batalha

styl gotycki

+ wszystkie detale gotyckie !!! (na końcu)

01

Wstęp

Jak tu żyć, kiedy wkoło tyle pięknych rzeczy. Dopiero co skończyłem pisać artykuł o opactwie cysterskim w Alcobaca. Ale to wygląda tak … co mam zrobić kiedy architektura rozgrzewa mnie do czerwoności. Konfucjusz kiedyś powiedział :

“Jeżeli w życiu będziesz robić to co kochasz to nigdy nie pójdziesz do pracy”

I kiedy wpadam do takiego opactwa jak Alcobaca czy Batalha to zapominam o Bożym świecie. Nie wiem czy jestem w pracy czy dotykam najwspanialszej rozrywki jaką mogę sobie zapewnić. Ofotografowany zostaje każdy detal, każde ujęcie. Wszystko mnie ineteresuje. I wkurzam się kiedy wycieczka musi jechać dalej.

Zapraszam Cię na foto-wycieczkę po tym wspaniałym obiekcie. I zachęcam do zakochania się w architekturze. A jeżeli jesteś kandydatem na architekturę to wiedz, że dobrze wybrałeś. Ja osobiście nie mógłbym robić żadnego innego zawodu. A w przycisku niżej masz mój poprzedni artykuł opactwie w Alcobaca.

02

Styl gotycki - krótka foto zajawka - zobacz co cię czeka w tym artykule

Zapraszamy na kurs rysunku na architekturę gdzie nauczysz się rysować te wszystkie rzeczy

03

Gotyk późny i bardzo późny 😉

Cztery gotyckie okna

Na poniższych czterech zdjęciach możesz prześledzić na czym polega przejście od gotyku wczesnego do gotyku późnego. A nawet do wariacji na temat gotyku. Ostatnie to już prawdziwy czad.

Jak wygląda gotyk wczesny

Okno w gotyku wczesnym jest mało rozrzeźbione. Maswerk jest prosty oparty na nieskomplikowanych formach geometrycznych. Tu przykład okna z Bragi w Portugalii.

gotyk klasyczny

Jak wygląda gotyk klasyczny

Wraz ze wzrostem kunsztu budowlanego okno staje się coraz szersze a jego wypełnienie jest dużo bogatsze. Tu na zdjęciu przykład z katedry w Batalha.

gotyk późny

Jak wygląda gotyk późny

W tym samym klasztorze mamy przykład okna w stylu późnym. Jest to fragment ściany pomiędzy kapitularzem a krużgankami. Porównaj proszę je z taką samą funkcją którą prezentowałem w Alcobaca. Ten artykuł ma również prezentować charakterystyczne detale. Niżej w formie encyklopedycznej wyjaśnię co to jest widoczny tutaj trójliść i rybie pęcherze.

styl manueliński

Jak wygląda gotyk kiedy już wszystko się powali

Kiedy w we Włoszech od początku Cinqucenta rozwija się renesans to w pozostałych częściach Europy gotyk przeszedł do fazy "wariackiej" Chyba najlepszym tego przykładem jest styl manueliński. Maswerk stracił swój pierwotny charakter. Gotyckie laskowania zastąpione zostały fantazyjnymi formami roślinnymi. Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze angielski styl perpendykularny. Palce lizać !

04

gotycki Klasztor w batalha

architektura gotycka
Tak to już jest gdy z kolonii i handlu zamorskiego zaczynają płynąć statki ze złotem.

Kilka ważnych dat

1
Początek gotyku

To od tego roku umownie uznaje się, że Gotyk wystartował – Opactwo St Denis – tylko, że to we Francji

1
rozpoczęcie budowy

Zobacz ! Ten klasztor zaczęto budować bardzo późno. Dlatego jest w stylu gotyku późnego i bardzo późnego 😉

1
Porzucenie budowy

Z nieznanych przyczyn budowa zostaje zawieszona w 1533 roku. Ostatnią rzeczą będą tzw niedokończone kaplice w stylu manuelińskim.

