A200 zadanie 54 Wpis WWW

A200 zad 054
Poziom A

Zadanie 54 – wpis na www – wszystkie zadania z numerem 4 na końcu są z cyklu OMER czyli Oko-Mózg-Ręka. Wielką bolączką uczestników kursu na architekturę jest to, że prawie w ogóle nie interesują się architekturą. Na pytanie “Jaki jest Twój ulubiony budynek?” nie powiedzą nic lub prawie nic.

Oczywiście w pytaniu “jaki jest Twój ulubiony budynek?” jest haczyk – słowo “Ulubiony” – bo jak ulubiony to pewnie znasz go dość dokładnie. A tymczasem na 100 uczestników kursu rysunku tylko jeden jest w stanie cos powiedzieć i to też niedokładnie.

Komisja egzaminacyjna o tym wie. Dlatego coraz częściej sięga po tematy mające wyłuskać te osoby które się interesują i coś robią w tym kierunku.

Wpis na www o twoim budynku

Zobacz jak ułożone były zadania

Zadanie 004 – Wybranie budynku – (Czy można zmienić budynek w trakcie? TAK! Bo wtedy przy zadaniu 004 wiele osób wybrało coś po łebkach).

Zadanie 014 – Luka informacyjna – tu uczyłeś się o tym jak przykuwać uwagę i kierować ją na Tobie wygodne tory. Nigdy nie da się wykluczyć że komisja postanowi przepytać kandydatów. Wtedy wszystko wyjdzie. Jeżeli jednak zastosujesz lukę informacyjną lub PAS Formula to Ty będziesz prowadził rozmowę

Zadanie 024 – Siatka fotograficzna – to jest pierwszy i najważniejszy krok w kompozycji fotograficznej. Zastosowanie tej matrycy poprawia jakość zdjęć o 30%. Warto to umieć i stosować na codzień. szczególnie, że umiejętnością architekta w życiu zawodowym, która nie jest podstawową ale zawsze występującą jest fotografia architektury.

Zadanie 034 Style w architekturze – miało zbudować świadomość o epokach

Zadanie 044 Percepcja – miało przećwiczyć skalę, percepcję przestrzeni oraz różne rodzaje perspektywy

Zadanie 054 które masz przed sobą ma powtórzyć i ugruntować wiedzę o danym obiekcie

W kolejnych “czwórkach” będą kolejne ciekawe działania między innymi Docendo Discimus

Zadanie 54 – treść polecenia

Twoim zadaniem jest napisać 6 akapitów z nagłówkami na stronie www. Poniżej będzie dokładna instrukcja co i gdzie kliknąć.

Korzyści jakie da to zadanie:

  1. Powtórzysz sobie to w zadaniu 014 – lepiej umieć kierować uwagę tam gdzie Ty chcesz
  2. Zapamiętasz budynek dużo lepiej i w razie czego wykorzystasz go na egzaminie (Info z historii: ludzie na egzaminie ZAWSZE rysują to co rysowali i zgłębili wcześniej
  3. Nauczysz się prostej obsługi Internetu i środowiska WordPress – przyda Ci się to w przyszłości w pracy zawodowej
  4. Stworzysz początki artykułu który będzie widoczny w polskim Internecie – zrobisz rzecz społecznie chwalebną

Tak wygląda dobrze zrobione zadanie – przykład wzorcowy:

Kolegiata w Kruszwicy – romańszczyzna na Kujawach

 

Możesz sobie na niego wchodzić i patrzeć jak jest zrobiony.

A to jest inny mój artykuł. Moją motywacją do robienia tutaj wpisów jest chęć podzielnia się odczuwanym przeze mnie pięknem. I tak sobie myślę, że jak ktoś z Poznania z Wydziału architektury będzie chciał ściągnąć dobre fotki do swojego opracowania to z tej strony to ściągnie a ja mieszkając i pracując w Warszawie bez trudu mogę zrobić dobre zdjęcia.

Kościół Wizytek w Warszawie

Jeżeli spodoba Ci się pisanie na www

Jeżeli spodoba Ci się pisanie w Internecie zachęcam Cię do wsparcia mnie w ramach wolontariatu w portalu architektura polska. Wtedy, Twoim zadaniem byłoby pisanie o obiektach z okolicy w której mieszkasz lub w której często bywasz.

A jak będzie Cię to kręciło jeszcze bardziej to może wtedy nawiążemy współpracę odpłatną – na stronach Domina.

