LIVE DOMIN RYSUJE

Live Domin Rysuje

Podstawowe informacje o Live Domin Rysuje.

Nazwa.

Wzięła się stąd, że nazwa firmy wzięła się z mojej szkolnej ksywy. Dlatego “Domin Rysuje” to Wojciech Domińczak rysuje. A nie że cała szkoła rysunku 😉

No i motto którym się kieruję.

“Jeżeli w życiu będzie robić to co kochasz to nigdy nie pójdziesz do pracy”

Dokładnie tak !!! Jak ja się cieszę kiedy siadam do rysowania. Sprawia mi to olbrzymią frajdę. Uwielbiam też tę wolność. Nie muszę chodzić w garniturze ! Nie muszę mieć drogiego zegarka żeby się pokazać. W ogóle nie noszę zegarka 🙂 Jestem ja i moja kartka – i mój świat który sobie kreuję. Rzeczywiście – ja nie chodzę do pracy ja robię to co kocham.

Kilka Reguł :

 • Zapraszam na wspólne rysowanie w czwartki między 20.00 a 23:30.
 • Można w tym czasie wpaść żeby przybić piątkę.
 • Na wspólne rysowanie zapraszam również osoby które nie chodzą na nasze kursy rysunku lub nigdy nie chodziły.
 • Absolwentów zapraszam , po prostu na spotkanie towarzyskie przy rysunku. Jest to doskonała okazja żeby odświeżyć znajomość a dla niektórych żeby wrócić do rysowania.
 • Zasada Live&Draw – jeżeli fizycznie nie możesz przyjechać do naszej szkoły rysunku to rysuj w domu. Odpal Live`a w tle. Wyjmij kartę i śmigaj. Co pewien czas włączając się w dyskusję.
 • Podczas rysowania skanuję prace a potem zamieszczam je na oddzielnej podstronie. Niżej przy liście live`ów na rok 2018/2019 – jest link do strony ze skanami. Taka forma doskonale sprawdza się w nauce rysunku.
 • Rysunek który wykonuję podczas Live ZAWSZE KTOŚ DOSTANIE !!! Wymyślam wtedy jakieś zadanie i je ogłaszam podczas rysowania.
 • Nasza społeczność gromadzi się na grupie Facebookowej – Darmowe Lekcje Rysunkuodszukaj ją i dołącz !

Misja nauki rysunku przez Live`y

Dlaczego to robię ? To taka moja prywatna misja. Krucjata.

Marzy mi się (i pierwszy odzew mówi że przynosi to rezultaty) że taki live pobudzi do rysowania. Młodych twórców do rozwijania umiejętności. “Starych” do odświeżenia rysowania lub nawet powrotu do dawnego nauka rysunku piórkiem i flamastermskilla.

Nie chodzi tu zastąpienie photoshopa czy renderów rysunkiem odręcznym. Tak jak kaligrafia nie zastąpi pisania maili. Ale może sprawiać frajdę.

Chcę pobudzić ludzi to zanurzenia się w swoim własnym twórczym świecie. Potraktowanie tego jak najlepsza rozrywka.

Kiedy siadam do rysowania wchodzę w swój własny świat. Jestem w jego środku. Buduję go każdą kreską. I jest mi z tym tak bardzo dobrze.

Po prawej stronie masz moje najświeższe dzieło. Jest na nim mój ulubiony kraj – Norwegia. I nie chodzi mi o to żebyś pokochał ją tak jak ja. Znajdź to co Ciebie kręci i motywuje do rysowania i ciesz się tym. Masz prawo do własnej opinii i własnego stwierdzenia “co lubię”

Wizja – rysunek uprawia w czwartkowy wieczór kilkaset osób

Wyobrażam sobie coś takiego. Kiedy siadam w czwartek o 20:00 do rysowania to wiem, że równo ze mną usiadło kilkaset osób. Z różnych miast i z różnych państw. Kiedy powstawał ten wklejony tu rysunek było ze mną 87 osób. Były osoby z Gdańska, Wrocławia czy Łodzi. Ale także z Etiopii , Holandii, Australii czy też Martyna która rysowała z Doha – Stolicy Kataru. Czyż to nie wspaniałe uczucie ?

A co by było gdyby tych osób było 870 a może 8700 ? Tak to sobie wizualizuję.

Ale nie dam rady sam. POTRZEBUJĘ TWOJEJ POMOCY. Inaczej ludzie się nie dowiedzą.