Słów kilka na temat klasztoru w Batalha

Klasztor w Batalha (zwracam uwagę na zbieżność ze słowem batalia) powstał jako obiekt wotywny. Czyli w podzięce za wygraną bitwę.

A chodziło o bitwę pod Aljubarrotą pomiędzy Hiszpanią a Portugalią.

Dla nas, Polaków to trochę egzotyczne, że Portugalczycy biją się z Hiszpanami. Wpadając, tu i ówdzie ,na dobrą mocną kawę zauważyliśmy, że Portugalczycy niechętnie mówią po hiszpańsku – a właściwie po kastylijsku bo to cy my potocznie nazywamy językiem hiszpańskim to język środka Hiszpanii. Ta niechęć jest widoczna. Nie jest może tak silna jak między innymi nacjami ale jest.

Bitwę wygrała Portugalia i w ramach podziękowania król Jan I zdecydował się zbudować klasztor. Ciekawa jest historia wyboru miejsca. Król miał rzucić dzidą i tam gdzie spadnie miał powstać obiekt. Piękne. Tylko tyle, że między Aljubarrotą a Batalha jest 14 km ! Wtedy to byli mężczyźni. W obecnych czasach w rzucie oszczepem nikt by mu nie podskoczył. Na Olimpiadzie wór medali 🙂

Klasztor powstał. Budowali go jednak bardzo długo. Od 1386 roku do 1517. Nie został ukończony. Świadczą o tym niedokończone kaplice. (niżej jest oddzielna galeria)

Jeżeli start budowy był w 1386 roku to oznacza że w tym czasie zaczęto planować. Jest to już gotyk późny lub poklasyczny. Jest też nazywany gotykiem międzynarodowym. Na początku XV wieku mury pewnie sięgały już znacznych wysokości. Wtedy też pojawiają się detale po których można określić epokę a bardziej jej część.

Nie bez znaczenia jest też układ sił. Bo pod Aljubarrotą owszem walczyli Portuglaczycy z Hiszpanami ale ważne są wojska wspierające. Miało to wpływ na estetykę ! Jakim cudem?

Otóż Portugalia trzymała z Anglia. Hiszpanów wspierali Francuzi. I w klasztorze w Batalha widać wpływ nurtu gotyku angielskiego. To się wyczuwa. Król Jan I za małżonkę wziął sobie Filipę Lancaster. I zagadkę mamy rozwiązaną skąd wpływy angielskie.

A teraz wyszczególnienie najważniejszych składowych opactwa w Batalha :

kosciol w batalha

Kościół Dominikanów w Batalha

Na zdjęciu widzisz piękny przykład sklepień żebrowych. Wyraźnie widać żebra, wysklepkę i zwornik. Zwornik to , to coś okrągłego w środku gdzie zbiegają się żebra. Wysklepka to te kamienie wypełniające przestrzeń między żebrami. Kościół w Batalha przynależał do Dominikanów aż do XIX wieku kiedy to w Portugalii sukcesywnie rozwiązano zakony. Kościół ma 80 metrów długości i uchodzi za największą gotycką świątynię w Portugalii.

kaplice fundatora

Kaplica fundatora - Jana I wielkiego

Kaplicę ufundował Jan I Wielki. I tu też jest pochowany. Na środku mamy grobowiec jego angielskiej żony - Filipy Lancaster. Kaplica robi niesamowite wrażenie i warto ją odwiedzić. Niestety ciężko jej zrobić dobre zdjęcie ponieważ jest smukła. Nie mieści się w kadrze.
Na tym zdjęciu widać spiętrzenie służek. Służki to te smukłe kolumienki biegnące od żeber. Wrażenie robią też liczne witraże.

kapitularz

Sala Kapitularna

To wnętrze to festiwal jednego sklepienia. Jak widzisz po środku mamy gigantyczne sklepienie gwieździste. Robi niesamowite wrażenie. Obecnie w sali kapitularnej jest portugalski grób Nieznanego Żołnierza. Symbolicznie pochowano tu szczątki dwóch żołnierzy którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Na ścianie północnej jest powieszony Chrystus ze zbombardowanego kościoła we Francji. Jest okaleczony. Nie ma nóg i rąk.

