Wchodząc na tę stronę codziennie dostajesz + 10 pkt. Niby mało ale jednak w skali roku to aż 3650 pkt. To tyle co Levele od 1 do 8! Dlaczego warto tu wchodzić bo będą tu różne ciekawe dodatki – materiały, cytaty czy ważne przykłady.
Więcej brudu i mniej kontroli.
Po długim czasie rysowania ołówkiem i cienkopisem zaczęłam czuć wypalenie i przytłoczenie. Odkryłam akwarele oraz tusz, które odświeżyły moją miłość do rysunku.
Prace, które tworzyłam podczas kursu rysunku i długo po jego zakończeniu były raczej bezpieczne. Proste i powściągliwe. Z czasem jednak ma się ochotę odpłynąć i zaszaleć. Jak się okazało można utknąć nawet w dziedzinie artystycznej, która daje dużo wolności.
W kryzysie, dokładniej podczas praktyk rysunkowych, poznałam magię tuszu, patyka, akwareli i wody. Tych narzędzi dobrze jest używać szybko, sprawnie mocząc papier i nakładając medium. Miałam przy tym dużo radości, a przede wszystkim na nowo zakochałam się w rysunku. Spróbuj też. Z pewnością poczujesz dużą wolność.
Jak znaleźć czas na rysowanie? Patenty, które spowodują, że Twój czas się rozciągnie!
Pewnie czujesz na własnej skórze, że czas ucieka coraz szybciej, a rzeczy, które chciałbyś zrobić bynajmniej nie ubywa. Co zatem zrobić, żeby wygospodarować tę chwilę na rozwijanie swojej pasji do nauki rysunku? Tak, żeby nie stracić zbudowanego progresu i wciąż się rozwijać?
Przetestowałam na własnej skórze!
Banał, pomyślisz, prościzna. Szkicownik lub luźne kartki i podkładka oraz ulubione narzędzie (u mnie sprawdza się cienkopis), i lecisz.
Wyjechałam do pracy nad morze, później za granicę. Zawsze brałam ze sobą szkicownik. Dzięki temu, gdy widziałam obiekt warty narysowania, nie musiałam się nad niczym zastanawiać. Wszystko miałam pod ręką, więc od razu brałam się za rysowanie.
A przecież nigdy nie wiesz, kiedy najdzie Cię ochota na oddanie się twórczości.
Rysowałam codziennie i nie widziałam efektów.
W dzisiejszym SZYBKIM świecie dążenia do ciągłego rozwoju, posiadania więcej, robienia lepiej, bycia wirtuozem, człowiekiem renesansu, poliglotą, artystą, naukowcem i psychologiem w jednym widzę tendencję do maksymalizowania.
Nawet, skupiając się na jednej czynności, lecimy jak szaleni z mnóstwem kursów, książek, podcastów, przerobionych godzin. Gdyby doba się nie kończyła, zdaje się, że wielu z nas rozciągnęłoby jeden dzień przynajmniej do tygodnia. Czy więcej znaczy lepiej?
Czy, jeśli uczysz się rysunku dobra będzie maksymalizacja? Więcej Dupogodzin, więcej przyborów, więcej obejrzanych materiałów, więcej zakupionych kursów.
Mówi się, że trzeba przerobić w danej rzeczy 10 000 godzin, aby osiągnąć zadowalający poziom. Tylko, czy jeśli jako początkujący rysownik zaczniesz nagle przerabiać lekcje rysunku codziennie przez 2h, to będzie dla Ciebie dobre?
Istnieją intensywne, 2 tygodniowe lub wakacyjne kursy rysunku. Podczas nich codzienne lekcje (z 2 dniami przerwy) trwają po 4 godziny. To świetna opcja, żeby zrobić ogromny postęp w krótkim czasie, bo, będąc cały czas w toku nauki rysowania, Twoja percepcja przestawia się na zwiększone przyswajanie umiejętności plastycznych. Nie musisz co tydzień się rozgrzewać, aby wdrożyć się na nowo w rytm lekcji rysunku.
Podobnie wyglądają praktyki rysunkowe, które odbywają się na wydziale architektury. Dwa tygodnie intensywnego kursu rysunku dzień w dzień. Rzecz w tym, że biorą w nich udział studenci, którzy, aby zdać egzamin, uczęszczali na kurs na architekturę.
Jak już pewnie obiło Ci się o uszy: “Nie od razu Rzym zbudowano”. Moim zdaniem nie ma co porywać się z motyką na słońce. Powtarzalność jest ważna, więc jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnego siadania do szkiców na początku swojej przygody z nauką rysunku, zauważysz szybkie postępy.