Zapoznaj się z Historią Sztuki Dr Freusa


 

Bardzo silnie oddzielam kurs rysunku od Live`ów – chcę żeby to było dla wszystkich i bezpłatnie.

Co możesz zrobić żeby ta wizja się ziściła :

 • Przede wszystkim Live&Draw – siadaj i rysuj. A na wallu pokazuj że to robisz.
 • Jak możesz udostępnij Live`a podczas jego trwania – przychodzą wtedy osoby z zewnątrz i częstokroć zostają. Potem przychodzą na następne i w pewnym momencie coś w nich pęka. Zaczynają rysować !
 • Dołączaj do wydarzenia – wtedy dostaniesz przypominajkę 🙂
 • Jak możesz wklejaj link do tej strony – czy to w Social Media czy na stronach (blogi , fora, www) – Może komuś przyda się ta informacja.

Cel ?

Na razie taki minimalny – marzy mi się 200 osób oglądających. Na razie rekord to 147 osób. I to już cieszy.

Plan Live`ów

 

To jest lista wszystkich po kolei aż do czerwca. Pamiętaj zawsze w czwartki o 20:00 na Fan Page`u DOMIN

Live`y na rok szkolny 2018/2019

0.01 Live z rysowania skał – tu masz link do całego artykułu o tym i do skanów – po to żebyś sam sobie mógł porysować – Jak rysować skały materiały z Live`a

Nauka rysunku poprzez social media

 1. 27 Września 2018 – Łódki Norwegia – moja ukochana Norwegia – jak ja lubię ten kraj. Co pewien czas robimy tam plenery. Tematem będzie ujęcie z okolic Fjordu Narvik. Jeszcze wyżej są Lofoty – istny cud świata. To trzeba zobaczyć.
 2. 4 października 2018 – Concept Art. – Enviro Design – Tego dnia pokaże Wam jak narysować coś z działu Enviromental Design – umiejętności która przydaje się zarówno do gier komputerowych jak i do filmów.
 3. Października 2018 – Spryskiwacz chromowania – fajnie wygląda motyw chromowań kiedy się w nich coś odbija. Jest tak że ludzie jakoś wyjątkowo to lubią oglądać. A w cale nie jest to takie trudne.
 4. 18 Października 2018 – coś z pleneru – Tego dnia planuję być w Portugalii wiec najprawdopodobniej narysuję coś w środku dnia stamtąd.
 5. 25 Października 2018 – zamiast tego coś w sobotę z rejonu Kolbuszowej – akurat wtedy będę na konferencji na południu Polski. Wybiorę coś stamtąd i śmignę z pleneru.

misja rysunkowa

Mój oddzielny cykl – Sosny Polskie (live w listopadzie)

 1. 8 listopada 2018 – Sosna radomska – jak się jedzie do Radomia z Warszawy to na kilkanaście kilometrów przed Radomiem są takie fajne sosny. I to właśnie je będę rysował. W ogóle wiele lat temu rozpocząłem cykl Sosny Polskie. Zachwyciłem się ich kształtami. Jak kiedyś będziesz mijał samotnie stojącą sosnę to przyjrzyj jej się. Zobacz jaka jest piękna. Jaki ma cudowny pokrój. Idealnie nadaje się do rysowania. A ja lubię przyrodę dlatego tak często sięgam po te tematy. Każda nauka rysunku powinna mieć ten temat na swojej liście.
 2. 15 listopada 2018 – Beksiński – inspirując się tym wielkim twórcą zrobię coś na wzór. Chociaż może nie tak posępnego. Ale to jeszcze zobaczę.
 3. 22 listopada 2018 – Tempietto – Styl HD – czyli styl Henryka Dąbrowskiego – profesora którego jestem dzieckiem. I uwielbiam jego styl. Drapieżny i dynamiczny.
 4. 29 listopada 2018 – Czołg Noir – Ja jestem pokoleniem “Czterech Pancernych i Psa” więc lubię czołgi. Niespecjalnie lubię samochody ale czołgi uwielbiam i tego dnia narysuję jeden w stylu Noir,

