Architektura - rysunek - kościoła w armenii
Arcydzieło rysunkowe Bartka Kotera
Masz przed sobą fantastyczny rysunek ołówkiem. Przedstawia on kościół Matki Bożej – Astwacacin. Całość zlokalizowana jest w Armenii w miejscowości Norawank – Wikipedia. Pochodzi z XIII wieku czyli z czasów zarówno bizantyjskich jak i romańskich. I można powiedzieć, że ma w sobie i jedne i drugie cechy.
Przyjrzyjmy się jednak samem rysunkowi architektonicznemu. Autor podzielił kompozycję na wyraźne plany. I tak:
- Na pierwszym planie mamy te słynne piękne chaczkary. Czyli stele nagrobne lub pamiątkowe , zwyczajowo wykute w kamieniu oraz mury kamienne z których możesz zaczerpnąć wiedzę – jak rysować fakturę kamienia. Pierwszy plan jest skontrastowany z drugim poprzez zróżnicowanie światła. Oświetlone partie murów i chczkarów kontrastują z cieniem kościoła.
- Drugi plan to kościół Matki Bożej Astwacacin. Warto zwrócić uwagę na oś kościoła która pokrywa się osią tzw mocnej siatki fotograficznej. Sam kościół to piekna gra form, ażurów, światła i faktur kamienia.
- Trzecie plany to wzgórza, które opracowane są jako tło. Też są ciemne ponieważ mają wydobyć światło pierwszych planów i oświetlonej części kościoła.
Rysunek architektury to nasza specjalność. Od ponad ćwierć wieku specjalizujemy się w przygotowaniach do egzaminu wstępnego na studia architektoniczne. Ten kościół jest materiałem pomocniczym do zajęć – po prostu rysujemy go. Oczywiście trakcie lekcji rysunku dokładnie tłumaczymy jak narysować wszystko dobrze w perspektywie.
Kurs rysunku = domin
rysunek - architektura nowoczesna - matropolitan - warszawa
Metropolitan w Warszawie to wdzięczny temat rysunkowy
Ten rysunek architektury wyszedł spod ręki Wiktora Mielniczuka który przez ponad dekadę zarządzał pracownią Domin. Nasza szkoła rysunku ma mu wiele do zawdzięczenia. Dzięki Wiktorowi mamy znakomitych prowadzących obecnie bo przecież działa przechodniość implikacji 😉
Metropolitan już od samego początku powstania stał się naszym tematem rysunkowym. Okazało się, że wszystkim wychodzi bardzo dobrze. Nie ważne czy początkującym czy zaawansowanym , wychodzi dobrze. Poza tym jest fajnie usytuowany. Obok jest Park Saski dzięki któremu można w upalne dni lata siedzieć w cieniu rozłożystej wierzby płaczącej i rysować. Ta wierzba faktycznie tam jest – pojedź i zobacz. A najlepiej przyłącz się do nas kiedy znów będziemy rysować Metropolitana!
rysunek architektury wykonany sangwiną
Autorem tej pracy jest Szymon Ankudowicz. A praca nawet teraz wisi w hallu naszej szkoły rysunku w Warszawie – warto wpaść i obejrzeć sobie. Adres: ul.Chmielna 98