SOCZEWKA

soczewka

Soczewka – miejscowość koło Płocka to tu od wielu lat jeździmy na wyjazdy skupieniowo rysunkowe. Realizujemy pewien unikalny plan, który bardzo podnosi skilla.

Najbliższa 22-23-24 MARCA 2019

3 dni , 36 godzin rysowania, nowatorski pomysł na zajęcia

Cały weekend – czyli 36 godzin intensywnego rysowania. Podczas których wdrażamy eksperymentalny program. Który już się doskonale sprawdził. Policz sobie co zyskujesz- to tak jak 9 lekcji kursu stacjonarnego. To się po prostu opłaca.

Nie musisz martwić się o transport. Autokar zabiera nas spod pracowni i tu nas też przywozi. Wyjeżdżamy zazwyczaj w piątek o 15.00/16.00. A wracamy w niedzielę na godzinę 19.00 lub 20.00

Jest jakoś tak, że akurat na Soczewkę jedzie zmotywowana i ambitna ekipa. Pooglądaj zdjęcia – widać na nich jak jedni drugich motywują. Tam nie ma nawet jednej zmarnowanej minuty. Bierzemy też najlepszych prowadzących.

Soczewka to koszt 250 zł. W tej cenie masz transport, zakwaterowanie, zajęcia. Nic dodatkowo nie dopłacasz. Nie spodziewaj się wyrafinowanej kuchni ale przynajmniej ktoś nam gotuje i nie musimy robić tego my. A poza tym blisko jest sklep jak ktoś chciałby kupić sobie coś słodkiego.

Jedną z największych wartości tych wyjazdów jest fakt, że skończysz 2-3 rysunki. Niektórzy nawet cztery. Liczy się nie ilość ale jakość. Moc tego wyjazdu to między innymi właśnie to , że skończysz rysunki. Są osoby które potrafią przez półtora roku nie skończyć żadnego rysunku. Tu pracujemy Zasadą skończonych rysunków. Niektórzy kłądą się spać o 3-4 nad ranem , tak się wciągają w rysowanie.

To już akurat norma w Dominie. Na Soczewce jednak jest jeszcze fajniej. Nie dość że jest super ekipa to jeszcze 36 godzin to tak jak byś był na ośmiu lekcjach stacjonarnych. Zajęcia wyglądają tak że wspólnie pracujemy. Wokół kręcą się prowadzący. Słuchamy fajnej muzy. Wszystko jednak w atmosferze pracy.

Jest wesoło i przyjaźnie.

Żeby się zgłosić to

Wyślij maila z chęcią zapisu

Dokonaj płatności

odjazd na cyterę
porównanie rysunków

Tu ciekawy przykład postępu rysunkowego

O mocy Soczewki macie możliwość przekonania się Tu.
Po lewej stronie mamy obrazek z Soczewki Grudniowej a po prawej z Marcowej. Widać wyraźnie postęp. Po lewej stronie widzimy że kreska jest jeszcze ciężka. Wiele elementów leci w perspektywie. Rysunek jest ciężki mimo że wykonany ołówkiem.
Po prawej stronie rysunek nabrał charakteru. Jest wyrazistszy. Jest dużo lżejszy mimo że wykonany techniką cięższą bo cienkopisem. Takie rzeczy dzieją się po Soczewkach.

Galeria najlepszych prac z poprzednich Soczewek

FAQ

wiele pytań o soczewkę

Tak. Choć tematy na niej poruszane wymagają już jakichś umiejętności. Nie mniej sporo osób początkujących na nią jadą bo łapią wtedy dodatkowe umiejętności. Ważne żeby się nie porównywać z innymi. Bo będzie różnica między osobą która jest na VII trymestrze a osobą z pierwszego. Osoby początkujące robią w trakcie soczewki czasami tylko jedną pracę. W tym samym czasie zaawansowy zrobi 3 lub 4.

Jest to ośrodek “Mazowsze” w Soczewce i nie jest wysokiego standardu. Jest jednak miło i przytulnie. Mamy do dyspozycji salkę w której możemy rysować non-stop i to jest wielka zaleta.

