SZKOŁA RYSUNKU

Szkoła rysunku Domin – Istniejemy od 10 grudnia 1994 roku. To właśnie od tego dnia pracowaliśmy nad program, który teraz jest idealnie skrojony. Zapisując się do nas na naukę rysunku korzystasz z doświadczenia zbieranego ponad ćwierć wieku. W tym czasie na bazie obserwacji tysięcy uczniów powstały tak unikalne elementy programu jak Stopian, Omer czy Zasada 5 kropek. O wszystkim będzie niżej.

Jakie korzyści otrzymujesz dodatkowo zapisując się na lekcje rysunku do Domina?

Moglibyśmy przytaczać tu opinie naszych uczniów, które podają w ankietach, że najfajniejsza w Dominie jest atmosfera. Nad tym jednak nie będziemy się rozpisywać to może napisać każdy.


Jeżeli chcesz przeczytać o wszystkich korzyściach Domina kliknij w ten link


My mamy dla Ciebie 3 konkretne i unikalne wartości których nie znajdziesz na żadnym innym kursie rysunku:

 • Platforma z kursami Video on-line – szkoła rysunku domin ma dwie ścieżki jedną stacjonarną gdzie na bieżąco nauczyciel koryguje twoją pracę ale i platformę Video. Tam możesz odtworzyć sobie w zaciszu domowym ćwiczenia z lekcji i ćwiczenia dodatkowe ile tylko razy chcesz. Aż załapiesz o co chodzi. Same kursy rysunku on-line można kupić na platformie Olado – [KLKNIJ]
 • Kurs malowania akwarelami – akwarelowym ramieniem kursów rysunku w Dominie jest platforma akwarela.eu. Wraz z zapisaniem się na dowolny kurs rysunku dostajesz kurs akwareli. To jest o tyle fajne, że nawet jeżeli Ty nie skorzystasz może to zrobić ktoś z Twoich bliskich. A wartość tych kursów jest od 159 zł do 499 zł. Tyle właśnie zyskujesz. Co ciekawe co roku (czyli co trzy trymestry dostajesz kolejny kurs akwareli)
 • Program nauczania artystycznego – Oprócz tradycyjnej nauki rysunku ołówkiem czy zasad światłocienia masz elementy, które przyspieszają naukę i pozwalają dojść do rysunkowego mistrzostwa. To tylko niektóre z tych elamentów – Igurra System – zbiór zadań poprawiający widzenie przestrzenne (niezbędne dla kandydatów na architekturę i na wzornictwo przemysłowe); KDD – czyli jak stać się osobą kreatywną; Zasada 5 kropek – czyli jak robić szybkie postępy i tworzyć dobre nawyki

Kurs malowania akwarelami który dostajesz za darmo oferuje światowy poziom:

Kurs malowania akwarelami za darmo

Szkoła rysunku Domin to też świetna kadra. Jednym z nauczycieli jest Grzegorz Wróbel. To właśnie ten mistrz akwareli i rysunku stworzył dla nas kilkadziesiąt kursów malowania akwarelą on-line. Dołączył on do nas w roku 2001 i jest do dnia dzisiejszego.

Jakimi technikami rysunkowymi uczymy

Podstawą nauczania jest ołówek. Od tego zaczynamy wszystkie lekcje. Ołówek jest uniwersalny i łatwo dostępny. Część osób zostaje przy nim już na całe życie artystyczne. Jeżeli jednak będziesz chciał więcej to poniżej masz wszystkie techniki którymi działamy:

 • Ołówek
 • Długopis – taki zwykły kulkowy czarny
 • Cienkopisy
 • Markery czarne
 • Flamastry pędzelkowe
 • Promarkery
 • Kredki
 • Sangwina
 • Węgiel
 • Grafit sproszkowany
 • Tusz/Atrament
 • Stalówka
 • Akwarela
 • Farby olejne
 • Ecolina
 • Kawa rozpuszczalna – dokładnie tak. Daje to ciekawe efekty.

KURS RYSUNKU = DOMIN


Ołówek – technika najbardziej wszechstronna

To ołówkiem zaczynają wszyscy. Niektórzy zachwycają się tą techniką tak bardzo, że tylko nią rysują. Czy da się z ołówka wyciągnąć cuda?

Da się! Z resztą sam zobacz:

nauka rysowania ołówkiem

Pro Tip! Poniżej masz linki do darmowych lekcji rysunku. Ściągnij je do katalogu “Domin – lekcje rysunku” póki jeszcze są 😉

Łatwe rysunki 10 lekcji do ściągnięcia

Jak nauczyć się rysować – kolejna partia fajnych materiałów do samodzielnej nauki rysunku

Jak narysować psa – świetny zestaw

Rysunek architektoniczny – zobacz na czym polega

Darmowe lekcje rysunku – na za darmo i w sam raz dla początkujących rysowników

Jaki Pan taki kram – rysunki szefa Domina – cienkopis + tusz

Szkoła rysunku Domin założona została przez Wojciecha “Domin” Domińczaka.

