pamiętać trzeba, że jest to design nie tylko od strony estetyki, ale i funkcjonalności, która powinna być pierwszorzędna.
Jest to też powszechna dziedzina, którą możemy studiować na wielu uczelniach w Polsce. Nie musimy ograniczać się do samych politechnik, bo kierunek ten pojawia się także na Akademii Sztuk Pięknych. Aczkolwiek wybór między jednym i drugim będzie się różnił, i w zależności od tego co wybierzesz, twoja uwaga będzie skupiana na innych aspektach wzornictwa.
Ale jak wyglądają te studia, i czego można się na nich nauczyć?
![egzamin na architekturę](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2019/07/sutkowska-I-miejsce-na-wapw.jpg)
Zobacz także
Jak wyglądają studia?
Wzornictwo przemysłowe to kierunek który zyskuje na popularności. Możesz spodziewać się wielu ciekawych projektów, jak i ciężkich wyzwań, więc zdecydowanie nie będziesz się nudzić! Tak jak wcześniej wspominałem, zajęcia różnią się w zależności od tego gdzie studiujesz, ale przedmioty zwykle są takie same. Na pierwszym roku możesz spodziewać się:
- ogólnych podstaw projektowania
- rysunku zawodowego
- geometrii wykreślnej
- podstaw wybranych programów komputerowych
- historii sztuki
- malarstwa
- rysunku studyjnego
Poświęcisz swój pierwszy rok na oznajmowaniu się z systemem nauczania. Na początku wydaje się to bezcelowe, ale program ten znacznie różni się od tego w szkole średniej. Nowe otoczenie, wykłady oraz zróżnicowane projekty potrafią sprawić, że poczujemy się zagubieni. Aczkolwiek większość projektów wykonuje się grupowo, więc szybko nawiążesz znajomości, a jeśli rzeczywiście zainteresujesz się tym kierunkiem, to szybko przyzwyczaisz się do nowych przedmiotów!
Drugi rok mocno zmienia swój rozkład zajęć. Przedmioty nie są już ogólne, a konkretne, koncentrujące się na projektowaniu odpowiednich przedmiotów. Do tego dojdzie też identyfikacja wizualna, wiedza o barwach, rzeźbach… Chociaż brzmi to strasznie, w rzeczywistości sprawia to, że czujemy się znacznie pewniej.
Na drugim semestrze 2 roku wybierasz specjalizację (2D lub 3D) oraz katedrę w której chcesz się rozwijać. Projektowanie 2D będzie skupiać się głównie na projektowaniem opakowań, plakatów czy wizytówek itp. Natomiast 3D zajmować się będzie obiektami przestrzennymi.
Trzeci rok jest już tylko kontynuacją danej specjalizacji i nowymi wyzwaniami.
Studia na ASP – co robi się na studiach?
![](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2019/08/y5.jpg)
Większość zajęć działa na podobnych zasadach. Będzie dużo projektów, myślenia i rozwiązywania problemów. Projekty mogą dotyczyć planowania wydarzeń, projektowania plakatów, malarstwa czy projektowania 3D. Każdego roku projekty i wymagania się zmieniają. Znajdziesz też wiele konkursów i warsztatów które pomogą ci w zdobywaniu nowej wiedzy.
Co do samych konkursów, dedykowane są dla studentów. Pomagają w rozwijaniu i zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy. Dodatkowo biorąc udział w konkursach jest możliwość bycia zauważonym i wybranym do konkretnych projektów. To pozwala na wczesne rozwinięcie kariery i zdobyciu doświadczenia, które jest jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze nowego pracownika.
Wzornictwo Przemysłowe – Zawód
Możliwości jest wiele. Od pracy w biurze projektowym po prowadzeniu własnej działalności. Tak na prawdę to czy zależy nam na stałym zatrudnieniu czy na obieraniu własnych projektów i klientów jest zależne tylko od naszej decyzji. Możemy próbować wielu rzeczy, i możemy być pewni, że nie będziemy się nudzić.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Większość studentów zaczyna pracować jeszcze w czasie studiów. Firmy szukają wielu designerów, ze względu na ich brak na rynku, tak że klientów możesz spodziewać się już na studiach. Stąd właśnie duża ilość konkursów i możliwości zarobienia wczesnych pieniędzy oraz zdobycia doświadczenia.
Najlepiej szukać pracy w okolicach drugiego oraz trzeciego roku studiów. Oczywiście najlepiej byłoby znaleźć pracę na niepełny etat by nie zawalić studiów, /aczkolwiek trzeba pamiętać że im więcej doświadczenia mamy, tym mamy większą przewagę na rynku.
Responses