Taka wypracowana regularność zaowocuje już, gdy wdrożysz Rysunkowy Kwadrans. To krótkie lekcje rysunku, które prowadzi Wojciech Domińczak na facebooku Rodziny DOMINa, a które możesz wykonywać codziennie, aby zbudować rutynę.
Nie myśl, rób.
Codziennie myślałam, że zacznę rysować i nie potrafiłam się zmotywować.
Odkładałam spełnienie marzeń o kursie rysunku w czasie, bo myślałam, jak rozpocząć naukę. Wystarczyło po prostu usiąść i to zrobić.
Było tak przez jakiś czas. Dziś to już na pewno siadam do nauki rysunku. i nic. Ciągle wypadało coś ważniejszego, coś nagle pilnego do zrobienia lub godzina uciekała przez palce na scrollowaniu internetu. To tylko oddalało mnie od celu nauczenia się rysunku, aby zdać egzamin na architekturę. A czas mijał nieubłaganie.
Wizja przyswojenia całej wiedzy rysunkowej, od zasad perspektywy, po rysowanie postaci przerażała mnie najbardziej. Dlaczego tak było?
Rozmyślanie nad dowolny problemem, wymagającym działania, nie powoduje, że staje się on lżejszy. Wałkowanie w głowie ciągle trudności związanych z egzaminem i uświadamianie sobie ilości materiału tylko utwierdzało mnie w przekonaniu, że architektura jest nieosiągalny kierunkiem.
Dlaczego zrobienie niektórych rzeczy przychodzi z taką łatwością?
Nad nimi się po prostu nie zastanawiamy. Są do zrobienia i tyle. Działamy. Wtedy nie rosną w naszej głowie do rangi nieosiągalnych celów.
Tak samo jest z nauką rysunku. Po prostu zrobić i tyle. Usiądź jak najszybciej to możliwe i narysować wybrany widok. Jeśli nie w domu, to idź na zajęcia rysunku do miejskiego domu kultury, albo do Szkoły Rysunku DOMIN. Regularność prowadzonych zajęć i wsparcie ze strony grupy w trudniejszych tematach pomaga działać i przynosi zamierzone rezultaty.
Zauważyłam to po sobie. Sama siadałam do rysowania maksymalnie raz w tygodniu. Gdy zaczęłam chodzić do MDK, były to już dwie lekcje tygodniowo. Największy progres widziałam jednak podczas feriowego kursu rysunku, kiedy to w poznańskim DOMINIE rysowałam codziennie. Nie było czasu na zastanawianie się, chcę czy nie, po prostu robiłam, bo grupa też działała.
Moje sssskarby!
Zbierz cały skarb! Wszystkie klejnoty!
Każdy Polak musi mieć bursztyn więc ten masz od trzeciej zrobionej Igurry, a to one:
Jak je zrobisz to napisz do Wojciecha Domińczaka, lub Jana Kowalewicza, pokazując rozwiązanie, a dostaniesz odznakę Bursztyn, odpowiednie punkty do rankingu oraz kolejne igurry do rozwiązania!
Ranking Igurr wisi w holu w gablocie obok sekretariatu.
Od od bursztynu po rubin i wielki diament jest droga długa i zaszczytna! Zdobywasz je robiąc po kolei wszystkie Igurry – to jedna z naszych unikalnych receptur w dominie.
Nasz program jest inny niż wszystkie, inne kursy tego po prostu nie mają.
bo był pominięty
Jest rok 2008. Pracowania działa na ul Filtrowej 63 lok.42 b
Ludzie są pracowici, ambitni – powstaje mnóstwo rysunków.
Tylko w tym roku zrobiliśmy zawrotne 486 próbnych egzaminów na architekturę. Taka liczba spowodowała, że zapomniałem o jednym temacie i numeracja się kopnęła.
Dlatego dopisałem numer 322 – Bo był pominięty.
Nie dość że ludzie byli w opór pracowici to jeszcze wykazywali się kreatywnością i jeden z nich – Zawij – Przemek Sobiecki zażartował sobie z tego wpisu i narysował temat “Bo był pominięty”
Wyszło to tak:
Długie proste kreski są dla Ciebie zmorą? Ten pro-tip pomoże Ci w bardzo łatwy sposób.
