Jak narysować konia? Tutorial dla każdego!
Jak narysować konia?
Nawet jeśli nigdy w życiu nie rysowałeś, z nami bez problemu nauczysz się szkicować to zwierzę. Odrzuć wewnętrzną blokadę i nie słuchaj, co mówią inni. Z każdą kolejną próbą będziesz coraz lepszy, musisz tylko przebrnąć przez początkowy etap.
W naszej Szkole Rysunku każdego nauczymy rysować!
Może naszła Cię ochota na więcej zwierzaków? Dorzuć kolejny koralik do kolekcji, przerabiając poniższą lekcję rysunku:
Jak narysować psa – poradnik krok po kroku. Sprawdzone sposoby znalezienia czasu na tworczość.
Co znajdziesz na stronie?
Jak narysować dodo? Poszczególne fazy rysunku
DOMIN Wrocław przygotował dla Ciebie film instruktarzowy, z którego nauczysz się rysować ptaki od podstaw. Jeśli lubisz taki szybkie kursy artystyczne, zapraszam na nasz kanał na yt, gdzie znajdziesz ich mnóstwo! Z przyjemną muzyką Dupogodziny robią się same.
Nie ważne czy to rysunek dla dzieci, czy kurs na architekturę, pracę zawsze prowadzimy etapami:
- Wyznaczanie konstrukcji
- Faza linearna
- Detal
- Lekki walor
- Wzmocnienie kontrastu
Dzięki temu się nie pogubisz i unikniesz sytuacji, kiedy część arkusza jest idealnie wycieniowana, a niektóre fragmenty zostały białe. Wtedy, nawet jeśli nie starczy Ci czasu na ostatnie fazy, rysunek będzie wyglądał na przemyślany, z zamierzonym efektem rozpuszczenia.
Rysunek dla dzieci
Jakie konie nauczysz się rysować?
Żeby nie było zbyt nudno, w zależności od poziomu zaawansowania, możesz wybrać interesującego Cię rumaka. Ten szybki internetowy kurs rysunku jest dostosowany zarówno do początkujących i wprawnych rysowników.
Najłatwiejszy koń to ten odwrócony tyłem – polecam Ci go, jeśli jesteś na etapie rysunku od podstaw. Podobnie będzie przy szkicowaniu wierzchowca przodem.
Zwierzę z jeźdźcem, po lewej stronie planszy ze względu na większą liczbę detali, takich jak:
- uprząż
- siodło
- jeździec
jest najbardziej wymagające. Oprócz rysowania konia nauczysz się przy nim kształtować człowieka wraz z ubiorem.
Dodatek - Głowa konia kredkami
Na koniec bonusowe zadanie, w szkole zwane “z gwiazdką”⭐. Takiego obrazu nie powstydzi się żaden absolwent kursu na ASP. Nauczysz się rysować głowę konia w kolorze krok po kroku!
Zobacz, teraz wydaje Ci się to niemożliwe, ale po przerobieniu tej lekcji rysunku bez problemu poradzisz sobie z zadaniem.
Rysowanie konia tyłem - coś dla początkujących
Aby dobrze opanować wszystkie wiadomości zaczniemy od rysunku od podstaw.
Jeśli chodzisz już na kurs rysunku lub obracasz się w środowisku osób rysujących, to może słyszałeś:
Nie lubię rysować ludzi i nie wychodzą mi twarze, dlatego zawsze na moich pracach postaci – jeśli są – stoją tyłem.
Nawet chodząc na kurs na architekturę, spotkałam się z takim stwierdzeniem. Ale czy faktycznie postaci rysowane plecami do obserwatora są tak łatwe?
Umówmy się, jest prościej, bo pozbywamy się problemu nauki rysowania twarzy [punkt!], ale nie zapominajmy o anatomii i proporcjach ludzkiego ciała, których cały czas będziemy używać.
