Jak narysować kota? Rysunek kredkami krok po kroku

jak narysować kota kredkami

Jak narysować kota?

Głowiąc się na tym pytaniem, możesz widzieć nie lada wyzwanie. Nie jest to tak trudne, jak myślisz. Z pomocą tutorialu, który wykorzystujemy na kursach rysunku oraz darmową korektą asystenta bez problemu nauczysz się rysować koty.

Może wolisz psiaki? Przygotowaliśmy także lekcję rysowania tych zwierząt na różnych poziomach zaawansowania. Poradzisz sobie, jeśli dopiero zaczynasz, a gdy już długo rysujesz, znajdziesz wyzwanie dla siebie.

Jak narysować psa? Poradnik krok po kroku przygotowany przez samego Wojciecha Domińczaka, który chętnie udzieli Ci indywidualnej korekty.

Co znajdziesz na stronie?

Historia sztuki - odskocznia od rysowania zwierząt

Wykłady z historii sztuki to prawdziwa przyjemność. Z nami odkryjesz niezbadane zakątki dziejów i poznasz anegdoty, o których nie mówi się w szkole. Na końcu filmiku czeka na Ciebie quiz. Jeśli go rozwiążesz, zwiększysz szanse na zapamiętanie materiału. Inaczej większość informacji rozmyje się już po paru godzinach.

Historia sztuki co tydzień - bądź z nami na live

Prowadzi je Wojciech Domińczak, który oprócz nauki rysunku kocha zabytki i muzea. Live nie jest tylko wykładem, wypełnionym rzeczowymi faktami. To angażująca lekcja, po której zapamiętasz wiele. Masz niepowtarzalną okazję wysłuchać ciekawostek i wziąć udział w dyskusji.

Jak narysować kota?

W rysowaniu kota zwróć uwagę na ogólny charakter zwierzęcia. Koty są gibkie i zwinne. W zależności od rasy – puszyste, pulchne, smukłe bądź krótkowłose. Zawsze jednak rysując kota, używamy organicznych, miękkich linii.

Naukę rysowania kota zaczniemy od szkicu – fazy linearnej. Będziemy pracować według zasady “od ogółu do szczegółu“. Sprawdziliśmy jej skuteczność na kursach artystycznych w szkole rysunku. Ten sposób jest przydatny w przypadku każdego tematu, zatem jeśli nauczysz się owej metody, łatwiej będzie Ci wykonywać różne prace.

Jak rysować fazę linearną krok po kroku

Na zdjęciu widzisz już ukończoną fazę linearną z wrysowanymi wszystkimi detalami. Jest to rysunek kredkami, dlatego podrys wykonamy neutralną szarością. Nie szkicujemy ołówkiem, ponieważ nie łączy się on dobrze z kredką. Do takiego efektu dojdziemy, najpierw rysując podstawowe figury. Z nich powstanie zarys głowy kota. Wykorzystaj tu odmierzanie kątów nachylenia uszu i szyi ze zdjęcia.

Gdy już bryłowa postać sierściucha będzie gotowa, zaczynamy ją uplastyczniać przez wrysowywanie dokładniejszych załamań na uszach i w linii łączenia pyszczka z głową. Następnie wzbogacamy głowę o oczy, nos i usta.

3 najczęściej wybierane kursy artystyczne

Kurs na ASP

Pomożemy Ci skomponować teczkę na uczelnię i przygotujemy do egzaminu.

Kurs na architekturę

Przerobimy zadania z ubiegłych egzaminów w różnych miastach. Bezstresowo przejdziesz rekrutację.

Rysunek dla dzieci

Połączymy naukę, plastykę i dobrą zabawę. Twoje dziecko rozwinie kreatywność.

Zwróć uwagę na ich kształt. Gałki oczne u zwierzęcia są kuliste, przykryte warstwą skóry. Nosek jest jakby doklejony pod oczami, gdzie rozpoczyna się połączenie z żuchwą. Składa się z prostej części pokrytej sierścią i trójkątnego lub sercowatego zakończenia.

Jeśli chodzi o pyszczek – najłatwiej nauczysz się go rysować, począwszy od trzech nachodzących na siebie kulek. Wzbogać je o miękką warstwę skóry i nasady wąsów. Całą sylwetkę pokrywamy sierścią, którą rysujemy krótkimi, urywanymi pociągnięciami, a na szyi dłuższymi, falistymi liniami.

Jak narysować oko kota?

