Programy komputerowe podczas studiów architektonicznych
Częste pytanie od osób, które już dostały się na wydział: jakie programy komputerowe powinni znać. Odpowiedź powinna być taka, że żadnych, bo podczas studiów powinieneś mieć zapewniony czas i możliwości by nauczyć wszystkiego co Ci potrzebne, włącznie z rysunkiem. Na egzaminie przecież mają być sprawdzane predyspozycje, a nie umiejętności. No, ale doszliśmy do trochę dziwnego momentu pod tym względem, aczkolwiek w Warszawie trzyma to się chyba najbardziej domyślnej struktury, że na rysunek nie zwraca się takiej uwagi, a na to co przekazuje. Tak idealnie, jednak nie jest i na studiach jest mało czasu.
Photoshop/ Affinity, Gimp
Na początek warto znać jakiś program do edycji plików rastrowych (zdjęć, pdf’ów itp.) Najlepiej jakby był to Photoshop, ewentualnie Affinity Photo (w przeciwieństwie do PS’a za Affinity płacicie raz i macie dożywotnio, ale ma trochę gorsze kolory). Mi na początek wystarczyła znajomość Gimpa, po paru miesiącach zacząłem używać bardziej zaawansowanych, płatnych. Tutaj przeczytacie także o Procreate (alternatywnym programie) i o tym jakie tam cuda można stworzyć.
CAD
I tego rzeczywiście warto się nauczyć, bo o ile programy do obróbki rastrów niektórzy mogą znać to CADowskie już raczej mało kto. Z tym na pierwszym roku osobiście miałem najbardziej bolesne zderzenie. W tej rodzinie jest inna metodyka, pierw wpisujesz komendę, potem klikasz na jakim obiekcie będzie wykonana, w obrębie samych komend podobnie, pierw klikasz, która linia tnie, a dopiero potem, która będzie cięta. Na pierwszym roku studiów BIM to trochę za dużo, dlatego trzeba mieć alternatywę, która wam da możliwości na dobre przedstawienie projektu.
Programy CADowskie jakie ja bym polecał to powszechny AutoCAD i z trochę innej bajki Rhino (jest bardziej rozbudowane pod kątem konstrukcji, modelowania 3D, co też wam się przyda, a wszystko co byście potrzebowali zrobić w AutoCADzie, macie też możliwość zrobić właśnie w Rhino.
BIM
No i programy, do których to wszystko się sprowadza, bo w nich zarówno zrobicie wizualizacje, jak i wyeksportujecie rysunki rzutów i przekrojów, czyli to do czego przed tym będziecie używać Photoshopa i CADa. To są trudne programy, do których nauczenia się porządnie potrzeba najwięcej czasu, za pewne można ich się uczyć po trochu całe studia. Lepiej jest jednak ogarnąć je tak, że od pierwszej linii do skończonej planszy używacie tylko ArchiCADa, bądź Revita (to są jedyne programy BIM dostępne na rynku, oba są na bardzo podobnym poziomie). Także jakbym miał odpowiedzieć na pytanie, które programy komputerowe są najważniejsze na studiach architektonicznych. Opowiedziałbym, że BIM to na co ja bym kładł największy nacisk, porządne nauczenie się modelowania, robienia tam plansz, wizualizacji.
Tutaj przeczytacie o inny, programie do modelowania 3D, Blenderze, który też może Ci się przydać.
No i tak na dobrą sprawę to by było na tyle. Nie jest ich dużo, ale warto je znać dobrze. Sporadycznie jeszcze mogą się przydać programy do grafiki wektorowej, warto jakiś mieć, chociaż podstawowy Inkscape i znać jakieś podstawowe działania na bryłach. Powodzenia w studiowaniu, bądź w dostaniu się!
Responses