RYSUNKI TYGODNIA

Analiza struktur wewnętrznych

No ten tekst, który jest tu w tytule brzmi złowrogo. Ale jest ważny i zaraza wyjaśnię o co chodzi.

24 Listopada najlepszym rysunkiem tygodnia został kościół św. Andrzeja w Krakowie. Autorem pracy jest Jakub Chełstowski. Pracę wykonał w ołówku. Rozmiar arkusza 50x70. Zapraszamy do naszej siedziby w Warszawie - ul.Chmielna 98 - żeby zobaczyć ją na żywo.

Dlaczego ją wybraliśmy ?

Ma perfekcyjne proporcje i wybitną jakość perspektywy. Nieraz mamy taki problem, że w szufladzie przeznaczonej na Rysunki Tygodnia leży owszem wiele prac ale są koślawe i walnięte w perspektywie.

A może chcesz spróbować Digital Paintingu ?

Creativiti.pl wyższy poziom twórczości - oparty na Digital Paintingu. Projektowanie Gier Komputerowych i Concept Artu do filmów.

Akwareli będziesz się uczył u Mistrza Grzegorza

Jakie cechy ma dobry nauczyciel - jest wyrozumiały, cierpliwy, zaangażowany. I taki jest nasz Grzegorz Wróbel - u niego nauczysz się akwareli i to szybko.

Wyjazdy skupieniowo- rysunkowe w Soczewce

To jest jeden z naszych sekretów. Nie to, że robimy takie wyjazdy ale to co na nich robimy. Kliknij niżej a dowiesz się wszystkiego.

Poznaj naszą historię - czasami aż niewiarygodne 🙂

W naszej historii było wiele trudnych sytuacji ale jak przeczytasz od czego się zaczęło to ...
spadniesz z krzesła 😉
rysowanie komiksów

Rysowanie komiksów - marzenie wielu



10 Listopada 2018 roku Rysunek tygodnia dostał Michał Knaflewski
Format pracy 50 x70 cm - technika: Stalówka maczana w tuszu - Klasyka !

Uzasadnienie dla wyboru tej pracy

Komiks trafia się niezwykle rzadko. Choć wiele osób na kursie interesuje się tym zagadnieniem. Wybraliśmy ten rysunek ponieważ ma ciekawą kompozycję. Ma kilka fajnych pomysłów. No i wygląda dobrze. Podczas wyboru, rysunków było kilka. Wszystkie równorzędne. Ten wybraliśmy dlatego, że Michał Knaflewski to już nasz weteran, który aktualnie korzysta już z opcji Veteran Room - opis tego zjawiska będzie niżej.

Co mamy na pracy Michała

Mamy dwie całkiem fajnie rysowane babeczki. Kompozycyjnie są one lekko rozsunięte co dodatkowo dynamizuje ujęcie, W tle jest kolejna twarz która potraktowana jest w sposób graficzny. Arkusz utrzymany jest w orientacji pionowej co nadaje mu dodatkowej urody. Michał dość subtelnie rysuje już twarze. Są one delikatne i zmysłowe. Zobacz zrobione jest to wyrafinowaną kreską. Całość jest czarno biała. Jest oddzielny styl komiksu który z francuskiego nosi nazwę Noir.

O komiksie , Veteran Room i wolnej pracowni.

Od 1994 roku czyli od kiedy istnieje kurs rysunku Domin cały czas pojawiali się "komiksiarze". Było wśród nich wielu wybitnych rysowników. Taki stan spowodował, że w 2008 roku uruchomiliśmy zajęcia z komiksu w stylu Noir. Niestety, wraz z rozwojem technologii cyfrowych rysowanie komiksów na papierze nie zdobywało szerokiego uznania. Wiele osób przesiadło się na tablet i na kolorowanie w Photoshopie. Nie ma w tym nic złego. Tak jak nie ma powrotu do pisania listów na papierze jako zastąpienie e-maili. Szkoda tylko, że z braku frekwencji musieliśmy zdjąć z grafika Wolnej Pracowni komiks.
Przykład Michała pokazuje jednak że nadal są entuzjaści tego typu rysowania.
Autor pracy korzysta już z Veteran Room. Bo :
- Ma skończone 23 lata
- była przynajmniej na 6 płatnych trymestrach - teraz ma dożywotnio wszystko w Dominie już za darmo.
Inną możliwością żeby to dostać jest dostanie się na Architekturę Politechniki lub na ASP

nauka rysunku

Koń jaki jest każdy widzi

Taki suchar na dzień dobry.

Dziś mamy 3 listopada 2018 i czas na kolejny rysunek tygodnia.
Format pracy 50 x70 cm - technika: ołówek. Autorka : Julia Madajska

Uzasadnienie dla wyboru tej pracy

Tak naprawdę to jest tak, że mimo iż niektórzy wybierają się na studia architekturę to naukę rysunku traktują bardzo szeroko. I tym należy tłumaczyć to, że wybraliśmy tę pracę. Tematyka konia jest powszechna i to od zawsze. Ogólnie zwierzęta to bardzo często wybierany temat na kursie rysunku. Nawet jeżeli ktoś wybiera się na architekturę. Dla wielu osób rysunek to niekończąca się pasja. To frajda tworzenia. I to widać w pracy Julii - ona kocha rysować i chce to robić jak najlepiej.