krużganki klasztorne

Krużganki I - absolutna rewelacja

Te krużganki pojawiają się we wszystkich opracowaniach dotyczących gotyku na świecie. Nie ma innego odpowiednika który byłby tej klasy. Doskonały przykład stylu manuelińskiego. W rozdziale niżej masz więcej przykładów z terenu Portugalii. Wybierz się do tego kraju żeby to zobaczyć na własne oczy.

gotyk

Wirydarz Alfonsa

Kompletna opozycja do prezentowanych obok krużganków Jana I. Mimo, że budowano je później.

gotyckie zakończenie

Niedokończone kaplice

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się skończone. Wewnątrz jednak nie ma dachu.

Przejrzyj nasze kursy – może wybierzesz coś dla siebie :

05

styl manueliński - sznurek z porostami

  • Styl manueliński – dokładne wyjaśnienie

Najprościej można by rzec, że nazwa pochodzi od Manuela I Szczęśliwego. Jest połączeniem stylu późnego gotyku z motywami marynistycznymi. Były to czasy Vasco da Gamy. Jak wiemy żeglarz ten wytyczył “nową drogę do Indii”. Odkrycie to przyniosło Portugalii duże zyski. Mieli więc pieniądze żeby odkuwać w kamieniu tak skomplikowane detale.
Jeżeli kiedykolwiek będziesz oglądać architekturę i zobaczysz, że jest ona kamienna to wiedz, że pochłaniały olbrzymie środki. Takie same detale odlane z gipsu są kilkadziesiąt razy tańsze. Problemem wtedy jest zrobienie form a kolejne kopie są banalnie tanie.
Bogactwo z kolonii przełożyło się na architekturę. Doceniano to na każdym kroku. I tak gotyckie laskowanie zastąpione zostało liną okrętową. W ciepłych morzach wystarczy że na kilka miesięcy zostawisz przedmiot w wodzie a natychmiast obrasta morską fauną i florą. Jeżeli dodamy do tego egzotyczne rośliny to mamy styl manueliński.
Późny gotyk + wyprawy morskie + dużo pieniędzy z kolonii + egzotyczne rośliny = styl manueliński.
To oczywiście pewne uproszczenie ale tak najłatwiej zapamiętasz o co w nim chodzi.
Szczególnie, że 95% odbiorców tego artykułu to kandydaci na architekturę i osoby zainteresowane sztuką na poziomie amatorskim.
Niżej będzie galeria z tzw Niedokończonych Kaplic
a zaraz pod tym akapitem galeria innych przykładów ze stylem manuelińskim.

Cztery przykłady architektury manuelińskiej :

  • Opactwo w Batalha
  • Klasztor Hieronimitów w Lisbonie
  • Wieża Belem w Lizbonie
  • Klasztor w Tomar

Galeria stylu Manuelińskiego

Jeżeli uważasz że ten artykuł jest dobry poleć go swoim znajomym :

Facebook
Twitter
LinkedIn

06

Niedokończone kaplice

Niedokończone kaplice - galeria niewiarygodna

07

detale gotyckie - wszystkie w jednym miejscu

W poniższej galerii zaprezentuję najważniejsze detale gotyckie. Po lewej stronie będzie nazwa detalu i jego objaśnienie. Po prawej obiekt z którego pochodzi. Wraz z unikalnym opisem. Budowle które są wzięte do wyjaśnienia to obiekty piękne i ważne. Natomiast unikałem dzieł oczywistych – te pewnie znasz. I tak na przykład w pozycji pierwszej mamy arcyciekawą katedrę z Freiburga. Posiada Ona najpiękniejszą gotycką wieżę. Poza tym w kaplicach promienistych ma późnogotyckie maswerk. Są do tego stopnia unikalne, że obfotografowałem je wszystkie.