Portal Architektura Polska jest pro publico bono – organizacją non-profit. Nie zarabiam na nim. Robię to dla frajdy i dla zwiększenia mojej wiedzy z historii sztuki.

Dokładna instrukcja działania:

Zaloguj się na swoje konto w portalu architektura-polska.pl :

Wpisz tak: architektura-polska.pl/wp-admin

lub kliknij ten link:

Logowanie do portalu architektura-polska.pl

Jeżeli nie masz tam konta poproś Wojciecha Domińczaka żeby Ci założył – wyślij mu na priva swój adres e-mail

Otworzy Ci się taka strona:

(nie martw się hasło w drugim oknie jest nieprawdziwe 😉

Otworzy Ci się panel użytkownika:

jak dodać nowy wpis w wordpress

Kliknij we “Wpisy”

Przejdziesz do swoich wpisów i kliknij Utwórz wpis

Dodaj nowy wpis w WordPress

Teraz możesz już działać.

Dalsze pisanie jest jak w Wordzie … a nawet prostsze bo nie ma tylu funkcji

Część 1 Dodajemy tytuł, pierwszy akapit i frazę kluczową

dodajemy tytuł i obrazek wyróżniający

W polu tytuł – piszesz tytuł w takiej formie:

Nazwa obiektu + coś od siebie

Przykład

Kolegiata w Kruszwicy – romańszczyzna na Kujawach

W miejscu fraza kluczowa wpisujesz – Nazwa obiektu

Potem naciśnij znak “+” po prawej stronie

dodajemy akapit nagłówek i obrazek w WordPress

My na potrzeby zadania 54 zajmiemy się tylko dodawaniem tych trzech opcji ale jeżeli chcesz zdobyć nowe życiowe kompetencje możesz się pobawić innymi opcjami klikając “Przeglądaj wszystko”. Umiejętność obsługi WordPressa będzie w przyszłości normą tak jak teraz normą jest obsługa Facebooka. WordPress to najpopularniejszy system do budowania stron www. Już ponad połowa stron na świecie oparta jest na tym CMS-ie. A obsługa tego nie wymaga umiejętności programistycznych. Wpis na www w WordPressie jest prostszy niż nauka Worda.

Tak wygląda wypełnione przeze mnie dla wpisu Kolegiata w Kruszwicy:

przykład z WordPress

Omówię to teraz szczegółowo:

W tytule dałem “Kolegiata w Kruszwicy – romańszczyzna na Kujawach” – Ty możesz dać samą nazwę budowli.

Pod Tytułem dałem pierwszy mini akapit. Jest on bardzo ważny bo zastosowałem tam suspens. Zapowiedziałem coś co ma spowodować, że czytający będzie z ciekawości chciał odpowiedzi na pytanie. Suspens to taka forma luki informacyjnej ale wiejąca większą tajemniczością. Taka trochę forma sensacyjna. Nagminnie stosowana jest w kryminałach i filmach sensacyjnych oraz thrillerach.

Czerwonymi elipsami zaznaczyłem trzy rzeczy które będą dla nas ważne:

  1. Zapisz szkic – to klikasz jeżeli chcesz zapisać postęp prac ale Twój wpis nie osiągnął 600 wyrazów
  2. Opublikuj – to naciśniesz jak Twój wpis będzie miał 600 lub więcej wyrazów
  3. Pomarańczowa mordka – jak Ty wejdziesz na swój wpis będzie czerwona – czyli system podpowiada Ci, że dany artykuł jest zły. My będziemy dążyć do tego żeby stała się zielona.

Dodałem też obrazek wyróżniający – jak to zrobić będzie w akapicie niżej. Wpis www bez obrazków jest nudny i nie da się go przebrnąć.

Część 2 Dodajemy obrazek wyróżniający po uprzednim przygotowaniu go w Photoscape

Wpis na www musi mieć obrazki. Większość osób głównie scrolluje zawartość czyta mało kto. Poza tym wpis na www bez obrazków wieje ścianą tekstu i jest nie do zniesienia

Tu pokażę jak pobrać i zainstalować bezpłatny program Photoscape oraz pokażę jakie cuda można zrobić w Camera RAW. Ten drugi tylko pokażę bo to jest narzędzie płatne.

Część 3 dbamy o zieloną mordkę

Ta część jest opcjonalna – tylko część rzeczy będziesz mieć do zrobienia. Skoncentrujemy się na tych najbardziej kreatywnych. I tu też przećwiczymy sobie metodę KDD.

