Kończenie prac – jak niedokańczanie prac wpływa na nasze umiejętności

kurs na architekture on line platforma video

Wiele osób na kursach rysunkowych na każdych zajęciach zaczyna rysować nową pracę. Tych prac przybywa, i przybywa… Ale patrząc na teczkę takiej osoby można zauważyć że praktycznie większość z tych prac jest nieskończona! Często tłumaczą się, że te prace są tylko do ćwiczeń a kończenie prac powinno odbywać się tylko w przypadku najlepszych. Ile w tym prawdy?


Interesuje Cię rysunek? Zobacz dlaczego warto szkicować!


Cieniowanie rysunków – Co w tym ważnego?

Już to że na egzaminach oraz w portfoliach oceniane są tylko te skończone prace. Tak że jeśli marzycie o dostaniu się na studia jest to już jedna z najważniejszych rzeczy. Oczywiście warto też wspomnieć, że samo cieniowanie też jest bardzo przydatne. Pozwala rozwinąć głębię i pokazać trójwymiarowość w dwuwymiarowym rysunku. To właśnie dlatego portfolia wymagają cieniowania. Skończona praca wiele mówi o tym czy i na ile rozumiemy przestrzeń. Nie obejdzie się oczywiście bez zrozumienia perspektywy czy brył, ale one same nie reprezentują danego nam otoczenia.

Innym aspektem będzie sam wygląd prac. Dobrze zrobione linearki potrafią czasem zaimponować. Ale bardzo często, kiedy postawimy obok niej pocieniowaną pracę zauważymy, że rzadko kiedy równają się z pocieniowanymi pracami.


Rysunek architektury sangwina szymon ankudowicz

Zobacz także


Dodatkowym atutem cieniowania jest ćwiczenie ręki. Przy cieniowaniu napracujecie się bardziej niż rysowaniu linearnym. Rozgrzewacie rękę co sprawia że ta, ma mniejsze ryzyko rozleniwienia się. To z kolei daje wam większą wprawę w rysowaniu i panowaniu nad ołówkiem. Każda następna skończona praca będzie lepsza. Cieniowanie będzie gładsze a blendowanie naturalniejsze i płynniejsze. Każde kończenie prac to kolejne wbite godziny do stania się mistrzem, a w tym, osiągnięcia waszych celów.

Pamiętać trzeba też, że czas na skończenie prac rysunkowych jest mocno ograniczony. Niektóre uczelnie dają tylko 60 minut na kończenie prac! Dlatego im wcześnie zaczniecie tym szybciej się nauczycie, a co za tym idzie, na egzaminie pójdzie wam gładko

rysunek postaci fantasy

Kończenie prac – a tak właściwie to brak ich kończenia… Skąd to wynika?

Przyczyn jest mnóstwo. Od realnych powodów po wymówki. Najczęstszym argumentem jest brak czasu. Ale to co na prawdę zachodzi to brak zorganizowania. Czasu tak na prawdę mamy dużo. To czego najczęściej nam brakuje to planu za którym będziemy mogli podążać.

Dobrym sposobem na zauważenie ile czasu tracimy na social media czy zabawy zamiast rysowania jest mierzenie sobie czasu podczas tych czynności. Często okazuje się że tracimy nawet do kilku godzin scrollując przez telefon czy patrząc na memy i oglądając filmy. Aby osiągnąć szczyt swoich możliwości idealnie byłoby ograniczyć to do zera. Będąc jednak realistyczni wiadomo że nikt tak nie zrobi, ale warto ograniczyć korzystanie z social mediów do minimum i skupić się na swojej przyszłości, oraz przeznaczyć ten czas na kończenie prac.

Co nas zatrzymuje? – Niewiedza i strach

Co do innych powodów które mogą przeszkadzać w kończeniu rysunków, jednym z nich może być strach. Jest to chyba najczęściej spotykane, w szczególności u młodszych osób. Obawa przed zrobieniem błędów i zepsuciu pracy jest ogromna, jeśli prace zaczynają wychodzić lepiej niż poprzednie. Wynika to z przykrych doświadczeń oraz niewiedzy. Często boimy się pocieniować pracę, wiedząc że nie umiemy za dobrze cieniować.