Aby móc rysować dłuższe proste kreski niż 10-12 cm, trzeba je rysować całym ramieniem, nie tylko dłonią (z nadgarstka) czy nawet ręką od łokcia. Tylko w oparciu o w pełni operujące wszystkie trzy stawy ręki (nadgarstek, łokieć i bark) można kontrolować w pełni przestrzeń rysunkową większą niż A5.
Aby móc rysować całym ramieniem istotowa jest pozycja torsu łopatki muszą być zebrane, plecy proste – to tworzy konstrukcję mięśniowo- szkieletową do swobodnej pracy barku. Prostszymi słowami? Jak masz proste i lekko spięte plecy to bark ma się na czym oprzeć i możesz go wtedy w pełni używać. Bez takiej pozycji bark ma „miękkie” podłoże – luźne mięśnie – i nie może dźwigać siły potrzebnej do swobodnej pracy ręką. Postawa we wszystkich rzemiosłach artystycznych (np. granie na instrumencie to PODSTAWOWA sprawa, którą ćwiczy się świadomie od samego początku. Tak też jest w rysunku.
Proste plecy i rysuj całą ręką, a będzie Ci łatwiej ogarnąć format B2.
wciąż trwają plenery
ŚWIETNA FORMA RYSUNKU OMIJANA PRZEZ POCZĄTKUJĄCYCH Co roku w okresie letnim organizujemy zajęcia PLENEROWE. Rysowanie na żywo na świeżym powietrzu to nie to samo co rysunek z referencji w domowym zaciszu. Już po pierwszych takich zajęciach wielu kursantów łapie na to zajawkę. A ty lubisz plenery? Jeśli jeszcze tego nie poznałeś to zapraszamy na zajęcia!
Jak Być "power gamerem" w dominie i wygrać sobie miejsce na studia?
Większość uczniów bierze udział w rankingu, ale część robi to nie skutecznie. Obczaj za co dostawać punkty i bądź domin-koksem
Punkty do rankingu dostajesz za:
- Prace domowe – to jest 91% wszystkich punktów. Czyli to co spunktuje Ci prowadzący jest ręcznie dodawane do Rankingu
- Stopian rysunkowy codziennie – Za poszczególne badge/osiągnięcia. Za tyle dni ile udało Ci się osiągnąć np.: za 14 dni – Badge 14 dni + 14 pkt. ; za 40 dni – 40 pkt; za 300 dni – 300 pkt
- Za powtórzenie ćwiczenia w formacie B2 – pierwsze +100, drugie +200, trzecie i każde kolejne (ale nie więcej niż siedem) +300
- Za ukończenie trymestru (Ukończenie czyli oddanie rysunku trymestralnego) Za I trymestr +100 pkt. Za II Trymestr + 200 pkt. Za III i każdy kolejny aż do XV +300 pkt
- Za dzienną wizytę na Stronie Codziennej+10 pkt. Codziennie. Do zgarnięcia max: 3650 pkt w skali roku
- Za ustawienie Avatara + 50 pkt
- Za ustawienie zdjęcia w tle profilu + 50 pkt (Ale to tylko raz) na domin-warszawa.pl
- Prezent urodzinowy + 100 pkt. w dniu Twoich urodzin – żeby te punkty się naliczyły musisz ustawić sobie datę urodzin w profilu tu na domin-warszawa.pl
- Prezent urodzinowy dla wszystkich w dniu urodzin Domina – 10 grudnia (Dokładnie tak – 10 grudnia 1994 – wtedy odbyła się pierwsza nauka rysunku) +100 pkt
- Za Igurry – wg poszczególnych norm na Badge’ach (np za 55 igurr jest 250 pkt.)
- Za udział w nocy rysunkowej (Dobra-Noc) 200 pkt – Udział oznacza przynajmniej 5h od Np. od 19.00 do 24.00
Za co nie ma punktów :
- za to co narysowane zostało na zajęciach rejsowych (Wyjątkiem jest sytuacja kiedy kończysz duży rysunek w domu i poświęciłeś mu 75% czasu w domu a 25% lub mniej na lekcji rysunku.
ściągnij sobie materiały z zajęć concept art
Poniżej masz dwa fajne materiały z zajęć w Creativity przygotowane przez Domina. Ściągnij je … i koniecznie narysuj!
W odróżnieniu od wcześniej zamieszczonych treści te tutaj to skany. Dużo lepszej jakości.
15 sierpnia
15 Sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia NMP, a także święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jednak kurs wakacyjny odbywa się normalnie. Osoby, które nie mogą w tym dniu być obecne zapraszamy w następny czwartek 22 sierpnia na odrobienie.
Oni to zrobili i mieli z głowy egzamin na WAPW.
