Rysunek krok po kroku w formie Live

rysunek piórem katedra Freiburg

Rysunek piórem – katedra we Freiburgu

Poniżej jest rysunek katedry we Freiburgu wykonany w plenerze oraz potem w formie Live na naszym Fan Page – DOMIN na Facebooku. Masz takie zadanie – dostrzeż różnice. Bo okazuje się, że są znaczne. Wprawne oko szybko je wyłapie. Ot takie zadanie 🙂

Rysunek wykonany w plenerze – żywiołowo i z entuzjazmem

Katedra we Freiburgu jest niezwykła. Bo to autentyk. Wg infografiki każdy jej człon powstawał w średniowieczu. Pewnie w XIX wieku była znaczna kosmetyka i poprawki. Niemniej to co jest w niej rewealacyjnego to :

 • piękna ażurowa wieża
 • późnogotyckie maswerki w kaplicach promienistych
 • romański transept z wyraźnie widocznymi detalami – fryzem arkadkowym, biforiami i unikalną rozetą
 • wysokiej klasy rzeźby zamocowane w służkach

Jedna z nich – św. Paweł stał się tematem tego rysunku :

Rysunek plenerowy wnętrze katedry
Rysunek z pleneru w katedrze we Freiburgu autor: Wojtek Domińczak

Katedrę we Freiburgu odwiedziliśmy 25 sierpnia 2018 roku. Dzień miał być pochmurny ale bezdeszczowy. Lało !!! Ściana deszczu. Nie dało się rysować wewnątrz więc szybko schroniliśmy się w środku. Wewnątrz , dziki tłum ludzi. Aż nienaturalny. Okazało się, że za 15 minut ma się rozpocząć koncert organowy. Nie można było swobodnie wybrać sobie miejsca. Siadam więc gdzie się da. Spojrzenie do góry – ujęcie dobre.

Szybko rozpoczynam rysowanie. Ręka chodzi sprawnie. To taka odwieczna zasada kursów rysunku – w raz z czasem trwania pleneru ręka staje się bardziej rozrysowana. Po trzydziestu minutach już wiem – to będzie dobry rysunek. A mi rzadko podoba się to co robię. Bo cierpię na chorobę perfekcjonizmu.

W tle leci muzyka organowa. Zapach starej katedry – pewnie nie raz czuliście go wchodząc do wiekowego kościoła. Beżowy kolor chropowatego piaskowca. A pod palcami szkicownik który już lekko zdążył się zmechacić tyle razy był otwierany i zamykany.

Koncert się kończy. Dziki tłum wychodzi z kościoła zwabiony zapachem smażonego wurstu. Korci. Też bym wyszedł. Jednak czuje że powstaje dobry rysunek – myślę sobie – “Zjem jak przejdę na emeryturę”

W katedrze nastaje cisza.

Zerkam jeszcze raz na kamiennego Świętego Pawła. Dostrzegam, że służki i sklepienia źle się komponują. Przesiadam się kilka ławek do tyłu i lekko w bok. Idea rysunku się nie zmienia a mam trochę inne ustawienie. Jeżeli wejdziesz zerkniesz na ten rysunek to w jego górnej połowie, po prawej stronie widać położenie poprzednich służek i sklepień. Porównaj go z rysunkiem który jest w tym wpisie zamieszczony niżej. Powstał on 30 sierpnia 2018 roku podczas Live`a “Domin Rysuje”

Ta sama katedra wykonana podczas Live na Facebooku

W czwartek 30 sierpnia 2018 roku o godzinie 20.00 Wojciech Domińczak wykonał ten rysunek jeszcze raz. Tym razem krok po kroku.

To jest ta praca :

rysunek wnętrza katedry gotyckiej
Rysunek wykonany przez Wojciecha Domińczaka dnia 30 sierpnia 2018 roku podczas Live na Facebooku “Domin rysuje”

Domin Rysuje – czyli Live – czyli dodatkowa lekcja rysunku

I teraz już możemy śmiało ogłosić – w każdy czwartek o godz.20:00 będzie Live. Odbędzie się na naszym Fan Page`u na Facebooku. Prowadzić go będzie Wojciech Domińczak. A to jest autorytet w sprawach nauki rysunku bo w czasie kiedy piszemy ten wpis ma on ćwierć wieku doświadczenia w tej kwestii.

Rysunek który stał się prezentem

Po co mi te rysunki. Powstało ich w moim życiu dziesiątki.

Dodatkowa wartość – co tydzień lekcja on-line

A na zakończenie rysunek wodospadu w Tribergu

Plener, który odbyliśmy w wakacje 2018 obfitował w piękne miejsca. Oto lista tych które odwiedziliśmy :

 • Mohringen – tu mieliśmy ośrodek, w środku miasta kościółek bardzo przypominający Jerzmanki
 • Stein am Rhein – cudowne miasteczko nad Renem
 • Schaffhausen – miasto wykuszy, to chyba była jakaś nobilitacja kiedy takowy się miało 😉
 • Konstancja – port nad jeziorem bodeńskim, że też woda w tym jeziorze może być aż tak czysta + pierwsza fajna katedra gotycka
 • Tybinga – wszystko wskazywało na to, że Konstancja, która była dzień wcześniej przyćmi to niepozorne miasteczko. Okazało się, że było bardziej klimatyczne.
 • Strassburg – czy też po naszemu Sztrasburg – z przygniatającą skalą katedrą. Elewacja tej budowli to pierwsza trójka najlepszych elewacji gotyckich
 • Ulm – miasto z katedrą, która ma najwyższą wieżę gotycką na świecie – 161,5 m – to jest chyba w ogóle najwyższa wieża kościelna świata. Katedra mistrz. I z zewnątrz i wewnątrz.
 • Triberg – miasto kiczowatych zegarów z kukułką i pięknego wodospadu. Skoncentrowaliśmy się na nim. A to macie mój rysunek który wtedy zrobiłem. Jest do niego Live na Facebooku. (wejdź na nasz Fan Page – w menu po lewej stronie masz “Filmy” – i tam odszukaj jak krok po kroku pokazuję proces rysowania.
rysunek wodospadu triberg
Rysunek wodospadów w Tribergu (Schwarzwald) rys. Wojciech Domińczak

 

Related Articles

Responses