Jak rysować smoki?

jak narysować smoka
Poziom A

Jak narysować smoka ołówkiem a jak długopisem. Czy lepiej rysować go z przodu czy z boku. W pionie czy w poziomie? Jak komponować arkusz? To wszystko będzie tutaj na darmowych materiałach przygotowanych przez Szkołę Rysunku Domin. No i jeszcze o tym dlaczego smoki najczęściej rysują … architekci!

Jak narysować smoka - od tego zacznij

Na tej stronie będzie kilka materiałów o tym jak narysować smoka. Ułożymy je od najłatwiejszych po najtrudniejsze. Ponieważ opracowanie takiego artykułu zajmuje mnóstwo czasu, będziemy dodawać kolejne lekcje sukcesywnie.

Smok Prian - lekcja o rysowaniu smoków numer 1

smok prian

Smok Prian z całej naszej serii jest najłatwiejszy.

Przed rozpoczęciem pracy, zalecałbym wykonanie paru rozgrzewkowych szkiców, które pomogą w luźnym uchwyceniu sylwetki. Nie skupiaj się na ich estetyce. Tutaj ważna jest swoboda i zabawa formą. Dzięki temu będziesz mógł, znaleźć interesujące kształt, pozę lub wpadniesz na pomysł, w jaki sposób smok miałby się prezentować. Wszelkiego rodzaju zdjęcia referencyjne często bywają pomocne.

Na początku przyda Ci się sporo referencji. Pomimo tego, że smoki to stworzenia które w dużej mierze są wytworem naszej wyobraźni, to ich cechy łatwo możemy odnaleźć w innych zwierzętach.

Zacznijmy rysunek od podstaw naszego smoka:

od czego zacząć rysunek

Pierwszy etap jest najbardziej kluczowym, ponieważ to tutaj kreujemy sylwetkę smoka. Zazwyczaj w tej fazie szkic jest bardzo lekki. Ułatwia to wprowadzanie poprawek czy późniejsze wprowadzanie cieni. Trzymaj ołówek swobodnie i zacznij od prostego konturu. Rysując w ten sposób budujesz fundament całej ilustracji. Gdy już skończysz, możesz przejść do kolejnego etapu.

Na początek możesz używać ołówka 2B a kiedy przejdziesz do finalnej części, czyli cieniowania, użyj ołówka o miękkości 4B

faktura skóry smoczej

W fazie drugiej skupiamy się na wrysowaniu odpowiednich szczegółów – Łuski, elementy skał itd. Wypełniamy powstały wcześniej fundament. W późniejszych krokach jest to niezbędne, ponieważ rozpoczęcie cieniowania bez określenia odpowiednich płaszczyzn, byłoby sporym wyzwaniem dla początkującego artysty. Skup się na dopasowaniu wspomnianych wcześniej szczegółów, do sylwetki smoka, tak aby wszystko stanowiło spójną całość. Zachowaj balans między miejscami które mają dużo szczegółów, a tymi gdzie jest ich mniej. Pozwala to naszemu oku na odpoczynek i pozytywny odbiór rysunku.

Zapisz się do nas na lekcje rysunku i twórz pod okiem specjalistów:

Nauka rysunku – kurs dla początkujących

nałożenie lekkiego waloru

Rozpoczynamy cieniowanie. Akurat ja wybrałem technikę kreskowania. Polega ona na stawianiu pojedynczych kresek raz przy razie, tym samym nadając ilustracji pożądanej tekstury. Pamiętaj że jest to bardzo czasochłonna technika i wymaga cierpliwości. Najlepiej gdybyś użył twardszego ołówka z rodziny „H”. Nie zapomnij o określeniu miejsca skąd pada światło. Dzięki temu ustalimy które obszary rysunku są w cieniu. W tym przypadku światło pada zza smoka.

dociskamy smoka ołówkiem

Cały czas kreskując, powoli wchodzimy w ciemniejsze tony. Teraz światło i cień mają najbardziej kluczową rolę. Zaciemniamy te elementy, które z pewnością będą unikały światła. Polecam ołówki 2B i 3B. Pamiętaj tylko, aby końcówka grafitu cały czas była idealnie zaostrzona. Uzyskane kreski, nie będą zlewać się w jednolitą masę.

Kurs rysunku online i za darmo !

Nie wiem czy wiesz ale mamy też kurs artystyczny w formie wideo on-line i to zupełnie za darmo. Wejdź w poniższy link, zarejestruj się i ciesz się lekcjami rysunku ze stałym dostępem:

Kurs rysunku on-line – przerób te lekcje

jak szybko narysować smoka

Kolejnym krokiem jest zwiększenie kontrastu który posiadamy. Czyli ołówki 5-6B. Zróżnicowanie szarości, czerni i bieli, to efekt który chcemy uzyskać. Prawdopodobnie na tym etapie, twoja cierpliwość do tej techniki eksploduje 😛 ale nie poddawajcie się, efekt końcowy będzie kapitalny.

