Konstrukcja siatki kuli
Siatka kuli czy sferu?
Kula intuicyjnie jest rozumiana jako część przestrzeni, ograniczona sferą, więc tak naprawdę artykuł będzie pokazywał sposób przedstawienia konstrukcji graficznego przedstawienia nie siatki kuli, lecz sfery.
Proces konstrukcji siatki kuli
Rozpoczynamy od podziału okręgu (stanowiącego osiowy przekrój kuli) na n części,(Rys .1). Pamiętajmy, aby przy dzieleniu powstawały nam łuki o równych długościach. Wzór na długość łuku L’= (2*pi*R)/n .Ta sama długość stanowić będzie odległość pomiędzy liniami siatki, na której będziemy rysować, jeden z elementów siatki kuli.
Następnym etapem jest znalezienie długości łuków pokazanych na 2 rysunku (Rys. 2). Czyli L” i L”’.
Wzory na długości tych łuków:
L”=(2*pi*R2)/n, L”’= (2*pi*R3)/n.
Długości tych łuków będą odpowiadać szerokością siatki naszej kuli.
Do czego mi to potrzebne?
Pewnie zadajesz sobie pytanie: “-okej ale po co mi to?” . Konstrukcja takiej siatki kuli, może sama w sobie nie jest za ciekawym tematem, ale na pewno będzie przydatna przy projektowaniu własnego świata! Przecież podczas tworzenia conceptu swojej planety, przydałaby się nam mapa. Tak się akurat ułożyło, że taka siatka kuli, jak najbardziej prawdziwie odzwierciedla rzeczywiste proporcje planety. Mapy, z których aktualnie mogłeś, mogłaś korzystać mają zakrzywione proporcje. Afryka jest podobnych rozmiarów, co Grenlandia a Australia to taki tyci kontynencik.
Responses