A200 zadanie 47


Zadanie 47 będzie podzielone na kilka części. Pierwsza z nich to wejść na platformę domin.pl i zrobić dokładnie to zadanie:
Model geometryczny sklepienia krzyżowego
Zadanie to zrób ołówkiem na formacie B3
Zadanie 47 część właściwa
Po zrobieniu przykładu z lekcji video, narysuj obiekt który składa się z trzech takich elementów.
Wszystkie trzy tworzą układ podłużny. Przyjąwszy, krawędź sześcianu to a nasz obiekt zamknąłby się w proporcjach a x a x 3a
Sposób przedstawienia
Przyjmijmy że a = 10m
Narysuj widok jaki widziałby obserwator stojący w pierwszym członie opierając się elipsę „frontową”. Z boku narysuj rzut oraz przekrój tego obiektu z zaznaczeniem stożka dobrego widzenia. Zaznacz od którego momentu widziałby cokolwiek w polu dobrego widzenia.
Gotowy rysunek niech będzie wykonany ołówkiem tylko w formie linearnej i tylko to co faktycznie może zobaczyć człowiek ludzkim okiem
Dlaczego akurat to zadanie?
Przecięcie dwóch rur o jednakowej średnicy stało się rewolucją w architekturze. Uzyskano model geometryczny, który fantastycznie sprawdzał się w rzymskich bazylikach i w romańskich kościołach.
Jest to bardzo ważna geometria i warto ją znać.
PRO-TIPY
- Stożek widzenia ma 60 stopni! Z tego będzie wynikało co widzi obserwator , pamiętaj też, że mamy widzenie peryferyjne
- Jeżeli chcesz sobie pomóc to znajdź rekonstrukcję Bazyliki Maksencjusza/Konstantyna w Rzymie
Zdjęcie historyczne
Dawno, dawno temu egzamin na architekturę polegał na tym że trzeba było z wyobraźni narysować ilustrację do cytatu. Mieliśmy taki cytat który pokazywał pracę uczonego-alchemika. Tak narysowali to trzej wykładowcy Domina (Załi, Bezpiecznik i Neon) :

Jeżeli kochasz rysować to narysuj to.
Wnętrze które widzisz ma sklepienie krzyżowe romańskie. To które ty masz narysować będzie bardzo podobne. Widać też, że rysunek ma wyraźny węzeł – czyli tam gdzie jest postać alchemika i okno. Chłopaki w sprytny sposób schowali punkt zbiegu. Na pierwszy rzut oka nie widzimy go. Dopiero śledząc krawędzie i posadzkę może dojść gdzie jest. Zobacz też jakie ożywienie wnosi postać do rysunku. Dlatego postać powinieneś ćwiczyć cały czas, równolegle do działań w architekturze.
Zostań asystentem w Dominie!
Żeby zostać asystentem w Dominie w cale nie trzeba od razu świetnie rysować. Ważniejszy jest na początku entuzjazm i pracowitość.
Na bazie tego można zbudować wszystko!
Jest też tak, że żeby uczyć przedszkolaków angielskiego w cale nie trzeba mieć skończonej filologii angielskiej 😉 A ludzie, któży przychodzą na kurs rysunku mają umiejętności na poziomie przedszkolaka.
Oczywiście to nie oznacza, że przyjmę kogoś kto nie umie rysować. Tak dobrze to nie ma. Żeby stać się asystentem trzeba koniecznie robić „100 rzeczy które dobry rysownik umieć powinien” I zaliczać na minimum 3 pkt. Na 1 pkt też … ale to oznacza, że jeszcze trzeba pracować.
Bycie asystentem oprócz wymiaru finansowego ma jeszcze inny wymiar który zcharakteryzował Seneka:
Docendo Discimus – Ucząc sami najwięcej się uczymy!
Seneka
Archimistrza już znasz … chyba
Jedno z prawideł nauczania w Dominie głosi „Nigdy nie zakładaj, że ktoś wie”
Dlatego przy tej okazji tłumaczę. Mamy w Szkole Rysunku DOMIN specjalny program nauki rysowania architektury. Lecimy w nim przez epoki – przy okazji ucząc się odrobiny historii architektury.
I w dziale poświęconemu architekturze średniowiecznej mamy tutorial dotyczący sklepienia krypty na Wawelu. Nie jest to odpowiedź na dzisiejsze zadanie ale na pewno dużo pomoże. Szczególnie w analizie „co zrobić żeby czuło się, że jesteśmy we wnętrzu”
Jeżeli zechcesz narysować ten tutorial to wyniki do korekty wyślij do szefa Domina – Wojciecha Domińczaka. Ten program to jego „oczko w głowie”



