Wprowadzenie do świata grafiki tatuatorskiej

Grafika tatuatorska jest niezmiernie szerokim pojęciem, nie ogranicza nas ani technika ani narzędzia, których używamy do tworzenia projektów. Musimy jednak pamiętać o spełnieniu wymagań klienta i utrzymaniu pewnej stylistyki podczas tworzenia wzorów. Jedyne co rzeczywiście stoi nam na drodze to własna wyobraznia i w pewnym stopniu warsztat. 

Styl a technika dziarania

Możemy się spotkać z różnymi upodobaniami dotyczącymi stylu wykonania tatuażu czy to jeśli chodzi o kreskę artysty czy to sposób samego wykonania dziary. Wiadomo, że łatwiej będzie wykonać prosty graficzny wzór za pomocą hand poke’a, niż cały wycieniowany rękaw.

Styl “graficzny”

Jest właściwie jednym z najbardziej obleganych stylów grafiki pod tatuaż. Możemy się spotkać z różnymi jego wariacjami, zaczynając od bardzo prostych wzorów podchodzących pod rysunek jedną linią kończąc na szczegółowych pracach w bardziej graficznej odsłonie. Nie skupiamy się wtedy na szczegółach, liczą się zarys i zamysł projektu. Na pierwszy plan wychodzi zabawa zwykłą ciągłą linią, nie podkreślamy światłocienia w pracy, ważny jest dobry lineart.

Minimalizm

W tym stylu możemy dostrzec wiele podobieństw do styku graficznego, w tym przypadku również dążymy do uproszczenia grafiki, jednakże w tym przypadku bardzo ważna jest dbałość o szczegóły. Wielu tatuatorów uważa ten styl za jeden z najtrudniejszych w wykonaniu, głównie ze względu na symetrię i geometryzację wzorów. Nawet gdy mamy do czynienia ze zwykłą prostą linią na nadgarstku albo przedramieniu, najtrudniejszym aspektem jest, żeby nie walnąć się czy to żeby za tą linię nie wyjść czy to żeby była idealnie równa. Sam wzór jest łatwy w narysowaniu, tak, ale jeśli chodzi o samo dziaranie jest to prawdziwa katorga, zwłaszcza dla perfekcjonistów.

Styl realistyczny

Jeśli chodzi o realizm, będziemy się starać, aby jak najlepiej uchwycić realne proporcje obiektu, gdzie uproszczenie danej rzeczy raczej nie wchodzi w grę. Nie zapominajmy również o światłocieniu, bo zabawa cieniem będzie grała tu nie małą rolę. Nawet jeżeli sam styl rysunku pod wzór jest wykonany semi-realistycznie, musimy uwzględnić podkreślenie pewnych kształtów cieniami, tak aby wzór wydawał się bardziej wypukły i żywy.

Styl hiperrealistyczny

Tym stylem posługuje się raczej niewielkie grono tatuatorów, bo naprawdę trzeba osiągnąć mistrzostwo w sferze realistycznego rysowania, by być w stanie się tego podjąć. Bardzo często towarzyszą pracą tego typu żywe, jaskrawe kolory. 

Handpoke a Maszynka

Technika tatuowania zazwyczaj jest dobierana indywidualnie do konkretnego projektu. Zależy to od tego, jak bardzo szczegółowy lub trudny w wykonaniu jest projekt. Maszynka jest zdecydowanie o wiele bardziej precyzyjna, a kreska jest na pewno bardziej pewna niż przy wykonywaniu pojedynczych kropeczek. Wiele początkujących tatuatorów zaczyna swoją przygodę właśnie z handpokiem – ze względu na niższy koszt oraz łatwo dostępność reszty materiałów. Cena zakupu igieł znacznie różni się od inwestycji w nową maszynkę. Zresztą hartowanie się tak mozolną robotą sprawia, że jest się bardziej wytrwalszym podczas poznawania później kolejnej techniki.

Related Articles

Responses