Rodzaje architektury – jakie kierunki będą odpowiednie dla ciebie?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się nad pracą architekta. Może fascynuje Cię projektowanie, może rysunek. Po jakimś czasie, kiedy ta myśl nie znikała z twojej głowy nadszedł czas by bardziej zainteresować się tematem i poznać jakie są rodzaje architektury?
Rodzaje Architektury – Jak zostać Architektem
Oczywiste pytanie kiedy interesujesz się jakimkolwiek zawodem. Architektura jest dość wymagającym kierunkiem. Oczywiście na początku należy ukończyć studia architektoniczne. Ukończenie ich na stopniu magistra nie jest jednak ostatnim krokiem. Architekt musi odbyć minimum 2 lata praktyk, a potem musi przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbą Architektów, zanim będzie mógł działać samemu.
Całkiem tego dużo… Ale czym właściwie będziesz się zajmować po architekturze? Czy będziesz projektować budynki, ogrody i parki? A co z wnętrzami? Jakie są rodzaje architektury? Co jeśli chcesz pracować za granicą? Pytań może rodzić się wiele, ale spokojnie, wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Rodzaje Architektury – Architektura i Urbanistyka
Architektura i urbanistyka zajmują się głównie przestrzenią użytkową. Oznacza to projektowanie budynków, czy nawet planowanie miast. Oczywiście jedno i drugie się od siebie różnią. Architektura to głównie projektowanie budowli, a urbanistyka to planowanie przestrzeni. Jest to oczywiście najbardziej popularna forma architektury i najczęściej wybierana.
Rekrutacja oraz egzaminy
Większość uczelni ma ten sam wzór zdawania na architekturę. Zwykle wymaga się założenia konta na portalu rekrutacyjnym, dostarczenia odpowiednich dokumentów oraz portfolio a na koniec zdania egzaminu rysunkowego.
Najważniejsze informacje dotyczące tego gdzie i jak zdawać na architekturę znajdziesz w tych dwóch artykułach:
- Zdawanie na Architekturę – Terminy i Zasady wszystkich uczelni!
- Jak dostać się na Architekturę – Radzi ten kto zrobił to najlepiej!
Architektura – Program studiów, predyspozycje i kilka wskazówek
Architektura jest przedmiotem mocno ścisłym. Oznacza to że wbrew pozorom, rysowania jest tam bardzo mało. Oczywiście dalej jest wymagane, w końcu rysunek architektoniczny to podstawa. Ale większość opiera się na dokładnych obliczeniach. Przedmioty takie jak fizyka czy matematyka są tutaj priorytetem. Jeśli więc uwielbiasz liczyć, czy szacować a dodatkowo projektować, to może być kierunek właśnie dla ciebie!
Co do pracy za granicą, najlepszym sposobem na przygotowanie się jest studiowanie po angielsku. Zapoznasz się z językiem i przyzwyczaisz się jeszcze przed swoimi pierwszymi praktykami. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj: Architektura po angielsku – Czy warto studiować Architekturę po Angielsku?
Zawód po architekturze i urbanistyce
Skończenie studiów to jedno, ale jaki po tym zawód? Może się wydawać, że jedyną opcją będzie zawód architekta, ale tak na prawdę nie zawsze tak jest! Zacznijmy jednak od początku…
Biuro projektowe
Początki kariery architekta zwykle wiążą się z byciem asystentami architektów. Jest to idealny sposób na naukę w zawodzie. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że asystenci mają wzgląd na to, jak zaczyna się projekty oraz jaki jest proces ich powstawania. Dodatkowo kontakt z klientem, załatwianie spraw w urzędach czy kontrolowanie postępów na budowie… wszystko to zobaczysz właśnie na tym stanowisku! Zwykle płaca wynosi koło 5,5tys. złotych, ale oczywiście po uzyskaniu odpowiednich uprawnień i 3 letnich praktyk asystent będzie mógł samodzielnie prowadzić projekty. Oczywiście wcześniej musi jeszcze zdać dosyć ciężki Egzamin Państwowy…
Kreślarz
W tym przypadku nie koniecznie musisz należeć do biura projektowego, możesz też być freelancerem. Tutaj zadanie polega głównie na dokumentacji. Możesz też jednak zajmować się szkicowaniem i tworzeniem planów budowanych, czy rysunków geodezyjnych, kartograficznych jak i projektów inżynieryjnych. Jeśli więc interesujesz się techniką i rysunkiem, może to być praca właśnie dla ciebie!
