Jak wyglądają zajęcia z rysunku
Zapisanie się na zajęcia z rysunku to jedna z najciekawszych jak i najbardziej interesujących decyzji dla każdego. Nowi ludzie, nowe miejsca jak i szansa zdobycia wielkiej wiedzy. Wszystko to wydaje się niesamowite, ale nie oznacza to, że nie będą w nas narastać obawy. Jak więc wyglądają kursy rysunkowe, i czego możemy się na nich spodziewać?
Rysowanie jako hobby dla młodych i dorosłych. Kiedy będzie za późno?
Pierwsze zajęcia
Warto na początku wspomnieć o tym że nie ma się czego obawiać. Stres jest tutaj nie potrzebny, ale oczywiście nie potrafimy tego kontrolować. Wiedzcie tylko, że zajęcia rysunkowe nie są obowiązkiem. Nie dostajecie ocen ani uwag jeśli się wam nie uda. Wystarczy więc że przygotujecie potrzebne materiały i możecie ruszać w drogę.
Zajęcia z rysunku – Początek
Kiedy znajdziecie już adres pod którym jesteście zapisani, czas przyjechać i wejść do środka. Już na początku powita was prowadzący i oprowadzi po szkole. Jeśli nie, to prawdopodobnie oprowadza już kogoś innego ale nie martw się. Wystarczy, że zapytacie się innych prowadzących a na pewno wam pomogą, lub możecie też sprawdzić listę i po numerkach na drzwiach odnaleźć odpowiednią salę.
Zobacz także
- Dlaczego osoby które kończą prace rysunkowe radzą sobie lepiej?
- 9 Kroków które każdy musi postawić! Czyli jak zacząć rysować?
Pierwsze zajęcia z rysunku są tak w zasadzie wstępem do wprowadzenia was w świat lekcji rysunkowych. Prowadzący powie nieco o działalności szkoły oraz o tym czego będziecie się uczyć. Każde formalności, dodatki jak i wydarzenia powinny być wymienione i opisane.
Przebieg lekcji
Teraz czas na naukę. Dostaniecie wydrukowany materiał z kluczowymi informacjami oraz przykładami i rysunkami. Nazywamy je tutorialami i służą nie tylko do nauki na lekcjach, ale także do samodzielnego użytku. Po rozdaniu materiałów czas na krótki wykład omawianego tematu i wprowadzenia do jego zamierzeń. Następnie czas popracować nad własnym rysunkiem.
Prowadzący będzie od czasu do czasu przechodził po sali i pomagał przy rysunku. Nie bójcie się go zapytać, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości. Kiedy prowadzący przejdzie już po sali, sam zacznie rysować na tablicy. Wykorzystajcie ten moment żeby zainspirować się technikami których będzie używać.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Tak wygląda prawie każda lekcja. Do tego dochodzi jeszcze sprawdzanie prac domowych oraz punktacja.
Przerwy
Zajęcia z rysunku architektonicznego, dla dorosłych i na ASP nie mają przerw. Nie oznacza to jednak że musicie siedzieć i rysować przez cały czas. Każdy może w dowolnym momencie wyjść do łazienki, kuchni czy nawet do sklepu. Oczywiście zamiast chodzić do sklepów na zajęciach warto jednak przynosić jedzenie ze sobą. Ale pamiętaj że zawsze możecie mimo wszystko zrobić sobie herbatę czy skoczyć do cukierni.
Przerwy dla juniorów
Dla juniorów spodziewać możecie się też przerw 15 minutowych. Jeżeli prowadzący wyda pozwolenie, można opuścić pracownie i skorzystać z kuchni.
Zajęcia z rysunku – Atmosfera
Staramy się aby atmosfera zawsze była jak najmilsza i najbardziej przyjazna. Często puszczamy muzykę, rozmawiamy ze sobą na różne tematy, nie zawsze związane z rysunkiem. Jest tak dlatego, że jednym z najważniejszych elementów zajęć rysunkowych jest poznawanie nowych osób. Podobne zainteresowania sprawią, że będziemy bardziej zmotywowani do działania i samorozwoju. Dodatkowe wymienianie się doświadczeniami a potem znajomość na dłużej też będzie tutaj plusem!
Dlatego właśnie w pracowniach panuje zasada, że każdy jest ze sobą na TY. Nie zwracamy się do nikogo per Pan/Pani, panuje luźna atmosfera i nie ma tutaj zasad rodem ze szkoły. Jako prowadzący dostosowujemy się do każdego i nie wymagamy aktywnego uczestnictwa w zajęciach na zasadzie podchodzenia do tablicy czy robienia testów. Rysowanie ma być przyjemnością, nie wymogiem.
Ocenianie prac
Jedną z najczęstszych obaw uczestnictwa na kursach rysunku jest ocenianie prac przez prowadzących, jak i innych kursantów. Nie martw się! Nikogo nie oceniamy! To co rzeczywiście robimy to dawanie korekt. Jest to konstruktywna krytyka która pozwala na wyłapywanie błędów oraz poprawę umiejętności uczestnika zajęć. Nie musicie się martwić że ktokolwiek będzie się z was śmiał, bo nie ma do tego żadnych powodów.
Każdy zaczyna w różnych momentach swojego życia. Dodatkowo każdy uczy się z inną szybkością i każdy miał inne wsparcie. Tak więc umiejętności nie zależą tylko od wieku oraz starań. Nie bójcie się więc pytać nawet po kilka razy jeśli czegoś nie zrozumiecie, zawsze cierpliwie wszystko wytłumaczymy.
Pokazanie prac przed zajęciami
Jeżeli wcześniej coś rysowaliście, warto pokazać rysunki i uzyskać korektę od prowadzącego. Nie jest to obowiązkowe, ale jeśli wam na tym zależy to jest to jak najbardziej wskazane.
Responses