Nauka rysunku dla początkujących – poradnik krok po kroku

nauka rysunku dla początkujących

Nauka rysunku dla początkujących to nie lada wyzwanie. Mają oni mnóstwo pytań i wątpliwości. Od czysto przyziemnych po całkiem trudne. Od pytania jakim ołówkiem rysować. Po pytanie czy mam talent? Czy ja się do tego nadaję?

Korzystając z doświadczenia które zbierałem od ćwierć wieku odpowiem na te pytania w tym tekście. Myślę, że niektóre rzeczy Cię zaszokują lub przynajmniej zaskoczą.

Nazywam się Wojciech Domińczak i od 25 lat prowadzę naukę rysunku. Zaczynamy!

Każdy z nas jest indywidulany. Wybór kursu rysunku powinien być dokonany również zgodni z tym kim jesteś. Jeżeli wybierzesz nieświadomie to będziesz się męczyć aż w końcu zrezygnujesz. Kto wie … może nawet do końca życia. Zapoznaj się z tym artykułem żeby lekcje rysunku wybrać świadomie:

Kurs rysunku na architekturę? na ASP? czy zwykły lekcje rysunku dla hobbystów – zapoznaj się z tym przewodnikiem a wybierzesz dobrze.

Nauka rysunku - jedno video warte tysiąc słów

Obejrzyj poniższe Video żeby zobaczyć jaka atmosfera panuje u nas na zajęciach. Stanowimy jedną wielką rodzinę w której wspólnie pasjonujemy się rysowaniem. Ci wszyscy ludzie są tu dlatego, że chcieli a nie z musu. Nasza kadra to też nasi absolwenci którzy z pracownią są zżyci i dają dużo serca w to co robią.

Jeżeli już teraz chcesz się zapisać na kurs —>

Zobacz czego można się nauczyć:

Kurs rysunku hobbystyczny

Kurs rysunku hobbystyczny jest dla wszystkich osób, które nie wybierają się na studia artystyczne. Lub dla osób które jeszcze nie są tego pewne i chciałyby się pouczyć żeby zobaczyć.

Kurs dla kandydatów na architekturę

Kurs dla kandydatów na architekturę to bardzo specyficzny rodzaj zajęć. Oparty na wnikliwej analizie przestrzeni. Początek jest jednak taki sam jak i dla hobbystów. Główna różnica jest w tym, że kandydaci na architekturę rysują próbne egzaminy.

kurs na asp

Kurs na ASP - Kurs artystyczny

Dla osób które mają bardziej artystyczną duszę najlepszy będzie ten wybór. Trzonem zajęć na ASP jest martwa natura i postać ludzka. Zarówno rysowana jak i malowana. Ten kurs rysunku i malarstwa diametralnie różni się o kursu dla kandydatów na architekturę.

Cel uczenia się rysunku - porada nr.1

Bezwzględnie od tego zacznij.

Miej określony Cel.
Można to zrobić na kilka sposobów.
⇒ Po pierwsze
– zamknij oczy i zastanów się co cię kręci. Nie warto uczyć się czegoś czego nie lubimy. Jeżeli kochasz samochody rysuj samochody. Jeżeli wolisz przestrzeń zieloną – rysuj krajobraz. To jest pierwsze przykazanie motywacji w nauce rysunku. Nie ma motywacji w tym czego nie lubimy.
rysowaniw samochodów ferrari
Przykładem bardzo konkretnego celu jest umiejętność rysowania samochodów. Tu rysunek kredkami naszej kursantki.
Druga metoda – znajdź sobie w internecie obrazki które ci się podobają. Zgraj je do jednego katalogu. Niech tam będzie 20-30 zdjęć a nie 2-3 tysiące. Nie ściągaj całego internetu bo się za bardzo rozproszysz.

Trzecia metoda – znajdź 2-3 twórców którzy cię inspirują. Ale nie więcej!!! Najlepiej jak byłby jeden. Jeźeli masz problem z wyborem to dodatkowa porada – wybierz osobę która ma w internecie mnóstwo obrazków
akwarela Wiktor Mielniczuk
Mistrzem który może stać się wzorem jest na przykład Wiktor Mielniczuk. Najpierw nasz uczeń, potem wieloletni wykładowca a obecnie samodzielny twórca.
Przejrzyj naszego Instagrama : domin_nauka_rysunku
Tam zobaczysz czego w ogóle można się nauczyć. A jak zaczniesz nas obserwować to będą Ci wyskakiwać różne inspiracje.

