Lekcja rysunku Live – tajniki pióra, krok po kroku

jak rysować piórkiem

Lekcja rysunku live – Jak rysować piórem – jak rysować skały!

W tym artykule znajdziesz dużo przydatnych treści :

 • link do transmisji lekcja rysunku Live gdzie krok po kroku Wojciech Domińczak uczy jak używać cienkopisu
 • możesz ściągnąć na dysk osiem skanów kolejnych faz rysunku
 • znajdziesz kilkanaście trików które znacząco poprawią Twój warsztat

Droga na rysy – wybór tematu rysunkowego.

Dobór tematu do rysowania zapadł podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Polski – Rysy (2499m. n.p.m.) Autor rysunku Wojciech Domińczak zachwycił się jedną z przepraw skalnych. Postanowił ją uwiecznić na papierze. Rysunek powstał 6 września 2018 roku podczas lekcji rysunk Live. Link do niej będzie w głębi artykułu. Masz tutaj też 8 skanów poszczególnych faz. Od wersji linearnej po wersję światłocieniową. Doskonałą metodą jest ściągnięcie wszystkich na dysk a następnie oglądając Live`a i mając skany rysować fazami. O tej idei na kursie rysunku Domin przeczytasz w kolejnym akapicie.

Nowy samouczek do malowania akwareli

darmowe lekcje rysunku live dla tych którzy nie mogą pozwolić sobie na kurs

Taka jest filozofia Wojtka Domińczaka. Szef kursu rysunku Domin uważa, że :

“wiele osób fizycznie nie może wziąć udziału w kursie, czy to z powodów finansowych czy to odległościowych. Tym osobami też mamy obowiązek się zaopiekować i coś im dać. Owszem uczęszczając na kursy rysunku postęp jest trzy razy większy, ale jak ktoś nie może to tego nie przeskoczy, kiedy damy mu lekcje i video do nich to przynajmniej od czasu do czasu sobie poćwiczy”

I tak, ta forma edukowania pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Uczniowie naszych kursów dostają rozwinięcie jakiejś tematyki z zajęć. Osoby z zewnątrz mogą znaleźć dla siebie cenne wskazówki , jak rysować.

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych transmisji dołącz do grupy Darmowe Lekcje Rysunku – klikając ten link.

Docelowo w ciągu roku będzie kilkadziesiąt transmisji. Każdy rysunek będzie skanowany w fazach. Będą one zamieszczane na stronie www tak żeby wygodnie można było je sobie ściągnąć. Potem odbiorcy mogą rysować sobie w zaciszu domu. Nie będą się bać że ktoś ich skrytykuje czy wyśmieje. A chętnych do zajęcia się twórczością jest bardzo wiele. Po całym dniu spędzonym w mdłym korpo można wreszcie być sobą i tworzyć. Lekcja rysunku Live to ciekawa inicjatywa, która zmotywuje cię do rysowania.

Oddajemy teraz głos p.Wojciechowi Domińczakowi który wprowadzi nas w świat pasji rysunkowej

(autor zna się na rzeczy – ma w końcu ćwierć wieku doświadczenia w tej materii )

Domin Rysuje – czyli Lekcja rysunku na żywo

Nie wiem czy bym się zdecydował włazić tam na samą górę patrząc na zakrwawiony palec. Jednak teraz po zobaczeniu tej wspaniałej skalnej przeprawy i po efekcie końcowym Live`a wiem, że warto było. Zdobywanie szczytu górskiego można porównać do trudu z jakim trzeba się zmierzyć ćwicząc rysunek. Łatwo nie będzie! Ten tekst i ta umiejętność jest jednak dla tych którzy godzą się na ciężką pracę. Choć przyjemną. Jeżeli wykonasz wszystko tak jak ja po kolei to efekt końcowy Cię zadziwi.

Pierwszy podrys – strona linearna oraz dlaczego wbrałem ten kadr.

Kilka trików które są tu widoczne:

 • gra pierwszych i trzecich planów
 • intrygujący łańcuch dzielący kartkę na 1/3 do 2/3
 • zamglone turnie w tle pogłębiające poczucie przestrzenności
 • ciekawe kształty skał – świetnie nadające się do treningu rysunkowego
 • wyraźne czernie cieni

A tu masz pierwszą fazę :

rysowanie skał
Pierwsza – linearna faza rysunku. Dopóki jej nie osiągniesz – NIE PRZECHODZISZ DALEJ !

W podpisie tego rysunku jest bardzo ważny trik :

“Jeżeli chcesz osiągnąć znakomity efekt do kolejnej fazy przechodź dopiero jak skończysz tą na której jesteś”

To jest wielki błąd rysowników amatorów – zbyt szybko chcą pędzić dalej. Na kursie stacjonarnym od razu to wyłapujemy i stopujemy. Natomiast do odbiorców on-line już się podejść nie da 😉

Rozpoczęcie cieniowania – to na co czekamy.

