szkic – szkicowanie -szkicownik
szkic - co to tak na prawdę jest?
Szkic ma dwie różne definicje. Inaczej na szkic patrzą amatorzy a inaczej profesjonaliści. Pokażę obie definicje żeby porównać.
- [Amatorzy] Szkic to takie szybki i byle jaki rysunek niegodny pokazywania. Często jak moje oczy gdzieś napotkały taki rysunek to mówili “aaa , to taki szkic, to nie ma co na to patrzeć”
- [Profesjonaliści] – Szkic to szybkie i lapidarne oddanie sedna. W szkicu pokazujemy główną ideę nawet w paru pociągnięciach ołówkiem. Szkic jest najtrudniejszą formą rysunku bo jego autor musi mieć niezwykle sprawną rękę i masę doświadczenia.
Jest jeden wspólny mianownik w obu wypowiedziach – szybkość.
Szkic nr.1 varso tower - domin tower
Szkicowanie omówimy sobie na przykładzie tego tematu. Pochodzi on z wydarzenia jakim jest Warsaw Sketcher. Tu rysowaliśmy wnętrze wieżowca Varso Tower.
Szkic w 20 minut – cienkopis i kredka
Autorem tego rysunku jest Kamil Kwiatkowski. Dałem mu zadanie pokazania uczestnikom wakacyjnego kursu rysunku ile da się zrobić w 20 minut a ile w 40. Przeanalizujmy go:
- rysunek nie ma dopracowanych detali
- dobrze oddaje charakter przestrzeni
- nie trzyma perfekcji kreski
- od razu widzimy co jest tematem
- koncentracja na kluczowych elementach
Teraz obejrzyjmy sobie szkic w 40 minut:
Szkic nr.2 wnętrze varso w 40 minut
I tu ogarnia nas zdziwienie…
W zasadzie nie widać różnic a cytując klasyka:
Jak nie widać różnic to po co przepłacać 🤣
W powyższym rysunku autor przywiązał dużo więcej wagi do jakości kreski. Perspektywa jest dużo bardziej wysmakowana. Wydarzyło się też coś czego amator nie dostrzeże.
– Mając więcej czasu rozprężamy się bo wiemy że nie musimy się spieszyć więc rysujemy dłużej.
Wiele osób które chodzą na kurs na architekturę pyta mnie:
– Co zrobić żeby rysować szybciej?
A ja im wtedy mówię
– Run Forrest! Biegnij! Jeżeli z domu do przystanku autobusowego masz 2 minuty a zostało Ci 40 sekund do jego przyjazdu to wrzucasz w głowę nakaz – biegnij bo nie zdążysz.
Jeżeli podczas lekcji rysunku panuje miła atmosfera, a panuje, jest wesoło i bez spiny to rysujemy znacznie dłużej.
Pomiędzy szkicem a małym rysunkiem szkic nr.3
Podczas innego pleneru pod kościołem Dzieciątka Jezus Kamil narysował cos takiego:
To szkic czy już rysunek?
Jest pewna granica, która jest niezwykle płynna. Kiedy mamy jeszcze do czynienia ze szkicem a kiedy to już tylko mały rysunek. Cześć elementów wskazuje na duże dopracowanie a część na szkicową formę.
Arkusz papieru nie decyduje o tym czy coś jest szkicem czy nie. Mając nawet format wielkości karty kredytowej możemy wziąć cienkopis 0.05 i wydłubać fotorealizm metodą dot-works.
szkic postaci [nr. 4]
To jest fajne porównanie rysunku. Autorką obu rysunków jest nasza wykładowczyni Gabrysia Szymańska. Prowadzi ona u nas kurs na ASP (polecam)
Żeby porównać oba rysunki musisz je sobie powiększyć.