Własne biuro/Freelancer
Jeśli zdobędziesz uprawnienia budowlane, zdasz praktyki oraz Egzamin Państwowy, to możesz już działać na własną rękę. Jako freelancer nie masz powiązań z żadnym biurem projektowym i nie musisz brać na siebie zbyt dużej odpowiedzialności (oczywiście nie oznacza to że możesz olać temat). Dodatkowo, możesz pracować z każdego miejsca na świecie i obierać swój własny grafik. Oczywiście wymaga to ogromnej samodyscypliny. Trzeba wyrabiać się przed deadlinem. Nie zawsze będziesz też w stanie znaleźć dobrych klientów. Musisz pamiętać że będą lepsze i gorsze okresy, dlatego warto się na nie przygotować.
Wizualizator
Tutaj również można pracować w biurze lub na własną rękę. Ta praca nie wymaga uprawnień a skupia się głównie na używaniu specjalnych programów oraz poczuciu estetyki jak i umiejętności sprzedania projektu. Chodzi tutaj głównie o efektywne i estetyczne przedstawienie projektu, tak aby klient, który nie zna się na architekturze mógł stwierdzić czy o to mu chodziło, lub czy podoba mu się projekt itp. Nie ważne czy chodzi o wnętrza, ogrody czy budynki, wizualizacja musi być czytelna i zrozumiała, w końcu tutaj najważniejszy jest marketing.
Kierownik budowy
Potrzeby na kierowników oraz inspektorów są ogromne. Można ich znaleźć w każdej dziedzinie i budowli. Niestety najpierw musisz posiadać uprawnienia nie wspominając o wymaganej wiedzy z danej dziedziny. Jeśli interesujesz się tym zawodem, najlepszymi studiami byłyby te ukierunkowane na budownictwo, ale nie oznacza to że po architekturze nie dasz rady. Ten zawód wymaga ogromnego poświęcenia; musisz zdobyć wiedzę poza zakresem architektury, wyciągać jak najwięcej z praktyk i działać głównie na własną rękę.
Architekt Wnętrz
Jak widzisz nie ważne jakie rodzaje architektury zdasz, możliwości jest wiele. Mimo studiów ukierunkowanych w stronę budownictwa, nadal możesz zmienić swoje zdanie i stać się na przykład architektem wnętrz! Mniej stresująca i bardziej skupiająca się na estetyce, może się okazać lepszą opcją. Nie potrzebujesz żadnych uprawnień, a pracować możesz sam, lub dla biura.
Concept art/Enviroment design
Chyba najmniej spodziewany kierunek, ale jednak bardzo często wybierany przez absolwentów. Studia Architektoniczne przygotowują cię do tworzenia projektów a rysunek architektoniczny rozwija twoją wyobraźnię przestrzenną. Jest to idealne do wymyślania własnych budowli czy przestrzeni, a na tym właśnie opiera się enviroment design! Jeśli szukasz kreatywnych kierunków, które nie koniecznie będą realistyczne, a pozwolą Ci na wymyślanie rzeczy nie z tego świata, game dev jest właśnie dla ciebie! Jedyne czego tak na prawdę musiałbyś się nauczyć by robić concept art, to digital painting, ale nie zawsze jest on konieczny.
Urbanistyka też tutaj pomaga. Planowanie map, budowli, czy pojazdów… Przy czym mniej odpowiedzialności niż przy projektach architektonicznych.
Rodzaje Architektury – Architektura Wnętrz
Kolejny rodzaj architektury – wnętrzarstwo, czyli projektowanie i kreowanie otoczenia najbliższego człowiekowi, mającego bezpośredni wpływ na jego samopoczucie. Jest to kierunek który powoli zyskuje na popularności, i jest szczególnie ceniony za to, że nawet najmniejsze detale potrafią wpływać na to, czy dobrze się czujemy, uczymy czy pracujemy.
Studia i rekrutacja
Rekrutacja na architekturę wnętrz nie różni się zbytnio od tej na zwykłą architekturę. Kandydat powinien na początek założyć konto na portalu rekrutacyjnym i podać swoje dane osobiste. Następnym krokiem jest złożenie swojego portfolio oraz świadectwa (można to zrobić później jeśli nie posiada się jeszcze świadectwa).
Na koniec wystarczy zdać egzamin rysunkowy. W zależności od tego, gdzie aplikujesz na studia, egzamin ten będzie kierował się innymi zasadami. Pamiętaj, że studia związane z Architekturą Wnętrz znajdziesz nie tylko na politechnikach, ale także na ASP.