Zapisz się już teraz na kurs. Jutro , po jutrze, w przyszłym miesiącu , w przyszłym roku nie będziesz mieć więcej czasu.

9 najczęstszych pytań o naukę rysunku

Poniższy zestaw to 95% wszystkich zadawanych nam pytań podczas rozmów telefonicznych. Niektóre z nich są bardzo poważne. Decydują o wyborach życiowych. Przeczytaj je bo może i ty masz takie rozterki.

Listę 9 pytań o naukę rysunku należałoby rozpocząć od pytania :

 • Jaki kurs rysunku powinienem wybrać ?
Po pierwsze zastanów się co cię kręci! Nie ma sensu wbijać się w coś czego szczerze nienawidzisz. Nigdy nie znajdziesz w tym motywacji. Po drugie wróć do początku tego artykułu i zastanów się nad celem.
Dla jednych będzie to architektura :
rysowanie architektury
Rysowanie architektury jest wspaniałe mnóstwo osób to wybiera.

Jeżeli jesteś jednak hobbystą i rysunek potraktujesz bardziej jako odstresowanie to wybierz kurs ogólny.

Rysowanie takich ujęć bardzo uspakaja :

Wojciech Domińczak
To jest rysunek szefa pracowni DOMIN – Wojciecha Domińczaka wykonany na plenerze w Szwecji.

Początek kursu jest jednak taki sam dla wszystkich.

Jeżeli wybierasz się na ASP to trzeba iść do Kontrastowni. To jest najlepszy kurs artystyczny w Polsce. Zrobisz u nich teczkę i przygotujesz się na Akademię Sztuk Pięknych. A atmosfera jest tam po prostu boska!

Tu masz link do nich :

Kurs rysunku artystycznego pod ASP – KONTRASTOWNIA

Tamtejsze zajęcia koncentrują się na rysowaniu i malowaniu martwej natury i postaci ludzkiej. Bardzo relaksujące zajęcia.

rysowanie portretu
Popatrz tylko na to światło rozlewające się po twarzy Pana Jurka. Może też chcesz tak rysować ? W Kontrastowni nauczą cię tego świetnie.

Digital Painting – najbardziej przyszłościowe rysowanie.

Rysunek klasyczny jest super! Ale zaraz po nim rozpościera się pole rysunku cyfrowego. W chwili obecnej więcej jest już digitali niż klasyki. A to za sprawą gier komputerowych i produkcji do filmów. Jeżeli chcesz się tym zajmować to wybierz ten typ działania artystycznego.

Nauczysz się wtedy takich rzeczy :

kurs digital painting

Kilka lat temu wydzieliliśmy sekcję Digital i Concept art i powstało niesamowite studio – CREATIVITY !

Czy wiesz, że ostatnio robili koncepcję do jednej z produkcji hollywodzkich? Warto z nimi trzymać. Warto się do nich zapisać:

Kurs digital painting w Creativity w WarszawieLista Pytań – tu same pytania a niżej szczegółowa odpowiedź

Kolejne pytanie które pojawia się niemal zawsze to :

 • Czy jak nigdy nie rysowałam to mogę się do Was zapisać ?

No i pytanie które pojawia się w 90% rozmów telefonicznych

 • A co jeżeli okaże się, że nie mam talentu ?

A w dalszej kolejności :

 • Czy powinnam mieć jakieś wcześniejsze przygotowanie ?
 • Rysowałem w innym miejscu i nie wiem jaki poziom wybrać ?

Pytania techniczne o kurs rysunku :

 • Czy łatwo dojechać do Państwa Pracowni ?
 • Co powinnam mieć na pierwsze zajęcia ?
 • Czy przygotuję się u Państwa na architekturę / ASP ?

i od razu trzeba wpisać takie pytanie :

 • Chcę rysować czysto hobbystycznie czy w Dominie też macie takie kursy ?

Pytania o wiek i o czas rozpoczęcia nauki rysunku.

 • Od jakiego wieku można się zapisać na Państwa kurs rysunku?
 • Jestem już osobą dorosłą czy dla mnie też coś się znajdzie ?

Przeczytaj poniższego maila od Pani Kasi – dostaliśmy go dopiero co i od razu wklejamy. Pani Kasia miała wiele rozterek ponieważ jest osobą 40+

Nigdy nie rysowałem - mogę się zapisać na wasz kurs rysunku?