Jak co roku, ranking punktów już ruszył. Punkty dostaje się za WSZYSTKIE rysunki wykonane poza zajęciami. Jak co roku, wszyscy kandydaci na studia, którzy zebrali 10 000 lub więcej punktów w ciągu całego roku, dostali się na studia swojego pierwszego wyboru.
Ranking ruszył. Jaki jest Twój cel punktowy na ten rok?
Wystartował klub rysunkowy - zajęcia z projektu symalin
Za każdą godzinę w Klubie Rysunkowym masz + 15 pkt do rankingu.
A takie rzeczy dziś rysował Kamil na tablicy:
na nowy rok trzeba się oddzielnie zapisać, Lista PLENERÓW,
1. Na nowy rok szkolny trzeba się oddzielnie zapisać – poniżej masz link:
2. Czy już wybrałeś sobie na co z Wolnej Pracowni będziesz chodzić w przyszłym roku szkolnym? Co będzie kiedy masz niżej.
3. W ostatnim tygodniu sierpnia szykuj się na plenery! Zagospodaruj sobie czas!
26 Sierpnia – 1 września 2024
Rozkład plenerów:
- Kanonie – z tyłu Katedry św. Jana
- Kapliczki przy kościele św. Barbary
- Nobu Hotel
- Wydział Architektury PW
- Muzeum Wojska Polskiego (tego dnia wstęp jest wolny)
- Varso Tower – sprzed Pałacu Kultury
- Ul. Piwna – na wysokości kościoła Dominikanów
Ciekawe czemu przyczepili się do chodnika? Niebywałe - SKANDAL!
Podczas nagrywania filmu o Dominie – koleś przypieprzył się, że nagrywamy na chodniku. Z resztą sam zobacz i oceń.
[Najnowsze wideo z Domina]
wolna pracownia - plany na rok szkolny 2024/2025
W nadchodzącym roku szkolnym planujemy następujące zajęcia w ramach Wolnej Pracowni:
- Poniedziałek – Akwarela z Grześkiem Wróblem i/lub malarstwo akrylowe
- Wtorek – Archimistrz – Multitechnik
- Środa – Naprzemienn – papieroplastyka/design/geometria
- Czwartek – 3D i Druk 3D
- Piątek – Concept Art w ramach Creativity – Lortum, Dominatica, Symalin, Centix
- Sobota – Architektura 200 i 100 rzeczy
- Niedziela – rysowanie z natury – Postać i Martwa Natura
Wolna Pracownia jest za darmo dla ludzi z Domina którzy mają opłacone na bieżąco zajęcia
historia architektury w pigułce
Kandydat na architekturę musi znać podstawy historii architektury.
Tak to wygląda w teorii. A w praktyce?
95% osób wybierających się na ten kierunek nie ma zielonego pojęcia o epokach i stylach. Nie potrafi przywołać z pamięci reprezentatywnych obiektów dla różnych epok.
Postanowiłem zmienić ten stan i rozpocząłem budowanie strony pt. Historia Architektury. Nie taką masą treści ale z masą obrazków i skrótowym wyjaśnieniem w punktach.
Zobacz co wrzuciłem już teraz:
architekt musi umieć to zrobić
Kompetencje architekta – widzieć przestrzeń!
Architekt cały budynek ma w głowie. Zna każdy jego zakamarek. To jest kluczowa umiejętność. I nie ma dyskusji musisz ją umieć!
Tego można się nauczyć – tego trzeba się nauczyć! Nawet jak nie ma tego na egzaminie to i tak w życiu będzie to konieczne.
A przypomnę tylko sentencję Seneki, która jest zaanektowana do Postawy Domina:
Nie dla szkoły się uczymy lecz dla życia
Dzisiaj takie zadanie do zrobieni. Kula przecinająca się z walcem. Obrazek pochodzi z wykładów o geometrii w naszej pracowni. Wykonała go podczas zajęć Marta Kaniuk. Narysuj to i wyślij mi na priva lub do Dominika Dominatorskiego
ustawiłem bonus za pracę nr. 100 na 1000 pkt.
Ostatnia setna praca ma rekordową liczbę punktów 1000!
Tak to wygląda:
jak wygląda zaliczenie na 3 pkt tematu 001 ze 100 rzeczy
Tak naprawdę to lista 100 rzeczy świadczy o tym czy opanowałeś materiał w stopniu zaliczającym.
Samo uczestnictwo w kursie rysunku to za mało.
