Egzamin na architekturę – FAQ

W tym artykule dostaniesz pełną i wyczerpującą dawkę pytań i odpowiedzi i egzamin na architekturę. Myślę, że niektóre z nich zszokują Cię i nagle uświadomisz sobie, że też byś popełnił taki błąd. Błąd który skasowałby twoją szansę na dostanie się na wymarzoną architekturę. Po tym artykule już go nie popełnisz.

Jakie są egzaminy na architekturę

Egzamin na architekturę dzieli się przede wszystkim na dwie części matura i egzamin praktyczny. O maturze i strategii jej zdawania będzie niżej oddzielny akapit. Teraz zajmiemy się egzaminem predyspozycyjnym na architekturę. Pokażę Ci wszystkie możliwe rzeczy jaki Cię mogą spotkać. Jest to zbiór wszystkich elementów ale szczegółowo każda uczelnia ma swój zestaw zadań.

A teraz po kolei co może być na egzaminie na architekturę :

Egzamin z rysunku na podstawie cytatu z książki - ilustracja

Ta forma egzaminowania pojawia się najczęściej i to w zasadzie na wszystkich uczelniach. Rozbieżność tematów jest olbrzymia. Od zadań abstrakcyjnych po science fiction.

Obok masz przykładowy rysunek próbnego egzaminu na architekturę wykonany przez Łukasza “Platzka” Stępnika. Tematem było narysowanie królowej śniegu z powieści Andersena.

Autor tej pracy zajął pierwsze miejsce na egzaminie na architekturę. Ciekawe było to, że my na kursie rysunku w Dominie rysowaliśmy dokładnie ten sam temat na kilka dni przed nim.

Sukces Łukasza był kolejnym naszym sukcesem i budował to co nazywa się u nas Złotą Dekadą.

Złota Dekada – czas kiedy to przez kolejnych 12 lat pierwsza osoba na egzaminie na architekturę była ze Szkoły Rysunku DOMIN

egzamin na achitekturę

Test na architekturę

Nadal w wielu miastach jest on praktykowany. To jest bardzo ciekawa forma egzaminowania. Oto jakie zagadnienia są na nim poruszane, spisz je sobie i po kolei je rób:

  • historia architektury
  • wiedza ogólna (literatura, historia
  • rozwiązywanie brył z rzutów ortogonalnych – do rozwijania tego polecamy System Igurra
  • pytania logiczne – z testów na inteligencję
  • pytania percepcyjno – przestrzenne
  • proste zadania geometryczne
  • zadania na wyczucie skali, powierzchni i objętości
  • rozpoznawanie obiektów
  • wiedza z zakresu sztuki budowania
  • znajomość podstawowych problemów współczesnej architektury

Zobacz jak poszedłby Ci ten test na architekturę – trzeba mieć z niego przynajmniej 16/20 pkt.

Test na architekturę – sprawdź się i wyciągnij wnioski

Rysowanie postaci

Rysowanie postaci na architekturę budzi wiele kontrowersji.

Samo ćwiczenie rysowania postaci jest jak najbardziej ok. Pod warunkiem, że jest to działanie “przy okazji”. Czas mamy jeden i nie da się go rozciągnąć. Standardowy kandydat na architekturę ma te same problemy we wszystkich miastach w Polsce. Musi dobrze zdać maturę i to na rozszerzeniach, musi swoje przepieprzyć na imprezach – to z punktu psychologicznego jest w tym wieku bardzo ważne. Do tego dochodzi kurs na architekturę na którym trzeba nauczyć się widzenia przestrzeni, rysowania w perspektywie, rysowania architektury, geometrii. I jeszcze musi rysować postać. Zaczyna brakować czasu!

W tym samym momencie w liceach plastycznych są osoby które te postacie rysują dwa razy w tygodniu w obrębie lekcji. Ludzie z plastyka rzadko wybierają architekturę ale za to często rejestrują sie na egzamin na politechnikę tak przy okazji. I się dostają! Potem rezygnują po paru miesiącach bo studia te nie spełniają ich oczekiwań. Ale co miejsce zabrali to zabrali!

rysowanie postaci na egzaminie na architekturze

Zobacz to wideo o zdawaniu na architekturę - wiele ci wyjaśni

Jakie są rodzaje architektury?

czy opłaca się iść na architekturę?

jak przygotować się do egzaminu na architekturę?

gdzie można studiować architekturę ?

ile trwa egzamin na architekturę?

czy ciężko jest się dostać na architekturę?

jak długo trwają studia architektoniczne?

czy architekt to zawód przyszłości?

czy po humanie można iść na architekta

jak wygląda praca architekta

W tym momencie musisz zapomnieć o renesansowej wizji architekta.

jakie trzeba mieć predyspozycje do bycia architektem?

czy architekt musi pięknie rysować?

ile procent z matury na architekturę

na jaki profil iść jeśli chcę być architektem

jakie przedmioty zdawać na maturze jeśli chcę być architektem

czy na architekturze jest dużo fizyki?

co można robić po studiach architektonicznych

mity i prawdy o przygotowaniu się do architektury

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Mit. O tym czy ktoś się dostaje czy nie decyduje pracowitość, ilość przerobionych próbnych egzaminów, ilośc zrobionych rysunków. Może być tak, że dziecko architekta ma większy mindset bo interesuje się architekturą. Ale to samo można osiągnąć robiąc zadania na kursie na architekturę!

Trochę mit a trochę nie. Dwa niezwykle istotne czynniki dostania się na architekturę to trafienie w temat i w gust komisji. Popatrz na przypadek z akapitu drugiego. Platzek zajął pierwsze miejsce bo 5 dni wcześniej rysował dany temat a dodatkowo jego styl spodobał się komisji. Nie nazywałbym tego może loterią ale prawdopodobieństwem. Bo nie ma szans żeby ktoś kto powie “Skoro to jest loteria to pójdę na egzamin bez kursu rysunku i jak mi się poszczęści to go zdam” się dostał. Po pierwsze nie wyrobi się w czasie. Po drugie nie będzie umiał pokazać swojego pomysłu bo nie rysował. Po trzecie nie pozna pewnych smaczków które podczas lekcji rysunku się podaje. Np. taka ciekawostka: W Krakowie jest zwyczaj rysowania ciemnego tła a w Warszawie można je pominąć.

Related Articles

Responses