Enviro Design

enviromental design drawing pen

Jak w 10 kroków narysować Enviro Design [SKANY]

Dnia  4 Października 2018 roku usiadłem do rysowania tego tematu. Było sporo teorii na temat kreatywności. Były tez ciekawe przykłady. A z nich wynikało, że …

– pokłady kreatywności ma każdy

– można ją ćwiczyć i być coraz lepszym

– osoby kreatywne stosują świadomie lub nieświadomie to co niedawno opublikowali naukowcy

szkic koncepcyjny na wrotyczach

Szkic nr. 1 Las wrotyczy

Na początku Live`a postanowiłem narysować pięć szkiców z których publiczność miała wybrać jeden. Pierwszy szkic wykorzystał motyw rośliny polnej. Wybór padł na wrotycz. Przed kamerą pokazywałem, że nawet w tak wielkich produkcjach jak Avatar pomysły są obrabiane z czegoś co istnieje. Pokazywałem, że to wielkie drzewo zostało poddane transformacji. Zostało wyolbrzymione z pospolitej akacji afrykańskiej. Na moim szkicu wrotycze mają po kilkadziesiąt metrów i tworzą las.Na jednej z polan wylądował helikopter. Miał być widoczny w snopie światła.

szkic rysunek koncepcyjny

Szkic nr.2 Duża dziurka w skale

Analizując Avatara pokazałem kilka przykładów formacji skalnych które mogły być inspiracją dla twórców tego filmu. Oczywiście nigdy się tego nie dowiemy i na zawsze pozostanie to hipotezą. W szkicu nr.2 postanowiłem jednak pokazać jak można było to wykorzystać. Dodałem do tego wyolbrzymienie które jest jedną z form transformacji. W Avatarze spotykamy to na każdym kroku. Wykorzystane są jednak rośliny tropikalne. Ja do swojego konceptu wybrałem nasz rodzimy dziewięćsił. I tak powstał szkic nr.2 Nie znalazł on jednak uznania w oczach odbiorców. Choć sporo osób na niego głosowało.

concept art szkic wstępny

Szkic nr.3 Sosna w Pieninach

Trzeci szkic wykorzystywał pewną cechę z najbardziej znanej polskiej sosny. Rośnie ona na górze Sokolica w Pieninach. Ten szkic bardzo się podobał. Mnóstwo osób na niego zagłosowało. Mimo że jest mocno skrótowy. Podczas Live`a sporo o nim mówiłem. Widać było że ludzie złapali jego ideę. Gałęzie miały się układać tak jakby oplatały niewidzialną kulę światła. Powyginane formy + niesamowite światło mogły wyjść w rysunku ostatecznym naprawdę świetnie. Przez długi czas szkic nr.3 był bardzo wysoko w głosowaniu. Wszystko wskazywało na to, że to on będzie rysowany. A jednak. Musiał ustąpić innemu który w ostateczności pokonał go znaczną ilością głosów. Trochę byłem zawiedziony tym faktem. Ale skoro dałem takie a nie inne zasady to musiałem je uszanować.

szkic do Avatara

Szkic nr. 4 latające skały i dziwny wodospad

Kiedy ogląda się Avatara to duże wrażenie robią latające skały unoszone kosmiczną mocą. Pokazałem kilak przykładów skąd sie to wzięło. Tworząc ten szkic postanowiłem wykorzystać układ turni w Przełomie Dunajca. Nawiązanie jest dość odległe ale mniej więcej o to chodziło. Żeby dopełnić kiczowatość dodałem ten wodospad. Ani mi ani odbiorcą nie przypadł on do gustu. Ale też tak myślałem. Z ulgą odetchnąłem jak tylko trzy osoby na niego zagłosowały. Nie liczył się w wyścigu.

enviro design sketch

Szkic nr. 5 Nokturnowe klimaty z planetami w tle

Chciałem szybko przejść do rysowania . Szkic piąty miał być takim zapychaczem, żeby było z czego wybierać. Ku mojemu zdziwieniu to ten został wybrany. Publiczność rzuciła się na niego z prawdziwą energią. Jeszcze przez chwilę była jakaś nadzieja na trójkę ale ostatecznie ten wygrał przygniatającą większością. Nie chciałem go rysować. Co więcej , wiesz jak to jest z motywacją do czegoś czego się nie polubiło. Bałem się że na koniec wyjdzie źle. Ostatecznie jakoś go wybroniłem mając jednak na uwadze cały czas preferowany przeze mnie szkic numer jeden lub trzy.

Polecamy obejrzeć co robią nasi przyjaciele z Creativity :

Related Articles

Responses