Szkicowanie różnymi technikami

szkic kościoła tuszem

Szkicowanie to niezbędna umiejętność dla rysowników. Pomaga w planowaniu większych prac ale też pozwala przedstawiać charakter szkicowanego podmiotu w stosunkowo krótkim czasie. Często zdarza się jednak, że szybkie szkice nie wyglądają dla nas atrakcyjnie. Przez to tracimy motywację do dalszego zapełniania naszego szkicownika. W tym artykule przedstawię Ci kilka technik, którymi można je wykonywać. Aby znależć swoją ulubioną, trzeba poznać i nauczyć się wszystkich!

Dlaczego szkicujemy?

Szkic to szybko wykonany rysunek, zazwyczaj na mniejszych formatach. Zawsze na zajęciach z rysunku prowadzący zachęcali mnie do wykonywania kilku szkiców, zanim przeszłam do rysowania na dużym formacie. Często kończyłam na jednym szkicu i nie widziałam sensu w wykonywaniu większej ilości. Dopiero po dłuższym czasie zauważyłam, jak korzystne jest poprzedzanie dużej pracy szybkim rysunkiem.

Schematyczny szkic pomagał mi rozplanować dokładnie moją pracę, dzięki czemu nie miałam watpliwości jak umiejscowić coś na dużej kartce. Również moja reka była poprostu lepiej rozruszana, przez co stawianie prostych kresek nie sprawiało mi większych trudności oraz popełniałam mniej błędów, które wcześniej poprawiałam po 15 razy za pomocą gumki.

W szkicowaniu dobrze jest wykorzystywać różne techniki. Dzięki temu często łatwiej jest oddać charakter danego miejsca oraz rysunek staje się dla nas ciekawszy i daje więcej satysfakcji.

Jakie najlepiej wybierać szkicowniki?

Wybór szkicownika jest kwestią bardzo idywidualną. Szkice mogą być wykonywane nawet na pojedynczych luźnych kartkach. Wiele osób preferuje jednak szkicowniki w postaci zeszytów, dzięki czemu mają rysunki w jednym konkretnym miejscu. Lepiej jest wybierać szkicowniki, których ceny nie są bardzo wysokie, ale mają stosunkowo dużo kartek. dzięki temu zawsze znajdzie się w nich miejsce na błędy, które są kluczowe w procesie nauki!

Moim zdaniem szkicowników nigdy za wiele! Dobrze jest posiadać przynajmniej dwa – w moim przypadku jeden zakładam wyłącznie w celu ćwiczeń, a drugi jest formą mojego pamiętnika. Ten drugi zabieram ze sobą w różne miejsca i zbieram pamiątki w postaci rysunków. Rózne techniki pomagają mi oddawać chrakter odwiedzanych miejsc ale tez często przypominają mi o nastroju, w którym sama się wtedy znajdowałam.

Popełniaj błędy!

Szkicowanie ma na celu przede wszystkim Twój rozwój osobisty. Nie przejmuj się, jeżeli twoje szkice wyglądają na poczatku nieporadnie. Rób ich dużo, przy każdej wolnej okazji. Szybkie rysunki pomogą ci unikać większych niepowodzeń na dużych formatach.

Przeglądając za jakiś czas swoje starsze szkicowniki zauważysz jak duże postepy poczyniłeś, co da ci mnóstwo satysfakcji i energii do dalszego działania. Żadne ćwiczenia nie idą na marnę – z każdym kolejnym rysunkiem posuwasz się do przodu, w stronę swojego wymarzonego celu!

Rodzaje technik rysunkowych

Ołówek

Pierwszą techniką, którą możesz wykonywać szkice jest oczywiście ołówek. Zwykle początkujący rysownicy sięgają właśnie po ten przybór. Ołówek jest wygodny do szkicowania oraz atrakcyjny. Pozwala też na popełnianie grubszych błędów, które ewentualnie można naprawiać przy pomocy gumki. Warto jednak próbować używać jej jak najmniej – szkic nie musi być idealny, za to powiniec być dość szybki. Wielokrotne wycieranie fragmentów rysunku spowalnia cały proces oraz utrudnia nadanie charakteru szkicowanego ujęcia.

Ołówkiem dobrze jest rysować dość delikatnie, staramy się nie dociskać go zbyt mocno do kartki. Jeżeli chcemy uzyskać ciemniejszy odcień oraz wydobyć kontrasty, w wybranych miejscach dokładamy stopniowo więcej warstw ołówka, tworząc nieco ciemniejszą plamę.

Related Articles

Responses