Kolory, koło barw, jak to stosować?

koło barw

Przejdź ze mną przez 5 kroków, które pozwolą Ci na lepsze zrozumienie świata kolorów.
Zacznijmy najpierw od tego czym jest koło barw, jak wygląda i co może nam przekazać. Pierwszą rzeczą jaką zaobserwujemy są trzy podstawowe kolory w środkowym trójkącie: żółty, czerwony i niebieski. Później możemy zauważyć że jest pokazane które to barwy pochodne i z czego powstaną: pomarańczowy (żółty i czerwony), fioletowy (niebieski i czerwony) i zielony (niebieski i żółty). Na kole otaczającym sześciokąt w środku znajdują się kolory, które uzyskamy po dodaniu odpowiedniej ilości jednej z mieszających farb.


DOWIEDZ SIĘ jak działa Horyzont w perspektywie [KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ]


Barwy ciepłe i zimne

Kolejnym kryterium, które możemy odczytać z koła barw są kolory ciepłe i zimne. Ten podział zależy od tego naszych wrażeń, jakie wywołują na nas te kolory. Barwy ciepłe kojarzą się z wysoką temperaturą, latem i słońcem. Zimne zaś mają przynieść poczucie chłodu, a mają się kojarzyć z lodem, wodą i pejzażami zimowymi.

Źródło: dgimage.pl

Barwy dopełniające

To dwa kolory, które po zmieszaniu w równych proporcjach dają czerń, szarość lub biały. Czyli dopełniają się do achromatyczności Zwykle na kole barw leżą, po przeciwnych stronach. Przykłady takich barw w przestrzeni RGB to: cyjan(błękitny) i czerwień, niebieski i żółty, zielony i magenta(fioletoworóżowy)

Barwy złamane

To przeciwieństwo barw czystych, powstają po dodaniu bieli, szarości lub czerni albo większej ilości kolorów. Są mniej kontrastowe i wyraziste, używa się ich np. do przedstawienia melancholii, przygnębienia czy smutku. Stosuje się je też aby uwypuklić barwy czyste na których tle są.
W malarstwie zaś znajduje się te kolory po dodaniu barw dopełniających, które sprawiają wrażenie naturalniejszych i subtelniejszych, niż kolory do których w celu nadania cienia dodaje się czerń.
Warto jeszcze wspomnieć, że farby z dodatkiem czystej bieli tak zwane pastelowe, nie są uznawane za złamane.

Claude Monet, “Wschód Słońca”

Barwy analogiczne

Są to 3-4 kolory położone obok siebie na kole barw. Ich zastosowanie na obrazie/ we wnętrzu sprawi że będą bardziej wyważone, harmonijne i spójne. Trzeba pamiętać, żeby dobrać je jednak z rozwagą, żeby jeden z nich był dominujący, a np. dwa pozostałe dodatkowym i akcentującym.

Czy kolory wpływają na zachowanie ludzi?

Kolory są falą, którą nasz mózg odczytuje w specyficzny sposób. Więc tak. Wpływają na zachowanie ludzi. Weźmy na tapet kilka najbardziej znanych barw.

Czerwony- kolor pobudzający, przyciąga uwagę odbiorcy. Symbolizuje energię, miłość i działanie. Marketingowcy często używają go w swoich kampaniach np. Coca Coli, ponieważ dodatkowo pobudza apetyt i pragnienie.
Żółty- kojarzy się z latem, wakacjami, a więc także z relaksem, odpoczynkiem, beztroską zabawą, więc budzi pozytywne skojarzenia;
jest używany w reklamach o produktach dla dzieci; wpływa pozytywnie na nasze skupienie i mózg
Zielony- kojarzy się nam z naturą, a wraz z tym ze spokojem, harmonią, odpoczynkiem; Według psychologów pobudza kreatywność i zwiększa wiarygodność; W reklamach zielony jest wykorzystywany aby symbolizować nieszkodliwość środków medycznych i naturalne pochodzenie jedzenia;
Niebieski- jest symbolem siły i wyniosłości, kojarzy się z dojrzałością i odpowiedzialnością, a także z mądrością i wiedzą; jest używany na basenach(przez skojarzenia z czystością) i w szpitalach

Related Articles

Responses