Pan po lewej stronie siedział jako ochroniarz w szkole rysunku Domin. Był zawsze miły, życzliwy i uśmiechnięty. Dorabiał sobie do emerytury. I tu teraz widać na czym polega szkic:
- Gabrysia pomija nieistotne elementy – odpuszcza trzecie plany – okno – kaloryfery – metaloplastyka – nie są tematem rysunku
- Pan siedzi na obrotowym, ruchomym krześle – to w tym szkicu jest wątek poboczny – zobacz jak subtelnie narysowane są kółka i konstrukcja krzesła
- stół i jakieś leżące na nim elementy sa na tyle ważne na ile jest to konieczne żeby udowodnić, że ta ręka jest oparta. Usłojenie drewna, jakieś gazety – to wszystko jest niepotrzebne. Rysunek realistyczny by już to pokazał. Zdjęcie zrobiłoby wszystko jednakowo.
- subtelność tego szkicu oddaje od razu, na pierwsze spojrzenie – że jest to pogodny emeryt
- jednak kiedy powiększymy sobie obrazek nagle okaże się, że wszystko jest niedokładne – i na tym polega wielkość tego szkicu!
Rysunek po prawej to praca w formacie 100×70 jaką Gabrysia włożyła do swojej teczki. Wykonała ją podczas wielogodzinnej sesji gdy chodziła na kurs artystyczny u siebie w mieście. I to od razu widać. jest dużo bardziej szczegółowa. Natomiast kreska jest artystyczna – szkicowa.
Jak szkicować - materiał dla Ciebie!
Nauka rysunku postaci to najważniejsze ćwiczenie ze wszystkich. Nie ważne czy jesteś na poziomie rysunku od podstaw czy zaawansowanym. Nie ważne czy rysujesz żeby zdać na studia czy jesteś rodzicem rozważającym zapisanie dziecka na rysunek dla dzieci. Postać jest najważniejsza! Możesz ją robić ołówkiem albo w technice digitla-pianting. Rysuj! postacie. Szkicuj je w autobusie. Zgłębiaj anatomię dla artystów.
Poniżej materiał do samodzielnego rysowania który dla Ciebie przygotowała szkoła rysunku Domin. Ciekaw jestem ile osób dotrze do tego miejsca. Jeżeli dotarłeś napisz do mnie maila na domin@domin.pl. Możesz też wysłać do korekty ten rysunek. To nic nie kosztuje.
Jak żyć? jaką formę rysunku wybrać?
Jaką formę rysowania wybrać?
Światek artystyczny raczej nie lubi realizmu. Natomiast większość game devu, concept artu, wizualizacji architektonicznych czy sztuki dla zwykłego człowieka opiera się na realizmie.
Zacytuję tu mojego profesora z lat studenckich Ludomira Słupeczańskiego:
Porównywanie rysunku realistycznego/architektonicznego do rysunku na Akademii Sztuk Pięknych jest jak porównywanie hokeja do jazdy figurowej na lodzie. I w jednym i w drugim przypadku jeździ się na łyżwach tylko w zupełnie innym celu.
Dlatego określ cel kim chcesz być a dopiero potem wybierz jaką twórczość chcesz uprawiać. A dla tych, którzy chcieliby skrytykować czyjąś twórczość polecam cytat z Oskara Wilde`a:
Egoizm nie na tym polega, żyjesz tak, jak chcesz, lecz na żądaniu od innych, by żyli tak, jak Ty
Żądanie od innych żeby rysowali i malowali tak jak Ty chcesz to egoizm – wystrzegaj się tego!
A jeżeli jesteś kandydatem na architekturę to może zainteresuje Cię ten artykuł:
Jak dostać się na architekturę – radzi ten który zajął I miejsce na egzaminie na architekturę
Szkic nagrany - szkic ołówkiem - nr.5
Ten film stał się uzupełnieniem kursu na architekturę. Rysunek wykonał i nagrał Jakub Chełstowski. Podzielony jest na trzy różne długości. Zobacz ile da się narysować w 20, 10 i 5 minut.
Szkic ołówkiem - jest moc! [nr.6]
Tym razem poprosiłem Kamila Kwiatkowskiego żeby zrobił szkic dla naszych podopiecznych.