Tak naprawdę to do wyczerpania się miejsc. Czasami jednak brakuje chętnych żeby je zorganizować dlatego bardzo prosimy żeby zgłaszać się najpóźniej do wtorku w tygodniu w którym planowany jest wyjazd.

W cenie wyjazdu jest :

  • Przejazd do i z Soczewki autobusem
  • Zakwaterowanie w ośrodku Mazowsze
  • Wyżywienie (kolacja w Piątek o 19:00; Śniadanie o 8:30 w Sobotę; Obiad o 14:00 w Sobotę, Kolacja o 19:00 w Sobotę, Śniadanie o 8:30 w Niedzielę i Obiad o 14:00 w Niedzielę)
  • Opieka kadry – jeden prowadzący na 12 uczestników
  • 36 godzin zajęć dydaktycznych (to zależy od korków po drodze, bo czasami ucieka jedna czy dwie godziny gdy stoimy w korkach)

I tak i nie. Wyjazd o którym mowa jest z Warszawy. Jeżeli ktoś jedzie z innej filii (Radom, Łódź, Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Lublin, Gdańsk) to może przyjechać na własną rękę. Często przyjeżdżają 4 osoby jednym samochodem. Czasami przyjeżdżają rodzice z niepełnoletnim dzieckiem – i zostają w ośrodku.

Jeżeli chodzi o Warszawę to na własną rękę można przyjechać wtedy kiedy mamy pełny autobus. Bo to od tego zależy czy wyjazd dojdzie do skutku. Bywały sytuacje, że wyjazd nie dochodził do skutku bo się nie zebrała odpowiednia grupa ludzi.

W pierwszej kolejności zabieramy osoby pełnoletnie. Osoby które nie mają ukończonych 18 lat muszą mieć wyrażoną zgodę od rodziców/opiekunów.

Jak przygotować się do Soczewki

Co zabrać

Harmonogram

Mapa gdzie będziemy - ośrodek w Soczewce

Tu będziemy - Ośrodek PTSM Mazowsze

Po lewej stronie jest mapka gdzie będziemy w Soczewce. Możesz sobie obejrzeć dokładnie. Nasz ośrodek jest przepięknie położony - nad jeziorem i w bliskim sąsiedztwie Wisły.

Soczewka X - jubileuszowa 🙂 14-16 Grudnia 2018

Soczewka X

Odbyła się 14-16 Grudnia 2018. I była niezwykle udana.

Kiedyś na Soczewki jeździli głównie zaawansowani. Tym razem pojechała ekipa którą można by nazwać “średniozaawansowaną. Tradycyjnie wyjechaliśmy w piątek o 16:00. Podróż bez przeszkód a o 19.15 ruszyliśmy na słynne soczewkowe posiłki 😉

Wiele osób pyta:

– Dlaczego akurat tu? Dlaczego ten ośrodek?

– Po pierwsze nie jest drogo. A to ma wpływ na to kto jedzie. Na niedrogi wyjazd mogą pojechać wszyscy. A jak coś zaczyna kosztować dużo to jadą osoby które na to stać. A wtedy nie wszyscy są nastawieni na rysunek.

– Drugi powód jest prozaiczny. Nie ma tam zasięgu. Telefony nie rozpraszają. W takich warunkach efektywność rośnie. Bo czekanie na załadowanie się jakiejkolwiek strony trwa wieczność.

Nauka rysunku to piękna rzecz. Ale bardzo ciężko zmotywować ludzi do skończenia rysunku. Bywa tak, że jakiś tam rysownik przez cały rok nie ukończy nawet jednej pracy. Bo na każdych zajęciach jest nowy temat. Jeżeli nie nastąpi praca własna w domu to zostają same niedokończone arkusze. Na Soczewce jedną z jedenastu zagrywek jest Zasada Skończonych Rysunków. Czyli, że nie przechodzimy dalej dopóki nie skończymy pracy poprzedniej.

