Jak narysować jabłko

Narodowy wręcz owoc, nic więc dziwnego, że jest on często poruszanym tematem w naszej twórczości. Rysowanie jabłka to bardzo ważna stacja w drodze do bycia świetnym rysownikiem! Oprócz tego to dobry wstęp do martwej natury oraz studiowania formy i światłocienia.

Przedstawiam poniżej tutorial i kilka wskazówek, które pomogą rozjaśnić wszelkie wątpliwości. Powodzenia 😀

Co będzie potrzebne (opcjonalnie)

  • Kartka A4
  • Ołówek 2B, 4B, 6B lub 8B

Krok 1

Zacznijmy od dokładnego przyjrzenia się naszemu jabłku, jego formie. Zauważenia, że nie jest idealną kulą, że od którejś strony jest szersze, gdzie ma ogonek itd. Taka analiza pozwoli na rysować nasz obiekt ze zrozumieniem co na rysunku będzie widoczne.

Rozrysowanie sobie naszych spostrzeżeń jest bardzo dobrym pomysłem! Przyzwyczaja nas to do komunikacji (nawet z nami samymi) obrazami, a właściwie symbolami, a to bardzo przydatna umiejętność.

Odnośnie do twardości ołówka to używamy 2B z delikatnym naciskiem (wedle preferencji może być 4B).

rys

Krok 2

Tu już przechodzimy do rysowania jabłka! Najpierw okrąg, aby później móc “rzeźbić” w naszej bryle (stworzyć ograniczoną przestrzeń, która będzie naszym punktem zaczepienia przy dokładnym określaniu formy).

Potem wyznaczmy sobie “oś obrotu” naszego jabłka przechodzącą przez okrąg. (Jest to dosyć duże uproszczenie, bo musimy pamiętać, że jest to wytwór natury, a ta nie dąży do symetrii.)

Krok 3

Na naszej osi przecinającej okrąg wrysowujemy elipsy uwzględniając szerokości naszego jabłka.

Krok 4

Tu pojawia się wcześniej wspomniane “rzeźbienie” w naszym jabłku. Zaczynamy łącząc elipsy dookreślać formę rysowanego jabłka.

Oprócz tego to czas na ogonek

Krok 5

Kiedy mamy już zarys jabłka przechodzimy do zarysu kropel. Należy być tu bardzo ostrożnym przy nacisku ołówka. Kształt kropel nie może mieć za mocnego konturu, gdyż utrudni nam to późniejsze cieniowanie.

Krok 6

Teraz cieniowanie! Dalej używamy twardszego ołówka (2B lub 4B) i delikatnie zaznaczamy plamą miejsce refleksów światła i cienia, określamy również, gdzie znajduje się cień, jaki jabłko rzuciło na płaszczyznę, na której leży.

Pamiętamy to raz i na zawsze, że nie jest to moment cieniowania, kiedy używać będziemy pełnego waloru w naszej pracy! Cieniujemy etapami, w ten sposób zminimalizujemy ryzyko błędu, który może oznaczać zepsucie pracy.

Related Articles

Responses