Zaczniemy od słynnego rysunku “Talent nie Istnieje” Czyli jak Martyna z osoby nie rysującej nigdy przeobraziła się w mistrzynię rysunkową. Jest też pewna tajemnica którą tutaj zdradzę. Pod obrazkiem jest niezwykle motywująca historia.

Pytanie o talent czy podkreślanie, że nigdy nie rysowałam to nieodłączny element rozmów telefonicznych.

talent nie istnieje

Talent nie istnieje - niewiarygodna historia setek osób

Wydarzenie z kursu rysunku w wakacje 1999

Siedzimy sobie na plenerze, na przeciwko kościoła Karmelitów w Warszawie. Dwa dni wcześniej zaprosiłem do wspólnego rysowania Emilię i Zuzannę. Dwie dziewczyny z Mińska Mazowieckiego. Obie zapisały się na kurs rysunku w wakacje. Ale ja chciałem dać im coś więcej. Okazało się, że nie był to dobry pomysł.

Dziewczyny stawiły się na miejscu punktualnie. Zaczęły rysować ale bardzo się zestresowały bo nie miały żadnych umiejętności. O mały włos zrezygnowałyby zupełnie. Po trzech latach od tego incydentu rysowały na poziomie wybitnym. Jak do tego doszło ?

Tu jest rysunek jednej z nich :

nauka rysunku na przykładzie Zuzi

Nauka rysunku na przykładzie Martyny

W drzwiach pracowni stanęła delikatna i subtelna dziewczyna. Wiek – koniec gimnazjum. Na ramieniu wisiała teczka z zakupionymi materiałami. Ucięliśmy sobie pogawędkę na temat rysunku. Zrobiło się miło. Dowiedziałem się, że Martyna kocha rysować, że ma więcej szkiców z tyłu zeszytu niż notatek z przodu. Oczywiście głównie oko ludzkie i głowa konia 😉

Ponieważ ja też tak miałem to szybko się zakumplowaliśmy. Nawet przez myśl mi nie przeszło jak wydarzenia się potoczą. I co się stanie kilka lat później jak już skończy u nas naukę rysunku.

Martyna powiedziała, że ma przy sobie rysunek z plastyki bo interesuje się architekturą. Dostałem go do ręki.

No cóż, nie było to nic szczególnego. Z resztą zobacz na obrazku wyżej. Ten po lewej 😉

Piszę ten po lewej bo moi uczniowie kiedyś dla jaj zamienili pozycje rysunków i zrobiło się wesoło 🙂

Talent nie istnieje powstaje plan jak to udowodnić

Wtedy zrodził się w mojej głowie pomysł. A może by tak go zeskanować a po dwóch latach zeskanować postęp? Nie wiedziałem że wynik tego będzie tak niesamowity. Tak uczyniłem.

Martyna okazała się osobą pracowitą i zaangażowaną. Nauka rysunku sprawiała jej frajdę. Może talent to i nie istnieje ale zamiast tego jest pracowitość i zaangażowanie.

Od podstaw do studia graficznego Creativity

Dziś z Martynki narodziła się Pani Prezes Martyna Bylinka znanego studia Creativity. Miejsca gdzie robi się koncepcje do produkcji hollywoodzkich. Widziałem je. Powalają jakością.

A mi cała ta sytuacja udowodniła że Talent nie istnieje a my mamy moc i program nauczenia każdego !

digital painting w Creativity
Takie rzeczy robią w Creativity! Tu rysunek Michała Sztuki.

Jeżeli myślisz że ta historia zainspiruje kogoś to udostępnij go w swoich Social Mediach lub daj link na blogu lub na stronie WWW – w ten sposób pomożesz komuś kto się lęka!

Zapoznaj się ze studiem Creativity :

A jeżeli nie mam talentu?

Tę sprawę poruszyłem już wcześniej.

Nauka rysunku miałaby tylko wtedy sens kiedy taki talent się ma.

Od ćwierć wieku zgłębiam ten temat i w tym czasie nasunęły mi się takie pytania :

 • Co to właściwie jest talent ? Jak go zdefiniować?
 • Czy talent można stopniować ? Przecież mówi się, że ktoś ma większy a ktoś mniejszy talent.
 • Czy jest jakiś płyn ustrojowy który świadczy o talencie? Albo może jakiś układ “talentowy” obok krwionośnego i limfatycznego?
 • Jeżeli ludzie mieliby talent to artystami czy architektami, po prostu, stawaliby się. Rozwijali by się z pąka w kwiat. A jednak istnieją uczelnie artystyczne i architektoniczne które uczą.

