rysunek przykłady

Rysunek – galeria inspirujących prac.

Witaj, natchniony artysto!

Rysunek to Twoja pasja? Idealnie trafiłeś. Na tej stronie znajdziesz zbiór najlepszych rysunków, jakie dotychczas powstały. Będą różne techniki i aktualizacje nowych dzieł na bieżąco. Gdy potrzebujesz natchnienia, kopa do działania lub szukasz rozwiązania jakiegoś zagadnienia rysunkowego – tutaj z pewnością znajdziesz odpowiedź.

motywujące wideo na początek - też będziesz tak rysować!

Szybki tutorial, jeśli nie masz czasu na czytanie długich wywodów. Zobacz, jak prowadzący kursy rysunku i digital paintingu tworzy obraz od początku. Prześledź uważnie cały proces, wszystkie fazy i bierzemy się do rysowania!

Rysunek architektoniczny – jedna z odmian rysunku – sprawia początkującym kursantom niemało trudności. Dlatego, krok po kroku, opisaliśmy jak on powstaje. Zobacz tutorial i sam stwórz niepowtarzalną pracę:

Rysunek architektoniczny

rysunek nr 1 - pośród łuków przyporowych - łączenie technik

Tak dynamicznego ujęcia solidnej gotyckiej katedry się nie spodziewałam. Tomek Cebula, który narysował tę pracę ma nietuzinkowe poczucie przestrzeni. Zwróć uwagę na kadr obrazu. Zakończony we fragmencie wieży sił i łuku ostrego wydaje się wciągać, zupełnie jakbyś tam był. Dodatkowo, w tle widnieją wieże głównej fasady, nieco rozpuszczone. Mają już lżej zarysowane krawędzie i delikatniej nałożony kolor.

temperatura barw

Kredki mogą Ci się kojarzyć z rysunkiem dla dzieci, ale ich prawidłowe użycie nie jest aż tak proste. Kolory się nie mieszają tak jak przy nakładaniu farb czy pasteli olejnych. Kredka jest sucha, a przejście między dwiema barwami ostrzejsze.

Tomek na kursie rysunku nabrał już wprawy w posługiwaniu się kolorami i zabawił się tu kontrastem między ich temperaturą. Katedra wykonana z kamienia jest wypełniona chłodnym fioletem i błękitem, natomiast światło słońca na nią padające nadaje budowli ciepły, żółtawy poblask. Widać go też na niebie, którego odcień sugeruje zachód słońca.

rysunek nr 2 - eksplozja - jak uzyskać efekt wciągania

Często podczas EZLU, gdzie w ramach kursu na architekturę przerabialiśmy wcześniejsze egzaminy, pojawiały się zadania z kompozycji. Aby rysunek był ciekawszy, możesz nadać mu dynamizm. Wpływają na niego:

  • położenie punktu zbiegu
  • ustawienie horyzontu
  • światłocień
  • kontrast

Zobacz, że powyższy rysunek jest dynamiczny, ponieważ punkt zbiegu znajduje się blisko elementów, ale nie jest on na samym środku kartki. Symetryczne kompozycje są statyczne. Efekt ruchu do wewnątrz artysta podkreślił liniami biegnącymi do punktu zbiegu, które są jednocześnie tłem. Kontrast pomiędzy górną i dolną został uzyskany przez odwrócenie barw: w miejscu czerni na górze, pojawia się biel na dole. Teraz już wiesz, jakich metod używają uczniowie kursu na ASP, żeby ich rysunki wzbudzały podziw 😉.

rysunek nr 3 - bazylika z lotu ptaka - położenie horyzontu

Robiąc korekty na lekcjach rysunku, asystent zawsze pyta “Gdzie jest horyzont?” Jeśli ktoś nie wie to… Najłatwiej jest go sobie od początku narysować na kartce. Nie zawsze jednak jest tak kolorowo.

Na rysunku obok widzisz miasto z góry, bez żadnego fragmentu nieba. Przez to cały arkusz jest wypełniony budynkami. Na kartce nie ma też horyzontu. Artysta rysując, musiał być bardzo uważny, żeby wszystkie zbiegi szły poprawnie.

Na drugim roku nauki rysunku przerabiamy temat “Miasto z lotu ptaka”. Dla mnie był on wtedy bardzo trudny, mimo że horyzont nie musi być poza kartką. Już umieszczenie go w 1/3 od górnej krawędzi daje efekt patrzenia z wysokości.

rysunek nr 4 - spokojna wieś - szkic cienkopisem

Rysunek cienkopisem kojarzy Ci się ze żmudną, niekończącą się pracą?

Pokażemy Ci, jak temu zaradzić.

Zwróć uwagę, że dach i zieleń z pierwszego planu pozostawione są w większości jako białe pola. Mają tylko gdzieniegdzie zaznaczone detale, które sugerują, co to jest. Taki zabieg nie tylko pozwala artyście “mniej się napracować”, ale wpływa też korzystnie na odbiór rysunku.

Wyobraź sobie, że wszystko jest tak szczegółowo potraktowane jak ściany domu. Wtedy rysunek byłby jedną wielką plątaniną linii. A teraz?

Pierwszy, dobrze oświetlony plan odcina się i podbija ziemię, a rozpuszczony dach pozwala na, tak zwany, oddech przy krawędzi kartki.

Przeraża cię ilość pojęć rysunkowych?

W szkole rysunku poznasz niezbędne słownictwo i nauczysz się posługiwać technikami, które usprawniają rysowanie. To NIE TALENT decyduje, czy jesteś dobrym rysownikiem.

rysunek nr 5 - Wieże w nietypowej odsłonie - jak dobrze kadrować

Zwieńczenie wieży niemieszczące się na kartce. Z tym problemem spotkał się prawdopodobnie każdy uczestnik kursu rysunku. Może to być kwesta kadru; dla podkreślenia strzelistości wież stosuje się raczej kartkę w pionowej pozycji, chociaż czasem potrzebujemy pokazać architekturę w szerszym ujęciu. Podobnie jak na prezentowanym rysunku.

Mamy tu do czynienia z nietypową sytuacją: przegląd wież na poziomej kartce. I jeszcze w technice mieszanej: akwarela + ołówek. Łączą się one idealnie. Takie rysunki uczymy tworzyć na kursie artystycznym Archimistrz.

Artysta wybrnął bardzo sprytnie z kryzysowej sytuacji. Potraktuj to jako inspirację do radzenia sobie z nieprzewidzianymi potknięciami podczas nauki rysunku. Jak widzisz dobry warsztat i trochę humoru wystarczą, żeby uratować pracę i stworzyć oryginalne dzieło. Często to właśnie z przypadku i błędu powstają najciekawsze rysunki architektoniczne.

Co daje Ci kurs na architekturę - Archimistrz

rysunek nr 6 - Mandala - precyzja i cierpliwość

Izabella Pudłowska, autorka kolejnego wspaniałego rysunku w naszym zbiorze pokusiła się o nietypowe zadanie. Wymaga ono sprawnej ręki, aby powtórzyć dany wzór kilkakrotnie.

Czym jest mandala

Mandala – koło życia, święty krąg

Leave a Comment