Kurs na architekturę
Bądź kreatorem przestrzeni!
faza i
Skorzystamy z tej tajemnej porady, którą dają nienawidzący rysować twarze i razem narysujemy konia tyłem. Nie będziemy się zatem skupiać na oczach, nozdrzach i pysku, ale przyłożymy wagę do:
- mięśni
- ogona i grzywy
- umaszczenia
- światłocienia na załamaniach ciała
- nóg i kopyt.
Naszą pracę, niczym rysunek dla dzieci, zaczniemy od najprostszych kształtów. Powyżej widzisz już pełną fazę I, pozbawioną niektórych linii pomocniczych, które służą do znalezienia odpowiedniej postawy konia. Najpierw rysuj zamaszyście i nie bój się dużej ilości kresek. Sprawdzaj na tutorialu, czy wszystkie kąty i długości względem siebie są tak samo.
Możesz przyjąć za moduł np. nogę rumaka i zmierzyć ile razy mieści się w jego długości, wysokości, szerokości. Później przenieś pomiary proporcjonalnie na swój rysunek.
faza ii
Teraz przechodzimy do nanoszenia szczegółów. Nasz koń nie ma ich wiele, ponieważ stoi tyłem 😉. Zaznaczymy jednak kopyta, ogon i grzywę, kolana, uszy i pysk. Pojawią się też plamki na sierści, co nada rysunkowi artystycznego charakteru.
Tym sposobem sprawnie i szybko weszliśmy w fazę cieniowania. Będziemy nakładać plamę i walor. Najpierw planujemy, gdzie ma być najjaśniej, a gdzie najciemniej i od tego wychodzimy. Nie zaszarzaj od razu całego rysunku. Podobnie najbardziej zacienione miejsce nasycaj stopniowo.
faza iii
Wszyscy na kursie artystycznym najbardziej lubią ten moment. Rozpoczęcie fazy wykańczania. Dzięki niej Twój rysunek zacznie świecić i wyglądać zadowalająco. Spróbuj teraz wzmocnić kontrasty – przyciemniaj i rozjaśniaj, gdzie jest to potrzebne.
Użyj gumki chlebowej i takiej w ołówku, które pozwolą Ci wydobyć biele, czyli światło. Ta druga jest bardziej precyzyjna, możesz nią wytrzeć bliki na nogach i kopytach konia. Jak widzisz ten wierzchowiec jest biały, z plamkami i ciemnymi kończynami. Przebarwienia na tułowiu uzyskasz, rysując bokiem ołówka lub bardzo stępionym rysikiem.
Jak narysować konia przodem - skuteczna metoda
Wykorzystamy tu pewien myk. Nasz koń stojący przodem będzie miał głowę z całą szyją, zwróconą bokiem do patrzącego. To pozwoli nam uniknąć rysowania problematycznego ustawienia pyska frontem. Spójrz też, że dodatkowo utworzyła się ciekawa, wygięta linia od gęby konia aż po koniec kopyta. Tak subtelny zabieg, a ile korzyści niesie ze sobą. Dzięki niemu rysunek od podstaw, będzie sprawiał wrażenie zaawansowanej kompozycji.
faza i
Przebiega ona analogicznie do poprzedniego tutorialu. Podczas każdej lekcji rysunku prace powstają fazami. Kursanci uczą się stopniowo prowadzić szkice, co pozwala im na bieżąco korygować błędy. Na początku robią to asystenci i prowadzący, jednak z czasem uczestnicy kursów rysunku nabywają umiejętność poprawiania własnych pomyłek. Przez to stają się świadomymi i niezależnymi artystami.