Żeby zostać Rycerzem Jedi trzeba mieć odpowiedni poziom Midichlorianów. U człowieka nie stwierdzono specjalnych form, które za talent odpowiadają.

No niech mi Pan nie mówi że nie ma czegoś takiego jak talent

Moi rozmówcy często podają ten przykład

– No niech Pan nie mówi, że nie ma talentu. A taki Michael Pelps w pływaniu był dużo lepszy od innych.

Akurat przykład sportu faktycznie zakłóca trochę kwestię talentu. Choć gdzieś wyczytałem jakoby Pelps miał mieć Zespół Marfana. To charakteryzuje się dłuższymi palcami. Zagarniał za jednym machnięciem więcej wody.

Nie mniej nie każdy kto jest wysoki jest dobrym koszykarzem czy jak ma dłuższe palce to lepiej pływa 🙂

talent nie istnieje
Talent nie istnieje! To jest kolejny dowód – Piotrek twierdził na samym początku że nie ma talentu. A to jest jego rysunek po roku. Zajął nim trzecie miejsce w konkursie artystycznym.

Nauka rysunku to trochę co innego niż pływanie

Nie mniej predyspozycje już są! Jakie czynniki wpływają :

 • Pracowitość
 • Upór
 • Determinacja
 • Zaangażowanie
 • Ambicja
 • osobiste przekonania
 • środowisko

Jak widać to nic odkrywczego każdy Coach czy psycholog poda te same.

Czy żeby zapisać się na wasz kurs rysunku potrzebuję już coś umieć ?

Nie, nie jest to wymagane więcej …

Na kurs rysunku DOMIN nawet wymagany jest brak jakiegokolwiek doświadczenia.

Każdy nauczyciel lub inspiracja pozostawia ślad na uczniu !

Tu posłużę się dwoma przypadkami które są autentyczne i bardzo pouczające.

Nie od dziś wiadomo, że jak masz nauczyciela to przejmiesz jego nawyki. To widać na Akademii Sztuk Pięknych gdzie uczniowie, nawet jeżeli by nie chcieli, przejmują styl profesora.

Nauka rysunku na architekturze ma dokładnie to samo. Moim profesorem był Henryk Dąbrowski. Mój styl czerpie wiele z jego nauczania.

Nawyk w nauce rysunku jest czasami zabójczy!

Kilka lat temu na naszym kursie rysunku pojawił się Bartek. Nie bez przeszkód. Ponieważ wybrał termin weekendowy a tam było ciasno. Nie mogłem go przyjąć. Nie od dziś wiadomo, że nasze kursy rysunku cieszą się bardzo dużą popularnością.

Po tym jak mu odmówiłem zadzwoniła jego mama. Prosiła żebym go przyjął. Przesłała mi jego przykładowe rysunki. Muszę przyznać, że były niezłe. Bartek nie uczęszczał na żadną naukę rysunku. Korzystał tylko z inspiracji. Miał swojego ulubionego autora i przez wiele lat go kopiował. Po pewnym czasie przejął jego styl. Oczywiście nie całkowicie. Kiedy po 10 latach od tamtego czasu patrzę na ilustracje tego chłopaka nadal widzę dawne naleciałości.

W tym przypadku źródło było dobre. Najczęściej jednak są to słabe przykłady. Wtedy to ukształtowane fundamenty nie są mocne. I może to rzutować na całą twórczość.

Szkoła rysunku – nie każda daje dobre nawyki

Podobnie jest z kursami rysunku. Mam dobrą konkurencję. Ale są takie na których nauka rysunku jest słaba. I widzę u osób przenoszących się do nas, że nie mogą się już z tego wyzwolić.

Powstał nawyk który jest ciężki do zwalczenia. Ja bym powiedział że nawet niemożliwy.

Przykład mojego kolegi który miał super wzorce na samym początku.

Czy dzieci artystów mają lepiej ?

I tak i nie 🙂

Zależy jak dany artysta jest dobry. Choć słowo “dobry” jest nieoczywiste. Każde będzie to postrzegał inaczej.

Zawsze zastanawiało mnie dlaczego mój kolega rysuje ode mnie lepiej.

Usiedliśmy kiedyś na stoku w Przemyślu. Był to plener zorganizowany przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Czyli za dnia rysowanie a wieczorem integracja w barach 😉 Wiedziałem, że mój znajomy ma wybitnego skilla. Był ode mnie starszy. Miał więcej doświadczenia. Chciałem osiągnąć w ołówku podobny poziom. Nigdy się to nie udało! Dlaczego ? Historia jest niewiarygodna.

