DIGITAL PAINTING

digital painting i concept art

Tylko popatrz na ten obrazek. Takie rzeczy robi się na kursach digital painting i concept art. Możesz stworzyć własną postać do gry komputerowej czy też wymyślić universum do filmu sciecne fiction lub fanatsy. A czy wiesz że nasi absolwenci robili do takich produkcji jak Gwiezdne Wojny czy Wiedźmin. Czy chcesziść taką samą drogą ?

digital painting - co to jest?

Digital painting – zwany również rysunkiem cyfrowym, to technika artystyczna w której wykorzystuje się tablet graficzny. Może to być tablet podłączany do komputera np. Wacom czy Huion (dwa najpopularniejsze modele) lub iPad z programem Procreate. To ostatnie rozwiązanie jest wyjątkowo poręczne.

Zobacz jak powstaej digital painting [VIDEO] —->

dIGITAL pAINTING - OD CZEGO ZACZĄĆ?

Digital painting można zacząć od rysunku odręcznego “analogowego” ja i od razu w programach graficznych.

Zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania

Nauka rysunku odręcznego

Zalety:

  • wymaga dużo większej uważności
  • poznajesz klasykę rysunku i twórczości
  • powstaje oryginał który można sprzedać
Wady
  • nie można zrobić “undo”
  • nie można nagrać poszczególnych etapów
  • żeby przenieść do komputera trzeba zeskanować

digital painting i concept art [razem]

Zalety

  • od razu zaczynasz w docelowej technice
  • możesz zrobić undo czegoś co ci nie wyszło
  • możesz cofnąć się do nagranego wcześniej etapu
Wady
  • nie dostajesz oryginału
  • przyzwyczajasz się do ułatwień jakie daje oprogramowanie
  • ciężko przejść z digitalu na rysunek “analogowy” – to nie ta sama sprawność ręki

My rekomendujemy – najpierw z rok pouczyć się rysunku od podstaw analogowo a potem przejść na digital painting. Dobrze jest też obydwie te techniki uprawiać równolegle.

concept art i digital painting

Powyżej masz rysunek concept art wykonany przez Daniela Ziółka. Jest to ilustracja do książki Stanisława Lema. Technika wykonania pracy : cienkopis i flamstry w wielu odcieniach szarości

Dominatica + digital painting

Domin + Galactica = Dominatica

Po 1995 roku zaczął się u nas projekt Dominatica. Wtedy osadzony był bardziej na zasadzie rysunku ogólnego bo Digital Painting praktycznie nie istniał.

Projekt mecha robota

Rysowaliśmy odręczenie światy science fiction i nie tylko.

W 1995 roku na egzaminie na architekturę był temat z Lema – trzeba było narysować maszynę kroczącą SF. Już w kolejnym roku wpadłem na pomysł rysowania całej planety.

Ktoś na korekcie spytał mnie jak wycieniować kule ziemską. I od zapytania przeszło w pytanie “jak narysować kulę”. Potem jak przenieść kontynenty na siatkę kuli. I w ogóle co to jest siatka kuli.

I ja wtedy rysując Tomkowi jak się to powinno zrobić napisałem po raz pierwszy na kartce Dominatica. Wtedy to było błahe i ot tak sobie napisane ale pomysł nie zagasł. I teraz wracamy do niego ze zdwojoną siłą.

Teraz jednak jest to głównie Digital Painting.

Dominowo digitalowo czyli digital painting w dominie

Mam to szczęście, że do szkoły rysunku domin zgłaszają się najambitniejsi. I tak właśnie trafił do nas doskonały concept artysta – Michał Sztuka. Początkowo to nie digital painting był jego domeną a zwykły ołówek. A On sam był kandydatem na architekturę.

z resztą obejrzyj rysunek digitalowy w wykonaniu Michała stworzony do zajęć Dominowo Digitalowo które przekształciło się w Creativity. Na poniż rysunku jest sam Michał który wykorzystał siebie do projektu zbroi.

character design w digital painting michał sztuka
Character Design i Digital Painting

Digital Painting rósł w siłę i w pewnym momencie postanowiłem zamienić Dominowo Digitalowo w nową markę – Creativity. Jeżeli przyjrzysz się temu obrazkowi to zobaczysz datę 2015 rok – Creativity.

Szkoda, że projekt Creativity nie ma kontynuacji.

Digital painting przyszłością rynku game dev

jaki sprzę do digital paintingu jest potrzebny?

Obrazek który masz po prawej wykonany został przy użyciu tabletu graficznego Wacom i programu Photoshop.

To było jednak dawno temu i teraz są jeszcze inne możliwości.

Dwóch profesjonalnych concept artystów jakich zapytałem na czym pracują wskazali :

Wacom Cintiq 27 QHD Pen & Touch

Wacom Intuos Pro L 

Widać, że Wacom jest marką która wiedzie prym. Pewnie są inne ale jeżeli dwaj znani concept artyści pracują na Wacomach to coś to znaczy. Obrazek po prawej zrobiony został przez jednego z nich.

iPad i Procreate

W  pewnym momencie Apple wypuściło na rynek aplikację Procreate. I trzeba przyznać przebojem weszli w rynek Digital Painting.

To co kiedyś kosztowało bardzo dużo a więc subskrypcja Photoshopa teraz stało się dostępne za kilkanaście $.  Jedynym problemem jest zakup samego iPada. 

I tutaj można by powiedzieć, że komputer i tablet też trzeba kupić. Z tym, że komputery my najczęściej już mamy.  A sam tablet graficzny nie jest drogi. 

Minusem tabletu bez ekranu jest to, że trochę zajmuje skoordynowanie ręki i oka kiedy rysuje się z boku a patrzy w monitor. Oczywiście doświadczony rysownik w digital painting nie zwraca na to uwagi. To kwestia przyzwyczajenia.

Krita – rozwiązanie bezpłatne w Digital Painting

Zawsze mnie to zastanawia jaki model biznesowy mają takie marki jak WordPress czy Davinci Resolve. O ile Da Vinci czyli program do montażu ma bardzo sensowny model – jego twórcą jest producent sprzętu audio video Black Magic to WordPressa jeszcze nie rozgryzłem.

Jeżeli chodzi o darmowy program do Digital Paintingu Krita to nie wiem. Ale skoro utrzymują się to znaczy, że jakiś mają. Podobna rzecz zastanawia mnie w przypadku Blendera.

Blender - Zbrush - czyli 3d w Digital painting

Pewnie zaskoczeniem będzie dla Ciebie fakt, że szkoła rysunku cyfrowego Creativity robiło koncepcje do “Doktora Dolittle” I tam żeby nie bawić się w rysowanie perspektywy model był zrobiony w 3D. Dopiero na tym specjalista od Digital Painting malował.

Teraz rynek Game Dev wygląda w ten sposób, że nie tylko rysuje się obiekty ale też modeluje w takich programach jak Z-Brush czy Blender. I co ciekawe ten drugi też jest darmowy! A to duże ułatwienie. Takie giganty jak 3D Studio kosztują na polskie pieniądze jakieś niewyobrażalne kwoty. Z-Brush to też spory wydatek. I tu w białym smokingu wchodzi Blender który jest całkowicie darmowy a daje olbrzymie możliwości.

Czyżby było tak jak z Wikipedią? Jak nabrała mocy to kupowanie papierowych encyklopedii spadło do zera.

Jak wygląda proces tworzenia koncepcji w filmach i grach