Jak narysować jabłko?

jak narysować jabłko

Jak narysować jabłko - przewodnik kompletny

Poziom A

Narodowy wręcz owoc, nic więc dziwnego, że jest on często poruszanym tematem w naszej twórczości. Kwestia tego jak narysować jabłko to bardzo ważna stacja w drodze do bycia świetnym rysownikiem! Oprócz tego to dobry wstęp do martwej natury oraz studiowania formy i światłocienia. Nauka rysunku jabłka jest miła i często … smaczna.

Przedstawiam poniżej tutorial “Jak narysować jabłko” i kilka wskazówek, które pomogą rozjaśnić wszelkie wątpliwości. Jest to dobry rysunek dla dzieci i dla dorosłych. Poziom trudności – rysunek od podstaw.

Ale zanim jeszcze tutorial to efekt końcowy!

Powodzenia 😀

Jakie materiały plastyczne będą potrzebny aby narysować to jabłko

  • Kartka A4 lub A3 (Pro-Tip: Kup na Allegro papier o gramaturze 250 – na nim rysuje się dużo lepiej)
  • Ołówek 2B, 4B, 6B lub 8B
  • Gumka chlebowa (żaden kurs rysunku bez tego się nie obejdzie)

Dobre nastawienie i analizowanie na bieżąco!

kurs rysunku = domin

Obserwacje i analiza

Zacznijmy od dokładnego przyjrzenia się naszemu jabłku, jego formie. Zauważenia, że nie jest idealną kulą, że od którejś strony jest szersze, gdzie ma ogonek, ma wypukłości i wklęsłości itd. Taka analiza pozwoli narysować nasz obiekt ze zrozumieniem co na rysunku będzie widoczne.

PRO-TIP: Bez względu na to czy rysujesz hobbystycznie, czy chodzisz na kurs na ASP lun na kurs na architekturę dużo rysuj z obserwacji! Ustaw sobie te jabłka tka jak są na tutorialu i rysuj z patrzenia. Na Tutorial zerkaj tylko żeby podpatrzeć rozwiązania.

Rozrysowanie sobie naszych spostrzeżeń jest bardzo dobrym pomysłem! Przyzwyczaja nas to do komunikacji obrazami (nawet z nami samymi), a właściwie symbolami, a to bardzo przydatna umiejętność.

Odnośnie do twardości ołówka to używamy 2B z delikatnym naciskiem (wg preferencji może być 4B).

jak narysować jabłko analiza kszyałtów

Szkic jabłka

Tu już przechodzimy już do tego jak narysować jabłko. Najpierw okrąg, aby później móc “rzeźbić” w naszej bryle (stworzyć ograniczoną przestrzeń, która będzie naszym punktem zaczepienia przy dokładnym określaniu formy).

Potem wyznaczmy sobie “oś obrotu” naszego jabłka przechodzącą przez okrąg. (Jest to dosyć duże uproszczenie, bo musimy pamiętać, że jest to wytwór natury, a ta nie dąży do symetrii.)

Narysować jabłko w 3D

Na naszej osi przecinającej okrąg wrysowujemy elipsy uwzględniając szerokości naszego jabłka. To ćwiczenie pozwoli nam spojrzeć na jabłko jak na obiekt, a nie płaski kształt. Dodatkowo przyda się przy cieniowaniu.

trójwymiarowość w rysunku

Forma i ogonek

Tu pojawia się wcześniej wspomniane “rzeźbienie” w naszym jabłku. Zaczynamy łącząc elipsy dookreślać formę rysowanego jabłka.

Oprócz tego to czas na ogonek. Tutaj jak poprzednio zaczynamy od analizy obiektu, już jabłko stopniowo “zamienialiśmy” w obiekt 3D, więc tutaj spróbujmy od razu. Zrobimy to po przez nadanie grubości ogonkowi.

Dorysowujemy także zarys innych szczegółów.

Krople

Kiedy mamy już zarys jabłka przechodzimy do zarysu kropel. Jest to dobre połączenie z naszym jabłkiem, bo pozwoli nam przećwiczyć więcej odbić światła od płaszczyzny obłej i nauczyć jak zachowuje się światło w płynach.

Należy być tu bardzo ostrożnym przy nacisku ołówka. Kształt kropel nie może mieć za mocnego konturu, gdyż utrudni nam to późniejsze cieniowanie.

