Lekcje rysunku

Lekcje rysunku – czy zacząć od kursu rysunku? Czy może najpierw kupić sobie książkę o rysowaniu. A może wystarczy pooglądać masę filmów na YouTubie?

Gdyby to było takie proste…

Jest jednak pewne zjawisko gdy którego nie dostrzeżesz

Lekcje rysunku na Youtube - przecież tam jest wszystko!

Poziom A

Wchodząc na YouTube odnajdziesz masę poradników o tym jak rysować. Natomiast to prawie w ogóle nie działa. Może zacznijmy od przykładowego filmu o rysowaniu z naszego kanału:

Film o tym jak narysować drewnianą cerkiew

Masz tu w zasadzie kompletną lekcję rysunku. Widać krok po kroku jak powstaje ten rysunek. Nie widać jednak bardzo istotnych elementów – ćwiczeń u podstaw.

Jest taki moment w którym autor tej pracy – Piotrek Banak rysuje przekrój przez najwyższą wieżę. Żeby sprawniej wyznaczyć dobrą oś, w kwadrat przekrojowy wrysowuje przekątne, a przez przecięcie prowadzi oś pionową. Nawet czytając to zdanie nie jest prosto wyobrazić sobie o co chodzi.

Polecamy tu z naszej strony świetny materiał:

Rysunek od podstaw w 30 krokach – są tu zebrane fajne lekcje rysunku dla początkujących

kurs rysunku = domin

samodyscyplina - ponoć nie istnieje lub jest bardzo trudna

Żeby skorzystać z takich materiałów jak ten wklejony wyżej trzeba mieć w sobie samodyscyplinę. Trzeba umieć siadać konsekwentnie do ćwiczeń i nie rozpraszać się.

Uczę od 30 lat i wiem, że 99,9 % moich podopiecznych tego nie ma.

Sprawa się trochę poprawia jak mamy w sobie gigantyczną pasję. Poprawia ale tylko na trochę. Bo często mam osoby które przychodzą i pokazują mi jakieś rysunki zrobione samodzielnie. Jest ich jednak tak mało że wychodzi iż powstawał jeden na miesiąc a skrajnie rzadko dwa na miesiąc. I to nie systematycznie ale w zgrupowaniu. Cz

Lekcje rysunku pod architekturę - dla kogo?

Lekcje rysunku najczęściej spotykane na rynku dzielą się na kursy na architekturę lub kurs na asp. Te dwie grupy wypełniają 90% wszystkich ofert.

W tym akapicie zajmę się tymi pod architekturę. Pewnie ogarnie Cię zdziwienie, że kandydaci na architekturę stanowią tu mniejszość! Więcej osób wybiera tę naukę rysunku jeżeli chce czegoś innego a mianowicie – wejść w przemysł gier komputerowych. Gry zazwyczaj są przestrzenne i wymagają sporych umiejętności. Wśród nich chociażby Systemu Igurra czy ilustrowania realistycznego. Próbne egzaminy dla architektury są wtedy świetnym ćwiczeniem. Popatrz na rysunek Michała który masz obok.

Rysunek z wyobraźni

Na pierwszym planie narysowana jest gotycka katedra. To co dzieje się za nią to czysty wymysł autora. Połączył on rysunek w perspektywie z rysunkiem wyobraźniowym. Jak powiększysz sobie ten skan to zobaczysz niesamowitość tego rozwiązania. Sam autor zaczął jako student architektury a skończył w przemyśle gier komputerowych i concept artu.

kurs rysunku online - demo

Jak klikniesz w przycisk niżej to przejdziesz na nasz kurs rysunku online w wersji demo. Masz tam kilka lekcji zupełnie za darmo - warto je sobie przerobić.

Lekcje rysunku online

Czy kurs rysunku on-line jest skuteczny czy nie?

Generalnie NIE!

Można jednak sprawić że będzie na TAK!

Oto lista działań które należy poczynić żeby kurs rysunku on-line działał:

  • ustal sobie stałą godzinę ćwiczeń – ale taką która będzie sensowna (czyli np. piątek 19:00 – bo wiesz, że na jutro nie masz nic do szkoły)
  • noś ze sobą szkicownik i rysuj w przerwach, czy na nudnych lekcjach itd. – wydrukuj wcześniej materiały i rysuj – to nazywa się proaktywność
  • mimo wszystko znajdź sobie mentora który będzie robił Ci korekty i naprowadzał na dobrą drogę.

U nas, w szkole rysunku Domin takiego mentorowania podejmuje się sam szef Wojciech Domińczak. Robi to w ramach programu 40 days in a row oraz Architektura 200 i 100 rzeczy które dobry rysownik umieć powinien.

największy problem odbycia kursów rysunku stacjonarnie

Mamy wiele głosów od osób z daleka, że to co najbardziej im doskwiera a wręcz uniemożliwia stacjonarne lekcje rysunku to odległość. Mamy osoby które dojeżdżają do Warszawy z Suwałk czy nawet Przemyśla ale są to przypadki rzadkie. Co ciekawe takie osoby bardzo sobie chwalą te dojazdy. Mówią, że nigdy się tyle nie uczyły co podczas jazdy pociągiem.

Ja ze swej strony mogę dodać, że jeżeli ktoś jest tak ambitny żeby jeździć na nasz kurs artystyczny z tak daleka to jest w opór zmotywowany żeby uczyć się w pociągu.

Nie mniej więcej osób korzysta wtedy z wakacyjnego kursu rysunku i kursu rysunku w ferie zimowe. [rozważ to!]

fajne materiały do samodzielnego rysowania:

jak narysowac psa - pies w rysunku

jak narysować psa

Materiał do samodzielnego rysowania ołówkiem. Dobry dla podstawówki, liceum i dorosłych

szkic szkice szkicownik

szkic - wszystko o szkicowaniu

Sprzawdź czy przypadkiem mylnie nie nazywasz szkicowania. 99% osób robi błąd.

rysunek kota kredkami

jak narysować kota

Mistrzowski tutorial do rysowania kredkami. Tak dobrą jakość ciężko gdziekolwiek znaleźć.

Lekcje rysunku - jak wybrać? Czy mam talent? Kiedy zacząć? Czy jestem za młody? Czy jestem za stary?

Takie pytania mają osoby rozpoczynjące przygodę ze sztuką. Dla jednych jest to konieczność bo chcą na przykład studiować architekturę, dla innych skrywane pragnienie – bo marzą o uprawianiu sztuki.

Oddzielna grupę stanowią mamy które chcą zapisać swoje pociechy na rysunek dla dzieci lub na jakiś kurs malarstwa bo dziecko bardzo lubi malować.

Przy okazji tych pytań pojawia się kwestia digital-painting a czasami tez historii sztuki.

O tych wszystkich sprawach będę pisał sukcesywnie niżej.

Lekcje rysunku zakończone znanym biurem architektonicznym

Pierwszy mój uczeń i od razu mega sukces – Maciek Beczak dostaje się na architekturę!

udostępnij ten artykuł u siebie:

Facebook