Architektura Wnętrz – Program studiów i predyspozycje
Program jest strukturalnie podobny do studiów architektonicznych. Skupia się nie tylko na aspekcie artystycznym, ale również technicznym i humanistycznym.
Architektura wnętrz skupia się głównie na przedmiotach artystycznych. Wiele godzin spędza się w pracowni rysunku, rzeźby, malarstwa i kompozycji. Do tego dochodzą sztuki projektowe do którego należą zajęcia z projektowania graficznego, projektowania wnętrz i zajęcia z oprogramowań komputerowych. Co do technicznych przedmiotów, nie obędzie się bez fizyki budowli czy materiałoznawstwo.
Te przedmioty pozwolą na naukę profesjonalnego projektowania wnętrz mieszkalnych, biurowych czy też specjalnego przeznaczenia. Poznasz podstawy kompozycji, ergonomii, psychologii koloru, projektowania form przestrzennych, dekoratorstwa, wyposażenia wnętrz, komponowania zieleni we wnętrzach i wiele innych podobnych zagadnień.
W tym kierunku najlepiej odnajdą się osoby które cechują się wyobraźnią przestrzenną i wrażliwością artystyczną. Dodatkowymi atutami będzie zmysł techniczny, cierpliwość i komunikatywność. Tak więc jeśli lubisz rysować i uwielbiasz kontakt z ludźmi, ten kierunek może być właśnie dl ciebie!
Zawód po architekturze wnętrz
Warto zaznaczyć, że często myli się pojęcia architekta wnętrz, dekoratora oraz projektanta. Choć wydawać by się mogło, że są to tylko różne nazwy opisujące ten sam zawód, w rzeczywistości są to trzy różne zawody, mimo, że w niektórych aspektach są do siebie podobne.
Architekt wnętrz
Nie ciężko można by się domyśleć, że po architekturze wnętrz można zostać architektem wnętrz. Jest to zawód wymagający wyższego wykształcenia ale nie koniecznie na architekturze wnętrz. Odnajdą się tu osoby również po architekturze i urbanistyce. Co do samego zawodu, do obowiązków architekta wnętrz należą aranżacje i tworzenie projektów. Planowanie rozmieszczenia ścian, instalacji elektrycznych, wybór mebli czy materiałów wykończeniowych należą do „codziennych” zmagań architekta wnętrz. Liczy się głównie poczucie estetyki oraz zrozumienia klienta.
Choć jest to kierunek o charakterze głównie artystycznym, wymagane są również umiejętności i wiedza techniczna. Nie wymaga uprawnień budowlanych.
Dekorator Wnętrz
Ten zawód cechuje się wymogiem na dużą wrażliwość estetyczną na każdy detal w przestrzeniach jak i wykorzystanie odpowiednich faktur i kolorów. Dekorator ma za zadanie stworzenie przyjemnych dla oka przestrzeni, ukrywanie mankamentów pomieszczeń jak i podkreślenie najlepszych aspektów pomieszczenia. Tutaj ważne są tylko kwestie artystyczne i estetyczne. Techniczne sprawy są pozostawione architektom wnętrz, z którymi często zdarza się współpracować.
Warto wspomnieć, że dekorator wnętrz nie potrzebuje wiedzy technicznej, i może nim zostać każdy, nawet osoba która nie posiada wykształcenia wyższego. Aczkolwiek, mimo iż architekt wnętrz może zostać dekoratorem, dekorator nie może zostać architektem wnętrz.
Projektant Wnętrz
Projektant wnętrz zajmuje się pracą z określoną marką, dobiera odpowiednie rozwiązania pod dany projekt i pomaga dobierać materiały. Zaznajomi klienta z próbkami materiałów i oszacuje koszty projektu. Liczy się tutaj przeszkolenie poprowadzone przez daną markę. Ten zawód nie wymaga konkretnego wykształcenia, ale warto pójść na studia przybliżone do architektury wnętrz. Ważna jest wiedza techniczna jak i artystyczna.