Grudniowe rysowanie przedświąteczne

 1. 6 grudnia 2018 – Jesienny park – czyli piękne pokroje drzew bez liści – Drzewa to moje ulubione tematy
  Świetny przykład architektury rysowania flamastrami Letraset – autor Aleksander Sojka

  a jeszcze bardzo lubię

 2. 13 grudnia 2018 – Scott Robertson – sf z flamastrami Letraset – Nie będziemy go kopiować ale się inspirować a rysunek wykonam jedną z moich ulubionych technik flamastrami Letraset.
 3. 20 grudnia 2018 Portret I – na Deviancie na moim profilu możesz zobaczyć kilka przykładów. Są w stylu komiksowym – takim w którym chcę zrobić mój pierwszy komiks o Powstaniu. Nie jest to co prawda styl który uprawiałby szanujący się kurs na ASP 😉 ale ja tam taki lubię.
 4. 27 grudnia 2018 Morskie Oko zimą – już jeden szkic kiedyś zrobiłem teraz chcę wam pokazać jak rysować skały zimą. Wtedy góry są najbardziej górskie. Wyglądają groźnie i posępnie.

Transmisje rysowania na żywo od nowego roku 2019

 1. 3 stycznia 2019 grafika – tatuaż – gotyk, rozeta, skorpion, róża – Coraz więcej osób wchodzi w takie
  nauka rysunku do tatuażu
  A tu jeszcze jeden rysunek Michała Sztuki vel. Terminatora. “Termi” wykonał u nas całą masę świetnych tutoriali.

  grafiki. A tatuaż przeżywa prawdziwy renesans. A tatuażyści zarabiają bardzo konkretny pieniądz. Warto tego próbować.

 2. 10 stycznia 2019 Bąk – a dokładnie Karol Bąk – kiedy na samy początku prowadzenia kursów rysunku w Warszawie kształtowała się stylistyka Domina to pojawił się ten artysta. Zobaczyłem jego wystawę w jednej z warszawskich galerii i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Szczególnie do gustu przypadła mi jego parafraza obrazu Arnolda Bocklina – Wyspa umarłych. Przez wiele lat temat ten był na kursie na architekturę robiony jako próbny egzamin.
 3. 17 stycznia 2019 Wnętrze w perspektywie – na ten moment jeszcze nie wiem jakie ale jakieś na pewno. Może będzie to
  rysunek krajobrazu jezioro
  Rysunek wykonany we wrześniu 2018 nad jeziorem mostki.

  wnętrze pomieszczenia w którym rysuję, może ilustracja do książki a może jakieś konkretne wnętrze ze zdjęcia.

 4. 24 stycznia 2019 Rysowanie zamku – tu propozycji jest wiele ale chyba narysuję Montreux – to jeden z ładniejszych zamków w Europie. Jest jeszcze opcja żeby narysować zamek w Hunedoarze w Rumunii. Jeżeli wolisz któryś z nich to napisz do nas maila.
 5. 31 stycznia 2019 ??? ferie w województwie mazowieckim. I teraz tak, jeżeli nigdzie nie wyjadę to Live będzie normalnie a jeżeli wyjadę to wybiorę coś z miejsca w którym będę.

Środek zimy. Ja już nie mogę doczekać się wakacyjnego rysowania plenerowego. Zamyślam się jak patrzę ne ten rysunek po prawej. Jak siedziałem wtedy na tarasie i rysowałem Live. Rysunek dla mojego przyjaciela Darka Hameli.

 

Kurs na Architekturę w Warszawie – link do podstrony

Za oknem nadal zima a pracowni rysunku przytulnie i ciepło

 1. 7 lutego 2019 ??? ferie – ciąg dalszy, i ta sama rozterka co i w punkcie 18. A w pracowni działa kurs rysunku w ferie zimowe dla województwa mazowieckiego.
 2. 14 lutego 2019 zrujnowany klasztor lub coś w tym stylu. W tym przypadku zmierzę się z wielkim
  kurs na architekture opactwo
  Rysunek z kursu na architekturę w pracowni DOMIN – autorka Ola Konstanciak

  mistrzem malarstwa romantycznego – Casparem Davidem Friedrichem. Może słowo “zmierzyć” sie jest nie najlepsze. Wynik potyczki byłby z góry przesądzony. Na rzecz Capsara 🙂 Lepiej jak powiem – podejmę temat który namalował ten wielki mistrz. Wybiorę tylko inne ruiny i inną kompozycję. Nie chcę przerysowywać tego samego. Włożę w to trochę inwencji twórczej.