W kolejnym rozdziale wstawię galerię wszystkich pięknych detali które nie zmieściły się w wyższych partiach tego tekstu.

rzygacz gotycki

Rzygacz

Tą piękną nazwą określa się wyjątkowo kreatywne potraktowanie rynny. Zobacz na tym zdjęciu widać jak woda ścieka z dachu. Takie rozwiązanie dawało bardzo fajną użyteczność - odsuwało wodę od muru. Dzięki temu unikano namoczenia. A co za tym idzie brzydkich zacieków, przebarwień i zagrzybienia. Gotycki artysta mógł sobie tu poszaleć. Do tego stopnia, że czasami przyjmowały one kształty wulgarne. I tak np. w jednym z kościołów średniowiecznej Portugalii Rzygacz przyjął formę wypiętego tyłka. Skierowany był on w kierunku granicy z Hiszpanią 🙂 W galerii niżej pokażę inne niesamowite rzygacze.

Katedra we Freiburgu

To zdjęcie pokazuje ogrom zniszczeń Freiburga. Dlaczego katedra sie ostała ? Być może była ważnym punktem odniesienia dla lotnictwa alianckiego. A być może oszczędzono ją specjalnie. Rzeczywiście jest piękna ! I przede wszystkim autentyczna ! Niewiele dodano poprawek w XIX wieku.
Świetnie też widać fazy budowy. Korpus nawowy wykonany był w gotyku klasycznym. Sekcja wieżowa to gotyk poklasyczny. Chór to gotyk późny to tam właśnie są te genialne maswerki.
Pozostała jeszcze sekcja środkowa - romańska - na końcu dorzucę kilka zdjęć bo detale są z niej piękne.

maswerk detal gotycki

Maswerk - najważniejszy detal gotycki

Maswerk - detal gotycki. Kamienne wypełnienie okna.

Katedra w Strasburgu to była pierwsza tej wielkości katedra jaką zwiedziłem. Pamiętam jak w sierpniu 1997 roku pojechaliśmy popatrzeć na architekturę w Niemczech i Francji. Do Strasburga dojechaliśmy o świcie. Już z 30 km majaczyła Ona - gigantyczna katedra. Wokół, nad polami wypełnionymi winnicami unosiła się letnia mgiełka. Wschodzące słońce rozświetlało ją intensywnie. Nad tym białym puchem dumnie wystawała wieża. nawet z tak daleka widać było jej ażurowość.

Katedra w Strasburgu

T

detal średniowieczny

Laskowanie i profile

Maswerk składa się z geometrycznych form. Podstawową figurą maswerku był trójkąt równoboczny. maswerk zbudowany jest z laskowań i profili. Na tym ciekawym zdjęciu widać zbliżenie. Kiedy patrzymy na taki detal z daleka to widzimy misterną siateczkę wypełnienia. Kiedy podejdziemy bliżej widzimy że to solidna kamienna robota. Tu przykład z katedry w Konstancji. Zdjęcie zrobione na plenerze Sierpniu 2018 roku.

konstancja katedra

Katedra w Konstancji

To był jeden z wielu obiektów gotyckich które na tym plenerze obejrzeliśmy. W porównaniu ze Starsburgiem i Freiburgiem katedra w Konstancji prezentowała się słabiej choć nadal robiła wrażenie.

Specjalizujemy się w przygotowaniu kandydatów na architekturę ale zobacz wszystkie nasze kursy

gomólki wypełnienie okan

Gomółki - średniowieczne wypełnienie okna

O takie zdjęcie ciężko. Tu masz przykład jak wyglądało średniowieczne wypełnienie okna. Pamiętaj, że witraże były bardzo drogie i w zasadzie zarezerwowane do kościołów. Zwykłe okna wypełniano czymś na wzór "denek od butelek" To zdjęcie również pochodzi ze Strasburga. Zobacz - odbija się wieża katedry. Trzecim , choć bardzo rzadkim wypełnieniem był cienkie płyty alabastru. To też bardzo drogie rozwiązanie.
...
Chociaż było jeszcze jedno miejsce gdzie zaopatrywano się w wypełnienie okna - rzeźnia. Otóż najtańsze, choć dość ne trwałe były rozciągnięte błony zabitych zwierząt.