Tym razem prezentuję zaliczenie ze “100 rzeczy” tematu nr.001 czyli matryca sześcianów. Jest zaliczenie na 3 pkt.
Dlaczego nie na 1 a dlaczego nie na 5.
Praca zawiera niewielką ilość błędów – poleciały trochę sześciany na samej górze. Ale to nie jest błąd, że Ula nie umie sześcianów. To jest “błąd doświadczenia” Ula nie wiedziała że odkładając sześciany od horyzontu może dojść do sytuacji że wyjdziemy poza pole dobrego widzenia. I wtedy perspektywa będzie za ostra.
Trochę minusem jest to, że linie krawędziowe sześcianów nie są mocniejsze. W końcu tematem jest matryca SZEŚCIANÓW a nie rysunek w perspektywie jako taki.
PRO-TIP: Jeżeli rysunek wyszedł Ci za mocno i wzmocnienie krawędzi wyszło by już topornie to najpierw “przewałkuj gumką chlebową całość a dopiero potem wydobądź krawędzie.
Dziś tylko wideo do, obejrzenia
To jest taki film z którym się utożsamiamy!
To jest taki “Hymn” Domina
A normalnie utwór grupy LUXTORPEDA
za co jest najłatwiej nałapać punktów?
Za samo zrobienie zadania z Architektury 200 dostajesz 100 pkt.
Tak samo za “100 rzeczy”
Dodatkowo możemy ręcznie dodać bonus punktowy + 50 za bezbłędnie wykonane zadanie (na 3) +100 pkt. za wybitne, kreatywne i bezbłędne wykonanie.
Warto to robić!
Plenery - wspomnień czar - jeden z pierwszych
Kupiłem sobie skaner do slajdów bo mam tam kilkaset zdjęć do nagrania.
I oto taka perełka się tam trafiła.
Plener w Tumie pod Łęczycą rok 1996
Wtedy z grupą znajomych a potem dwóch z nich wprowadziłem na architekturę a jedna została moją żoną 🙂
Historia powrotu z Tumu należy do jednej z barwniejszych
Wejdź na Fan Page Domin na Fb i przeczytaj sobie 🙂
Szkic z Archimistrza
Mamy w Dominie Archimistrza – czyli zajęcia gdzie rysuje się tylko architekturę.
Dla aktualnych uczniów szkoły rysunku Domin są one za darmo!
Rysujemy tam duże rysunki ale też szkicujemy.
Oto szkic który był zrobiony ostatnio przez Kamila Kwiatkowskiego
Naukę szkicowania szczególnie polecam kandydatom na architekturę. Jest to umiejętność niezbędna na egzaminie wstępnym.
Tylko pomyśl – będziesz mieć 90 minut na wymyślenie rozwiązania i na jego wykonanie!
Od teraz ćwicz szkicowanie w ramach PROAKTYWNOŚCI!
No i przychodź w Piątki 18.00-21.00 na Archimistrza do Kamila.
Na jakim poziomie jesteś?
To nie ilośc lat spędzonych na kursie rysunku decyduje o tym na jakim poziomie jesteś ale …
Co faktycznie umiesz.
A to można kontrolować liczbą zrobionych rysunków i zdobytych Badgy/osiągnięć. Temu ma służyć system grywalizacyjny. Kiedy zdobywasz Badge, osiągnięcia , punkty z prac domowych rośnie Ci skill bo rysujesz i rozwijasz intelekt. Za każde takie działanie dostajesz punkty. Te punkty zbierają się w całość i w pewnym momencie rośnie Ci “Poziom”
Tak wyglądają poziomy:
dbaj o to żeby zdobywać te poziomy!
Grywalizacja nie jest do tego żeby konkurować z innymi ale do tego żeby konkurować z samym sobą. Tak to traktuj
Jak ktoś chce konkurować z innymi to może to robić i walczyc o jak najwyższą pozycję w rankingu. Musisz jednak pamiętać że większość osób nie lubi takiej konkurencji. W tym ja!
Ja grając lubiłem nabijać Levele i zdobywać Badge – osiągnięcia. Jest to jeden z typów “graczy”.
Nie ważne w jaką grę grasz należysz do jednego z poniższych typów graczy:
– Zbieracz – gra żeby zebrać wszystko (ja tak mam)
– Chomik – zbiera wszystko i dużo – jeżeli można zebrać więcej niż jeden przedmiot danego typu to napełnia skarbce az po brzegi
– Społecznik – gra bo inni grają i czuje, jest częścią jakiejś społeczności
– Zabójca – gra żeby sie porównywać z innymi i jak to czasami określa “Żeby skopać dupę innym” – Chce byc lepszy od innych
– Rekordzista – Ranking służy mu tylko
Jak widzisz nie musisz walczyć o najwyższe miejsce w rankingu bo jesteś inny niż wszyscy. Wybierz swoją motywację do działania i działaj!
