Dlaczego szkicowanie jest ważne?

plansza rysunkowa architektoniczna

Szkicowanie to szybka metoda na zaznaczenie najważniejszych części rysunku w limicie czasowym do 15 minut. Skupia się na ogólnej kompozycji oraz kształtach. Szkic robi się zwykle na mniejszych formatach, by przyspieszyć cały proces. Takie szkicowanie jest wykorzystywane przez specjalistów i jest jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o rysunek. Ale dlaczego umiejętność szkicowania jest tak ważna?


Zobacz także


Szkicowanie, czyli ćwiczenie szybkości

Przez to, że szkice robione są w ograniczonym czasie, pozwala to na rozwinięcie szybkości, a w efekcie szybsze rysowanie. Wraz z szybkością przybywa także ćwiczenie wzroku. Zamiast skupiać się na niepotrzebnych szczegółach, tak jak jest to często zauważalne przy niedoświadczonych i początkujących, trzeba skupić się na ogólnych kształtach oraz kompozycji. Szczegóły są na takim etapie zbędne.

Notatka rysownika

Szkic powinien być traktowany jako szybkie pokazanie ogólnej kompozycji, czyli rozmieszczenia przedmiotów w martwej naturze, czy pozy człowieka, lub układ innych charakterystycznych elementów względem siebie. W szkole rysunku umiejętność dobrego przedstawienia jest bardzo ważnym elementem w rozwoju artystów, szczególnie że potem bardzo się to przydaje.

rysunek architektoniczny dom modernistyczny

Szkic pozwala na decyzje między ujęciami lub rozmieszczeniem poszczególnych elementów na kartce. O wiele łatwiej zrobić kilka szkiców, niż zacząć kilka razy ten sam rysunek, bo nagle okazuje się, że coś nie pasuje.

Tylko ołówkiem?

Szkicowanie nie ogranicza się tylko do szybkiego rysowania ołówkiem. W malarstwie mamy szkice malarskie które tworzy się farbami, nakładając kolorowa plamy które mają za zadanie nie tylko pokazać kompozycje, ale także światłocień oraz barwy. Te szkice robi się już jednak na płótnie, i zajmują raczej więcej czasu.

Dodatkowo w digital paintingu szkice można tworzyć zarówno malarskie, jak i tradycyjne. W zależności od tego co komu pasuje.

Szkicowanie w sztuce

Same szkice potrafią być dziełami stuki. Przykładem mogą być szkice Leonarda da Vinci, który rzadko kiedy kończył swoje prace. Większość jego prac to właśnie szkice, które pozwalają nam przeanalizować tok myślenia jednego z najbardziej znanych malarzy w historii.

To samo może przekładać się na portfolio do uczelni. Szkic potrafi przekazać wiele informacji na temat postrzegania świata oraz chociażby jakości kreski.

Related Articles

Responses