służki w katedrze

Służki + wertykalizm

Na Historii Architektury Powszechnej uczy się studentów o dwóch wątkach kompozycyjnych katedr. W Anglii ma to być horyzontalizm a we Francji wertykalizm. Ciężko o lepszy przykład wertykalizmu niż taki. Pionowe służki schodzą od kapiteli aż do samego dołu. Niczym nie są przełamane. Robi to olbrzymie wrażenie - istny kamieniołom. Zawsze lubiłem takie ujęcia.

kwiaton gotyk

Kwiaton

Na tym obrazku mamy nawet dwa kwiatony. Jeden ten po lewej stronie jest jaśniejszy. Ten po prawej bardziej czarny. Kwiatonami zwieńczano pinakle zwane też fialami czy sterczynami.

Katedra w Ulm

Katedra w Ulm słynie przede wszystkim z jednej rzeczy. Jest to najwyższa katedra gotycka na świecie. Liczy 161 metrów. To więcej niż wieżowiec Marriott w Warszawie który liczy 142 m. Drobnym minusem jest to, że wieża pochodzi z XIX wieku. W tym czasie kończono wiele katedr. Swoją wysokość osiągnęły wtedy katedry w Kolonii i Pradze.

czołganki

Czołganki

Jeszcze raz zaglądamy do katedry we Freiburgu.

sklepienie krzyżowo żebrowe

Sklepienie krzyżowo żebrowe

Spacerując po Strasburgu odwiedziliśmy "zwykły" kościół parafialny. Warto było. Naszym oczom ukazały się czyste sklepienia krzyżowo żebrowe. Doskonale widać tu też służki. Żebra opierają się na smukłych kolumienkach schodzących do samej posadzki. To są właśnie służki.

glowice kolumn gotyckich

Głowice kolumn gotyckich

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Fryz arkadkowy gotycki

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

wimperga

Wimperga

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Votivkirche w Wiedniu

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Rozeta gotycka - Freiburg

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Rozeta gotycka - Strasburg

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Skarpa - przypora

Tutaj fajny i subtelny detal katedry w Bratysławie. Zdjęcie zrobione na plenerze Bratysława-Wiedeń 2017

łuk przyporowy

Łuk przyporowy

W klimacie łagodniejszym łuki przyporowe były dodawane ponad dachami naw bocznych katedr

zwornik sklepienia

Zwornik

Kluczowym kamieniem w całym sklepieniu jest ... klucz. Lub lepsza nazwa - zwornik. Jest to kamień który klinował całe sklepienie. Trzeba pamiętać, że duża część łuków nie miała zap1rawy. Wszystko działało na zasadzie siły ściskania. Ostatecznym kamienieniem który wszystko naciskał był zwornik. Działało to tak - najpierw zwornik naciskał kamienie żebra leżące najbliżej niego. Te kamienie naciskały kolejne profile żebra. Te znou przechodziły w służki. A służki sprawdzały obciążenie na fundamenty. Jak dobrze się wszytko wykona to nie potrzeba nawet grama zaprawy. Problemem jest tylko to, że żeby sklepienie się zasklepiło potrzeba było zrobić specjalną drewnianą konstrukcję. Nazywamy je krążyną.

wspornik gotycki

Wspornik

Wspornik to znany detal konstrukcyjny. W skrócie - wspornik coś wspiera, podpiera. Na zdjęciu macie neo-gotycki wspornik kamienicy z Ulm. Wsporniki miały różne motywy. Jeżeli utrzymywały świętego to pod spodem mógł być anioł czy też atrybuty męki. Jeżeli był to fragment świecki to wtedy postać mogła trzymać atrybuty cechu. Zdarzały się też sytuacje w których we wsporniku umieszczany był architekt obiektu. Były też motywy z fauny i flory.