A jeżeli chodzi o nabijanie Leveli to też można to robić.
Mamy w Dominie takie:
pro-tip : angażuj się w zbieranie leveli - a zobaczysz, że w krótkim czasie twój skill wzrośnie nawet o 300%
Cały system grywalizacyjny powstawał w Dominie przez wiele lat. Były Rankingi, były naklejki-badge były gwiazdki… Potem pojawiły się Levele jako pieczątki a potem rozwiązanie IT które jest wdrożone tu na stronie.
A tak wygląda mój profil – mój status na stronie Domin-Warszawa:
Ćwicz już teraz pod tematy na anglojęzyczne WAPW
Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy przygotowania dla osób które rozważają studiowanie architektury po angielsku na WAPW
Jeżeli chcesz już teraz zacząć ćwiczyć te tematy to zapraszam do mnie na priva.
Obok masz tekst tematu z 2019 roku. Przeczytaj go przetłumacz i napisz do mnie na priva.
Jak pracujemy po kolei:
- Tłumaczysz tekst i piszesz do mnie na Fb na Priva. Wysyłasz mi swoje tłumaczenie.
- Ja przyjmuję Cię pod swoje skrzydła i wysyłam warunki współpracy. Nic dodatkowo to nie kosztuje ale wymaga Twojego zaangażowania
- Kiedy już rozpoczniemy wysyłasz mi napisane swoimi słowami o co pyta komisja, co chce dostać.
- Kiedy już to ustalimy – przygotowujesz pierwsze pomysły. Pracujemy unikatową metodą KDD.
Zachęcam do wkręcenia sie w Dominową Grywalizację – jak zacznie Ci zależeć na zdobywaniu kolejnych osiągnięć to Twój skill zacznie rosnąć w postępie Geometrycznym.
Sześciany idealne - dotąd je ćwicz aż będziesz mieć podobny styl
kurs rysunku = domin
Architektura 200, 40 days in a row , oraz 100 rzeczy
Nie wiem czy wiesz, że zdalnie przez Fb możesz robić trzy programy:
- Architektura 200 to 200 zadań dla kandydatów na architekturę
- 100 rzeczy które dobry rysownik umieć powinien – to lista 100 tematów które zaliczyć po prostu trzeba
- 40 days in a row – to rysowanie codzienne – minimum po 15 minut
Zadania z Architektura 200 i 100 rzeczy zaliczane są wg trój stopniowej skali ( w nawiasie podane jest ile dostaniesz bonusowych punktów do rankingu jak dane zaliczenie dostaniesz.
Zaliczenie na 1 pkt – (do rankingu dostajesz – 50 pkt.) – gdyby określić je słowami – to najlepsze byłoby – no od biedy może być – czyli jest do zaliczenia ale zawiera trochę błędów, nie jest pomysłowe,
Zaliczenie na 3 pkt – (do rankingu dostajesz – 100 pkt.) – zaliczenie “prawie” bezbłędne – czyli drobne błędy mogą być… takie kosmetyczne. Sama praca mało pomysłowa.
Zaliczenie na 5 pkt – (do rankingu dostajesz 200 pkt.) – zaliczenie wybitne i bezbłędne, pomysłowe, nietuzinkowe , widać że nie tylko w warsztat włożona została energia ale również w proces planowania przed wykonaniem. To zaliczenie jest niezwykle rzadkie. Można do niego podchodzić wiele razy … nawet jest to wskazane.
Polecamy!!! Jest coś takiego co się nazywa Olado – warte uwagi!
Olado to polski serwis z kursami rysunku i to w bardzo konkurencyjnej cenie. Zobacz tę lekcję:
Link : https://kursyrysunku.pl/produkt/kurs-rysunku-jak-narysowac-psa/
Filozoficznie o o nauce rysunku
Dziś chciałbym pochylić się nad słowami Sokratesa:
Wykorzystaj czas na doskonalenie się poprzez czytanie [rysowanie] dzieł innych ludzi a łatwo osiągniesz to na co oni ciężko pracowali
Sokrates
Wiele lat później Isaac Newton powiedział coś takiego:
Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów.
