A200 zadanie 59 – Angażujące II

Ten zestaw nazywał się kiedyś Angażujące II. Przez wiele lat prowadząc szkołę rysunku wymyślałem dziesiątki geometrii. Dostawały różne nazwy – w zależności jaki był czas. Powstał z tego pokaźny zbiór.
Co ciekawe z czasem zapominałem, że takie stworzyłem i wracałem do nich po latach. Tak właśnie jest teraz.
Na dziś wracamy do dwóch tematów z 2009 roku. Na szczęście geometrie się nie przeterminowują 🙂
5 SZEŚCIANÓW
Układ składa się z 5 sześcianów o równoległych krawędziach. Środkowy ma 2 przeciwległe
krawędzie pionowe wspólne z dwoma kolejnymi sześcianami. Dwa pozostałe są styczne tylko ze
środkowym sześcianem i tylko w narożnikach. Narysuj całość lewitującą
na niewielkiej wysokości, w perspektywie, od góry.
KLEPSYDRA
Narysuj kontener o wymiarach 4/2/1. W jedną z największych ścian wpisz przekątną. Narysuj bryłę która powstaje w wyniku ciągłego obrotu tej przekątnej wokół osi.
Oś ta leży również na największej ścianie, ale nie przecina się z przekątną i jest równoległa do krawędzi o długości 4. Oś obrotu jest oddalona o 0.75 od najbliższej krawędzi najdłuższej krawędzi.
O egzaminach „pisanych” z geometrii
Musisz wiedzieć, że egzaminy z geometrii na architekturę dzielą się na kilka podgrup:
- egzaminy pisane – czyli dostajesz treść i musisz na jej podstawie odtworzyć zamysł komisji
- egzaminy z rzutów ortogonalnych – przykładem są nasz Igurry, a na architekturze też co pewien czas się pojawiają
- z natury – z takim egzaminem mamy do czynienia kiedy bryły geometryczne są ustawione jako martwa natura
My na naszych kursach na architekturę mamy wszystkie te typy i to w gigantycznej ilości. Np. Igurr na ten moment mamy 1040 i powstają cały czas nowe.
A tak dla ćwiczenie wyobraźni przestrzennej – dmuchnij sobie tę najnowszą:

Egzamin pisany dla wzrokowców i „literatów”
Każdy egzamin kogoś premiuje. Egzaminy pisane są lepiej robione przez osoby, które dobrze radzą sobie z tekstem pisanym. Tak samo osoby które są wzrokowcami lepiej poradzą sobie z tego typu treściami.
Co ciekawe na egzaminie na architekturę widać kto jest kto. Słuchowcy zaczynają rysować już po tym jak komisja odczyta zadanie. Wzrokowcy muszą osobiście przeczytać treść.
Niejednokrotnie kiedy prowadziłem osobiście naukę rysunku to widziałem, że ludzie różnie sobie radzą. I nie wynika to z tego, że ktoś ma a ktoś nie ma wyobraźni przestrzennej. Bardziej chodzi o to kto jaką ma, szeroko rozumianą osobowość. GNOTHI SEAUTON!
Bez względu na to jaki jest Twój styl – ćwicz wszystkie typy zadań. A kiedy spostrzeżesz, że niektóre sprawiają Ci więcej trudności to te ćwicz częściej.
2009 rok w Dominie – lekcja historii
W tym czasie nasza siedziba była na ul. Filtrowej 63 w Warszawie. Teraz mieści się tam Kontrastownia – nasz filia gdzie prowadzą kursy na ASP. Był to bardzo ciekawy czas. Ludzie naprawdę zapierdalali. Tu jest zdjęcie gdzie siedzą na korytarzu bo w pokojach nie ma miejsca i rysują Próbne Egzaminy:

Zdjęcie jak zdjęcie ale ma kilka fajnych szczegółów:
Po lewej stronie na żółtych kartkach dopisywałem próbne egzaminy które już zrobiliśmy. Jest też tam kartka z wierszem, który ułożyła jedna z kursantek żeby być przyjętą nasze lekcje artystyczne 🙂 🙂 🙂
W głębi siedzi Robert Szewczyk – człowiek który dostał się na architekturę na pierwszym miejscu i to dwa razy. Ale jak to?
Otóż dostał się, potem poszedł na ASP, potem zrezygnował z architektury, a potem zrezygnował z ASP i znów podszedł do egzaminu na architekturę. Można? … można!