Niewiedza może też wynikać z tego że na przykłada kursanci z kursów rysunku nie dosłyszeli czegoś lub nie zrozumieli wyjaśnienia. W takich sytuacjach należy poinformować nauczyciela i zapytać o ponowne wytłumaczenie zagadnienia. Pamiętajcie, że na kursy rysunku chodzi się po to aby się uczyć, nie uczęszczają na nie ludzie którzy rysować już umieją. Nawet posiadając tutoriale nie bójcie się poprosić o pomoc, bo tutoriale to tak w zasadzie referencje, ułatwienie wykonywanego zadania.

Brak motywacji

Kończenie prac, szczególnie na początku może być bardzo czasochłonne i trudne. Dodatkowo wiedza, że rysunek który właśnie kończycie nie będzie dziełem waszego życia może Was zdołować. Ciężko zmotywować się w takich sytuacjach, ale musicie pamiętać że te prace nie są robione po to, by sprzedawać je po największych cenach, ale po to byście się czegoś nauczyli. Można to przyrównać do grania na instrumentach, gdzie jeśli raz coś nie wyjdzie, to trzeba zagrać jeszcze raz, dopóki zacznie wychodzić. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat motywacji, koniecznie przeczytajcie o tym, jak się motywować!


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Czynniki zewnętrzne

Pod tym terminem mam na myśli wybór, między kończeniem prac a przykładowo nauką do testów. Takich dylematów jest sporo i wydawać by się mogło, że nie ma sposobów na ich obejście. Aczkolwiek są metody które pozwalają na organizacje czasu, które pozwolą Wam nie tylko na kończenie prac ale także i na naukę i więcej! Jedną z takich technik jest Złota Godzina oraz stopiany.

Presja

Często spotykane na szkołach i kursach rysunkowych. Pytania w stylu “Co tam rysujesz”, zerkanie na prace innych i porównywanie ich do swoich… Mimo że wydaje się to bardziej zabawą aniżeli czymś poważnym, w rzeczywistości może to postawić dużą presję na tym, co rysujecie. Patrząc na to jak inni sobie radzą często stawiamy sobie poprzeczkę, że nasz rysunek musi być co najmniej tak samo dobry. Zaczynamy się wstydzić i w rezultacie tracimy chęci.

Rysunek Linearny

rysunek samochodu

Ostatnia warta do wspomnienia sytuacja to chęć do rysowania stricte linearnego. Nad szkicami można dłubać i dłubać, dodając nowe elementy i zaznaczając kolejne szczegóły. To z kolei najczęściej zauważymy już bardziej doświadczonych rysowników. Potem z kolei tłumaczą się że podrys jest na tyle dobry, że kończenie takiej pracy by ją zepsuło. To niestety żadna wymówka. Podrys powinien być dokładny, ale to cieniowanie powinniśmy nadawać szczegóły.

Kończenie prac – jak się tego nauczyć?

Powodów które mogą wpływać na to dlaczego nie kończymy prac można by wymieniać w nieskończoność. Od poważnych powodów po zwykłe wymówki. Jednakże najważniejsze z nich już wymieniłem. Teraz wyjaśnię jak zapobiegać większości z nich.

Tak jak wspominałem, nie ma się czego bać. Nie porównujcie swoich prac dla określenia swojego poziomu, ale do inspiracji. Starajcie się zauważyć, dlaczego prace które oglądacie Wam się podobają. Co jest w nich takiego, że wydają Wam się lepsze od waszych!

Często pytajcie się jeżeli macie wątpliwości i pamiętajcie że nie robicie arcydzieła, ale ćwiczenia. Warto oczywiście z każdym rysunkiem celować w mistrzostwo, ale nie możecie demotywować jeśli Wam nie wyjdzie. Ekscytujcie się tym, ile jeszcze możecie się nauczyć i starajcie się mieć przyjemność z drogi, którą musicie przebyć.

Co do opinii innych, ignorujcie ludzi którzy nie zajmują się sztuką ani rysunkiem. Jedyna krytyka która powinna was interesować to konstruktywna. Dodatkowo zawsze pamiętajcie o tym żeby organizować swój czas i planować kiedy i jaki rysunek chcecie kończyć!

architektura rysowana ołówkiem

Co daje kończenie prac?

Najważniejsze co daje to doświadczenie i nowe umiejętności. Pracując nad jednym rysunkiem od początku do końca możemy się jednocześnie nauczyć szkicować, tworzyć linearkę i podrys, cieniować jak i wiele innych rzeczy, w zależności od tego co i jak rysujemy!

Nie tylko uczymy się wtedy nowych rzeczy, ale na koniec może powstać praca, z której można będzie na prawdę się cieszyć!

Related Articles

Responses