Taka ciekawostka – kiedy chodziłem na kurs na ASP a potem na nim studiowałem to smoki nie były tematem aprobowanym przez prowadzących. Nie mniej ja wciąż je rysowałem.

rysunek smoka ołówkiem

W tej fazie nasz smok osiąga końcowy wygląd. Cały czas nadajemy różnicę między mrokiem, a światłem. Zwróć uwagę np. na skrzydło które praktycznie jest czarną plamą. Nie zapomnij o światle odbitym. Dzięki temu smok nie będzie wydawał się płaski. Światło odbite znajduje się pod szyja lub ogonem. Dodatkowo, dorzuciłem kolce na końcówce ogona, ponieważ wydawał mi się zbyt „pusty”. Ołówek minimum 8B jest tutaj niezbędny. Bądź precyzyjny i skrupulatny, a z pewnością Ci się opłaci a Twoje rysunki będą coraz lepsze! Trzymam kciuki!

jak narysować smoka łatwy rysunek

Dlaczego architekci rysują smoki?

Przez ostatnie 20 lat nastąpiła rewolucja w Concept Arcie. Gry komputerowe stały się niezwykle realistyczne i przestrzenne a przemysł filmowy zrezygnował z makiet na rzecz modelowania 3D. I oto pojawiło się pytanie:

Któż może wymyślić całe miasto i umieścić w nim smoka? Architekt!

Popatrz tylko na Smauga w Hobbicie – wszystko co tam jest wymaga gigantycznych umiejętności przestrzennych. Dla architektów, a sam nim jestem, to żaden problem. Te studia dają taką możliwość. Prawie 40% studiujących architekturę kończy w Game Devie lub “przemyśle” filmowym.

Naprawdę warto iść na architekturę. Szczególnie że po kursie na architekturę masz wielką szansę przejść przez egzamin. Jeżeli jesteś jeszcze w szkole podstawowej to możesz zacząć dużo wcześniej uczęszczając na rysunek dla dzieci.

Architekt który rysuje smoki i nie tylko

Poniższa lekcja rysunku przygotowana została przez Jakuba Chełstowskiego. Warto obserwować tego artystę ponieważ jest naprawdę dobry. Pewnie teraz jego poziom jest dwa razy lepszy niż za czasów kiedy rysował ten samouczek.

Czy wiesz co to jest Złota Dekada?

Kuba był kandydatem na architekturę na którą z powodzeniem się dostał. Razem z wcześniejszymi kursantami współtworzy Złotą Dekadę czyli to że przez dziesięć lat pod rząd, a dokładnie 12 lat pod rząd, najlpsza osoba na egzaminie na architekturę była ze szkoły rysunku Domin.

My mamy naprawdę dobry i skuteczny program przygotowywania to tego egzaminu.

A Kuba, tak jak wielu mu podobnych, rozpoczął przygodę z Architekturą po czym skręcił do Concept Artu. Dlaczego studenci architektury tam skręcają? Bo tam jest czysta kreatywność. Nie trzeba martwić się o prawo budowlane i czy budynek się nie zawali.

Dlatego warto iść na architekturę.

jak znaleźć czas na rysowanie - samodyscyplina

Żyjemy w czasach barku czasu. Spada nam koncentracja … przynajmniej mi spada. każdy dzień kończy się listą rzeczy których nie udało nam się zrobić. I po kilku miesiącach a nawet latach człowiek dochodzi do wniosku, że chciał rysować ale udało mu się zaledwie parę razy. I to też z olbrzymimi przerwami. Okazuje się, że samodyscyplina to rzecz niemożliwa.

Do tego dochodzi blokada, że nie możemy się przebić przez pewien poziom i brakuje nam kogoś kto by nas poprowadził, doradził zrobił korektę.

Jeżeli dostrzegasz u siebie podobne symptomy to rozważ może kurs rysunku w ferie lub wakacyjny kurs rysunku. A jeżeli kochasz malować to może kurs malarstwa akwarelowego w wakacje lub online.

Jak narysować smoka Kolczaga

Jak narysować smoka kolczaga

Anatomia i układ mięśni

Z jakich referencji korzystać przy wymyślaniu smoka.

Prawdopodobnie pierwsze co przyszło Ci do głowy to dinozaury. Niestety nie mamy ich zdjęć, ale w Internecie możesz znaleźć wiele grafik dzięki którym zapoznasz się z ich anatomią. Świetnym przykładem będą też wszystkie inne gady, poszukaj więc zdjęć gadów w różnych pozach oraz takich które z bliska pokazują strukturę ich łusek. Przydatne będą także referencje ptaków różnych gatunków. Jeśli chodzi o rysowanie skrzydeł, to najlepszą opcją będzie wzorowanie się na strukturze skrzydeł nietoperza.

