Podstawy karykatury

Karykatura większości kojarzy się z komicznym ukazaniem czyjegoś wizerunku, zniekształcając pewne cechy postaci. Zazwyczaj są one mocno wystylizowane i każdy artysta rysuje je w zupełnie inny sposób, jednak aby karykatura była udana i rzeczywiście podobna trzeba wiedzieć, jak się prawidłowo do tego zabrać.

Miejsca – gdzie można znaleźć karykaturzystów?

Bardzo często możemy spotkać przysłowiowych “starówkowych artystów”, co wbrew pozorom nadal jest dosyć popularne. W kultowych miejscach takich jak Wieża Eiffla albo starówka nad morzem jest ogrom turystów, czyli cała masa potencjalnych klientów. Co prawda karykatury plenerowe są o wiele szybciej rysowane i zazwyczaj są one szkicowe, w przeciwieństwie do prac na zamówienie, które artysta wykonuje w studiu lub domowym zaciszu.

Karykatura – Podstawowe zasady

Czym się właściwie należy kierować podczas rysowania karykatury? Rozpatrzmy to ze strony tego co właściwie przyciąga naszą uwagę najbardziej gdy widzimy karykaturę. Każdy człowiek ma inny kształt i/lub rozmiar nosa, oczu, uszu itd., ale proporcje między częściami twarzy są prawie u wszystkich takie same. Jeżeli uda nam się odpowiednio zaburzyć te zależności, tym samym uwypuklając czyjeś charakterystyczne rysy powinna powstać wyolbrzymiona podobizna pewnej postaci. Jednak by uzyskać taki efekt należy przeanalizować konkretnie twarz osoby, którą rysujemy.

Proporcjonalna twarz vs karykatura

Analizując twarz dziadziusia poniżej możemy zauważyć kilka istotnych czynników wpływających na rozpoznawalność tej postaci. Pierwsze co rzuca się w oczy to przede wszystkim gęsty wąs oraz brwi, w dodatku ze względu na delikatny uśmiech postaci możemy w pewien sposób przekazać jej charakter. Jedną z najważniejszych zasad podczas tworzenia karykatur jest “wydłużaj długie, skracaj krótkie”, co również zastosujemy w przekształcaniu portretu poniżej. W tym przypadku postanowiłam skrócić czoło, po pierwsze, aby podkreślić, że nie jest zbyt szerokie, a po drugie nie odwraca na siebie uwagi. Kolejnymi elementami, które zostały zmodyfikowane jest wąs i brwi, które celowo są bardziej kształtne niż w oryginale, tym samym łatwiej jest nam oddać podobiznę poprzez taki zabieg. W dodatku głowa jest o wiele większa w stosunku do szyi, co często jest stosowane w karykaturach.

Uproszczony portret (proporcjonalny)
Portret karykaturalny (wyoblone cechy)

Kopnięte proporcje

Jeśli chodzi o modyfikację jakiejkolwiek części twarzy jest to niemożliwe bez jednoczesnej zmiany innych jej elementów. Przykładowo, powiększając oczy, najczęściej będziemy zmniejszać proporcjonalnie oczy, tak samo z jego skróceniem i wydłużeniem, im krótszy tym szerzej rozstawione będą oczy, a im dłuższy tym bliżej siebie. Proporcje twarzy mamy wszyscy mniej więcej takie same niezależnie od wielkości oczu, nosa, wysokości czoła itp., co za tym idzie podczas przekształcenia jednego fragmentu tzw symbiozy musimy także pozmieniać resztę.

Zasada 5 kształtów

Twarz jest dla wielu rysowników jednym z najtrudniejszych tematów do opanowania, jednym z największych problemów sprawia uchwycenie podobizny rysowanej osoby, jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o karykaturę. Musimy wziąć pod uwagę, że twarz ma około 52 mięśni i jest zdolna do ukazania blisko 5000 rozmaitych wyrazów twarzy. Kolejnymi czynnikami, wpływającymi na naszą percepcję ludzkiej twarzy są m.in. wiek, rasa, płeć, waga, a nawet środowisko. Może to brzmieć bardzo skomplikowanie, jednak żadnego budynku nie postawimy bez fundamentów, więc tak samo przyda nam się podstawowa konstrukcja:

Relacje

Manipulacja tymi 5 kształtami sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać różne wyrazy twarzy, cechy charakterystyczne itp. Jest to też znaczne ułatwienie jeśli chodzi o przyswojenie nowej umiejętności – karykaturowania. Zachowanie pewnych relacji wobec tych elementów jest kluczowa do zbudowania dobrej i trafnej karykatury. Mowa o odległości między pięcioma kształtami, ich rozmiar względem siebie i kąty, pod jakimi znajdują się w stosunku do środkowej osi twarzy. Odległość. Rozmiar. Kąt.

Kilka ważnych podstron:

Jeżeli właśnie zbliżają się wakacje, lub może trwają to rozważ zapisanie się wakacyjny kurs rysunku:

Wakacyjny kurs rysunku – super pomysł na nudę w lato

A jeżeli zbliżają się ferie:

Kurs rysunku w ferie międzysemstralne – intensywnie i przyjemnie

A jeżeli chcesz zgłębiać rysunek w ciągu roku to tu:

Nauka rysunku w roku szkolnym

Related Articles

Responses