Anatomia stworzeń w Concept Art od zera

Prawie każdy z nas uwielbiał rysować fantastyczne stwory. Większość po pewnym czasie wyrasta z tego. Ale jeśli nadal sprawia Ci frajdę szkicowanie najdziwaczniejszych potworów. Albo chcesz nauczyć się jednej z głównych umiejętności artysty, którą jest anatomia stworzeń w świecie concept art. To znaczy tylko jedno. Ten artykuł jest dla Ciebie! Po zapoznaniu się z nim, anatomia oraz jakość twoich stworów, może osiągnąć znacznie wyższy poziom.

Pierwsze kroki w Concept Art

Zanim zabierzemy się za wyrysowywanie poszczególnych partii mięśniowych naszych stworków, musimy znaleźć punkt wyjściowy. Anatomia naszego stwora może opierać się na anatomii ludzkiej bądź zwierzęcej.

Dlatego najpierw należy wybrać czy chcemy, aby nasza kreacja była człekopodobna, albo przypominała mieszankę zwierząt. Założę, że postawiliśmy na zwierzaki. Teraz należy wziąć kartkę i medium rysunkowe, które jest dla nas najwygodniejsze. Stosując zasadę KDD (kreatywną dziesiątkę domina) zapełniamy kartę miniaturowymi szkicami.

Szkice

Szkice powinny być bardzo uproszczone i szybkie. Szybkimi ruchami starajmy się oddać obraz naszej wyobraźni. Na początku pierwsze szkice mogą wydawać się nie takie jakbyśmy chcieli. Następne mogą odzwierciedlać dobrze nam znane potworki z filmów czy seriali. Lecz po pewnym czasie, zaczną powstawać oryginalne kształty stworów, jedyne w swoim rodzaju. Po wybraniu najlepszego według nas możemy przejść do kolejnej fazy.

Zdjęcia Referencyjne

Na podstawie wybranego przez nas szkicu, określamy jakim połączeniem jest nasz stworek. Przykładowa mieszanka wąż, jaszczurka i kogut. Czyli przysłowiowy bazyliszek. I właśnie tutaj zaczynają się prawdziwe schody. Przed ostatecznym rysunkiem naszego potwora, przydałoby się przećwiczyć anatomię wspomnianych wcześniej zwierząt. Dlatego znajdujemy zdjęcia referencyjne i robimy studium.

 


Czym jest Studium?

Osobiście lubię rozbić czynność jaką jest studium na 3 fazy.

  1. Analiza zdjęcia referencyjnego – zrozumienie anatomii, uproszczenie jej
  2. Przekopiowanie zdjęcia – z pełną świadomością co się dzieje
  3. Narysowanie tego samego – w innej perspektywie

Ta procedura zapewni że forma zwierzęcia zapadnie nam w pamięć. Będziemy w stanie wykorzystać ją dowolnie w naszych przyszłych pracach. Dzięki temu anatomia naszych stworzeń w świecie Concept Art będzie na o wiele wyższym poziomie.


Co dalej?

Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem ostatecznego rysunku jest “pudełkowe” zaplanowanie sylwetki naszego concept artowego stwora.

Related Articles

Responses