Mur pruski - konstrukcja szachulcowa

Ten dom wykonany jest w konstrukcji szachulcowej. U nas często mówi się "mur pruski". Trochę błędnie ponieważ była to konstrukcja rozpowszechniona bardzo szeroko.
To tak jak w Polsce taki mały szkodnik-robaczek nazywa się prusakiem. A u Niemców nazywają go polakiem. Tak wymiana uprzejmości ponad podziałami 😉
Konstrukcja szachulcowa polega na tym, że z drewna wykonuje się konstrukcje a wypełnia np. cegłą. Potem wnęki maluje się na biało i powstaje taka urocza grafika na elewacji. Z biegiem lat drewno wygina się co daje takie bajkowe klimaty.

la petit france

La Petit France w Strasburgu

Kiedy przejdziemy sobie kilkaset metrów od katedry sztrasburskiej, napotkamy małą uroczą dzielnicę. Nosi ona nazwę "La petit France" - Mała Francja. Warto to zobaczyć. Na powierzchni kilkudziesięciu hektarów jest zachowana urbanistyka średniowieczna. Wszystkie domy pochodzą z jednego okresu. Co tu dużo mówić po prostu popatrz.
Na plenerze który zorganizowaliśmy w 2018 roku wiele osób porzuciło rysowanie wybitnej katedry na rzecz wybitnych zaułków La Petit France.

gotyk pozny

Gotyk późny - laskowania

We wczesnym gotyku detal był oparty na prostej geometrii. Jednak styl ten trwał w przybliżeniu od 1150 do 1550. W ciągu czterystu lat ewoluował niesamowicie. Gdy słucha się Gawęd o Sztuce Bożeny Fabiani i autorka przytacza statystki dotyczące ilości rzeźb w jednej tylko katedrze np. w Amiens (ponad 3.500) to nie sposób się nie zgodzić z tym, że styl musiał ewoluować.
Na tym zdjęciu masz ościeża z laskowaniami. Są one misternie powyginane i rozczłonkowane. Tak właśnie robiono w gotyku późnym. W Galerii Gotyckiej niżej jest kila zdjęć z maswerkami późnogotyckimi z katedry we Freiburgu - prawdziwa uczta !

pismo gotyckie

Pismo gotyckie

W jednym z kościołów natrafiłem na przepiękną inskrypcję gotycką. No właśnie. Pytanie czy gotycką czy neo-gotycką ? Jak rozróżnić gotyk od neogotyku. Najprościej - dotrzeć do opracowań naukowych i doczytać. Ale nie oszukujmy się - prawie nikt tego nie zrobi. Więc można próbować zrobić to na oko. Jeżeli jakiś detal, jakiś fragment wygląda tak jakby zrobiono go wczoraj to raczej będzie to neogotyk. Jeżeli oglądany fragment jest nieostry, z licznymi uszkodzeniami to prawdopodobnie mamy do czynienia z autentykiem ... prawdopodobnie.

sklepienie gotyckie zebrowe

Sklepienie krzyżowo żebrowe

Tu masz klasyczne sklepienie krzyżowo żebrowe. Oparte jest na prostokącie. W środku mamy zwornik do którego zmierzają żebra. Widać też jak z żeber odchodzą służki. Na tym zdjęciu widać na czym polega gotyk i dlaczego możliwe były tak wielkie okna. Gotyk to szkielet ! To właśnie przeniesienie ciężaru na żebra i filary pozwoliły odciążyć ścianę. A w następstwie tego można było dawać wielkie okna.
Ciekawostką jest też dlaczego ten centralny zwornik ma dziurę. Dlaczego się nie zawali ?
Najprościej - bo jest okrągły i tam też występuje ściskanie. A dlaczego ma dziurę ? Żeby odprowadzić parę wodną. Tysiące osób a katedrze wydychały mnóstwo pary wodnej. Czyli była to wentylacja. Dodatkowo można by było spuścić łańcuch z żyrandolem na świece. A no właśnie ... jeszcze dym ze świec 😉