I wywiązał się z tego zadania fantastycznie. Warto powiększyć sobie ten obrazek żeby zobaczyć jak dynamiczna kreska
Popatrz na ten czarny, podniszczony dach. Jeżeli jesteś początkującym rysownikiem architektury to możesz mieć kłopoty z uzyskiwaniem czerni w rysunku.
Zrób ten szkic jako ćwiczenie szkicowania architektonicznego.
Szkicowanie przestrzeni urbanistycznej - szkic łukasza stępnika [7]
To co przede wszystkim w tym szkicu uderza to format – panoramiczny. Sam szkic wykonany został cienkopisem przez Łukasz Stępnika – Platzka. Najpierw naszego ucznia, potem absolwenta, potem wykładowcę w Dominie a teraz wykładowcę na Wydziale Architektury.
Ten szkic powstał , można powiedzieć “na zamówienie”. Trzeba było kandydatom na architekturę pokazać jak szkicować. I powstał wtedy cały cykl szkiców architektonicznych.
popatrz tylko jak sprawnym ruchem ręki Platzek oddał całe sedno przestrzeni. Docelowo architekt posługuje się właśnie takimi szkicami. Tak powstają koncepcje budynków. Naucz się tego bo będziesz z tym się spotykał na co dzień w pracy jako architekt.
szkic ulotnego wrażenia - krzyż w górach
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Odbywasz kurs rysunku w ferie zimowe. W przerwie żeby nie siedzieć cały dzień w pomieszczeniu wychodzisz w góry na 2 godzinny spacer. Bierzesz ze sobą szkicownik i w trakcie przechadzki wyłapujesz swoim artystycznym okiem piękny kadr.
Jest za zimno żeby siedzieć kilka godzin i rysować. Poza tym reszta wycieczki nie będzie na Ciebie czekać. Jest poza tym dość późno i za godzinę szybko się ściemni.
Właśnie w takich sytuacjach szkicowanie jest świetnym rozwiązaniem. Tu masz kilkuminutowy szkic który jest ulotnym zapisem dostrzeżonego piękna.
Szkicownik to taki fajny przedmiot, który zawsze można mieć ze sobą. Ja zawsze mam go w plecaku.
Szkic malarski
Mamy w Dominie bardzo silny i prężny kurs malarstwa akwarelowego. Grzegorz podczas malowania bardzo często korzysta z formy szkicu malarskiego żeby zaplanować sobie kolorystykę oraz interpretację zdjęcia.
Tu żeby zrozumieć sedno szkicu malarskiego też należy powiększyć sobie skan. Wtedy zobaczysz jaka niedokładna jest ta mini akwarelka. Szkic malarski pełni bardzo ważną rolę. W ubiegłych stuleciach artyści stosowali go przed namalowaniem głównej pracy. Historia sztuki donosi nam że Gericault przed namalowaniem “Tratwy Meduzy” miał wykonać 700 szkiców i szkiców malarskich. Dziś wielu młodych ludzi których uczymy w ogóle o tym nie chce słyszeć. Chcą od razu ruszyć w gotowe dzieło.