Na Soczewce X tematem przewodnim był Kościół św. Andrzeja z Krakowa. I wszyscy prace skończyli! Co biorąc pod uwagę, że sporo było osób po jednym lub dwóch trymestrach to duże osiągnięcie. Teraz chwilowy zdjęciowy przerywnik przerywnik :

Jak zwykle ostro zabraliśmy się do pracy. Niesamowite jest to, że zarówno kadra jak i uczestnicy dają z siebie wszystko przez cały czas wyjazdu. Nikt się nie wyłamuje. Zaangażowanie i chęć rozwoju czuć na każdym kroku. Obejrzyj proszę galerię z soczewki X :

Galeria zdjęć z Soiczewki X

I jak tu nie kochać tych wszystkich ludzi. Oni są wspaniali. Ciekawostką jest to, że razem z nami były dwie dziewczyny z kursu rysunku w Radomiu.To się nazywa upór i ambicja.

Jeszcze tego samego dnia ogłosiliśmy kolejny termin.

SOCZEWKA XI odbędzie się 22-23-24 Marca 2019. Już teraz zapraszamy.

nauka rysunku Warszawa i online

Soczewka IX relacja z wyjazdu.

Do Soczewki wróciliśmy po kilkunastu miesiącach przerwy. Okazało się, że program takich wyjazdów ma moc niezwykłą. To co wymyśliliśmy w 2014 roku jadąc po raz pierwszy było dobre. Trzeba było powtórzyć. Efekty tego wyjazdu znów okazały się strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo piękna pogoda. Pozwoliliśmy sobie na rysowanie z natury. U góry masz zdjęcie jak siedzimy nad jeziorem i rysujemy. To był wspaniały czas.

korekta rysunku

Do Soczewki jeździmy od 2014 roku

Pierwszy raz w Soczewce rysowaliśmy w 2014 roku w marcu. Padła wtedy pomysł, żeby wyjechać z grupą rysowników w jakieś odludne miejsce gdzie można by było skoncentrować się tylko na rysowaniu.
Wybór padł na miejscowość Soczewka koło Płocka.
Ośrodek znajduje się przy olbrzymim kompleksie leśnym Gostynińsko Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Tuż przy Jeziorze Soczewka co dodaje jeszcze uroku temu miejscu.
Zaletą jest tu słaby zasięg sieci komórkowych co sprzyja koncentracji na rysowaniu. I co ciekawe ludzie sobie to chwalą. Bo jakby był zasięg to siedzieliby w Internecie.
Bliskość natury sprawia, że jak mamy chwilowo dość rysowania w pomieszczeniu to wychodzimy na spacer.
To tylko dwie i to poboczne cechy wyjazdów do Soczewki. Reszta będąca naszą tajemnicą i misternym planem jest realizowana już na miejscu. Chcesz tego spróbować - przyjedź na Soczewkę.

sosna zwyczajna pinus silvestris
Sosna zwyczajna - Pinus Silvestris
rysowanie architektury na zywo

Soczewka IX odbyła się w dniach 5-7 Października 2018

Standardowo wyjechaliśmy spod siedziby pracowni rysunku Domin na Chmielnej 98 o godzinie 16.00. Na miejscu byliśmy o godzinie 18.45. Standardowo zjedliśmy kolację o 19.00 A potem rozpoczęła się realizacja misternego scenariusza.
Tym razem na wyjeździe było sporo osób początkujących. Była obawa, że to może za wcześnie. Nic z tych rzeczy. Sprawdzili się świetnie.
Na wysokości stanęła też kadra - Monika Kossakowska i Bartek Piszczek. A szef naszego kursu rysunku , Wojciech Domińczak wykonywał rysunek krok po kroku flamastrem.
Z godziny na godzinę rosło zaangażowanie. Po południu w sobotę aż kipiało od chęci rysowania. Z taką ekipą aż chce się pracować. Połączenie świetnej kadry, zaangażowanych uczestników plus dogłębnie przemyślany program znów dał rezultaty. I to nie w jakości najlepszych prac ale z dużym postępie jakie osiągnęli uczestnicy.