W tym przykładzie ważne jest zaznaczenie kątów, pod jakimi układa się ciało konia, żeby nie sprawiał on wrażenia niestabilnego. Zobacz, że tylko jedna przednia noga jest całkowicie obciążona. Ta pod skosem swobodniej opiera się na ziemi. W takim ustawieniu subtelne przesunięcia kreski mogą sprawić, że Twój koń “przewróci się”.
faza ii
Przejdziemy do zaznaczenia plamą najciemniejszych miejsc na rysunku. Pozwoli to podczas cieniowania i wzmacniania kontrastów odnaleźć się i nie zamazać oświetlonych części. Na razie jednak nie przyciemniaj nic na 100% możliwości Twojego narzędzia. Czerń będziemy wydobywać stopniowo, nakładając kolejne warstwy i testując czy efekt, który uzyskaliśmy nas zadowala.
Zobacz, że autorka tutorialu, Daria, zamaszystą i dynamiczną kreską przyciemniła konia. Pociągnięcia ołówka prowadziła wzdłuż jego głowy, nóg i tułowia, ciągłymi liniami. To daje efekt gładkiej skóry, którą posiadają rumaki.
W zależności od sposobu prowadzenia kreski możesz odwzorować wybrany materiał i fakturę. Wypróbuj je na osobnej kartce.
Szukasz sprawdzonych kursów rysunkowych? Opracowaliśmy skuteczny plan, który wykorzystasz we własnym domu:
Nauka rysunku dla początkujących. Darmowy kurs artystyczny – ćwiczenia na 21 dni!
faza iii
Wszystko, co dobre szybko się kończy. Takim oto sposobem pierwszy przykład z lekcji “jak narysować konia” doprowadzamy do etapu cieniowania i wzmacniania kontrastów. Mamy ułatwione zadanie, dzięki temu, że w poprzednim kroku zaznaczyliśmy układ światłocienia. Teraz wystarczy go nasycić i zróżnicować, żeby np. szyja nie była płaską, ciemną plamą.
W tym celu szukaj cienia w cieniu. Spójrz, jak to zrobiła Daria. Wystające ścięgno lub mięsień tworzy załamanie, które z jednej strony jest ciemniejsze, z drugiej jaśniejsze. Jednak światła na szyi nie możemy zrobić tak jasnego, jak to na tułowiu, gdyż cała szyja jest w cieniu. Spróbuj uzyskać podobny efekt.
Na końcu dodaj też szczególiki, takie jak:
- oko z błyskiem
- nozdrza
- bliki na kopytach
- odblaski i ciemniejsze włoski na grzywie
Jak narysować konia z jeźdźcem? Przykład dla ambitnych.
Nie może zabraknąć czegoś dla zaawansowanych. Chociaż może to nie kwestia tego, na jakim jesteś poziomie, ale czy Ci się chce. W naszej szkole rysunku mamy Dupogodziny, czyli czas poświęcony na siedzenie nad rysunkiem (i oczywiście pracę nad nim 😉). Od tego zależy jak szybki postęp zrobisz i jak wprawny będziesz. Bo wiesz..
Talent nie istnieje
Nawet jeśli nie będzie wychodziło za 68 podejściem, to może się okazać, że kolejne Cię zadowoli. A na pewno z każdą próbą wzbogacisz się o nową umiejętność. Tylko musisz świadomie podchodzić do swoich rysunków. Wyciągać wnioski, co zrobiłeś dobrze, a nad czym musisz popracować. Inaczej nawet 300 rysunek będzie zły.
Jeśli chcesz otrzymywać korekty i profesjonalne rady, wybierz kurs artystyczny:
faza i
Żeby się nie pogubić przy tak rozbudowanej kompozycji, na kartce zaznacz wielkość i ogólny kształt całego konia z jeźdźcem. Użyj do tego najprostszych kształtów: elips, okręgów, nieregularnych figur. Uważaj na proporcje, tak aby nie okazało się, że rumak jest za mały w stosunku do człowieka i przypomina kuca lub osła. Od tego etapu zależy ostateczny wygląd Twojego obrazu, dlatego nie lekceważ go i poświęć mu dużo czasu. Skup się też na obserwacji przykładu, zanim zaczniesz pracować nad własnym rysunkiem konia.