Dodatkowe opcje
Architekt Wnętrz, Dekorator oraz Projektant Wnętrz… Te trzy kierunki są najczęściej wybierane po studiach związanych z Architekturą Wnętrz. Ale nie są jedynymi w których znajdziesz zawód. Opcji jest bardzo dużo, a oto kilka z nich:
- agencja reklamowa
- pracownia designu
- pracownia architektoniczna
- biuro projektowe
- agencja designerska
- media branżowe
- firmy budowlano-architektoniczne
- firma zajmująca się marketingiem i reklamą
- założenie własnej firmy
Rodzaje Architektury – Architektura Krajobrazu
Architektura krajobrazu stanowi coraz ważniejszy aspekt kreowania przestrzeni w których dane nam jest codzienne funkcjonowanie. Od domowych ogródków po parki, architekci krajobrazu pełnią coraz to ważniejszą rolę w urbanistyce jak i kreowaniu przestrzeni miejskich.
Studia i rekrutacja
Aby rozpocząć studia na kierunku architektury krajobrazu, należy przygotować portfolio oraz świadectwo i wyniki egzaminu maturalnego. Po założeniu konta na wybranym uniwersytecie lub politechnice i podaniu swoich danych osobistych, zostaje już tylko czekać na wyniki punktacji.
Co do samego portfolio, najczęściej wymagane tematy to:
- drzewa (z liśćmi lub igłami, jak i bezlistne)
- krajobraz z drzewami
- architektura z krajobrazem (mosty ulice itp.)
- krajobrazy historyczne, przyszłościowe oraz osiedla mieszkaniowego
Program studiów i predyspozycje
Studia ukierunkowane na architekturę krajobrazu są studiami inżynierskimi lub magisterskimi, które trwają od 3,5 do 4 lat. Skupiać się będziesz głównie na projektowaniu krajobrazu oraz ogólnie terenów zielonych. Aczkolwiek takie aranżacje jak przykładowo balkonowe, czy miejskie skwery, lub parki i bulwary też się tutaj pojawią. Tak samo, znajdziesz tutaj elementy urbanistyki.
Program dzieli się na 3 główne części: Artystyczna, przyrodnicza oraz techniczna. Część przyrodnicza zajmować będzie się głównie rysunkiem i rzeźbą, jak i historią sztuki. Część przyrodnicza to z kolei ekologia, dendrologia oraz szata roślinna. Techniczna część obejmuje konstrukcje budowlane oraz samo budownictwo
Najlepiej odnajdą tu się osoby cechujące się dużą kreatywnością jak i wyobraźnią przestrzenną. Przyda się też oczywiście duża precyzja, cierpliwość oraz zdolności manualne.
Zawód po architekturze krajobrazu
Zakończenie studiów architektonicznych krajobrazu jest kilka możliwości. Wybierać możesz między pracą na własną rękę czy pracy na etacie. Oto kilka przykładów, które są najczęściej wybierane.
Biuro projektowe
Od korporacji po mały zespół. Możliwości masz tutaj wiele, pracując w wielkim zespole możesz spodziewać się projektów o podłożu urbanistycznym. Czyli planowanie parków, zieleni w miastach itp. W małym zespole zajmować będziesz się najczęściej ogrodami i innymi mniejszymi aranżacjami, Tak więc cokolwiek bardziej by ci odpowiadało, wszędzie się odnajdziesz.
Urząd
Posiadając odpowiednie doświadczenie i wiedzę możesz dostać się do urzędu. Odpowiadać wtedy będziesz za gminę bądź miasto. Do twoich obowiązków należałoby wydawanie pozwoleń, nadzór konserwatorski a nawet gospodarowanie przestrzeniami zielonymi. Tutaj może Ci się przydać dodatkowa wiedza z zakresu geodezji, aczkolwiek nie jest ona wymagana.
Firma komplementarna
Firmy komplementarne zajmują się produkcją oraz sprzedażą wszystkiego, co ma związek z biznesem ogrodniczym. Od wyrobu kostek po projektowanie pojazdów ogrodniczych. Współpracuje z projektantami i wykonawcami ogrodów, aczkolwiek w tym zawodzie możesz specjalizować się tylko w jednej dziedzinie.
Dodatkowe opcje
Studia architektoniczne krajobrazu przygotują Cię i rozwiną twoje umiejętności nie tylko wymagane w tych trzech zawodach. Jeszcze przed ukończeniem studiów odnajdziesz się jeszcze w:
- Grafice
- Grafice/Druku 3D
- Arborystyce
- Concept Art
Rodzaje Architektury – Podsumowanie
Jak widzisz, opcji jest wiele. Sporo ludzi którzy interesują się architekturą, w trakcie jej studiów często zmieniają swoje plany. Nie oznacza oczywiście że ty także musisz tak zrobić, ale wiedz, że tak na prawdę zostać możesz każdym, wystarczy upór i samodyscyplina!
Responses