Detale architektoniczne

detale architektoniczne

Detale architektoniczne które zobaczysz na tej stronie pochodzą z wielu miejsc na świecie. Są one wynikiem podróży do Wiednia, Londynu, Rzymu czy Nowego Jorku

Spis treści - przejdź do detalu architektonicznego który interesuje Cię najbardziej

detal architektoniczny 1 - glorietta/glorieta

glorietta hotel bristol detal architektoniczny z warszawy

Glorietta to dosyć rzadki detal architektoniczny. Na tym zdjęciu masz gloriettę w hotelu Bristol w Warszawie. Tu nawiązuje do tolosa greckiego lub rzymskiego.

Glorietty bardzo często zwieńczone są kopułami. Mogą być również wolnostojące tak jak chociażby w Łańcucie. Mogą wreszcie nie być okrągłe i stać oddzielnie tak jak wielka i piękna glorietta przy pałacu Schonebrunn w Wiedniu.

detal architektoniczny 2 - styl toskański

styl toskański karmelici warszawa

Styl czy porządek toskański?

A jaka to różnica …

subtelna ale jednak jest. Porządki w zasadzie mamy dwa:

  • porządek dorycki (jego wariantem jest styl toskański)
  • porządek joński (jego wariantem jest styl koryncki i kompozytowy)

Różnica między porządkiem a stylem polega na tym, że w porządku jest jakaś idea odpowiedniego poukładania elementów na sobie. Ma to też uzasadnienie geograficzne i historyczne. Porządek dorycki ukształtowali Grecy a dokładnie Dorowie – stąd dorycki. Porządek joński zawdzięczmy Jonom – innemu z plemion zaliczanych do Greków. Dorycki to styl Grecji właściwej i Peloponezu a styl joński to Azja Mniejsza i niektóre wyspy morza egejskiego.

Prezentowany tu styl toskański możesz zobaczyć w kościele Karmelitów w Warszawie. Styl toskański charakteryzuje się większą smukłością niż dorycki. Nie ma kanelowania (żłobkowania) – trzon kolumny jest gładki. Kolumna ma bazę co w doryku nie występowało. Belkowanie jest identyczne z doryckim. Różnica jest jeszcze w głowicy – echinus jest delikatny a abakus często profilowany i płytszy. Styl toskański ma jeszcze charakterystyczny wałek poniżej kapitela.

Na tym zdjęciu masz jeszcze możliwość porównania kolumny z pilastrem. Po prawej stronie od dwóch kolumn toskańskich masz pilaster dorycki.

Detal architektoniczny 3 - Lukarna

lukarna

Lukarna to detal powszechny. Ma on bardzo wiele przykładów, które tu chętnie będziemy dodawać. Zadaniem lukarny jest doświetlenie poddasza. 

Lukarna najczęściej składa się z pionowej ściany w której znajduje się okno. Może być tak bogato obudowane jak na tym przykładzie a może być nakryte tylko dachem który ma zapobiec dostawaniu się wody do wnętrza.

wspornik architektura

Wspornik

Ten detal towarzyszy nam od czasów antycznych.

Ten artykuł będzie "duży" więc wymaga czasu.

Będziemy go rozbudowywać sukcesywnie. Do tego czasu aż skończymy obejrzy wszystkie detale gotytckie :

Ewentualnie zobacz nasze najnowsze Video :

Related Articles

Responses