Kiedyś przyjdzie taki czas, że będzie trzeba zawalczyć o klienta a wyszukiwaniu Google na frazę “architekt” będzie duża konkurencja. Zlecenie dostaną Ci którzy będą widoczni w wynikach wyszukiwania. Warto więc poznać dobre praktyki pozycjonowania czyli SEO.

Kiedy wciśniesz “Utwórz wpis” a potem zeskrollujesz w dół dotrzesz do wtyczki Yoast SEO. Tam zobaczysz takie buźki:

Jak poprawić jakość SEO

Ważna jest ta pierwsza. Ta druga mniej a to dlatego, że wtyczka YOAST nie radzi sobie dobrze z zawiłością języka polskiego.

Wtyczka Yoast będzie Ci podpowiadać co należy zrobić żeby dostać zieloną buźkę.

problemy seo

Kiedy zrobisz wszystko dobrze Yoast pokaże Ci coś takiego:

Kiedy wpiszesz w Google jakąś frazę np. “Jak nauczysz się rysować” to dostaniesz wyniki wyszukiwania. Będą one przedstawione w taki sposób.

Jak ustawić tytuł SEO i opis Meta

Jeżeli będziesz chciał w przyszłości spowodować, że będziesz w TOP-3 w wynikach wyszukiwania to musisz zadbać o to coś na granatowo. To coś nazywa się Tytułem SEO. Załóżmy że będziesz chciał być wysoko na frazę “projekt architektoniczny” – to musisz dobrze napisać Tytł SEO czyli Tytuł pozycjonerski.

Poniżej jest Opis Meta. Wg badań nad Internetem – ludzie klikają w dany wpis, jeżeli opis meta ich zachęci. Jak nie zachęci to szukają dalej. I tu jest pole do popisu – tu musisz wykazać się kreatywnością. Tu jest pierwsze miejsc żeby wstawić Lukę Informacyjną lub PAS Formula. Nie bagatelizuj tego – kiedyś będziesz musiał tak się zaprezentować żeby sprzedać swoje usługi.

W Yoast robi się to w łatwy sposób:

Uzupełnienie Title i Meta w Yoast

Tam gdzie masz pole Tytuł SEO wpisujesz dotąd aż ta linia niże zrobi się z pomarańczowej zielona. Jak się zrobi czerwona to znaczy, że już jest za długo – trzeba skrócić. Zobaczysz jaka to jest fajna gimnastyka umysłu 🙂

Wpisujesz to zawsze w taki sposób:

[Fraza kluczowa] – [słowa dopełniające]

Ja dla artykułu o Kolegiacie w Kruszwicy napisałem tak:

Kolegiata w Kruszwicy – kościół ze swastyką? o co chodzi?

Jak widzisz już tu zastosowałem lukę informacyjną. Dodatkowo wykorzystałem emocje – ludzie dopowiedzą sobie swoje – będą oburzeni. Wtedy jest większa szansa, że klikną. Mdły i nic nie znaczący wpis przejdzie niezauważony Np.:

Kurs rysunku w ferie – zajęcia dla wszystkich (nuda i sztampa)

vs:

Kurs rysunku w ferie – zobacz za co dostaniesz 199 zł … Tu już coś intryguje

Inne przykłady:

Kurs rysunku on-line – najlepszy na rynku … ja bym od razu to odrzucił bo nie lubię czytać takich bufoniastych tekstów

Kurs artystyczny – dla dzieci i młodzieży – to jest tak nudne, że mózg wypływa uszami

vs:

Kurs rysunku on-line – sprawdź czy rysunek Lewandowskiego jest ok (ale to Lewandowski rysował? To on chodził na kurs do Domina? Czy chodzi o to, że jest lekcja jak narysować Lewandowskiego? – niech czują potrzebę kliknięcia)

Kurs artystyczny – zacznij i sprzedaj tak jak Tytus akwarelę za 57.000 zł – ( tak było, Tytus Brzozowski sprzedał akwarelę za 57.000 zł. Osobiście chciałbym zobaczyć akwarelę która tyle kosztuje 😉

Pewnie Ty też chcesz. To jest screen z tego:

Sprzedana akwarela Tytusa za 57.000 zł
Dokładnie tak! Tytus nasz absolwent sprzedał akwarelę na Agraart za 57.000 zł!!!