Isaac Newton
Jak ja to widzę …
Tak w ogóle to słowa te po raz pierwszy usłyszałem od mojej żony dr. Moniki Domińczak. Właśnie tym zdaniem rozpoczynała swój doktorat na SGH “Metodologia i ekonomika w edukacji”
Jeżeli jakieś zdanie przetrwało kilkaset lat lub parę tysięcy lat to już można mu zaufać. Już po 2000 roku usłyszałem na jednym z wykładów Uniwersytetu Warszawskiego jak profesor przytoczył słowa:
Lepiej przed 65 rokiem życia nic nie publikować bo potem trzeba będzie to odwoływać 😉
A gdzie w tym wszystkim kreatywność?
A nigdzie. Kiedy mamy do czynienia z procesem nauki alfabetu to uczymy się alfabetu. A kiedy kreujemy to kreujemy. Ja sam osobiście lubię mawiać:
Pisarz tworzy kreatywną książkę ze słów których nie jest autorem. Tak samo architekt buduje dom z cegły, której nie wymyślił.
Jedna z definicji kreatywności brzmi tak:
Kreatywność to umiejętność łączenia rzeczy w sposób jakich nikt wcześniej nie połączył
Pierwsze przykazanie kreatywności
Więc zamykając ten wpis słowami Sokratesa – inspiruj się i ucz od innych ale potem łącz to w niespotykany wcześniej sposób.
Zadanie na Architekturę – ALTERNATYWA
Misja Domina – Podróże Bobina
Domin od samego początku miał misję do zrealizowania – pomóc Maćkowi Beczakowi (Teraz Biuro Beczak&Beczak Architekci) dostać się na studia architektoniczne. A to się udało. Potem pomogłem jego bratu ciotecznemu i jego koledze , i jeszcze mojemu przyjacielowi. I takie jest DNA Domina.
Ale to nie wszystko …
Teraz rozszerzyłem to o kolejną misję – Przeciągnąć ludzi z galerii handlowych do galerii sztuki
Oczywiście nie wszystkich 😁
Bober Domin czyli Bobin
Tak narodził się Bobin – maskotka Domina. Najpierw Ania Gać wymyśliła jej kształt a potem Rodzina Domina nadała mu nazwę.
Teraz gromadzimy ludzi którzy chcą razem ze mną rozwijać tę misję [MISJA SZTUKA] Robi się to w ten sposób, że jak jesteś przy jakiejś architekturze. Jeżeli jesteś w galerii lub muzeum. Robisz zdjęcie z Bobinem i wrzucasz na IG i/lub na Fb z hasztagami #Bobin #PodrozeBobina #misjasztuka + jakieś dotyczące dzieła które jest w tle. I tak dziś “Koronacja Najświętszej Marii Panny z M.E.T.
O właśnie tak tak robimy zdjęcie i do tego: #Bobin #Misjasztuka #podrozebobina #podróżebobina #Carracci #newyork #baroque #met #metropolitanmuseumofart
Dołącz proszę do tej misji! Sam niewiele zdziałam 😔
A teraz krótki opis dzieła i obrazek ze zbiorów MET:
- Autor : Annibale Carracci
- Data: po 1595
- Miejsce wystawienia: Metropolitan Museum of Art (M.E.T.)
- styl: Barok
- cecha 1: okno z widokiem na Raj
- cecha 2: Inspiracja Rafaelem
- cecha 3: Chrystus i Bóg Ojciec koronują Matkę Bożą a nad całością jest Duch Święty
Ciekawostka – Szkoła Rysunku Carraccich 😎
Dużą ciekawostką będzie pewnie dla Ciebie fakt, że bracia Carracci utworzyli bodajże pierwszą Szkołę rysunku i malarstwa na świecie. Wykładali tam perspektywę, rysunek z martwej natury, anatomie dla artystów itd. Wyglądało to tak jak jest chociażby u nas w Szkole Rysunku Domin – były korekty , były wykłady, rysowali w plenerze.
Najbliższe spotkanie Podróży Bobina – 7 października o 17:00- Muzeum Narodowe
Spotykamy się w hallu głównym od 16.45 do 17.00
Jeżeli ktoś przyjdzie później to nie ma sprawy – będziemy tam pewnie ze 2h
Przyniosę Bobiny na miejsce – koszt maskotki to 14 zł
Przyczyń się do promocji kultury i sztuki! Masz teraz taką moc!
