Jak narysować nos?
Jak narysować nos – zagadnienie z podstaw anatomii.
Pewnie nie raz próbowaliście narysować twarz, która na koniec okazała się być koślawa.
Częstym błędem jest rysowanie portretów bez znajomości budowy poszczególnych części ciała. Dziś zajmiemy się jednym z nich.
Koniecznie ściągnij sobie darmową naukę rysunku z tej strony:
Nos jest jednym z trudniejszych elementów twarzy. Pozornie symetryczny, ale z dużą liczbą wygiętych linii.
Istnieją schematy budujące idealny nos na osi ze zgrabnymi równiutkimi nozdrzami. Nie jest to jednak naturalne odzwierciedlenie. Żeby nasz rysunek wydawał się bardziej realistyczny, spróbujmy zacząć od podstaw. Rozłóżmy sobie więc wszystko na czynniki pierwsze i skupmy się na samej konstrukcji, a nie na przerysowywaniu pojedynczych linii
Jak narysować nos? - zacznij od znalezienia dobrych referencji
Nasze ćwiczenia z rysowania nosa zacznijmy od znalezienia kilku dobrych zdjęć tej części ciała. Dużo łatwiej nauczyć się jego charakterystyki na prawdziwej, ludzkiej twarzy, żeby przypadkiem nie wyrobić sobie złych nawyków.
Uwzględniamy kilka pozycji żeby dobrze przećwiczyć anatomię.
Mając już referencje możemy zacząć działać.
jak łatwo narysować nos - uproszczona konstrukcja nosa
Staraj się uprościć nos.
Zastanów się najpierw z jakich brył geometrycznych się składa.
Jaka jest linia wiążąca i oś symetrii. Może być tak, że nasz nos nie będzie idealnie symetryczny. Tak naprawdę, będzie tak prawie zawsze. Zastanów się więc gdzie są główne krzywizny i zagięcia. Dużo łatwiej jest określić to gdy nasz nos jest ustawiony lekko pod kątem. Centralnie ustawiony nos zazwyczaj nam tego nie pokaże. Zobacz jaki rozstaw mają nozdrza względem innych elementów ciała. Sprawdź też proporcje długości nosa do jego szerokości. To Ci ułatwi późniejsze działania.
Kurs rysunku nosa krok po kroku – dalej pracujemy na ilstracjach
kurs rysunku = domin
Gdy mamy już wyrysowaną wstępną geometrię, możemy przejść do zaznaczania drobnych wcięć. W naszym ogólnym rysunku skupiliśmy się na uproszczeniu formy. Teraz naszym zadaniem jest znalezienie charakterystycznych cech. Może to być grubość nozdrzy i cała ich konstrukcja zewnętrzna. Zauważ czy nos jest zawarty czy może delikatnie garbaty
nakładanie cieni
cieniowanie możemy zrobić zachowując daną geometrię. Dopiero styk brył możemy delikatnie załamywać, tak żeby powstało nam delikatne przejście. Ustal z której strony pada światło i do końca trzymaj się danego założenia. Najlepiej (przynajmniej początkowo) jest nakładać walor sugerując się zdjęciem, aby uniknąć błędów.
Na naniesione cienie nakładamy kolejne warstwy. Będą one tworzyć delikatne laserunki, czyli przenikające się walory, które wyłaniają spod spodu głębie i uwypuklają przestrzeń. Dobrze jest zauważyć czy przez nasz nos nie biegnie mocniejszy cień tworzący rdzeń. Jest to zazwyczaj pas biegnący od czubka nosa, aż po jego zakończenie na wysokości brwi.
Nie bój się też dodawać kresek w miejscach które są z pozoru białe. Dużo lepiej wygląda w pełni pocieniowany obiekt niż takie rozświetlenie powierzchni. Można tym samym oddać bardziej naturalny efekt
Pamiętaj żeby dawać sporo kontrastów, szczególnie między miejscami oświetlonymi, a tymi, które pozostały w cieniu. Nie bój się przyciemniać rysunku. Oczywiście z umiarem, ale staraj się czerpać z możliwości ołówka.
ostatnie poprawki
Na koniec porównaj swój rysunek z referencją i dodaj ostateczne detale. Nie musisz uwzględniać porów. Skup się raczej na ogólnym odbiorze wizerunku. Może warto przyciemnić obszar za nosem, aby go jeszcze bardziej podbić i wydobyć? Może dodanie drobnych zmarszczek bardziej pokaże charakter danej postaci?
Pokombinuj ze światłem i nanieś końcowe kreski. Żeby szybko zobaczyć postęp warto jest jak najczęściej ćwiczyć pojedyncze elementy ciała. Napewno sam niedługo zauważysz różnice.
Responses