Delikatne cieniowanie jabłka

Teraz cieniowanie! Dalej używamy twardszego ołówka (2B lub 4B) i delikatnie zaznaczamy plamą miejsce refleksów światła i cień jaki na nie pada. Określamy również, gdzie znajduje się cień, jaki jabłko rzuciło na płaszczyznę, na której leży.

Kreskę kierujemy zgodnie z kształtem naszego jabłka, który analizowaliśmy sobie w pierwszych etapach.

Należy tutaj dokładnie skupić się na cieniowaniu w okolicy kropel, co niżej pokażę.

Pamiętamy to raz i na zawsze, że nie jest to moment cieniowania ostatecznego, kiedy używać będziemy pełnego waloru w naszej pracy! Nie przyciskamy ołówka z całej siły, tylko stopniowo i świadomie kontrolujemy jego nacisk. Cieniujemy etapami (mały nacisk ołówka) , w ten sposób zminimalizujemy ryzyko błędu, który może oznaczać zepsucie pracy i nadajemy głębię rysunkowi. ( Kurs artystyczny –> )

Cieniowanie bardziej szczegółowe

Przechodząc do dalszego cieniowania należy najpierw dokończyć pierwszą warstwę cieniowania, którą zaczęliśmy w etapie wyżej i przejść do cieniowania z mocniejszym naciskiem, używając już 4B. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na okolice kropel i światło jakie odbijają.

To już nasz ostatni etap! Mam nadzieję, że wszystko się udało! Jak nie, to spróbuj raz jeszcze i nie zniechęcaj się – trening czyni mistrza! 🙂

etap ostatni jabłko

Jeśli tutorial był przydatny, a ty chciał(a)byś jeszcze spróbować swoich sił zapraszam do innych artykułów lub do szkoły rysunku Domin! Nie możemy się ciebie doczekać!

Szczególnie polecamy:

Kurs rysunku w ferie zimowe – to świetny czas żeby zacząć

luh

Wakacyjny kurs rysunku – niektórzy korzystają z lekcji rysunku prawie przez cały Lipiec i Sierpień dzięki czemu nadganiają prawie półtora roku!

czy wiesz że mamy dla ciebie darmowy kurs rysunku online

Klikając w przycisk niże przejdziesz na stronę gdzie będziesz mógł utworzyć konto na naszej platformie video z kursami rysunku on-line. Jest tam jeden kurs składający się z siedmiu lekcji. I dostajesz go za darmo.

jak namalował jabłko caravaggio

Michał Anioł Merisi Caravaggio – bo tak dokładnie się nazywał zostawił bodaj to najwspanialszą martwą naturę. Jest to jego k słynny “Kosz z owocami”. Wyraźnie możemy zobaczyć tam jabłko na pierwszych planach:

Kosz z owocami Caravaggio

A sam detal narysowanego jabłka jest taki:

jak namalować jabłko

Historia sztuki w pigułce:

To co malowali przez całe stulecia malarze to winogrono. U Pliniusza jest wzmianka o konflikcie gdzie Zeuksis i Parasjos walczą o tytuł najlepszego greckiego malarza. Kronikarz podaje:

“Zeuksis namalował winogrono tak realistycznie, że zlatywały się do niego wszelkie owady i ptactwo niebieskie”

Od tego momenty malarze postawili sobie za punkt honoru malowanie winogrona tak doskonale jak przed setkami lat zrobił to Zeuksis!

Ty wykorzystując nasz tutorial “jak narysować jabłko” – narysuj je tak jak Caravaggio 🙂 Polecamy też zrobić samo jabłko w digital painting.

Zobacz też nasz kurs malarstwa — >

Zobacz również:

programy dla studenta

programy dla studenta architektury

Zapoznaj się z informacją czego będziesz się uczyć na studiach w zakresie oprogramowania

jak narysować nos

Jak narysować nos

Tutorial do samodzielnej nauki rysunku - jak narysować nos? Wszystko dokładnie wyjaśnione krok po kroku

character design meme

Character Design

Grasz? A może by tak nauczyć się projektowania gier komputerowych. Na tej podstronie dowiesz się o co chodzi w projektowaniu postaci

jeżeli uważasz, że ten materiał mógłby komuś pomóc w rysunku to udostępnij go:

Facebook

Related Articles

Responses