Terraforming- co to jest?
Czym jest terraforming?
Najprościej ujmując proces ten polega na dostosowaniu warunków na jakiejś planecie, do tych panujących na Ziemi. Chodzi o to aby umożliwić życie na innym ciele kosmicznym. Terraforming może też oznaczać stworzenie własnego uniwersum, o czym opowiem poniżej.
Pierwsze kroki
Na początku najbardziej istotną rzeczą jest stworzenie historii świata. Nie musi być ona zbyt skomplikowana. Wystarczy tak naprawdę jedno zdanie np. Wielka wojna międzyplanetarna dwóch cywilizacji. Ważny jest też rodzaj tworzonego świata. Czy jest on zbliżony do naszego czy wręcz przeciwnie? Od tego będzie zależał wygląd mieszkańców i otoczenia.
Historia jest i co dalej?
Kolejnym etapem jest ustalenie zasad, możliwości i ograniczeń tego świata. Czy jest tam grawitacja taka jak na Ziemi? Czy mieszkańcy mają nadzwyczajne moce lub dary? Ważne jest aby nie przesadzić tu z kreatywnością. Dobrym pomysłem na początek jest szukanie inspiracji w grach i filmach. Zebrane pomysły warto przekształcić trochę na coś swojego, indywidualnego.
Jak stworzyć mapę?
Na tym etapie zawszę zaczynam od tradycyjnego szkicu na kartce. Aby całość mapy była spójna i miała sens, warto przypomnieć sobie wiedzę z geografii. Na pewno wiesz w jaki sposób powstały kontynenty na Ziemi. Tak samo będą one działać na utworzonej przez Ciebie planecie. Narysuj kilka płyt tektonicznych, które będą stanowiły bazę. Na ich granicach znajdują się granice kontynentów (uwaga! Nie na każdej z granic). Nie zapomnij też o górach, które wypiętrzają się w miejscach gdzie płyty się zderzają. Kiedy to już masz pozostało dodać trochę wysp i narysować kilka południków oraz równoleżników, które utworzą siatkę.
Co dalej?
Warto jest skupić się najpierw na jednym z kontynentów. Wybieram jaki typ klimatu będzie tam dominował, a następnie rozmieszczam wyżyny, niziny, zbiorniki wodne itd. W kolejnym kroku zaznaczam punktami gdzie będą znajdowały się osady cywilizacji. W ten sposób mogę już przejść do wizualizacji danego środowiska, zacznę na przykładzie pustyni.
Na początku najlepszym sposobem do przekazania idei jest szkic. Nie skupiam się na szczegółach, do nich wrócę później, najważniejsze jest teraz oddanie charakteru danego miejsca. Sednem w moim szkicu będzie ukształtowanie pustyni. Zaznaczam więc wydmy, gdzieś w tle rysuję osadę, a na horyzoncie zarys miasta. Aby mój kadr był jak najlepszy zawsze robię około 5/10 szkiców, z których wybiorę jeden. Swoje szkice robię markerem i cienkopisem, ale jeśli chcesz poznać inne techniki koniecznie zajrzyj tu: Szkicowanie różnymi technikami
Od ogółu do szczegółu
Teraz mogę skupić się na konkretnych elementach. Zastanawiam się jak wygląda osada. Czy jest ona skupiskiem płóciennych namiotów czy też tajnym laboratorium naukowym? Ostatecznie zdecydowałam się na drugą opcję. Na oddzielnej kartce robię więc kilka szkicowych koncepcji mojej tajnej bazy. Potem zastanawiam się co jest celem jej pracowników. Być może zajmują się oni tworzeniem portalu, który umożliwi im włamanie się do bazy wroga.
Dobrym sposobem na burzę pomysłów są skojarzenia. Z tajemnym laboratorium kojarzą mi się szaleni naukowcy, ludzie w obszernych skafandrach i masa eksperymentów. Zastanawiam się jaka jest ich historia, jacy są, zapisuję sobie wszystkie te informacje . Przechodzę do szkicowania, zaczynam od wstępnych proporcji postaci.
Proces tworzenia ubioru postaci
To kolejna istotna kwestia. Lubimy kiedy strój odzwierciedla nasz charakter, analogicznie będzie ze stworzonym przez nas bohaterem. Projektuję więc takie ubrania, które już swoim wyglądem będą świadczyły o jego osobowości. Na przykład roztargnienie może być symbolizowane przez poplamiony fartuch, a inteligencja przez wielkie okulary.
Kiedy główne elementy ubioru mamy już za sobą , czas przejść do rekwizytów. Dobrym sposobem na burzę pomysłów są skojarzenia. Z szalonym naukowcem kojarzą mi się wynalazki, duże okulary i skafander. Zapisuję wszystkie te hasła w formie mapy myśli, zaczynając od postaci. Teraz do każdego z osobna dodaje kolejne skojarzenia. W ten sposób zapisane frazy mogę łączyć ze sobą tworząc coś unikalnego. Na przykład z połączenia okularów i miarki wymyśliłam szkła które po włożeniu w oprawki pokazują dokładną odległość od wroga.
Responses