GWASZ- jak używać?

Gwasz to farba, która może przybierać różne cechy w zależności od ilości dodanej wody. Przy małej ilości wody, gwasz przypomina delikatniejsze akryle. Jednak, im więcej wody dodamy tym bardziej jest podobna do akwareli. Ważne jednak aby przed użyciem jakiegokolwiek medium zapoznać się z podstawami nauki rysunku.

Stosowana od wieków dzięki różnorodnych efektach, które mogą być uzyskane. Gwasz, to farba wodna z domieszką kredy lub bieli (dla właściwości kryjących), a także gumy arabskiej robiącej za spoiwo. Nazwa gwasz pochodzi od włoskiego słowa gauzzo oznaczającego wilgoć. Dopiero Georgio Vasari użył tego słowa by opisać te farby.

Obecnie są dostępne na rynku w tubkach i słoiczkach, w zestawach i na sztuki. 


 

Które na poczatek?

Na rynku jest szeroki wybór firm, które oferują gwasze więc rodzi się pytanie które wybrać? Postaram się na to pytanie jak najlepiej odpowiedzieć. Jak wiadomo każdą technikę najpierw najlepiej wypróbować zanim się zainwestuje w porządniejszy sprzęt. Jednak z drugiej strony trzeba próbować na takich aby się nie zniechęcić. Ponadto można zaopatrzyć się w kilka tubek o podstawowych barwach i będzie to oszczędność, a zarazem świetna możliwość do nauczenia się mieszania barw [więcej o barwach w dalszej części artykułu]
Oto pare moich poleceń na początek:

  • gwasz renesans
    na sztuki; za jedną 5,40
  • Gwasz Talens Art Creation
    w zestawach; 12 farb po 12ml- 25,70zł
    24 farby po 12 ml- 45,20 zł

Jaki papier wybrać?

Najbardziej popularne podłoże do gwaszy to papier, zwykle gramatura musi przekraczać 160g. Jednak najlepiej kiedy oscyluje wokół 300g. Im wyższa, tym kartka mniej się faluje, a także można więcej warstw nałożyć. Można korzystać z papieru do akwareli i tempery. Ponadto, można rysować na kartonie, płótnie, pergaminie i tekturze. 
Przed malowaniem powinno się zagruntować podłoże, zwłaszcza jak malujemy po płótnie lub innej powierzchni gdzie są nierówności. W tym celu można kupić gesso, albo białą farbę akrylową, albo białą farbę emulsyjną do ścian. 
Po co stosujemy grunt? Przede wszystkim w celu wyrównaniu powierzchni do malowania, dzięki temu farba zostaje na powierzchni gruntu, a nie pod jej powierzchnią. Ale także zmniejsza absorbcję powierzchni i oszczędzamy farby jako że mniej się wchłania. Ponadto, kolory są jaśniejsze i bardziej nasycone jako, że grunt odbija światło, a nie je pochłania. I po czwarte, użycie gruntu zwiększa przyczepność podłoża.
Mam nadzieję, że zachęciłam was do stosowania gruntu:)

Gwasz a akwarele

Gwasz przede wszystkim jest bardziej kryjący i bardziej nasycony niż akwarela, spoiwem obydwu jest guma arabska. Akwarela cechuje się świetliwością i transparentnością, której brakuje gwaszowi

Przykładowe prace wykonane gwasze

Henri Matisse

William Turner

Leon Wyczółkowski

Related Articles

Responses