Pasja a szkoła

Wielu młodych artystów, którzy posiadają niesamowitą pasje do wszelkich artystycznych aktywności. Nieważne czy to jest malowanie, rysowanie, czy rzeźbienie, często mają problem z znalezieniem pasji w przedmiotach typowo szkolnych – matematyka, fizyka, geografia itd. Nawet jeżeli nie chcemy znaleźć w danych przedmiotach pasji, a chociaż ułatwić je sobie, to może być w tym pomocne coś co kochamy robić. Bywa czasem, że w często nawet w znienawidzonych przedmiotach można znaleść choćby najmniejsze fragmenty danych pasji. Co za tym idzie ułatwiłoby to każdemu zrozumienie lub chociaż zniesienie i nie męczenie się z nauką.

JAK TO ZROBIĆ?

Zacznijmy od przedmiotu, który nie posiada zbyt wiele fanów wśród uczniów obecnych szkół – fizyka. Niewiele oba przedmioty mają do czynienia ze sztuką czy rysowaniem. Jeżeli jednak przyjrzysz się mocniej i postarasz się dłużej nad tym pomyśleć, fizyka potrafi być pomocna. Jedną z dziedzin fizyki, która pomaga nam zrozumieć rysunek jest statyką czy dynamika. Spójrzmy na to z praktycznej strony – chcesz narysować jaki obiekt – budynek, rzeźbę, bardziej kreatywną wersje ławki – w każdym z tych zagadnień przydatną okażę się fizyka. Jeśli nie rysujemy z użyciem zdjęcia referencyjnego, a chcemy zachować jakieś elementy realizmu w tym wszystkim to musimy zachować podstawowe prawa fizyczne. Co za tym idzie – znaleźliśmy jakieś połączenie. Jeżeli widzisz i rozumiesz dlaczego pewnych obiektów nie można zawsze narysować w pewien sposób, to postaraj się użyć podobnego myślenia w fizyce. Dlaczego jakieś zjawisko nie może lub może zajść? Dlaczego dany przedmiot spadnie pod wpływem grawitacji?

Przejdźmy do kolejnego przedmiotu, który posiada znacznie więcej fanów niż poprzedni – język polski. Tutaj znacznie łatwiej znaleźć pomocne cechy w rysunku. Osobiście pamiętam, że na lekcjach polskiego, w szczególności w liceum, używałam wiele informacji z historii sztuki. Często osoby, które interesują się rysunkiem lub inną formą sztuki, znajdują również pasje w nauce o sztuce. Nie chodzi mi tutaj o naukę na pamięć wszelkich informacji z dziejów sztuki lub uczenie się na pamięć, który obraz powstał kiedy. Kluczem tutaj jest poszukanie czasami jakiegoś obrazu, który nam się spodoba i poczytanie trochę o tym. Na samych lekcjach możecie użyć obrazów, które wam się spodobają na rozprawce lub jako przykład do omawianego motywu.

Popatrzmy na inny równie mocno znienawidzony przedmiot – matematyka. Na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z bardziej artystycznymi pasjami. Jeżeli jednak przyjrzymy się trochę mocniej uda nam się może dostrzec trochę sztuki w tej matematyce. Czy słyszeliście kiedyś o złotej proporcji? Jeżeli nie, przybliżę wam trochę czym ona jest i co wspólnego ma ze sztuką. Złota proporcja – inaczej jeszcze złoty podział – jest to podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej.

Related Articles

Responses