Na rysowaniu i malowaniu da się zarobić olbrzymie pieniądze. Szczególnie jak się to robi odręcznie. Bo w świecie AI gdzie digital generuje sztuczna inteligencja będą w cenę szły rzeczy zrobione ręcznie. A od czego zacząć żeby być jak Tytus Brzozowski? Od zajawki i pasji do rysunku a potem tak jak on zostać asystentem w Dominie 😉

A tej akwareli poświęcił 3 dni … z przerwami

Z opisem Meta też pracujesz kreatywnie.

Tu też masz zieloną linie która nie może pozostać pomarańczowa ani stać się czerwona

Pozostałe elementy Yoast oraz poradnik jak się za nie zająć są na końcu strony. Są nieobowiązkowe ale warto się ich nauczyć.

Moja motywacja do rozwijania portalu architektura-polska – wpis na www

Kiedy osobiście prowadziłem historię sztuki miałem olbrzymi problem ze znalezieniem zdjęć w dobrej rozdzielczości prezentujących polską architekturę. Czasami na zakończenie lekcji rysunku mówiłem do uczniów:

– Na następne zajęcia przygotujcie zdjęcia polskiego gotyku.

I efekt był marny bo w necie nie można było znaleźć dobrych przykładów. Nie można prowadzić szkoły rysunku czy kursu malarstwa bazując tylko na zagranicznych materiałach. Jeżeli mogłem sam cos sfotografować to robiłem to. Np. podczas wakacyjnego kursu rysunku organizowałem plenery w Warszawie i robiłem zdjęcia. Tylko, że wtedy nie umiałem robić stron www 🙁

Swoją drogą to zawsze zazdrościłem takiemu Rzymowi że tam mogą prowadzić naukę rysunku tylko z natury. Wyobraź sobie, że kurs na ASP spotyka się w Muzeach Watykańskich i rysuje z rzymskich rzeźb. A mają tego całe półki, cesarz obok cesarza 🙂

Przed Pandemią stworzyłem nawet grupę osób która chciała pisać na architekturze polskiej a potem robić do tego rysunki. Ale Pandemia zatrzymała to wszystko. Wyobraziłem sobie, że obok zdjęć obiektów jest rysunek dla dzieci – jakieś kolorowanki, a dla starszych rysunek od podstaw danego obiektu.

Potem jeszcze myślałem że można byłoby zrobić ilustrację w digital painting gdzie w tle byłby dany obiekt.

Liczę na to, że pomożesz mi tworzyć ten portal 🙂

Pozostałe elementy Yoast – nieobowiązkowe

Jak w każdej wiedzy taki w pisaniu pozycjonującym najważniejsza jest praktyka. Jeżeli masz chęć nauczenia się tej kompetencji to pisz. I DAWAJ MI DO KOREKTY!!! Ja nauczę Cię tego nieodpłatnie. Dzięki temu kiedy wejdziesz w życie zawodowe będziesz już PRO w tej materii.

Gęstość frazy kluczowej 1-2%

Wszystko rozbija się o algorytm Google. Jest to pilnie strzeżona tajemnica. Są jednak specjaliści od SEO (tak nazywa się pozycjonowanie) którzy metodą prób i błędów odkrywają co tam w Googlu siedzi.

I oni to odkryli, że gęstość frazy kluczowej nie może przekroczyć 2%. Czyli na 100 słów możesz zastosować tylko 2 razy frazę kluczową. Przypomnę że w moim wpisie fraza kluczowa to “kolegiata w Kruszwicy” – tu Yoast jest bardzo przydatny bo wylicza to nam. Ale jest pewna wada – musisz mu wpisać jaka jest fraza kluczowa i jak wpiszesz “kolegiata w Kruszwicy” to on “kolegiacie w Kruszwicy” już nie policzy. A Google tak! Dzieję się tak, że algorytmy Googla są 100 razy lepsze. Yoast to nieduża firma której nie stać na takie działania więc dla języka polskie stosuje to samo co i dla języka angielskiego.

Długość tekstu – 300 słów za mało, 600 jest ok ale …

Kolejny z algorytmów Googla mówi – wszystko co ma poniżej 300 słów jest słabe. 300 słów jest ok. Niestety empiryczne sprawdzanie mówi jeszcze więcej – musi być 600 słów. Yoast pozostał na liczeniu, że 300 jest ok. Dobre jest to że Yoast za nas to liczy.

Natomiast specjaliści od SEO wiedzą, że jak tekst ma 1500 wyrazów i więcej to jest uznawany za ekspercki i daje mu dodatkowego kopa.