A200 zadanie 57 Bryła 1994

A200 zad 057

Tę bryłę rysowałem osobiście na egzaminie w 1994 roku.

Kiedy wszedłem na egzamin i dostałem temat to nie wydał mi się trudny. Szybko narysowałem to rozwiązanie i przeszedłem do części wyobraźniowej. W tamtym czasie oba rysunki były na jednym arkuszu.

Kiedy czekałem na to aż wyschnie mi akwarela rozejrzałem się po sali. I doznałem szoku. Te kilka osób które rozwiązały ją miały łuki wklęsłe a ja wypukłe. Wtedy powiedziałem sobie…

– Choć raz w życiu zaufaj temu, że jeżeli większość ma inaczej to na koniec okazywało się, że to Ty masz błąd.

Tak było na matematyce, za każdym razem, kiedy na klasówce miałem inne rozwiązanie niż klasa.

Wziąłem się więc i poprawiłem. Poprawiłem na złe rozwiązanie!!!

Na 10 minut przed końcem jeszcze raz spojrzałem na zadanie i powiedziałem sobie

– Nie ma opcji, to stożek nachodzi na ostrosłup i daje wypukłość a nie wklęsłość. Trudno najwyżej uwalę egzamin.

Jednak to ja miałem rację i dostałem 98/100 – te 2 punkty ucięli mi pewnie za to, że widać było wahanie. I tak oto znalazłem się na mojej ukochanej architekturze. Nadal po tylu latach czuję, że gdybym drugi raz miał wybrać to też byłaby to Architektura!

Zadanie cz.1 – narysuj przykład z platformy Video Domin

Narysuj na formacie A3 tę bryłę:

https://domin.pl/lekcje/bryly-1994/

Zadanie 57 cz.2

Poćwiczmy proporcje i wstawiacze.

Na formacie 50×70 cm narysuj fragment parku i 5 tych brył jako stoliki do szachów. Szachownice niech będą na części kwadratowej. Przy trzech stolikach niech siedzą ludzie i grają.

Na ścieżce obok narysuj postać/postacie ze wstawiaczy. Ścieżka niech będzie ustawiona w perspektywie zgodnie z osią poruszania się tych ludzi.

Na drugim planie narysuj zaparkowany samochód ze wstawiaczy a gdzieś na terenie parku niech będzie drzewo.

Dlaczego wstawiacze?

Wstawiacze bardzo ułatwiają rysowanie. Sednem pracy będzie to o co poprosi komisja ale bohaterami drugoplanowymi są wstawiacze. Nadają przestrzeni większa naturalność, dobrze pokazują skalę.

Zobacz jak robił to Platzek – Łukasz Stępnik – człowiek ze Złotej Dekady, który zajął I miejsce na egzaminie na architekturę:

Na lewej i prawej pracy możesz znaleźć tę samą postać. Nie jest on celem próbnego egzaminu ale fajnie uzupełnia arkusz. Poza tym jak masz 2-5 postaci które ciągle rysujesz to na egzaminie zrobisz to w parę sekund!

Na prawej pracy masz wstawiacz w postaci drzewa i samochodu. Akurat tu ten samochód jest trochę od czapy – mógłby być dalej bo za bardzo przyciąga uwagę.