Akurat w tym rysunku pierwsza faza jest dość szybka. Dużo gorzej jest gdy trzeba rozrysować perspektywę katedry gotyckiej. Szybko więc przeszedłem do etapu nakładania waloru.

Tu masz opis rysowania Live we wnętrzu katedry w Freiburgu

Tu faza druga z ośmiu przygotowanych.

zaczynamy cieniować

Zaraz , zaraz , a może ktoś będzie chciał …

Jeżeli nabierasz ochoty to zapraszamy na kurs rysunku w centrum Warszawy – trzeba kliknąć wtedy ten link.

A teraz znów opis decyzji, które są widoczne na powyższym skanie :

 • odciąłem skały bliżej od turni w tle żeby mi się nie zlewał
 • zaakcentowałem silny podział rysunku przez łańcuch
 • wydobyłem pierwsze przestrzenności głazów dodając cienie własne.

Narysuj do tego miejsca. Pamiętaj jaką dewizą się kieruję :

Talent nie istnieje. Ja do wszystkiego doszedłem ciężką pracą i uporem.

Czas na część trzecią

pogłebiam cieniowanie
W tej fazie angażuję się w ubogacenie plamy.

Mój “węzeł” to linia odcinająca skały bliżej i dalej. Na wielu kursach rysunku funkcjonuje nazwa węzeł. Jest to miejsce w którym wzmacniamy najbardziej. Trzeba pamiętać, że niekoniecznie jest to punkt.

Narysuj do tego momentu i ani kreski więcej.

Jeszcze raz przypomnę, że warto sobie w tle puścić live`a z naszego Fan Page i słuchać na bieżąco co mówiłem podczas robienia tej pracy. Lekcja rysunku będzie wtedy pełniejsza.

Jeżeli uznasz, że to co tu zamieszczam jest wartościowe wklej link do tego artykuł gdzieś dalej. Jak wrzucisz to na swojego bloga lub na stronę to będę Ci dozgonnie wdzięczny. Powaga !

Czas na część czwartą.

Za chwilę wkleję część czwartą która teoretycznie jest po środku. W rzeczywistości do tego momentu jest 25% czasu. Tylko kolejny trik :

Jak podstawom poświęcimy więcej czasu to potem mniej jest problemów na koniec.

cwiczenie rysowania
Tu tylko dodałem skałę po lewej. Ty też zrób tylko tyle.

W tej części dodałem tylko skałkę z lewej strony. Dlaczego tak ? Bo miałem straszną na to ochotę a poza tym po jej dodaniu rysunek jeszcze bardziej nabrał przestrzenności.

Kolejny trik – motywacyjny.

To nie jest tak, że ja jestem z lepszej gliny ulepiony. Tak jak większość odbiorców tego tekstu też zadawałem sobie pytanie “Czy ja aby na pewno się do tego nadaję?”

Miałem okresy zwątpienia. Najczęściej po tym jak ktoś mnie mocno skrytykował. Niestety sam siebie też krytykuję. A to dlatego, że jestem perfekcjonistą. Jeszcze parę lat temu nie zdecydowałbym się na pokazanie jak rysuję. Bo perfekcjonista żąda od siebie perfekcji. A ta w przyrodzie nie występuje. Więc perfekcjonizm to jedna z największych blokad jakie istnieją. Lekcja rysunku staje się wtedy katorgą.

Czasami jak wchodzę na Deviant arta i patrzę co tam ludzie wrzucają to mam ochotę napisać “I nie wstyd wam” Wtedy przypominam sobie moją chorobę perfekcjonizmu i wracam na tory normalności.

A przecie jest takie powiedzenie :

” Better done, than perfect” – i tej wersji się trzymajmy.

Nie ma być perfekcyjnie – ma Ci to sprawiać radość. A nie lęk.

Dlatego jak boisz się krytyki – rysuj w zaciszu domu 🙂

Czas na piąty skan.

rysunek piąty
Tu już mniej więcej jest półmetek.

Od razu zakomunikuję coś takiego

“Live`y będą w czwartki od 20:00 do … aż skończę. I od razu świadomie zapraszam was do rysowania wraz ze mną od 20.00. Towarzysko. Bez żadnych opłat. Chcesz przyjść? To czuj się zaproszony. Naprawdę będzie mi miło. Chcę w Tobie zaszczepić tę pasję”

Podczas Live`a mówiłem że będę polecał fajne inicjatywy. I teraz to zrobię :

Creativity – najbardziej kreatywne miejsce artystyczne jakie znam.

To właśnie tam kiedy piszę tego posta pracują nad koncepcjami dla wielkich producentów z Hollywood, o ile się nie mylę to teraz akurat dla Universal Pictures. Dokładnie tak – tu u nas w Polsce robi się rzeczy, które potem będzie oglądał cały świat.

