JAK NARYSOWAĆ DZIEWCZYNĘ (LUB DZIWCZYNKĘ)

ZANIM ZACZNIESZ

Trzeba sobie zdawać sprawę, że rysowanie dziewczyny nie jest proste. Nie od razu wyjdzie nam idealnie, więc nie należy się przejmować. Są jednak zasady i techniki, dzięki którym będzie wychodziło szybciej. Z każdym ćwiczeniem rezultat będzie lepszy i to jest najważniejsze. Tutorial ( czyli rysunek pokazany etapami ) można powtarzać wiele razy. Do czego zachęcam, bo wtedy postęp jest najbardziej widoczny. Powodzenia 🙂

PRZYGOTOWANIE

Na początek potrzebne nam będą:

  • ołówek 2B i 4B
  • kartka (w tutorialu A4)
  • gumka chlebowa lub zwykła

KROK 1

Aby zacząć nasz portret należy porysować sobie gdzieś na brudno “linie z nadgarstka” czyli takie naśladujące łuki. Nadgarstek i jego możliwości ruchowe pozwalają na wydobycie właśnie takich linii. Są one bardzo dobrym wstępem do rysowania kształtów twarzy.


KROK 2

Kolejnym krokiem jest narysowanie delikatnie (nie przyciskamy ołówka za mocno, bo go nie zetrzemy) koła i linii szczęki gdzie wpasujemy głowę i szyję. Nie musimy się przejmować każdą kreską, bo ten etap ma nam tylko określić mniej więcej gdzie będą znajdowały się określone elementy.


KROK 3

Tutaj określimy sobie delikatnymi liniami rozłożenie pozostałych elementów. Nacisk ołówka niech będzie taki sam jak w poprzednim kroku. Na tym etapie należy już odmierzać. Najlepszym na to sposobem jest wybranie jakiegoś elementu lub elementów, względem których będziemy odmierzać pozostałe elementy. W wypadku złapania szerokości wszystkich elementów użyłam głowy i tak wyszło mi, że rysunek będzie miał około 2,5 głowy, a wysokość rysunku to około 3,5 szerokości głowy.


KROK 4

Odmierzenie elementów znajdujących się bezpośrednio na twarzy będzie kolejną rzeczą, jaką się zajmiemy przy rysowaniu dziewczyny. Tutaj należy zauważyć i zapamiętać (przy kolejnych portretach sytuacja się będzie powtarzać), że odległość pomiędzy oczami to szerokość oka oraz, że szukając wysokości nosa, brwi i szczęki będą one w odległości od siebie równej jednej trzeciej głowy. Ponadto usta to będzie połowa odległości między nosem i podbródkiem. To bardzo przydatne zasady, jednak należy pamiętać, że każdy człowiek ma trochę inne proporcje i przez to te odległości mogą się trochę różnić.


KROK 5

Następnie doszczególniamy poszczególne części twarzy

KROK 6

Rolujemy po naszym rysunku gumką chlebową i poprawiamy najważniejsze linie. Rysujemy oczy, usta, nos i palce dokładniej.

KROK 7

Rozwijamy rysunek włosów i pozbywamy się znowu rolując gumką geometrii do części twarzy

KROK 8

KROK 9

Zaczynamy cieniowanie delikatnie skupiając się na najciemniejszych elementach. Będzie to szkic naszego światłocienia, który pozwoli nam określić źródło światła.

KROK 10

Przechodzimy do cieniowania oczu

KROK 11

Cieniowanie ciąg dalszy.

Related Articles

Responses