Szkice smoka

Teraz kiedy masz już wszystkie potrzebne rzeczy zrób szybkie szkice poglądowe, które będą łączyły wyżej wymienione elementy tworząc zarys smoka. Ważne jest to ,aby ćwiczyć szkice z różnych ujęć-uczysz się w ten sposób tego gdzie dana część ciała powinna się znaleźć.

W procesie kreatywnym polecam użyć świetną metodę kreatywną – KDD

od czego zacząć rysowanie

Na powyższym materiale, autor tej lekcji rysunku zbudował przestrzeń wokół smoka. Jego sylwetkę mądrze wstawił otaczającą przestrzeń. Widać, że jest to rysowane ręką architekta bo wszystko logicznie osadzone jest w przestrzeni.

Czego obecnie wymaga się od Concept Artystów.

Do przeszłości należy podział na twórców Digital Painting i kreatorów 3D. Teraz wymaga się sprawnego poruszania w tym świecie. Poniżej lista umiejętności przydatna w drodze do działania w Game Devie i Concept arcie:

  1. Umiejętność rysowania i kreatywność – to posiądziesz na kursie rysunku
  2. Digital Painting – wiodące środowiska – Krita, Photoshop, Procreate
  3. Modelowanie 3D – Z-Brush, Blender
  4. Modelowanie w silniku gier komputerowych – Unreal
  5. Dodatkiem który nie jest konieczny ale fajny – druk 3D
Polecam też zgłębianie historii sztuki, to umiejętność poboczna ale też ważna. Przez ostatnie lata twórczość Beksińskiego wydatnie wpływała na światowy rynek rysunku koncepcyjnego.

Artyści od stworów

Wykształciła się też całą dziedzina artystów, którzy projektują stwory.

Ostatnio czytałem książkę “Fundacja” Asimova. Potem okazało się, że właśnie wychodzi serial pod tym samym tytułem. Książka mocno odbiega od tego co jest w serialu, ale trzeba przyznać, że jest ona przestarzała i trzeba było ją jakoś unowocześnić. Z lubością przyglądałem się zaprojektowanym tam stworom.

A karierę rozpoczyna się od takich rysunków jak ten tutaj.

rysunek smoka dla początkujących

Na pierwszym obrazku jak narysować smoka Kolczaga, układ kostny uproszczony został do głównych kresek. Fajnie tłumaczy to książka Jeno Barcsaya “Anatomia dla artystów” – tu, ten stary profesor Akademii Sztuk Pięknych pokazuje takie schematy początkowe. Kość udowa jest odcinkiem – połączona z piszczelem stawem a na rysunku kulką. Takie działanie daje możliwość operowanie skrótem.

Artyści od zawsze mieli problem z pokazaniem kończyn w skrócie. Dopiero w XV wieku we Włoszech nauczyli się to robić sprawnie. Zobacz: “Martwy Chrystus” Andrei Mantegni.

Patrząc na tę fazę rysunku dostrzegamy, że najwyższe punkty skrzydeł są na jednej linii idącej do punktu zbiegu. Tam widać nawet taką subtelną kreskę. Kuba to świetny rysownik i potrafi narysować linię pomocniczą, w tym wypadku linię zbiegu, jednym muśnięciem ołówka.

Przyjrzyjmy się masywności łap smoka. Tę najbliżej nas widzimy dobrze ale tą dalej już częściowo zasłania cielsko. To jest sztuka żeby przewidzieć jak będzie wyglądała zasłonięta łapa.

Autor zastosował tu prawie nie zauważalny a jednak bardzo ważny myk kompozycyjny – lewa łapa smoka jest wyprostowana a prawa zgięta w przegubie – to powoduje, że rysunek staje się bardziej dynamiczny.

My w swoich zbiorach mamy kilka tutoriali “jak rysować smoka” – sukcesywnie będziemy je udostępniać.

Uważaj na jedno niebezpieczne zjawisko

Wszyscy mamy tendencję do gromadzenia materiałów. Ja sam raz w miesiącu muszę czyści folder Pobrane z Przydasi.

Przydasie czyli “przyda się”

Kiedyś wykorzystam a zapisuję bo może kiedyś nie będę w stanie znaleźć. A kiedy potrzebuję znów wyszukać jakiś materiał to od nowa znajduję … i znów zapisuje. Wyszukanie jest łatwiejsze niż odnalezienia katalogu w którym dany materiał zapisałem wcześniej. Szczególnie, że bardzo rzadko zmieniam nazwę plików graficznych i wyszukiwaniem na dysku C: nic nie znajdę.