Internetowy kurs rysunku nie mógł obyć się bez rozdzielenia pracy na poszczególne części. Przechodzimy do nakładania kolorów na szkic. Zwróć uwagę, że jest to kilka przenikających się barw. Możesz przyjrzeć się uważnie zdjęciu, powiększając je kliknięciem. Całe oko otoczone jest czarną obwódką, a sierść wokół ma jaśniejszy odcień dla kontrastu.

Zauważ też, że tuż przy źrenicy widać blik światła. Tak mała plamka z pozoru nieistotna doda rysunkowi kota malarskości i sprawi, że wyda się bardziej realistyczny. Również podczas kursu malarstwa zwracamy uwagę na grę światła wśród barw. Sam możesz wypróbować tę technikę, aby wzbogacić swój warsztat plastyczny.

Kurs malarstwa

Koniec z ciągłymi nieudanymi próbami namalowania obrazu. Na kursie otrzymasz praktyczne porady i wskazówki, które ułatwią pracę i przyspieszą proces tworzenia dzieła.
Sprawdzona, na podstawie 25-letniego doświadczenia w nauczaniu rysunku, wiedza, której nie znajdziesz w internecie.

Jak narysować ucho kota?

Ta część ciała wymaga nieco innego podejścia, gdyż jest płaszczyzną skóry z widocznymi załamaniami i wyobleniami. We wnętrzu ucha kota dużo się dzieje. Postaramy się to wydobyć, stosując kolory: różowy, czarny i brązowy. Wybierz te odcienie, którymi posługujesz się do narysowania sierści.

Gdy już narysujesz ucho kota jak na powyższym zdjęciu, przyjrzyj się uważnie czy załamania wyglądają podobnie. W każdym momencie możesz je poprawić, dlatego często porównuj swoją pracę z oryginałem. W taki sposób przebiega proces nauki rysunku. Jest może nieco mniej komfortowy w domu, gdyż nie poprawia Cię asystent, jak na kursach artystycznych w pracowni.

Wnętrze ucha kota możesz wzbogacić dodatkowo o włoski, które chronią aparat słuchowy. Wyróżniają się one na tle różowawej skóry. Zastosuj do ich narysowania biel lub skorzystaj z gumki w ołówku. To narzędzie przydaje się do pracy nad detalami. Wykorzystują je często uczestnicy kursu na architekturę do precyzyjnego wydobycia światła.

KURS RYSUNKU = DOMIN

Jak narysować nos i pyszczek kota?

Będziemy korzystać wprawdzie z nabytej już wiedzy o rysowaniu ucha i oka kota. Nos jest również różowawy i otoczony ciemną obwódką. Ma specyficzny kształt z podziałem na środku. Zauważ , że cały nos to też pionowa część pokryta sierścią. Włosy na nim układają się inaczej niż na pyszczku. Są drobne i przylegają dokładnie do skóry. Zaakcentujemy to na rysunku kota przez krótkie pociągnięcia, z lekkim załamaniem śledzącym kształt nosa.

Jak już pewnie zauważyłeś podczas lekcji “Jak narysować kota” pyszczek zwierzaczka to trzy części. Żuchwa jest nieco schowana i cofnięta w stosunku do górnej szczęki. Dlatego też w miejscu ich łączenia tworzy się linia cienia, który płynnie rozchodzi się po pyszczku.

Ciekawym fragmentem jest styk nosa i kociego pyszczka. Znajduje się tam odbicie lustrzane kształtu nosa, które tworzy punk centralny tej części. Na białej sierści dorysuj też ciemne plamki, z których wychodzą wąsy.

Wakacyjny kurs rysunku

Szybko i skutecznie, z mnóstwem sprawdzonej wiedzy. Wakacje to najlepszy czas, żebyś rozpoczął przygodę z rysunkiem. Możesz skorzystać z oferty aż 10 filii naszej Szkoły Rysunku i połączyć rysowanie ze zwiedzaniem.

Jak narysować sierść kota?

Pewnie już zauważyłeś, że sierść naszego kota powstaje za pomocą dłuższych pociągnięć. Ponieważ rysujemy kredkami, będziemy nakładać kolor warstwowo. Spójrz jak to wygląda na zdjęciu. Poszczególne barwy przenikają się, co daje bardziej realistyczny efekt. Podobnie jak na kursach malarskich, uczestnicy mieszają farby, nie nakładając koloru prosto z tubki.