Opis rysunku Julii

No konia to się z perspektywy narysować nie da. Dlatego Julia musiała wnieść w tę pracę duże pokłady wrażliwości. Zachwycająca jest też praca czernią i bielą. Tego początkujący rysownicy wybrać nie potrafią. Zobaczcie - cienie są naprawdę czarne. A refleksy na sprzączkach odbijają światło i są białe.
Julia doskonale operuje gradacją szarości. Żeby oddać sierść i fałdy pod mięśniami trzeba sporo się natrudzić. Im mniej odcieni szarości tym powierzchnia wychodzi bardziej kanciasta.

Jak przebiega wybieranie Rysunku Tygodnia.

Warto w tym miejscu opisać proces przyznawania go.
Rysunek tygodnia to najlepsza praca znajdująca się w "szufladzie". Tam prowadzący składają prace swoich podopiecznych. Wynika z tego, że rysunek tygodnia to nie najlepsza praca zrobiona w danym tygodniu ale najlepsza praca znajdująca się w szufladzie w danym tygodniu.
Bywały sytuacje, że ktoś dostawał ten zaszczytny tytuł nawet po trzech miesiącach.
W sobotę około godziny 18.00 zbiera się "rada". Przeglądają one wszystkie rysunki i wybierają najlepszy. Dzięki temu śmiało można powiedzieć że wybór jest słuszny.
Kiedy wiemy że dany rysunek już jest wybrany to idzie do skanowania. Potem jest wrzucany na fan Page Domina i tu na stronę www.
Na koniec praca jest oprawiana i wieszana w holu pracowni. W zaszczytnym miejscu. Nie inaczej jest z tym rysunkiem. Można go przez tydzień oglądać w Dominie. Przez tydzień - bo do kolejnego rysunku tygodnia.

rysunek w perspektywie

Kiedy w rysunku kreska staje się szlachetna

Data 27.10.2018
Format pracy 50 x70 cm - technika: ołówek. Autor: Jędrzej Bieńko

Dlaczego wybraliśmy ten rysunek ?

Na początku roku szkolnego zawsze krucho jest z rysunkami tygodnia. Ludzie dopiero muszą się wyuczyć. Uwielbiamy ten moment kiedy z każdym kolejnym miesiącem rozkwitają kolejne osoby. Tak właśnie jest z autorem tej pracy.
Doceniliśmy szlachetność kreski. Jak widać jest to już wirtuozeria. Teraz z każdym kolejnym arkuszem Jędrek będzie coraz mocniej podążał w kierunku mistrzostwa.

Opis rysunku Jędrka

Praca powstała w obrębie zajęć Archimistrz. To jest jeden z elementów Wolnej Pracowni. W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia z Archimistrza odbywają się we wtorki w godzinach 16.00 -20.00.
Przerabiamy na nich epoki po kolei od prehistorii po nowoczesność. Koncentrujemy się jednak tylko na architekturze.
W obrębie tych zajęć kształcimy też w zróżnicowanych technikach :
- zaczynamy od ołówka , ale potem pojawiają się :
- mielony grafit - który w naszej pracowni nosi nazwę "wycieruch"
- kredka
- sangwina
- długopis

- cienkopis
- patyk maczany w tuszu

- flamaster
- ecolina

- kawa rozpuszczalna - tak ! malujemy też kawą rozpuszczalną - efekty super i jeszcze jak ładnie w teczce pachnie.

Jakie sugestie dla Jędrka na dalszą część roku :
- Rysuj podobne tematy żeby utrwalić sobie już to co osiągnąłeś.

Zobacz oddzielną stronę poświęconą tylko i wyłącznie kursowi rysunku architektonicznego jaką jest Archimnistrz - kliknij w rysunek.

rysunek architektoniczny

Miejskie klimaty - rysunek architektoniczny - Rysunek tygodnia z dnia 20.10.2018

Format pracy 50 x70 cm - technika: ołówek. Autorka Magda Opalińska.

Dlaczego wybraliśmy ten rysunek ?

Wybraliśmy tę pracę ponieważ Magda osiągnęła już poziom zaawnasowany. Nie tylko operuje dobrą perspektywą ale i umie nadać pracy charakter. Drugim kryterium jest fakt, że widać w tym rysunku postęp autorki. Trudno się jednak dziwić że tak szybko i tak dużo Magda osiągnęła. Była chociażby na obydwu ostatnich plenerach. Czyli dla uściślenia :
Wiedeń 2017

Tuttlingen 2018
A tak przy okazji ogłoszenie :
W WAKACJE 2019 JEDZIEMY DO TOSKANII ! BĘDZIEMY RYSOWAĆ FLORENCJĘ !

Co jest jeszcze takiego trudnego w tym rysunku ?
Wielowątkowa perspektywa. Tu każdy budynek ma swoje punkty zbiegu. Dlatego właśnie trudno to spiąć w obrębie jednego arkusza.

Jeżeli chcesz skorzystać z zajęć Archimistrz

To żaden problem. Opłata w pracowni DOMIN jest jedna. Nie ważne na co chodzisz. Niektórzy to Archimistrza traktują jako podstawowe zajęcia a na zajęcia rejsowe chodzą rzadko albo wcale. Wtedy to Archimistrz jest ich zajęciami rejsowymi. Kandydaci na architekturę z Warszawy bardzo często do tych zajęć dokładają sobie geometrię i próbne egzaminy na WAPW i mają kompletne przygotowanie i to w jednej cenie.