Światłocień

światłocień

Światłocień – jeden z podstawowych aspektów rysunku. Znamy to z włoskiego chiaroscuro. Kiedy jednak rozbijemy to na dwa czynniki to po tłumaczeniu chiaro-scuro oznacza jasny-ciemny. Jeżeli rozbijemy słowo światłocień to dostajemy światło i cień. W tym artykule będzie wiele tajemnej wiedzy o światłocieniu. O jasnym i ciemnym też.


Artykuł które może Cię zainteresować:

Nauka światłocienia – podejście analityczne [Warto!]


Światło i cień – studium przypadku na portrecie

światłocień w rysunku ołówkiem
Genialne przedstawienie światłocienia

Na tym portrecie ołówkiem mamy doskonale widoczne światło i cień. Cień to nałożenie zróżnicowanego waloru. Światło to pokazanie bieli.

Wyraźnie widzimy światło na nosie, policzku i brodzie. Daszek czapki daje bardzo mocną granicę pomiędzy cieniem i światłem.

Sama czapka jest też mocno oświetlona ale ze względu na kamuflaż oraz fakt, że jest to materiał to światło na niej nie jest aż tak mocne.

To jest właśnie wyzwanie dla artystów tak opracować światłocień żeby było widać światło i cień na różnych płaszczyznach. Na różnych materiałach. Rysunek wykonany ołówkiem przez jednego z naszych uczniów.


Zobaczmy światłocień na tym portrecie

W poniższym portrecie widzimy prawdziwą wirtuozerię światłocieniową

nauka światłocienia chiaroscuro

Ten rysunek możesz sobie zapisać na przyszłość. Jest świetna inspiracja do rysowania dość nietypowego światłocienia.

Światło pada z lewej strony i większa część twarzy pozostaje w cieniu. Żeby zdecydować się na taki ruch trzeba mieć bardzo dużo godzin rysowania w ręku.

Ten przykład jest materiałem pomocniczym w naszej szkole rysunku. Ale przewidziany jest dopiero dla osób, które uczą się 4 rok.

Warto też zwrócić uwagę na kosmki włosów. Tam jest przepiękny taniec jasnego i ciemnego czyli tego włoskiego chiaroscuro. Gdyby interesowały Cie takie zagrywki walorowe to zapoznaj się z twórczością Caravaggia. To ten artysta, Michaelo Angelo Merisi da Caravaggio jako pierwszy wprowadził do sztuki taki model oświetlania. I od jego nazwiska powstał cały nurt sztuki zwany Caravaggionizmem. Żeby Ci ułatwić analizę obrazu poniżej wklejam fragment obrazu “Cierniem koronowanie”

Światłocień u Cravaggia - Carawaggionizm w sztuce
“Cierniem koronowanie” Caravaggio – 1607 rok

Related Articles

Responses