sklepienie gotyckie

Sklepienie gwiaździste

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

sklepienie sieciowe

Sklepienie sieciowe

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

wnetrze gotyckie

Sklepienie płynące

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Detal gotycki w rysunku

Portal - żelazny temat

W naszej pracowni mamy wiele ćwiczeń w których rysujemy gotyk. Na obrazku niżej masz świetny rysunek ołówkiem narożnika katedry Notre Dame w Paryżu. Świetnie w perspektywie oddane są detale. Widać też sprawnie narysowane rzygacze i gargulce. Ten temat przerabiamy w ramach kursu rysunku architektonicznego Archimistrz.

A rysunek powstał na najlepszym kursie rysunku w Gdańsku.

Jak to mawiał prof. Henryk Dąbrowski – rysunek architektoniczny to kształtowanie formy poprzez analizę struktur wewnętrznych 😉 Brrrr ….

Brzmi strasznie ale jest całkiem ok. Chodzi o to, że kandydat na architekturę wszystko konstruuje w perspektywie. I takim ćwiczeniem jest portal gotycki który masz na poniższym obrazku. Jest to temat dla uczniów drugiego roku.

Serdecznie i osobiście zapraszam na kurs rysunku na architekturę.

Architektura jest naprawdę super !

Zapisz się na kurs rysowania architektury

Rysunki architektoniczne - Galeria

Przez lata w naszej pracowni powstało mnóstwo świetnych prac gdzie motywem przewodnim jest gotyk. Tylko zobacz :

Historia Sztuki dr. Freusa

Od wielu lat w naszej pracowni uczy specjalista od Historii Sztuki - dr. Paweł Freus. Można zapisać się na cały cykl a nawet na pojedyncze wykłady. Zobacz jak to wygląda :

Archimistrz

To specjalne zajęcia gdzie szlifujemy warsztat rysunkowy w architekturze. Idziemy przez wszystkie epoki tak więc poznajesz przy okazji historię architektury. Przerabiamy też zróżnicowane techniki.

08

gotycka galeria - 15 zdjęć zapierających dech w piersiach

A zdjęć które mam w swoich zbiorach na temat gotyku to już kilkanaście tysięcy. W Architekturze jestem zakochany. Kiedy wpadam do jakiegoś miasta to rozpoczyna się szaleństwo fotografowania choćby najdrobniejszych detali. Poniżej ostatnia galeria w tym wpisie. Prezentuję tu 15 zdjęć które pięknie pokazują czym gotyk jest.

Napracowałem się. Wybrać zdjęcia, obrobić je , dostosować do strony www, napisać teksty, zadbać o układ. To sporo roboty. A to wszystko dla Ciebie !

… no i z miłości do architektury. [POLECAM]

Zwracam się z gorącą prośbą o udostępnienie tego w Social Media (przyciski masz z boku)

Jak możesz wklej link do tego artykułu na swojej stronie czy blogu. Niech ta treść służy też innym.

Dziękuję.

Autor : Wojciech Domińczak.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz inne strony naszego serwisu :

Najważniejsze detale w architekturze :

W tym artykule zbieramy zdjęcia detali architektonicznych. Docelowo ma być ich aż 56! Zobacz i naucz się :

Zapisz się na kurs rysunku

Każdego nauczymy rysować - spróbuj może zechcesz wyciągnąć od dawna skrywane pragnienie by tworzyć.

Zobacz niesamowite rysunki w naszej galerii

Jak jesteśmy w stanie nauczyć - ano tak. Ta galeria mówi sama za siebie.

Czwartki 20:00 - Live Domin Rysuje

Dołącz do naszej społeczności. To akurat nic nie kosztuje. W czwartki robimy live`y na Fb. Sporo można się nauczyć. Zobacz jak wyglądała przykładowa lekcja :