Jest miejscem gdzie artyści uczą artystów. Pan Wojciech Domińczak nadał nazwę swoim lekcjom rysunku od swojego pseudonimu – “Domin”. Warto wspomnieć, że organizacja przyjmuje jak paradygmat – czyli zbiór procedur i zasad od swojego lidera. Jeżeli lider rysuje to i organizacja chętnie rysuje.

A szef Domina cały czas rysuje :

Rysunek cienkopisem stalówką i tuszem Wojciecha Domińczaka

Szkoła rysunku Domin – program nauczania

Poniżej będzie miał opisaną całą strategię uczenia w Dominie. Wyjaśnimy też wiele pojęć z którym spotkasz się na naszych zajęciach.

Podstawą uczenia na naszych kursach rysunku jest działanie w przestrzeni. Nawet jeżeli rysujemy martwą naturę to ważne jest dla nas jak zbudowane są przedmioty i jakie zależności między nimi zachodzą.

Takie podejście ma pomóc w budowaniu bazy wiedzy która w przyszłości wykorzystana zostanie do projektowania architektury, przedmiotów a nawet całych światów gier komputerowych – to jest właśnie projekt Dominatica.

Osoba która po prostu chce się ładnie nauczyć rysować nauczy się. Będzie miała jednak możliwość łatwego przejścia w świat kreatywny. Oto jak wygląda jedna z przykładowych prac najpierw naszego ucznia a potem wykładowcy:

Szkoła rysunku

Nauka perspektywy

Każda szkoła rysunku ma swój profil. Tak też jest z Dominem.

Podstawą nauczania na naszych kursach jest przestrzeń dlatego perspektywa odgrywa u nas najważniejszą rolę. Umiejętność rysowania w perspektywie potrzebna jest dla:

 • kandydatów na architekturę –> Politechnika
 • kandydatów na architekturę wnętrz –> ASP
 • kandydatów na architekturę krajobrazu –> SGGW
 • osób chcących działać w przemyśle gier komputerowych
 • osób chcących uprawiać Concept Art
 • Hobbystów, którzy chcą nauczyć się ładnie rysować idąc drogą przestrzenną

Oto przykład rysunku w którym zawarte są zasady perspektywy, rysowania postaci i drzew:

  szkoła rysunku perspektywa

  Rysowanie postaci ludzkiej – to zawsze!

  Zaraz za perspektywą trzeba osadzić umiejętność rysowania postaci. Ważne jest żeby wiedzieć jak postacie rysują osoby wybierające się na Akademię Sztuk Pięknych a jak na Politechnikę na architekturę.

  Kandydaci na architekturę traktują postać bardziej szkicowo. Jest ona miernikiem skali przedmiotów i ich proporcji względem siebie. Popatrz na ten rysunek wyżej. Nawet nieduże drzewo jest większe od osób przy wozie. Koszyk przy którym jest ta pani ma proporcje adekwatne do jej sylwetki. Osoba na drugim planie, niosąca wiadra jest trochę wyższa od krowy. Te wzajemne proporcje są tu najważniejsze. Ten rysunek jest ilustracją do próbnego egzaminu na architekturę pt. “Kościół romański wśród pól”. Postacie nie odgrywają tu kluczowej roli. One tylko są ważnym dodatkiem.

  Ale popatrz na rysunek czystej postaci

  Rysowanie postaci dla kandydatów na ASP

  Osoby które wybierają się na ASP na takie kierunki jak Malarstwo, Grafika, Rzeźba muszą skoncentrować się na rysowaniu postaci. To jest bezwzględnie rzecz najważniejsza. I muszą do tego podchodzić inaczej. Liczą się w rysunku postaci pod ASP takie rzeczy jak charakter, klimat, emocje czyli słowa o bardzo szerokiej możliwości interpretacji.

  Najlepiej porównanie rysowania pod architekturę na Politechnikę a rysowania pod ASP określa ten cytat:

  Porównanie rysowania na architekturę a na ASP jest jak porównanie hokeja do jazdy figurowej na lodzie. I tu, i tu, jeździ się na łyżwach ale w zupełnie innym celu.

  Jeżeli ktoś potrzebuje dobrego przygotowania do teczki na ASP to powinien wybrać Szkołę Rysunku KONTRASTOWNIA.

  Kurs rysowania postaci dla kandydatów na ASP

  Martwa Natura – to podstawa podstaw

  Wszystko bierze się z natury!

  Nawet zasady perspektywy – one nie są wymyślone przez szkołę rysunku – one są brane z natury! Z obserwacji.

  Dlatego nie ważne czy wybierasz się na architekturę, czy na ASP czy jesteś hobbystą. MARTWE NATURY ĆWICZ ZAWSZE!

  Zasady głoszone na lekcjach rysunku tylko pomagają w widzeniu. Bo brak świadomości choćby takich rzeczy jak stożek dobrego widzenia czy postrzeganie peryferyjne może doprowadzić do błędów.

  Najlepiej zacząć od prostych przedmiotów rysowanych ołówkiem. Chociażby tak jak ten przykład:

  nauka rysunku z natury ołówkiem