A200 zadanie 58 Paraboloida Hiperboliczna
Jest takie pojęcie w geometrii jak Parabolioda Hiperboliczna.
W skrócie – krzywizna zrobiona z prostych linii.
Twoim zadaniem będzie zrobienie modelu z makaronu spaghetti tej właśnie konstrukcji.
ale idźmy po kolei…
Dawno, dawno temu na jednym z egzaminów na architekturę pojawiło się szokujące zadanie.
Zrób model nowej przeprawy nad wąwozem. Jako materiał użyj paczki makaronu spaghetti i kleju.
To był szok dla kandydatów na ten kierunek. Do tej pory modele były z papieru. Makaron łamał się i ciężko było go zgiąć. Klej nie łapał za szybko więc trzeba było dostosować swój pomysł dla zadanych warunków. My na kursach na architekturę na pewno nie używaliśmy takiego materiału.
Jaki był cel tak sformułowanego zadania?
Komisja najwyraźniej czerpie radość z szokowania kandydatów 😉 Ale tak naprawdę tak zmontowane zadanie ma głębszy sens. Wiadomo, że 95% kandydatów na architekturę chodzi na jakiś kurs rysunku. Na nim nie tylko jest nauka rysunku ale też zadania modelowe. Jest więc grupa ludzi, która po prosto wyuczyła się pewnych rozwiązań a nie myśli samodzielnie. (To zadanie na przykład nie jest zadaniem kreatywnym tylko zadaniem przestrzennym) Kiedy spowodujemy szok u kandydata i postawimy go przed trudnym zadaniem jest szansa że sprawdzimy jego prawdziwą kreatywność.
Kortyzol i adrenalina – zabójcy egzaminów
Oczywiście nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Dlatego, że zestresowanie kandydata doprowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu i adrenaliny a te dwa składniki skutecznie wycinają myślenie twórcze. One uruchamiają się w sytuacji stresującej. W ewolucji było to zawsze zagrożenie życia. Wtedy strzał kortyzolowo adrenalinowy pozwalał na lepsze osiągi z ratowaniu życia – ucieczka lub walka. W takim stanie nie jest potrzebna kreatywność, twórczość, sięganie do pokładów wiedzy, dlatego kortyzol i adrenalina potwornie przeszkadzają w egzaminie na architekturę. Dostajemy wtedy wypaczony obraz kandydata bo nie jest w stanie pokazać swojego potencjału.
Zadanie właściwe – paraboloida hiperboliczna z makaronu
Na podkładce z szarej tektury wyklej model paraboloidy obrotowej. Elementy tworzące krzywiznę niech będą pełnej długości spaghetti.
Dodatkowo postaw wyciętego z papieru człowieka tak żeby oddać skalę. Obiekt ma być w skali taki jak budynek dworca Warszawa Ochota.
Oddanie to sklejenie czterech zdjęć rogami tak aby tworzyły kompozycję w złotym podziale. Zdjęcia wykonaj przy świetle sztucznym i w taki sposób żeby tło mocno kontrastowało z makaronem. Zdjęcia przerób w programie PhotScape (darmowy) na kolor czarno biały.
Paraboloida Hiperboliczna – Dworzec Warszawa Ochota
Dnia 23 marca 2019 roku zrobiliśmy plener gdzie z natury szkicowaliśmy Dworzec Warszawa Ochota. W całej historii szkoły rysunku Domin rysowaliśmy go setki razy. Głównie dlatego, że zawsze znajdował się kilka minut na pieszo od naszej zmieniającej się lokalizacji.
Świetne ujęcie na dworzec Warszawa Ochota jest z kładki nad torami. Na zdjęciu niżej widać jak grupa naszych uczniów robi szkice.
Portfolio na architekturę – przykład geometrii w architekturze
Dworzec Warszawa ochota to jedyna takla paraboloida hiperboliczna w Polsce. Nie dziwi więc, że bardzo często wybierana była jako temat na portfolio na architekturę.
Dzisiejsze zadanie jest manualno-przestrzenne więc wyjątkowo pokazuję przykłady uczniów z lat ubiegłych:
Na co zwrócić uwagę przy tym modelu:
- schludność wykonania – to ma bardzo duże znaczenie
- dobrze zrobione zdjęcia – szczególnie to z góry
- dzięki użyciu nitek i owinięciu nimi listw dostaliśmy dwie powłoki
Tak wygląda rysunkowo model paraboloidy hiperbolicznej. Ta praca też pochodzi z portfolio kandydata na architekturę. Nie jest idealna ale jak na kandydata to może być.
Jeżeli zachwyci cię ta forma to możesz ją zgłębić na Wikipedii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Paraboloid#Hyperbolic_paraboloid
Jak widać na poniższych przykładach paraboloida hiperboliczna dla wielu osób staje się ciekawym zagadnieniem które chcą rozwinąć bardziej.
Motto 58 z Postawy Domina
Dziś w z postawy Domina weźmiemy mądrość nr. 58
Nie liczy się różdżka – liczy się czarodziej