pojęcia

Ważne pojęcia na kursach rysunku Domin

Z poniższego tekstu dowiesz :

  • Kim jest kertunista
  • Co to są stopiany
  • Jak stosować technikę pomodoro w nauce rysunku
  • Co to jest zasadza złotej godziny
  • Jak działają probegzy i nienacki

Kto to jest Kertunista

Kertunista – osoba która wykonała pracę artystyczną trzy dni z rzędu. W dawnych czasach były to piątek- sobota-niedziela. Obecnie dowolne trzy dni pod rząd. Termin , choć rzadziej stosowany w instytucjachKertunista zajmujących się edukacją artystyczną.

Co to jest Stopian, stopian prymarny i stopian wtórny

Stopiany – sekwencyjne wykonywanie dowolnej pracy artystycznej. Polega to na tym, że artysta wykonuje zadanie w sekwencjach pięciominutowych. Stopiany mogą następować jeden po drugim. Ważne jest że mentalnie podchodzimy TYLKO do jednego. A jeżeli okaże się że się dało więcej to można zrobić ich kilka czy kilkanaście. Jak do tej pory rekordzista siadając do najważniejszego za każdym razem “stopiana prymarnego” wykonał 89 stopianów wtórnych następujących jeden po drugim.

Stopian prymarny to jest zawsze pierwszy stopian każdej kolejnej zasiadki. Czyli jeżeli o 9.00 zasiądziemy do stopiana to pierwszy jest prymarny. A kolejne wtórne. Jeżeli zrobimy tylko tę jedną pięciominutówkę bo nie mamy więcej czasu, to pierwszy i jedyny jest prymarny. Jeżeli o 10.00 usiądziemy do kolejnej sekcji przy tej samej pracy to znów pierwszy stopian jest prymarny. Co ciekawe cała praca może się składać tylko ze stopianów prymarnych oto jeden z przykładów

“w 1995 roku nasz uczeń Tomek wykonał rysunek z listy 100 rzeczy które dobry rysownik umieć powinien przekładając stopianami uczenie się do matury. Zasada była taka 15 minut nauki – 5 minut (1 stopian). Dzięki temu rysował mimo tego że podstawą było przygotowanie się do matury. Tomek wtedy dziennie robił 180-300 minut w stopianach. Dało to efekt taki że dziennie powstawały dwie lub trzy prace. Były to wtedy próbne egzaminy. Efekt był imponujący ponieważ jego rówieśnicy robili wtedy 1-2 rysunki na miesiąc. Tomek w samym kwietniu na 30 dni zrobił ich 70 !!!”

Co to jest technika pomodoro ?

Technika pomodoro to technika zarządzania czasem. Dobrze działa z techniką Złotej Godziny. (Nie mylić ze złotą godziną w fotografii. Tam to oznacza światło od wschodu słońca przez godzinę i na godzinę przed zachodem słońca)

Klasyczne pomodoro trwa 25 minut + 5 minut. Gdzie ta dłuższa część to praca a krótsza to przerwa.

Ja to sobie modyfikuję w zależności od tego jaki mam “stan”. Jak jestem zrąbany, źle spałem, nic mi się nie chce to pracuję czasami krótszymi.

Tak właśnie działają stopiany – dlatego ten czas jest tak krótki ponieważ ma on nie drażnić. Pięć minut nie powoduje oddalnictwa. Czyli “dobra, nie teraz” zrobię to później. W krytycznych sytuacjach oddalnictwo a jak ktoś woli prokrastynacja potrafi oddalić wykonanie czegoś nawet na kilkanaście lat. Np. ja tak miałem z malarstwem olejnym – zawsze miałem na nie ochotę. Ta chętka pojawiła się w 1995 roku a zrealizowałem ją dopiero w 2018 !!!

Jak mam gorszy dzień to udaje się poprawić produktywność właśnie w ten sposób. Znacie ten stan kiedy siedzieliście do 3:00 w nocy a wstaliście o 8:00. Wtedy cały dzień “sufit opiera się o głowę”. Wtedy pomodoro i stopiany są niezastąpione. Siadam do pięciu minut i działam. Lepsze pięć minut niż nic. A jak się wkręcam to wpadam w stopiany wtórne i jakoś działam.

Ważne jest jedno kardynalne założenie – podczas stopiana , pomodoro nie rozpraszamy się ! Nie zaglądamy na instagrama czy na facebooka. Nie idziemy jeść. Musi być pełna koncentracja i zaangażowanie.

“Podczas trwania pomodoro musi być pełna koncentracja i zaangażowanie !”

To samo dotyczy Złotej Godziny. Dlaczego jest ona tak ważna wyjaśniam na mojej Rozwojówce (jak tu klikniesz to przeniesiesz się na tamtą stronę.

technika pomodoro
Na zdjęciu technika pomodoro w połączeniu ze słynnym Dominowym planerem

Probegzy i Nienacki – dokładne wyjaśnienie

Probegz (Probegzy) jest to skrót od słów Próbny Egzamin. Określa jeden próbny egzamin na architektrurę

Nienacek – Próbny egzamin dla kandydatów na architekturę. Dawany jest z … nienacka. Stąd nazwa. Zasada Nienacków jest taka:

  • Żeby dostać temat trzeba przyjść fizycznie do pracowni na określoną godzinę. Nie można tego tematu dostać na maila. (W przypadku gdy ktoś jest chory lub ma jakieś inne wydarzenie którego nie może opuścić to wtedy indywidualnie wysyłamy. Nie wcześniej jednak niż o godzinie rozdawania Nienacków Kandydatom an architekturę którzy do pracowni przyszli)
  • Tematy dostaje oba razem. Czasami jak jest to uzasadnione to rozdzielamy je między sobą. Wtedy jeden dostaje się po zrobieniu drugiego.
  • Czas trwania Nienacka to 2h. Dlaczego nie 90 minut tak jak jest na egzaminie ? Bo adrenalina i stres potrafią na egzaminie na architekturę naprawdę dużo zmienić. Przez lata z powodzeniem Ci którzy dostawali się na studia wybitnie skracali czas na egzaminie właściwym w porównaniu z

 

Na koniec tak przy okazji galeria fajnych rysunków tak do pooglądania.

kurs na architekture Warszawa
Przykładowa praca dobrze nauczonego kandydata na architekturę. Technika – pióro. Autor Robert Szeczyk

 

concept art nauka
Przykładowa praca z zakresu Concept art wykonana cienkopisem i flamastrami o szerokiej gamie odcieni szarości.
nauka rysunku warszawa
Przykład wybitnego postępu w nauce rysowania ołówkiem u jednego z naszych absolwentów.