PRO-TIP:

Ty najprawdopodobniej wyszukałeś “jak narysować smoka” lub “jak rysować smoki” polecam teraz dwie czynności:

  • Utwórz katalog “Domin lekcje rysunku” na dysku i tam zapisuj materiały. Wtedy łatwo je odszukasz.
  • Przyjrzyj się uważnie sobie. Z mojego doświadczenia – jedna osoba na 100 która tu trafi narysuje te lekcje. A może nawet jedna na 300. Jeżeli po pół roku zobaczysz, że nie znalazłeś czasu to zapisz się do nas na naukę rysunku – kupisz w ten sposób czas … i opiekę doświadczonego nauczyciela 🙂
A cytat który to fajnie definiuje:

"Ludzkość jest podatna na tę straszliwą chorobę umysłu jaką jest oszukiwanie samego siebie"

kurs rysunku = domin

I faza rysunku "jak narysować smoka" skończona

Nauka rysunku rozróżnia trzy fazy:

  • I faza to ustawienie kompozycji i generalne bryły lub płaszczyzny
  • II faza to dodanie detali
  • III faza to nałożenie światłocienia – z szczególnym rozbiciem na dwa słowa “światło” i “cień”. W slangu często mówimy “wydobycie światła” a “nałożenie cieni”
podrys ołówkowy

Przechodzimy do II fazy rysunku smoka.

W tym miejscu warto powiedzieć słówko o referencjach. Oczywistym jest, że początkujący rysownik nie będzie mieć wyuczonej umiejętności rysowania smoczej skóry. Żeby sobie z nią poradzić warto sięgnąć do referencji a potem obrobić je metodą KDD – Kreatywna Dziesiątka Domina.

Zacznijmy od wyszukanych referencji.

smocza skóra
skóra warana
referencje do rysunku
skóra agamy
skrzydło nietoperza
skrzydło nietoperza

Tylko zobacz … trzy różne motywy które można użyć w temacie jak narysować smoka. Kiedy jeszcze to obrobisz metodą KDD to powstanie cała masa różnych propozycji a Ty wybierzesz tę najlepszą.

Teraz już wiesz jak autor pracy mógł podejść do faktury smoczej skóry 😉

II faza kompletna - dodanie enviro

dragon drawing

Drugą fazę rysunku smoka rozszerzamy o Enviro Design czyli zaprojektowanie otoczenia. Delikatny zarys pojawił się już wcześniej. Kuba ustawił duże kubaturowe kształty.

W II fazie uściślił dokładny detal. Po tym będzie się nam dużo lepiej cieniowało.

Pro-Tip: nie spiesz się! To nie są wyścigi. Załóżmy, że autor rysunku – doświadczony rysownik tworzył tę pracę 10 godzin. To Ty jeżeli jesteś początkujący musisz dać sobie 20 a może i 30 godzin. Oczywiście nie w jednym kawałku. Tu świetnie sprawdzi się podzielenie tego czasu na stopiany.

nakładamy walor - "cieniujemy"

jak narysować smoka ołówkiem

Tym razem zaczniemy od kolejnego Pro-Tipu:

Przygotuj sobie zwykłą kartkę A4 i podkładaj ją pod rękę. Dzięki temu nie będziesz rozmazywać już nałożonego ołówka. Ta rada szczególnie jest przydatna osobom którym nadmiernie pocą się ręce.

Kiedy kartka leż na rysunku to pozostaje ona nieruchoma więc nie rozciera. A nasza dłoń ślizga się po niej. Mechanika rysunku polega na tym że palce są podniesione trochę wyżej i wystają znad krawędzi kartki. A ta część dłoni którą opieramy o płaszczyznę rysowania przesuwa się po kartce.

Na obrazku wyżej widzisz, że rozpoczęto już nakładanie światłocienia. Jest on robiony metodą węzła i promienistego rozchodzenia się na boki.

Jak narysować smoka - wersja ostateczna

jak narysować smoka

Dotarliśmy do ostatniej części III fazy.

Zwróć uwagę że nasz smok w miejscach zacienionych jest prawie czarny. Nie zapominaj o tym że możesz mieć wiele odcieni szarości. Lepsze czernie wydobędziesz ołówkiem 4B lub jeszcze bardziej miękkim.

Początkujący rysownicy często zapominają o tym, że czerń i biel to też kolory. I że mają je w swoim spektrum. Dodając mocne czernie i zachowując biele świateł Twój rysunek będzie bardziej kontrastowy a co za tym idzie będzie miał większą głębię

I tak oto dotarliśmy do ostatniej fazy tematu “jak narysować smoka”

jeżeli spodobał ci się ten materiał to udostępnij go proszę u siebie

Facebook
Twitter

Jak możesz zalinkuj do tego artykułu ze swojego bloga lub strony

Related Articles

Responses