Jeśli już uproszczony szkic masz za sobą, przechodzimy dalej. Teraz w ogólne kształty postaramy się wrysować szczegóły, jak na powyższym zdjęciu. Cały podrys wykonujemy delikatnie, a dopiero ostateczną, linearną wersję rysunku prowadzimy mocniejszą linią. Dobrze widać to na pracy Darii. Spójrz chociażby na kolano jeźdźca. Dzieję się tam dużo, ale szkic nie wychodzi na pierwszy plan.
faza ii
Nie spiesz się! Przechodź do następnej fazy dopiero, gdy widzisz, że poprzednia wygląda tak, jak w tutorialu.
Nakładamy walor. Po całości, bez wchodzenia w szczegóły, ale też nie najmocniej, jak się da. To dopiero pierwsza warstwa cieniowania. Na razie chodzi nam o rozróżnienie poszczególnych płaszczyzn. Koń jest oświetlony od góry i z boku, dlatego przyciemnij go na dole. Zobacz też, jak układa się cień na nogach rumaka i powtórz to na swoim rysunku.
O różnym natężeniu plamy w rysunku ołówkiem będą też decydowały kolory. Wprawdzie to na kursie malarstwa przerabiamy zasady mieszania barwi ich cieniowania, ale przydaje się to również podczas nauki rysunku. Przecież pracę możesz wykonać nie tylko w monochromatycznej technice. Na przykładzie rysunku Darii widzimy, że mimo padającego z góry światła, człowiek ma ciemniejszą kamizelkę i kapelusz niż spodnie. Wpłynęła na to barwa materiału, z jakiego wykonane są ubrania. Chociaż Daria, jako wprawna rysowniczka, chciała też pewnie uwypuklić niektóre elementy, tak żeby się ze sobą nie zlewały .
faza iii
W ostatniej fazie tutorialu “Jak narysować konia?” skupiamy się na:
- wzmocnieniu kontrastów (przyciemnianie i rozjaśnianie)
- dodaniu szczególików (bliki światła, czarne, drobne elementy).
Kolejny rysunek konia doprowadzamy do końca i kolejny Koralik umiejętności wpada do naszego zbioru. Na tym właśnie polega nauka rysowania. Zdobywasz drobne zdolności, robiąc na bieżąco ćwiczenia. Przyjemnie jest pracować razem, dlatego możesz przyjść do naszej Szkoły Rysunku lub skorzystać z lekcji live na fb, które prowadzi sam Wojciech Domińczak (założyciel DOMINa).
Dodatkowe tutoriale z rysowania koni
Ta lekcja rysunku minęła jak z płatka, a nadal chcesz popracować nad sylwetką konia?
Jak narysować głowę konia
Internetowy kurs rysunku, w dodatku za darmo. Łatwo sobie pomyśleć: “Nic lepszego być nie może”.
Jednak dla niektórych taki sposób nauki rysunku okazuje się przekleństwem. Zapisują pełno stron z materiałami, drukują tutoriale, kupują przybory… i dalej nie mają czasu na domowe lekcje rysunku. Wiesz dlaczego?
Samemu trudno jest się zmotywować, szczególnie jeśli to zajęcie ma służyć jedynie rozwojowi. Ludzie wolą oddać się w tym czasie rozrywce lub obowiązkom.
Wyznacz sobie stałą porę na naukę rysunku, aby wyrobić nawyk. Rysując systematycznie, zobaczysz duże postępy.
Faza I - szkic kredką
Gdy już ustaliłeś sobie, że to właśnie Twoja osobista pora na naukę rysunku, przygotuj dobre kredki ołówkowe i lecimy!