A co wydarzyło się na tej fazie rysunku :

 • dzięki przyciemnieniu turni w tle zaświeciły skały z przodu
 • gdybym musiał oddać rysunek na tym etapie to już jakoś wygląda – dlatego warto iść z cieniem równomiernie
 • wyraźnie widać spadającego taternika

Rysunek w prezencie – zawsze ktoś go dostanie

Jak można się domyślić zarabiam na kursie rysunku. I ja sam wielkich potrzeb nie mam. Do pracy jeżdżę kolejką WKD. Nie kręcą mnie drogie samochody. Ale jest jedna motywacja która mnie napędza.

Jest nią Kamil. Mój syn którego kilkanaście lat temu zabraliśmy do siebie bo jego biologiczni rodzice nie byli w stanie się nim zajmować. Miał iśc do domu dziecka. A na to nie chciałem pozwolić.

Z czasem wyszło, że Kamil ma pewne dysfunkcje a ja sobie powiedziałem bez względu na to jak mu się życie potoczy chcę żeby miał zawsze dach nad głową i żeby zawsze miał gdzie wrócić. Kamil potrzebował mnóstwo różnych terapii i rehabilitacji. Kosztuje to majątek ale powiedziałem sobie – sam zapracuję na to i nie będę wyciągał ręki do ludzi. Dlatego jeżeli przeczytasz ten wpis to proszę cię miej moją pracownię rysunku Domin w sercu. I nawet taki prosty zabieg jak udostępnianie postów czy artykułów pozwala mi na realizację tego co zamierzyłem.

(zdecydowałem się to napisać bo i tak pewnie nikt nie dojdzie do tego miejsca, awersja to treści pisanej jest w społeczeństwie duuuuuża. Ale będę chciał coś sprawdzić – jeżeli już doszedłeś do tego miejsca to napisz proszę maila na adres dominczak.w@gmail.com Ciekaw jestem ile osób w roku tu dojdzie 😉

A dlaczego rysunki chcę dawać – bo tak ! One mają swoją wartość. Podejrzewam że chętnych za 700 czy 800 zł by się znalazło. Ale ja chcę je dać.

Pierwszy rysunek dostał ode mnie Karol Golik z Chojnic a ten dostanie ktoś kto jako pierwszy zrealizował zadanie a składało się ono z trzech pytań które zadałem on-line :

 1. Jak nazywa się grup naszej społeczności na Facebooku ? odp.: Darmowe Lekcje Rysunku (to jest jednocześnie link do niej)
 2. Drugie pytanie miało już czegoś uczyć – Gdzie znajduje się rzeźba z rysunku który robiłem na poprzednim Livie ? odp.: we Freiburgu – jest to posąg św.Pawła – link do artykułu o tym rysunku na tej witrynie www.
 3. Jak nazywa się miejscowość w której w czasach prehistorycznych wydobywano krzemień pasiasty – teraz jest tam muzeum – odp.: Krzemionki Opatowskie

Oczywiście nie było tam żadnego taternika 😉 ale nie mogło być aż tak poważnie … nie ze mną 😉

Rysunek skał -kolejne kroki

Tu macie już sekwencję 6/8

rysownie piórkiem skał
Spójrz na skały w lewym górnym rogu – już wyglądają należycie.

I od razu wersja 7/8

Cały czas przypominam – nie zrobiłeś poprzedniego – nie przechodzisz dalej.

W przyszłości powołam oddzielną stronę na której bedą tylko poszczególne Live`y. Ta strona www jest pomocnicza. Dopiero jak ją zrobię to zajmę się moją główną stroną – http://www.domin.pl/

Na razie jest bardzo przestarzała. Bardzo… nawet nie warto klikać żeby się nie przestraszyć. A może jeszcze takie pytanie zadam – jak ktoś kto dojdzie tu pomoże mi w zachowaniu linków z tamtej strony do będę wdzięczny.

tutorial rysunkowy
W dalszej części nasycam.

Jak przeskrolujesz wyżej i potem znów niżej. I zrobisz to kilka razy to zauważysz różnice. Widać jak nasycam czernią tę pracę.

Porada:

“Jak rysujesz ołówkiem dbaj o wydobywanie czerni i bieli”

Szczególnie początkujący rysownicy mają z tym problem. Pióro czy cienkopis na szczęście od razu daje mocną czerń. Choć nie można tego wygumkować.

A propos gumek. Znalazłem taki fajny artykuł :

Jaką gumkę wybrać?

No i na sam koniec.

Ostatnia faza live`a Domin Rysuje – Jak rysować skały :

lekcja rysunku za darmo
Droga na rysy. Rysunek cienkopisem.

Transkrypcja Live`a czyli najciekawsze teksty

Teraz przyszedł czas na spisanie tego co było powiedziane podczas transmisji. Wybrałem z tego samą esencję. Najfajniejsze wpisy. Najlepsze komentarze. wartościowe treści.

Czwartek 6 września 2018 Live na ul. Chmielnej 98 z cyklu “Domin Rysuje”

WD: – Wojciech Domińczak

Related Articles

Responses