Szkicowanie różnymi technikami
![Szkic ołówkiem](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2022/07/olowek1-1024x743.jpg)
Szkicowanie to niezbędna umiejętność dla rysowników. Pomaga w planowaniu większych prac ale też pozwala przedstawiać charakter szkicowanego przedmiotu w stosunkowo krótkim czasie. W tym artykule przedstawię Ci kilka technik, które możesz wykorzystywać do wykonywania swoich szkiców. Często trzeba wypróbować wszystkie, aby odkryć, które najbardziej Cię kręcą i sprawiają najwięcej przyjemności.
Dlaczego szkicujemy?
Szkic to szybko wykonany rysunek, zazwyczaj na mniejszych formatach. Zawsze na zajęciach z rysunku prowadzący zachęcali mnie do wykonywania kilku szkiców, zanim przechodziłam do rysowania na dużych kartkach. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z rysunkiem, bardzo często kończyłam tylko na jednym szkicu i nie widziałam sensu w wykonywaniu większej ilości. Dopiero po dłuższym czasie zauważyłam, jak korzystne jest poprzedzanie dużej pracy szybkimi rysunkami.
Schematyczny szkic pomagał mi rozplanować dokładnie moją pracę, dzięki czemu nie miałam watpliwości jak umiejscowić coś na dużej kartce. Z kilku pomysłów wybierałam ten, który najbardziej mi się podobał. Miałam pewność, że zaplanowałam prace jak najlepiej mogłam. Również moja reka była poprostu lepiej rozruszana, przez co stawianie prostych kresek nie sprawiało mi większych trudności i popełniałam dużo mniej błędów (które wcześniej zazwyczaj poprawiałam 15 razy za pomocą gumki).
W szkicowaniu dobrze jest wykorzystywać różne techniki. Dzięki temu często łatwiej jest oddać charakter danego miejsca oraz rysunek staje się dla nas ciekawszy i daje więcej satysfakcji.
Jakie najlepiej wybierać szkicowniki?
Wybór szkicownika jest kwestią bardzo idywidualną. Szkice mogą być wykonywane nawet na pojedynczych luźnych kartkach. Wiele osób preferuje jednak szkicowniki w postaci zeszytów, dzięki czemu rysunki zebrane są w jednym konkretnym miejscu. Szkicownik ne musi być drogi – lepiej za to aby miały stosunkowo dużo kartek. Dzięki temu zawsze znajdzie się w nich miejsce na błędy, które są kluczowe w procesie nauki 🙂
Moim zdaniem szkicowników nigdy za wiele. Dobrze jest posiadać przynajmniej dwa – w moim przypadku jeden zakładam wyłącznie w celu ćwiczeń, a drugi jest formą mojego pamiętnika. Ten drugi zabieram ze sobą w różne miejsca i zbieram pamiątki w postaci rysunków. Rózne techniki pomagają mi oddawać chrakter odwiedzanych miejsc ale tez często przypominają mi o nastroju, w którym sama się wtedy znajdowałam.
Szkicowanie ma na celu przede wszystkim Twój rozwój osobisty. Nie przejmuj się, jeżeli twoje szkice wyglądają na poczatku nieporadnie. Rób ich dużo, przy każdej wolnej okazji. Szybkie rysunki pomogą ci unikać większych niepowodzeń na dużych formatach.
Przeglądając za jakiś czas swoje starsze rysunki zauważysz, jak duże postepy poczyniłeś. Żadne ćwiczenia nie idą na marnę – z każdym kolejnym rysunkiem posuwasz się do przodu, w stronę swojego wymarzonego celu.
Rodzaje technik rysunkowych na przykładzie Kościoła w Starej Miłosnej
Wybrałam się na plener do Starej Miłosnej – znajduje się tam śliczny drewniany kościół. Postanowiłam, że zabiorę wiele przyborów i zrobię szybkie szkice – każdy inną techniką. Z niektórych byłam zadowolona mniej, z innych bardziej, ale starałam się w każdej uchwycić inne cechy zabytku.
Ołówek
Pierwszą techniką, którą wykonałam szkic był ołówek. Zaczęłam od prostych kształtów, po czym stopniowo przechodziłam do detalu i światłocienia. Podczas szkicowania staram się nie używać gumki – jest to dodatkowe ćwiczenie na pewność swojej kreski i akceptowanie drobnych niedoskonałości.
Ołówek pozwalał mi na dość szczegółowe i delikatne narysowanie kościółka. Wykonałam jeden szkic ołówkiem 4B, co pozwoliło mi zarówno na uzyskanie delikatniejszych, jasnych kresek ale też wydobycie intensywniejszego cienia. Drugi szkic robiłam nieco twardszym ołówkiem 2B, przez co cały rysunek jest dużo delikatniejszy.
![](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2022/09/olowek1-1-1024x743.jpg)
![](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2022/09/olowek2-1024x743.jpg)
Tusz
Dwa następne szkice wykonałam tuszem. Tusz pozwala w ciekawy sposób wydobywać kontrasty – mamy w końcu do dyspozycji wyłącznie czerń i biel. Jeden szkic wykonałam stalówką a drugi patyczkiem. Stalówka zbiera większą ilość tuszu, przez co kreska jest grubsza i bardziej nasycona. Patyczek pozostawia efekt “suchej kreski”, który moim zdaniem zawsze świetnie wygląda w szybkich szykicach.
![](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2022/09/tusz1-743x1024.jpg)
![](https://www.domin-warszawa.pl/wp-content/uploads/2022/09/tusz2-743x1024.jpg)
Kredka
Zazwyczaj kiedy rysuję kredkami, używam w rysunku wyłącznie jednego koloru. Kredka w takim przypadku zachowuje się dość podobnie do ołówka – możemyw łatwy sposób manipulować grubością i intensywnością kreski.
Responses