domin radom rysuje na Soczewce

Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski

Soczewka ma dobrą "prasę". Warto wspomnieć, że przyjeżdżają na nią ludzie z całej Polski. Tu na zdjęciu jest Kaja która przyjechała do nas z Domin Radom. Natomiast jeden przypadek był arcyciekawy. Na wyjazd zgłosiła się Gosia Hoły z Domin Gdańsk. Na miejscu okazało się , że kursu rysunku w Gdańsku jeszcze nie rozpoczęła. Obawialiśmy się czy się nie załamie ale gdzie tam. Dzielnie pracowała rysując zadane tematy oraz przy okazji podstawy perspektywy. Jakaż ambicja , jakież zaangażowanie. Aż przyjemnie z takimi ludźmi jeździć. To była Soczewka 9 ale będziemy je robić choćby i do 99.
To jest unikalna cecha naszych kursów rysunku - super atmosfera która napędza zaangażowanie.

A co ludziom podobało się najbardziej ?

Najczęściej wskzaywaną zaletą była atmosfera. Dbamy o to. Nikt nikogo nie wyśmiewa , nie ma porównywania się a nade wszystko życzliwość. Drugim najczęściej wymienianym argumentem "za" było wyjście w plener. Widać jak to było 6 października. Mimo, że jesień w pełni to temperatura 20 stopni. To oczywiście nie jest norma na Soczewkach bo na grudniowej i marcowej już tak ciepło nie będzie. Tym razem jednak było połączenie pięknego krajobrazu i sprzyjającej pogody.
Ludzie często wskazywali zaangażowanie kadry. Monika i Bartek starali się jak tylko mogli. A że kadrę mam świetną to starali się bardzo. Siedzieli z ludźmi nawet dłużej - do 2 w nocy !!! Im też zależy żeby uczyć dobrze.
Na uczestnikach wyjazdu duże wrażenie zrobiła zajawka na rysunek szefa Pracowni rysunku Domin - Wojciecha Domińczaka. W trakcie wyjazdu narysował on krok po kroku arkusz flamastrem.
No i na koniec wszyscy uznawali, że panujący luz a jednocześnie zaangażowanie w proces twórczy też godny był uwagi.

Jeżeli chcesz zapisać na kurs rysunku do Domina - kliknij -->

Do zobaczenia na kolejnej Soczewce !

A tak już na zupełny koniec trzy atrakcje kulturalne w naszej pracowni

Krótka Forma Plenerowa - KFP

Krótka Forma Plenerowa - to wypady rysunkowe w ciągu jednego dnia. Wyjeżdżamy rano a wracamy na wieczór. Przykładowe miejsca które odwiedziliśmy to Sandomierz, Łowicz, Arkadia, Kazimierz Dolny. Autokar odbiera nas spod pracowni i w to samo miejsce odstawia. Bardzo fajna sprawa.

Obiady Czwartkowe

Nie na darmo niżej na zdjęciu mamy Łazienki Królewskie. Stąd wzięła się nazwa tej inicjatywy. Na naszym kursie rysunku nie uczymy tylko rysunku. Zachęcamy do rozwoju wg triady
OKO-MÓZG-RĘKA
Czyli, że ćwiczymy na równi ze sprawnością manualną - percepcję i wiedzę. Poniższe zdjęcie pochodzi ze wspólnego wypadu do rezydencji królewskich w październiku 2017.

Domin Historia i inne grupy na Facebooku

Kiedy klikniesz w tytuł lub ikonkę przeniesiesz się do podstrony z grupami na Facebooku. A bezpośrednio do grupy Domin Historia. Historia sztuki jest u nas bardzo ważnym elementem. Uczy u nas dr. Paweł Freus wybitny specjalista w tej dziedzinie. Tak jak wybitnym specjalista w akwareli jest u nas Grzegorz Wróbel.

łazienki w wraszawie nocą