JAK NARYSOWAĆ DZIEWCZYNĘ (LUB DZIWCZYNKĘ)

jak narysować dziewczynę

JAK NARYSOWAĆ DZIEWCZYNĘ - Czyli zanim zaczniesz

Trzeba sobie zdawać sprawę, że kwestia tego jak narysować dziewczynę nie jest prosta. Nie od razu wyjdzie nam idealnie, więc nie należy się przejmować. Są jednak zasady i techniki, dzięki którym będzie wychodziło szybciej. Z każdym ćwiczeniem rezultat będzie lepszy i to jest najważniejsze. Tutorial ( czyli rysunek pokazany etapami ) można powtarzać wiele razy. Do czego zachęcam, bo wtedy postęp jest najbardziej widoczny. Powodzenia 🙂

Polecamy kurs rysunku on-line – wersja demo – bez opłat:

Kurs rysunku online na platformie domin.pl

jak narysować dziewczynkę ołówkiem

Efekt końcowy

PRZYGOTOWANIE

Na początek potrzebne nam będą:

  • ołówek 2B i 4B
  • kartka (w tutorialu A4)
  • gumka chlebowa lub zwykła

ROZGRZEWKA RĘKI

Aby zacząć nasz portret należy porysować sobie gdzieś na brudno “linie z nadgarstka” czyli takie naśladujące łuki.

Nadgarstek i jego możliwości ruchowe pozwalają na wydobycie właśnie takich linii, które są bardzo dobrym wstępem do rysowania kształtów twarzy.


rozgrzewanie ręki

GŁOWA I SZYJA

Kolejnym krokiem jest narysowanie delikatnie (nie przyciskamy ołówka za mocno, bo go nie zetrzemy) koła i linii szczęki gdzie wpasujemy głowę i szyję. Nie musimy się przejmować każdą kreską, bo ten etap ma nam tylko określić mniej więcej gdzie będą znajdowały się określone elementy.


głowa

ODMIERZANIE OGÓLNE

Na tym etapie określimy sobie (delikatnymi liniami!) rozłożenie pozostałych elementów. Nacisk ołówka niech będzie taki sam jak w poprzednim kroku, tylko teraz należy już odmierzać. Najlepszym sposobem jest wybranie jakiegoś elementu lub elementów, względem których będziemy odmierzać pozostałe elementy. W wypadku złapania szerokości wszystkich elementów użyłam głowy i tak wyszło mi, że rysunek będzie miał około 2,5 głowy, a wysokość rysunku to około 3,5 szerokości głowy.


jak narysować dziewczynkę

ODMIERZANIE ELEMENTÓW TWARZY

Odmierzenie elementów znajdujących się bezpośrednio na twarzy będzie kolejną rzeczą, jaką się zajmiemy w artykule “jak narysować dziewczynę”. Tutaj należy zauważyć i zapamiętać (przy kolejnych portretach sytuacja się będzie powtarzać), że odległość pomiędzy oczami to szerokość oka oraz, że szukając wysokości nosa, brwi i szczęki będą one w odległości od siebie równej jednej trzeciej głowy. Ponadto usta to będzie połowa odległości między nosem i podbródkiem. To bardzo przydatne zasady, jednak należy pamiętać, że każdy człowiek ma trochę inne proporcje i przez to te odległości mogą się trochę różnić.


jak narysować dziewczynkę

RYSOWANIE SZCZEGÓŁÓW DZIEWCZYNY

Następnie doszczególniamy poszczególne części twarzy w taki sposób żeby opierać się na liniach pomocniczych narysowanych w poprzednim kroku.

jak narysować dziewczynkę

ROLOWANIE GUMKĄ I POPRAWIANIE LINII

Potem rolujemy po naszym rysunku gumką chlebową i poprawiamy najważniejsze linie. Rysujemy oczy, usta, nos i palce dokładniej.jak narysować dziewczynkę

WŁOSY DZIEWCZYNY

Rozwijamy rysunek włosów i pozbywamy się znowu rolując gumką kresek pomocniczych części twarzy. Włosy naszej dziewczyny rysujemy delikatnymi liniami, aby tylko zamknąć je w jakiś kształtach. Potem przyda się to przy rysowaniu dogłębniejszym.

jak narysować dziewczynkę

SZCZEGÓŁY WŁOSÓW

Dodajemy linie by doprecyzować włosy. Tak oto lineart (konturowy rysunek) postaci jest skończony. Lineartów będziemy używać w większości rysunków. “Jak narysować dziewczynę” jest jednym z tutoriali na naszej stronie, gdzie będzie to pokazane.

rysowanie dziewczynki- lineart

CIENIOWANIE SZKICOWE

Zaczynamy cieniowanie delikatnie skupiając się na najciemniejszych elementach. Będzie to szkic naszego światłocienia, który pozwoli nam określić źródło światła.

jak narysować dziewczynkę

OCZY DZIEWCZYNY

Przechodzimy do cieniowania oczu pamiętając, że gałka oczna jest kulą a źrednica otworem, które trzeba odpowiednio pocieniować.

cieniowanie dziewczynki

CIENIOWANIE DOKŁADNIEJSZE

Cieniowanie ciąg dalszy. Zaznaczenie źródła światła. Nie wdrażamy się jeszcze w pomniejsze cienie. Chodzi o złapanie kształtu.

jak narysować dziewczynkę

REFLEKSY NA WŁOSACH I SZCZEGÓŁOWE CIENIOWANIE

Czas na włosy! Traktujemy je jako kształt upraszczając do większych brył. Skupić się tu należy na światłocieniu. Ciągle analizujemy z której strony pada światło i nie zapominamy o refleksach (dajemy je w miejscach gdzie pada światło i jest to miejsce np najbardziej wypukłe jak skręt loka).

Poza tym podcieniowujemy resztę postaci podbijając cienie w miejscach zaznaczonych w kroku wyżej. Skupiając się na ustach czy oczach by uzyskać głębię w rysunku (nadać mu trójwymiarowości).

jak narysować dziewczynkę

OSTATNIA PROSTA W NARYSOWANIU DZIEWCZYNY – SUKIENKA I ŁOKCIE

Na końcu pozostaje nam dokończyć ręce (w okolicach łokci) zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami dotyczącymi skóry. Została nam również sukienka między rękami i po bokach. Te dwie kwestie kończą tutorial “Jak narysować dziewczynę”.

jak narysować dziewczynkę

JEŚLI CHCIAŁBYŚ PORYSOWAĆ SOBIE POD NASZYM OKIEM ZAPRASZAM NA KURS RYSUNKU W DOMINIE!

https://www.domin-warszawa.pl/

Related Articles

Responses