W tym rysunku sierści kota posłużymy się odcieniami brązu, czernią oraz bielą. Uważaj jednak na jaśniejsze miejsca. Nałóż tam jedynie cienką warstwę koloru, ponieważ kredkę trudno jest wymazać. Gumką możesz jedynie rozjaśnić stworzoną plamę. Jeśli chcesz uzyskać białe fragmenty, posłuż się kredką w tym kolorze, aby nie zostawiać białej kartki. Sierść kota nie jest idealnie czysta, dlatego też biel warto delikatnie wzbogacić o jakiś kolor.

Ostatnia prosta!

To już prawie koniec lekcji “Jak narysować kota?“. Dodaj tylko ostatnie poprawki i detale, jak dłuższe włoski nad oczami kota i wąsiki. Możesz stworzyć jaśniejsze kępki, które widzisz pod pyszczkiem na szyi, za pomocą gumki w ołówku. Aby nadać im trójwymiarowości, jak na zdjęciu, pod każdą narysuj cień. Spójrz jak to wygląda w oryginale – nakładamy ciemniejszy odcień brązu i delikatnie rozpuszczamy plamę.

Gratuluję! Ukończyłeś lekcję "Jak narysować kota?"

Teraz jesteś nie tylko szczęśliwym posiadaczem świetnego obrazka kociaka, który sam stworzyłeś. Umiejętności, jakie nabyłeś podczas kursu zostaną z Tobą na długo. Pamiętaj tylko, aby systematycznie je ćwiczyć.

Rysowanie kota - PODSUMOWANIE

Zobacz najważniejsze kwestie, które wzięliśmy na warsztat podczas tego kursu rysunku od podstaw.

  1. Do narysowania kota posługuj się miękką, organiczną linią.
  2. Pracuj zawsze etapami, zgodnie z zasadą “od ogółu do szczegółu”. Jest ona kluczowa w naszej szkole rysunku.
  3. Przyjrzyj się dokładnie budowie kota. Zrób jego analizę i studium poszczególnych części ciała, jako rozgrzewkę przed właściwym rysunkiem.
  4. Jeśli masz możliwość wykonaj szkice z natury. Czy to bardzo szybkie, gdy zwierzak goni za motylkiem, czy dokładniejsze, kiedy je lub śpi. To bardzo ułatwi późniejszą pracę z materiałami z kursu rysunku.
  5. Często koryguj swój rysunek, zestawiając go z oryginałem. Im dalej doprowadzisz pracę z błędem, tym trudniej będzie Ci go naprawić. Szkoda później wymazywać lub zaczynać wszystko od początku, będąc już na etapie cieniowania.
  6. Wspomagaj się gumką w ołówku, aby rozjaśnić fragmenty sierści.
  7. Mieszaj kolory ze sobą, aby efekt na rysunku był bardziej żywy i plastyczny.
  8. Daj sobie czas! Nauka rysunku to sztuka cierpliwości, ciągłego poprawiania siebie i wyciągania wniosków. Nie zniechęcaj się, jeśli coś nie idzie po Twojej myśli za 10 razem. Za 11 to zrobisz. Kwestia wyćwiczenia ręki.

Potrzebujesz wsparcia w nauce rysunku? Dołącz do grupy prowadzonej przez asystenta i zrób 3 razy szybsze postępy, niż rysując w domu.

Digital Painting - twórz i zarabiaj

Interesuje Cię praca grafika, ilustratora, tworzenie plakatów, gier i filmów?

Z nami nabędziesz umiejętności, które ułatwią Ci znalezienie pracy w wymarzonej branży. Absolwenci po tym kursie tworzyli do takich produkcji jak Wiedźmin i Gwiezdne Wojny!

Ukończyłeś lekcję "jak narysować kota"? Otrzymaj darmową korektę rysunku!

Po przerobieniu kursu artystycznego możesz podzielić się z nami swoim rysunkiem. Dołącz do grupy Darmowe lekcje rysunku na fb, gdzie asystent zrobi profesjonalną korektę Twojej pracy. Dzięki temu będziesz wiedział dokładnie, co poprawić i szybciej zauważysz postępy w nauce rysunku. Możesz też skonsultować swoją pracę z samym Wojciechem Domińczakiem, który założył Szkołę Rysunku DOMIN.

Jeśli podobała Ci się lekcja rysowania kota, podziel się nią, proszę, z innymi, aby też mogli skorzystać. Zalinkuj do artykułu/udostępnij na swoim Fb.
Pokaż światu, że rysujesz!

Related Articles

Responses