Anatomia w małym palcu

Złapanie poprawnych proporcji w zgodzie z anatomią człowieka sprawia wiele problemów nie tylko początkowym artystom, ale również osobom, które mają już niemały warsztat. Kupowanie, słuchanie, oglądanie wielu poradników często wcale nie pomagają, a zasiewają wręcz ziarenko niepewności “Dlaczego nadal mi to nie wychodzi”. Dzisiaj postaramy się omówić tę kwestię w o wiele prostszy i bardziej przystępny sposób.

Pojęcie anatomii i rysunku anatomicznego

Zacznijmy od tego czym właściwie jest anatomia i rysunek anatomiczny? Anatomia z zasady jest działem biologii nurtującym budowę poszczególnych organizmów. Antopotomia, czyli anatomia człowieka zajmuje się konkretnym rozłożeniem człowieczka na czynniki pierwsze: narządy, układy, tkanki itp. Jeśli chodzi o aspekty rysunkowe zaczerpniemy z niej tylko najpotrzebniejsze nam rzeczy, czyli np. budowę szkieletu i układ mięśniowy. Rysunek anatomiczny jest określeniem, które zwęża zakres badawczy jedynie do studium ciała ludzkiego.

Teoria skrótowa tzw. “anatomia w małym palcu”

Postaramy się sobie wyjaśnić podstawy na konkretnych przykładach, tak aby wszelkie niejasności poszły w niepamięć, a nowe informacje były proste do przyswojenia.

Anatomia dłoni – jak narysować dłoń?

Jest to niepodważalnie jeden z najbardziej uciążliwych tematów dla wielu rysowników. Chowamy dłonie w kieszeniach, za plecami, gdziekolwiek byleby nie musieć ich rysować.. znaczy kto chowa ten chowa, osobiście jest to dla mnie najbardziej satysfakcjonująca część rysunku postaci, a właściwie dlaczego? Jednym z głównych odniesień proporcji dłoni do innych części ciała jest to, że dłoń jest wielkości twarzy człowieka. Teoria może się zdawać o wiele bardziej zawiła kiedy nie widzimy jej przed nosem. Omówmy to sobie na konkretnych przykładach:

Budowa dłoni – szkielet

Dłoń składa się konkretnie z 27 kości, a wszystkie palce są zbudowane z 3 paliczków, z wyjątkiem kciuka, który zbudowany jest jedynie z dwóch. Analizę budowy szkieletu dłoni przeprowadzimy na podstawie rozłożenia na czynniki pierwsze kultowej pracy Jamesa Montgomery Flagga, dzięki której przy okazji możemy poruszyć kwestię rozłożenia proporcji w perspektywie.

Budowa dłoni – mięśnie

Jak narysować dłoń? – uproszczony tutorial

Anatomia stopy – jak narysować stopę?

Stopa jest aspektem równie uciążliwym jak rysowanie kończyn górnych. Często popełnianym błędem jest właśnie rysowanie zbyt małych stóp, ponieważ ciężko jest ją skojarzyć z np. dłonią. Bezpośrednim odnośnikiem do stopy jest długość przedramienia danej osoby.

Budowa stopy – szkielet

Stopę możemy podzielić zasadniczo na 3 części: kości stępu, śródstopia oraz kości palców. Częścią łączącą dłoń oraz stopę jest właśnie ten ostatni punkt – palce stopy również są zbudowane z 3 paliczków(czyli 3 zagięć które będziemy w rysunku uwzględniać), z wyjątkiem palucha składa się z 2 paliczków – bliższego i dalszego. W tym przypadku zaczerpniemy inspirację od wybitnego polskiego malarza – Jacka Malczewskiego, rozłożymy sobie na czynniki pierwsze (szkielet i mięśnie) stopy jednej z postaci ukazanej na obrazie “Śmierć Ellanai”. Są one właściwie punktem najbardziej na tym obrazie zaakcentowanym.

Budowa stopy – mięśnie

Jak narysować stopę? – uproszczony tutorial

Anatomia – proporcje ciała

Na podstawie odniesień do innych części ciała możemy w o wiele bardziej sprawny sposób zbudować całą sylwetkę postaci, która będzie poprawna anatomicznie. Już wiemy do czego odnieść wielkość stopy i dłoni, ale to ułatwi nam wyrysowanie jedynie 4 elementów. Skąd właściwie mamy wiedzieć jakiej długości są nogi lub tors?

Budowa ciała – szkielet człowieka

Budowa ciała – układ mięśni człowieka

Jak narysować postać? – uproszczony tutorial

Related Articles

Responses