 3. 21 lutego 2019 detal kamienny – mam przygotowany materiał z ul. Wspólnej w Warszawie. To tam była kiedyś nasza pierwsza pracownia. Dookoła kościoła są stacje drogi krzyżowej. Kolumienki mają bardzo ładne detale. jedną z nich narysuję.
 4. 28 lutego 2019 Las zimą Dąbkowice Górne – to jest wieś w której spędzałem całe wakacje w dzieciństwie. Znam kilka fajnych miejsc w lesie. Szczególnie są piekne zimą. I właśnie to narysuję. A do tego sosny – drzewa o pięknych pokrojach.

wizja rysunku

Może wreszcie zacznę ten komiks

 1. 7 marca 2019 Powstanie 44 – jedna scenka – Z tym komiksem to jest cała historia. Próbuję go narysować
  rysunek powstanie warszawskie
  Rysunek z naszych zajęć. Autor : Michał Sztuka – prowadził dla nas takie lekcje.

  od siedemnastu lat. I cały czas odkładam na później ponieważ cały czas uważam, że jeszcze za słabo rysuję. To jest efekt perfekcjonizmu. Kiedyś uważałem perfekcjonizm za coś dobrego. Teraz wiem, że trzeba z tym walczyć. Bo “Better done, than perfect!” Łatwo się pisze , gorzej wprowadza w życie. Ale właśnie w tym dniu usiądę i spróbuję to narysować. Presja może być wielka. A wtedy nic nie wyjdzie. Ale deklaruję, że chociaż spróbuję.

 2. 14 marca 2019 Varsaviana – no jestem Warszawiakiem. Kocham to miasto i dobrze się w nim czuję. To warto w ciągu całego cyklu chociaż raz zrobić jeden rysunek z mojego miasta. Temat wybiorę później. Choć najprawdopodobniej będzie to coś ze Starego Miasta.
 3. 21 marca 2019 Jerzmanki – kreowanie otoczenia – Ciekawa jest historia w jaki sposób ten kościół stał się tematem naszych kursów komercyjnych. Otóż potrzebowałem prostej budowli którą w łatwy sposób można by było ująć w kontener z sześcianów. Jerzmanki
 4. 28 marca 2019 Concept art. – enviro design

Transmisje w kwietniu 2019

 1. 4 kwietnia 2019 Nagrobek Powązki – Od samego początku naszych kursów rysunku jeździmy tam na
  rysunek powązki
  Klimatyczny rysunek Powązek autorstwa Sylwii Rafał

  plenery. Powązki mają niesamowity klimat. Piękne nagrobki w otoczeniu parku. Zobacz z resztą po lewej stronie jak pięknie narysowała to miejsce nasza uczennica Sylwia Rafał. Powązki to też znakomite miejsce do przećwiczenia detali architektonicznych. Znajdziesz tam motywy od Egiptu aż do Art Deco.

 2. 11 kwietnia 2019 Puszcza białowieska . Kiedy w 2017 roku pojawiłem się, po wielu latach, w Puszczy białowieskiej to aż oniemiałem z wrażenia. Od razu postanowiłem, że będzie to tematem mojej pracy. Ponieważ byłem tam na jesieni to nie dało się rysować z natury. Z resztą tam w ogóle nie da rady tam rysować bo można na teren parku wejść tylko z licencjonowanym przewodnikiem.
 3. 18 kwietnia 2019 Portret 2 ( Kurs artystyczny w Warszawie – nie tylko pod ASP )
 4. 25 kwietnia 2019 – Wielki Czwartek – tego dnia odpuszczę transmisję. Zazwyczaj w Triduum Paschalne maluję ikonę. I tak samo chyba zrobię w tym przypadku.

Majówka z rysowaniem Live

 1. 2 maja 2019 – tego dnia są moje urodziny – Karp – jak już nie raz wspominałem u mnie numer jeden są ryby. Pierwsze miejsce ma wędkarstwo a drugie rysowanie. Chociaż obie czynności są bardzo blisko siebie. A takim artystą do którego kiedyś pojadę na naukę, choć jest w moim wieku, to Craig Bertram Smith. Mam świadomość, że to trochę kiczowate. Ale ja naprawdę lubię tę tematykę. A karp dlatego, że warz z grupą przyjaciół robimy łowisko karpiowe 🙂