Siedziałem z nim an tym stoku i spytałem:

-Czy mogę zerkać jak rysujesz? I się inspirować?

Odpowiedział, że nie ma problemu.

Widziałem jak sprawnie stawiał kreski. Wszystko idealnie i w proporcjach. Ja próbowałem dokładnie tak samo. Nie wychodziło! Zacząłem się tym frustrować. Dlaczego nie mogę tak jak on. Odkryłem to wiele lat później.

Odwiedziłem go w jego domu. Pokazał mi coś arcyciekawego. Szkicowniki jego dziadka sprzed wojny. I olśniło mnie. Tam były zagrywki które On nieświadomie przejął!!! Wtedy popytałem ludzi do kogo podobny jest mój styl? Okazało się, że do profesora Dąbrowskiego! Który rysował zamaszyście i dynamicznie. I ja tę cechę przejąłem. To były fundamenty które były moje!

Dlatego jak ktoś przychodzi do mnie na naukę rysunku i mówi, że nie ma wcześniejszego przygotowania to się nawet cieszę. Bo jak byłby przypadek niżej to jest problem.

Kratkowanie zdjęcia – o zgrozo nadal tak uczą !

Przeglądałem sobie Instagrama. Na jednym ze zdjęć zobaczyłem jak ktoś sprawnie rysował martwą naturę. Warsztatowo wyglądała nieźle. Pomyślałem sobie “Moja konkurencja w nauce rysunku jest coraz mocniejsza” Kiedy jednak przewinąłem zdjęcie do trzeciego zobaczyłem na czym polegał ten “sukces”.

Obok ucznia leżał wydruk martwej natury. Był pokratkowany. Arkusz papieru pewnie też był w analogiczną kratkę. Ta osoba przenosiła zacienienie z kratki do kratki.

Tak nie wolno! Buduje to bardzo zły nawyk. Taka osoba po trzech latach nie będzie chciała inaczej. I będzie miała bardzo duży problem żeby coś narysować z wyobraźni czy z natury.

Jak ktoś do nas trafia z takim przygotowaniem to jest źle bardzo źle. Lepiej żeby przyszła ” z czystą tablicą”. “Tabula rasa”

Dzień dobry, Byłam na pierwszych zajęciach z ilustracji. Myślę, że to świetny pomysł, jednak czuję się za słaba rysunkowo, żeby móc z takich zajęć w pełni skorzystać. Prowadzący zachwycający, naprawdę nie mam zastrzeżeń. Zapisałam się na pierwszy trymestr regularnych zajęć i myślę, że w tej chwili tam jest moje miejsce. Naprawdę jestem zadowolona, że przeszłam do Domina - przyznam, że w porównaniu mój poprzedni kurs wygląda nieco niepoważnie. Jak powiedziała koleżanka, która mnie do Domina ściągnęła: "to zupełnie inna bajka" 😉 Gdyby nie ona, wróciłabym na poprzedni kurs przekonana, że i tak cała nauka rysunku w Warszawie wygląda tak samo.
Oczarował mnie Wasz system motywacyjny.

W ciągu ćwierć wieku nauczyliśmy rysować 3892 osoby. Bądź kolejną – nauczymy cię!

Nauka akwareli

Akwarela - technika malarska niezwykle wygodna. Możesz ją bezproblemowo przechowywać w domu. Nie czekasz dniami aż wyschnie. Możesz ją łatwo spakować i wyjść na plener. Jeżeli chcesz się nauczyć malowania akwarelą kliknij link niżej. A jeszcze niżej jest Video które pokazuje jak akwarelą malować.

Jak dojechać do Państwa szkoły rysunku?

ul. chmielna 98 warszawa
Szkoła Rysunku Domin jest dokładnie u podnóża Domin Tower (to nasza nazwa, a normalnie nazywa się Varso)

Jesteśmy centralnie w centrum!

Obok na zdjęciu wieżowiec tuż przy naszej szkole rysunku. My nazywamy go Domin Tower. Jesteśmy dokładnie w tym budynku naprzeciwko. Do wejścia na perony Dworca Centralnego mamy 30 sekund 🙂 Obok nas są Złote tarasy – wielu rodziców podwożąc dzieci na lekcje rysunku idzie sobie tam do kina lub żeby coś zjeść.

Na poniższej mapie widać w którym miejscu jesteśmy.

Related Articles

Responses