Zaczynamy tradycyjnie od podrysu, ale nie ołówkiem. Cały rysunek będzie wykonywany kredkami, które nie mieszają się z grafitem. Najpierw zmierz kąty nachylenia, wielkość i relacje poszczególnych elementów. Zaznacz to uproszczonym ogólnym kształtem. Przyjrzyj się, jak szczegółowy jest szkic głowy konia:
- dokładnie wyrysowana każda klamra uprzęży;
- poszczególne pasma grzywy;
- marszczenia na łbie;
- wewnętrzne warstwy ucha i oka.
Jeśli wykonasz taki sam rysunek, łatwiej będzie Ci nałożyć kolor, a cała praca pójdzie sprawniej.
faza ii - wypełnianie kolorem
Kredkami, podobnie jak farbami czy pastelami kolor będziemy nakładać warstwowo. Spod brązu przebija delikatnie bardziej żółty odcień, wokół oka jest ciemniej. Nie robimy tego jedną barwą, bo całość wyjdzie nienaturalnie. Zależy nam na uzyskaniu dość rzeczywistego efektu.
grzywa konia
Do wykończenia grzywy konia użyjemy mniej zróżnicowanych barw niż przy łbie. 1-2 kredki w zupełności wystarczą. Dla lepszego efektu wykorzystamy również siłę nacisku narzędzia. Słabiej będziemy rysować oświetlone partie włosów, głownie te od góry. Rysując dolne i te w załamaniach nakładamy więcej koloru – mocniej dociskamy kredkę.
pysk konia
To chyba najbardziej wymagający fragment z tutorialu “Jak narysować konia?” Oprócz wcześniej użytych kolorów przyda nam się jeszcze subtelny róż, żeby podkreślić skórę. Jest ona bardzo zróżnicowana. Widzimy wiele pomarszczeń i przebarwień. Dodatkowo pysk porastają włoski, po których dodaniu nasz rysunek będzie bardziej realistyczny.
Skończony rysunek głowy konia
Została nam jedynie uprząż i nasza lekcja rysunku będzie ukończona. Tu wystarczy, że pobawisz się szarościami i czernią, aby wydobyć światło oraz dodasz do nich trochę koloru, zupełnie jak na kursie malarstwa.
Sezonowe kursy rysunku - sprawdź się jako artysta
Może zawsze marzyłeś o rysowaniu, ale nie miałeś okazji dołączyć do profesjonalnego kursu w szkole rysunku. Albo nie chciałeś zobowiązywać się na cały rok?
Teraz możesz przyjść tylko na tydzień (ale intensywny) i zobaczyć, czy kurs artystyczny Ci się podoba. Masz do wyboru dwie opcje:
Wakacyjny kurs rysunku
Szybko i skutecznie
Kurs rysunku w ferie
Najlepszy klimat
Jak narysować konia? - podsumowanie lekcji rysunku
Co warto zapamiętać z tego kursu rysunku?
- Rysunek prowadź fazami.
- Zaczynaj od prostszych przykładów.
- Rysowanie postaci tyłem również wymaga znajomości anatomii i uważania na proporcje.
- W I fazie rysuj zamaszyście, używając prostych kształtów.
- Planuj układ światłocienia delikatniejszym walorem, później wzmocnij kontrast.
- Nie bój się eksperymentować! Inny układ na kartce może sprowokować ciekawa kompozycję.
- Poszukuj, odkrywaj. Rysuj w różny sposób, nawet jeśli masz do dyspozycji jedną technikę. Bardziej zaostrzony, czy starty ołówek pozwala uzyskać odmienne efekty.
- Staniesz się niezależnym artystą po zbudowaniu w sobie świadomości twórczej.
- W rysunku możesz bawić się różnymi fakturami. Stosownie do potrzeb wykorzystuj nacisk ołówka, kąt prowadzenia narzędzia i rodzaj kreski. Albo też podłóż sobie jakiś materiał pod kartkę.
- Pamiętaj, że talent nie istnieje. Istnieją Dupogodziny.
- Uzbrój się w cierpliwość i do dzieła!
Responses