Nie należy jedna zapominać że szkice mają służyć różnym celom:
- kiedy architekt szkicuje projekt to szkic ma pomóc mu zobaczyć swoje dzieło – tak pracują wzrokowcy – oni muszą szkicować
- kiedy jedziesz autobusem i szkicujesz ludzi – trenujesz rękę
- kiedy jesteś na wykładzie i chcesz zrobić zapis wizualny tematu też szkicujesz
- szkic to też oddzielna forma sztuki – obecnie funkcjonuje jako niezależny dział więc możesz poprzestać tylko na szkicowaniu
- szkic i szkicownik jest też fantastyczną formą dziennika swojego życia i podróży
Jak widzisz kluczową sprawą jest do czego potrzebujesz szkic. Jeżeli chcesz jednak sprzedawać swoje dzieła klientom to trzeba pamiętać że szkic jest tylko forpocztą skończonej pracy:
szkic z archimistrza - idea archimistrza
Archimistrz to program mający za zadanie podciągnąć skilla rysunkowego w zakresie architektury. Ćwiczymy go następujących zasad:
- Rysowanie dużych rysunków – gdzie dokładnie wyznaczamy perspektywę. Nad jedną pracą siedzimy nawet kilka spotkań – aż będzie skończona
- Program – naprzemienny – naprzemiennie rysujemy architekture starą i nową
- Timline historii architektury – idziemy od antyku po nowoczesność
- Wnętrza i zewnętrza – to inny podział na wykonywane rysunki
- Podział ze względu na materiał – uczymy się różnych faktur materiałowych
- Różna funkcja – sakralne, mieszkaniowe, użyteczności publicznej
- Szkicowanie – program Archimistrz dzielimy też na długość wykonania pracy. O rysunkach wielo-spotkaniowych już pisaliśmy wyżej. Drugim motywem jest wykonywanie szkiców do 20 minut. I taki szkic powstał ostatnio:
Szkicowanie architektury flamastrem - szkic z dominiady
Zaczęło się na plenerze rysunkowym 31 sierpnia. Wtedy to i 1 września odbyła się Dominiada a dokładnie Dominiada 2019. Dominiada to spotaknia rysunkowe absolwentów i obecnych uczniów szkoły rysunku Domin.
Tematem był Kościół św Krzyża. Tu jest rysunek wykonany przez Wojciecha Domińczaka :
15 min czy 15 godzin , ile rysować
Kiedyś na jednej lekcji rysunku sprzeczało się dwóch kursantów. Jeden twierdził, że rysunek trzeba robić w 90 minut a drugi, że w 6 godzin.
Spór rozstrzygnął jeden starszy prowadzący :
Praca powinna być wykonywana tyle ile jest potrzebne żeby osiągnąć zamierzony efekt artystyczny.
Dokładnie tak !
Ostatnimi czasy prowadzę lekcje rysunku on-line w ramach grupy 40 days. I dziś 5 września zrobiłem szkic w niecałe 15 minut :
W jednym i drugim przypadku osiągnąłem to samo. W dużym rysunku efekt wow!
A w drugim sedno – czyli szkicowe oddanie miejsca.
Szkicownik zawsze mam w plecaku - Asyż
To był pierwszy pełny dzień pleneru rysunkowego w Toskanii. Przyjechaliśmy z rana. Już było upalnie. Wokół dało się słyszeć wibracje cykad. Ludziom, którzy zdecydowali się być przy mnie powiedziałem, że będę pokazywał dobre kadry. Nie przeszliśmy więcej niż 300 metrów i oto ukazał się nam ten widok :
Tak wyobrażałem sobie krajobraz Toskanii!
Co zdecydowało, że ten kadr uznałem za świetny :
- wież romańskiego kościoła w 1/3 od prawej krawędzi
- świetna gra ciemnych cyprysów i pinii z jasnym muram
- lekki stok, który daje dynamikę
- daleki krajobraz który ładnie kontrastuje z pierwszymi planami
jeżeli jesteś kandydatem na architekturę to zapisz się do nas na kurs na architekturę :
Szkic z asyżu
Na miejscu nie od razu zacząłem rysować. Najpierw postanowiłem pozwiedzać. Asyż okazał się tak piękny, że czasu na rysowanie zostało mało. Kiedy obejrzałem już wszystko wróciłem rysować ten kadr. I wtedy okazało się …
że jest w pełnym słońcu. A temperatura tego dnia dochodziła do 35 stopni.
Dlatego szkic powstał 29 sierpnia 2019. I jest pierwszym z całego cyklu.
Asyż - szkic architektoniczny - pobierz go sobie i narysuj teraz!
Jeżeli uznasz, że ten wpis może się komuś przydać to udostępnij to na swoim profilu. A jak dasz linka na swojej stronie lub blogu to będę Ci bardzo wdzięczny.
Relacja z pleneru w Toskanii 2019
z poprzedniego też ... i z jeszcze wcześniejszego 🙂
Responses