Plener rysunkowy – jak się przygotować?

rysowanie w plenerze

Chcąc uczyć się rysunku na pewno dojdziecie do momentu gdzie będziecie mogli brać udział w plenerze rysunkowym. Ale czym właściwie jest plener, i czy trzeba się do niego przygotowywać?


Jak wyglądają zajęcia z rysunku? Wszystko co musisz wiedzieć!


Czym jest plener rysunkowy?

Plener rysunkowy można w prosty sposób opisać, jako rysunek na wolnym powietrzu. Grupa umawia się na konkretne miejsce, spotyka się a potem rysuje z natury. Jest to bardzo popularna forma rysowania w okresach wiosennych oraz letnich.

Mimo to, wiele osób uważa, że jest to zajęcia tylko dla weteranów rysunku, którzy mają za sobą lata praktyk i zmagań. Oczywiście nie jest to prawdą. Każdy może brać udział w plenerach rysunkowych i każdy się na nie “nadaje”. W plenerach chodzi przecież o to by spędzać razem czas na świeżym powietrzu i rysować w gronie ludzi. Warto też jednak wspomnieć, że odnosząc się do plenerów najczęściej mamy na myśli kursy rysunkowe.

Plener rysunkowy na kursach rysunku – kto może wziąć udział

Każdy! Nie ważne czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym artystą, plener jest dla wszystkich! Trzeba jedynie pamiętać aby sprawdzić, czy grupa która będzie w nim uczestniczyła jest dla nas odpowiednia. Plenery są organizowane dla wszystkich grup, także nie powinno być problemu zapisać się do jakiejkolwiek z nich.


rysunek na sprzedaż

Zobacz także


Jeżeli interesuje was zapisanie się na plener rysunkowy pamiętajcie że nasza pracownia prowadzi je przez całe wakacje. Rysunek z natury jest jednym z najlepszych sposobów na naukę dlatego warto brać w nim udział!

romantyczna ruina akwarela

Dla kandydatów na architekturę

Trudno o lepszą metodę nauki rysunku architektonicznego, niż rysowanie z natury. Na kurach rysunkowych duży problem sprawia kursantom rysowanie i projektowanie architektury, w szczególności tej historycznej. Na samych kursach w pracowni trzeba dużo nauki i praktyki w rysowaniu, by zrozumieć prawa jakimi rządzą się te stare budowle oraz to, jak wykorzystuje się je w nowoczesnych projektach.

Rysowanie z natury bardzo w tym pomaga i przyspiesza ten proces. Zamiast analizować zdjęcia możecie po prostu przejść się, i przeanalizować sam budynek. Dodatkowo możecie wypróbować różnego rodzaju perspektywy i kadry by pogłębić swoją podstawową wiedzę i ją przećwiczyć. Jest to pomocne nie tylko dla zaawansowanych rysowników, ale w szczególności dla tych co dopiero zaczynają swoją przygodę z rysunkiem.

Dla hobbystów i młodzieży

Plenery nie są organizowane tylko dla starszych. Prowadzone są plenery dla młodzieży już od 6 klasy podstawowej. Jest to świetna okazja na spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Nie tylko jest to dobra zabawa, ale uczy kreatywności jak i rysunku!


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Przygotowania do pleneru

Rysunek z natury przyrządami nie różni się zbytnio od rysunku w pracowni. Warto więc zaopatrzyć się co najmniej w te najbardziej potrzebne narzędzia. O to wszystko czego będziecie potrzebować:

  • Ołówki o różnych twardościach (od 2B do 6B). Mogą być to ołówki zwykłe jak i automatyczne.
  • Gumka zwykła i chlebowa
  • Papiery o formatach B2(50×70), B3(35×50) oraz A3(29×42), w zależności od kursu oraz potrzeb własnych
  • Kartki A4 i szkicowniki – nie są wymagane ale znacznie ułatwiają prace
  • Klipsy do przypinania papieru – Chodź na kursach nie są zbyt często wykorzystywane, tutaj mogą być wręcz niezbędne. Pogoda bywa wybredna a wiatr zdecydowanie nie ułatwi nam rysowania.
  • Deska – Do wypożyczenia w pracowni, zapewnia w miarę stabilną ale przede wszystkim płaską powierzchnię do rysowania, do której można przyczepić kartkę
  • Przenośne krzesełko – Nie jest wymagane ale często sprawdza się lepiej niż podłoże. Może to być krzesełko wędkarskie czy też kempingowe

Related Articles

Responses