Maciek Cudny [Rodzina Domina] i jego świetny projekt
“Cieszę się że rozpoczyna się kolejny dzień w którym się wiele nauczę poznam i rozwinę”
Ważne – dodatkowe lekcje na Rodzinie Domina i na Domin_2022/2023 na Facebooku
Właśnie udało mi się okiełznać sprzęt i już od poniedziałku zaczniemy regularne Streamy o 20:00
Będą one na dwóch grupach:
- Rodzina Domina – dla całej naszej dominowej rodziny a więc aktualnych uczniów, absolwentów ale i sympatyków
- Domin 2022/2023 dla uczniów którzy mają opłacony kurs w tym roku
Inktober 2022 Za 15 dni zaczynamy! [DOMINKTOBER 2022]
Ja sam osobiście będę rysował Inktobera. W tym roku skupię się na tym czego jeszcze nigdy nie praktykowałem. Połączę chęci pisarskie z rysunkowymi. Połączę Haiku z Inktoberem na bazie KDD – Kreatywnej dziesiątki Domina.
Jeżeli nie wiesz co to jest Inktober to zajrzyj na tę stronę :
Inktober – co to jest? Jak zacząć?
Zadania na nadchodzącą jesień :
- rób zdjęcia drzewom – teraz kiedy zaczną opadać liście ujawnią się ich piękne pokroje
- nie prześpij tematu – bo następne drzewa z liśćmi będą dopiero w maju
- przygotuj pakiet dobrych drzew do rysowania
- podziel się z naszą społecznością
Narysuj proszę tę postać:
Poniedziałki to też dzień ćwiczenia podstaw rysunkowych dlatego zrób takie zadanie:
Narysuj sześcian z którego wyjęto sześcian mniejszy stanowiący 1/8 objętości sześcianu dużego.
Wyjęty sześcian postaw na płaszczyźnie na której stoi duży sześcian.
ĆWICZENIE CELOWE – zadbaj o podstawę podstaw – jakość kreski.
Niech narysowany sześcian będzie idealny w proporcjach. W każdą jego ścianę wpisz idealną elipsę. Zadbaj o wyraźnie rozróżnienie linii:
- krawędziowych widocznych – najmocniejsze
- krawędziowe niewidoczne – lżejsze
- pomocnicze i linie zbiegu – lekkie i delikatne
- postaraj się żeby kreska nie był ciężka i kreślarska ale dynamiczna i artystyczna
Miej świadomość wartości Szkoły Rysunku Domin
W Dominie wszystko jest przemyślane. Cały program, wszystkie jego aspekty są stworzone przez 27 lat praktyki. Mie jest on spisany od kogoś lub z jakiejś książki. Poszczególne jego elementy były praktykowane przez wiele lat. Teraz w 2022 roku wszystko spiąłem w jeden wydajny system.
A Ty daj mu się ponieść! Zaangażuj się a zobaczysz jego wyniki. Tak jak w przypadku Stopianu Rysunkowego Codziennie. Czy przypuszczałeś, że zaczynają 11 Listopada rysowanie codzienne wytrwasz tak długo? Nawet jak zdarzały ci się potknięcia. To jednak czytasz ten tekst a to znaczy, że działasz.
Dziś zróbmy sobie zadanie geometryczne u podstaw:
- Narysuj dwa przecinające się jednakowe sześciany. Ich płaszczyzny dolne leżą w tej samej płaszczyźnie na której stoją. A polem wspólnym jest ośmiokąt foremny. Pamiętaj! najważniejsze jest ćwiczenie umysłu a nie tylko narysowanie tego.
Dziś odwiedzając tę stronę naucz się tego cytatu:
Jak chcesz znajdziesz sposób, jak nie chcesz znajdziesz powód.
Szkoła rysunku Domin
Dziś dzień rysowania drzew
Narysuj poniższe drzewko cienkopisem i/lub flamastrem
Matryca sześcianów
Zacznij robić poniższą matrycę sześcianów. Pamiętaj o tym żeby wykorzystywać w tym działaniu:
- OMER – żeby było to zrobione mądrze
- PROAKTYWNOŚĆ
- ĆWICZENIE CELOWE
Całość wykonaj długopisem niebieskim lub czarnym. Spróbuj nowej techniki!
Dziś zrób ten szkic … koniecznie zrób ten szkic!!!
Na StrSzkic do zrobienia onie codziennej będę też wrzucał Igurry ta jest na dziś 🙂
Motto Domina – jedno z kilku:
Cieszę się że rozpoczyna się kolejny dzień w którym się wiele nauczę poznam i rozwinę
Pewnie słyszałeś o tym że “Jakimi słowami się otaczasz takie jest Twoje życie”
Ustaw sobie ten cytat jako rozpoczynający dzień.