  Rysunek wykonany do specjalnego programu dla 7 i 8 klas (kiedyś Gimnazjum) autor: Wojciech Domińczak
 2. 9 maja 2019 – Tatuaż – czaszka wąż – Nie uwierzycie, ale pod koniec lat dziewięćdziesiątych do 2003 roku ilustrowałem książki. Wiele tamtych prac było czysto graficznych. Między innymi miałem do narysowania ludzką czaszkę. Wtedy był to materiał poglądowy. Teraz chcę usiąść do tematu na który zawsze miałem ochotę – grafika pod tatuaż z użyciem czaszki i węża. Kiedyś nawet miałem wizję stworzenia kursu nauki rysunku pod tatuaż
 3. 16 maja 2019 – Grecja styl dorycki – najbardziej surowy ze styli i jednocześnie najbardziej grecki. Wspaniały temat do rysowani z którym chętnie się zmierzę.
 4. 23 maja 2019 – Character Design – Przedstawię wam sylwetkę Karla Kopinskiego. Nie będziemy go kopiować bo to nie wypada. Ale możemy się zainspirować. Przypominam że Live`y mają być także miejscem prezentacji ciekawych miejsc , ludzi, wydarzeń. To będzie rysunek od podstaw postaci.
 5. 31 maja 2019 Bąk 2 – Karol Bąk zrobił kilka świetnych grafik. Nie będę tego przerysowywał bo nie wypada, ale inspiracja jest to dobra. Jeżeli chodzi o ideę. Pamiętam takie wspaniałe rysunki jak “organy” czy “jakaś drewniana konstrukcja” Oryginały były jeszcze gigantyczne bo miały chyba format 100×70 cm.

Kurs malarstwa akwarelowego – rozważ zabawę z kolorem !


 

Ostatnie Live`y przed wakacyjnym rysowaniem w plenerze

 1. 6 czerwca 2019 Stalówka – biała kredka – Włochy – Kilka lat temu wykonałem szybki rysunek stalówką i białym akrylem. Okazało się, że wyszło nieźle. I w tym Livie będę chciał to powtórzyć. Pokażę jak używam białej farby do ukazania ostrego śródziemnomorskiego światła.
 2. 13 czerwca 2019 Andalusia with field of the grain – Tym razem na warsztat wezmę Hiszpanię. A w szczególności Andaluzję. Byłem tam parę lat temu i rzeczywiście robi olbrzymie wrażenie. Słowa piosenki Door`sów będą nam tego dnia towarzyszyć.
 3. 20 czerwca 2019 Wąwóz Sandomierz – Tu przy okazji opowiem Wam historię sprzed kilku lat jak to z
  rysunek na architekturę krajobrazu
  Rysunek ołówkiem krajobrazu – idealny na architekturę krajobrazu. Autorka Ola Konstanciak.

  przygodami jechaliśmy na Krótką Formę Plenerową do Sandomierza. Tam obejrzeliśmy wiele zabytków w tym słynny portal ceglany kościoła Dominikanów. Na mnie wrażenie zrobił jednak klimatyczny wąwóz – Salve Regina – Wąwóz Królowej Jadwigi – i to nim się zajmę. Zawsze chciałem go narysować.

 4. 27 czerwca 2019 Beksiński – za czasów moich studiów a nawet wcześniej kiedy byłem jeszcze kandydatem na architekturę Beksiński był obiektem wzdychań. Miałem nawet swój oddzielny album który często przeglądałem. Lekcje rysunku odbywałem w Warszawie pod okiem profesora Dąbrowskiego. Beksiński, Grechuta, Mleczko i setki innych robią jednak pewien szum w głowie. Wszyscy oni zaczynali architekturę, niektórzy nawet kończyli. A potem zajmowali się czymś innym. Pamiętam jak na studiach jeden z profesorów powiedział, że tylko 30 % zaczynających studia architektoniczne pracuje później w zawodzie. Wtedy nawet nie przypuszczałem że za kilka lat ja sam będę prowadził szkołę rysunku. 27 czerwca drugi raz wymyślę jakiś temat inspirując się Beksińskim. Ja mam takie wrażenie że to ten artysta wywarł ogromne piętno na całych rzeszach twórców concept artu. Nie raz widzę jego “zagrywki” u obecnych digital-artystów.
nauka rysunku warszawa
Rysowanie architektury ołówkiem – autor Michał Sztuka

W tym miejscu będą sukcesywnie dopisywane kolejne Live`y w kolejnych latach.

A może zainteresują cię te podstrony :


Digital Painting – przyszłość rysunku


Wakacyjny kurs rysunku – świetna propozycja na artystyczne lato


Rysunek dla dzieci – najpierw przyjemność a kto wie, może potem artysta lub architekt